Amorphophallus: opieka domowa, odmiany, uprawa, zasady żywienia i zwalczanie szkodników

Jak dbać o amorphophallus: wskazówki dla koneserów palmy węża

Naukowcy nazywają Indochiny miejscem narodzin tego bezkształtnego pędu (a mianowicie tak tłumaczy się nazwę rośliny z łaciny). Lilia Voodoo rozwija się z bulwy wielkości dużej pomarańczy ukrytej pod ziemią. Niektóre amorfofhallusy mają okres uśpienia. Ale wśród odmian tego kwiatu są też palmy wężowe, które należą do wiecznie zielonych.

Różne źródła podają różne liczebności rodzaju Amorphophallus. Niektórzy twierdzą, że jest ich ponad sto, podczas gdy inni twierdzą, że istnieje około 200 odmian lilii Voodoo.

Typowe rodzaje niezwykłych kwiatów

Pomimo różnorodności rodzaju kwiatów palmy wężowej, tylko trzy gatunki najczęściej spotyka się w szklarniach, ogrodach zimowych i na parapetach.

 • Amorphophallus tytaniczny (Amorphophallus titanum). „Wzrost” tego prawdziwego giganta może sięgać pięciu metrów. Spośród nich dwa metry to wysokość kolby kwiatu, która jak koc jest owinięta jednym mięsistym płatkiem o głębokim burgundowym kolorze.
 • Amorphophallus konjac (Amorphophallus konjac). Kompaktowa lilia voodoo z szypułką, której wysokość ledwie przekracza pół metra. W krajach wschodnich uprawa amorphophallus w domu odbywa się nie w imię piękna, ale do produkcji chleba codziennego. Bulwy tego typu diabelskiego języka gotuje się i zjada. Ponadto podziemną część rośliny można suszyć, kruszyć i stosować jako przyprawę do wielu narodowych potraw.
 • Bulwiasty amorphophallus (Amorphophallus bulbifer). Środkowy kwiat z trzech opisanych gatunków. Osiąga wysokość około półtora metra. W tym przypadku „wzrost” szypułki w kształcie stożka jest zwykle równy jednej piątej wysokości rośliny.
 • Amorphophallus titanic jest uważany za największy kwiat na świecie. Największy kwiat tej rośliny ważył 100 kg i miał około trzech metrów wysokości.

  Charakterystyka botaniczna

  Wszystkie odmiany palm wężowych uwielbiają umiarkowane ciepło i gardzą bezpośrednim światłem słonecznym. Do aktywnego wzrostu i reprodukcji ta dziwaczna roślina w okresie kwitnienia potrzebuje temperatury 22 ° C i rozproszonego oświetlenia. Jeśli chcesz grać zgodnie z zasadami amorfofhallusa, możesz z łatwością wyhodować dowolną z „udomowionych” odmian tego kwiatu, których cechy botaniczne opisano w poniższej tabeli.

  Tabela – Główne cechy popularnych typów amorfofhallus

  Pogląd Średnica bulw wysokość rośliny Wysokość kolb Kolor płatka na zewnątrz kolor płatka w środku
  Amorphophallus titanum 50 cm 5 mln 2 mln żółty zielony Burgundia
  Amorphophallus konjac do 20 cm 0,6 m² 0,3 m² Brudny różowy żółty fioletowy burgund
  Amorphophallus bulbifer 7-8 cm 1,5 m² 0,3 m² Szaro zielony żółty różowy

  Zadbaj o amorfopal podczas wzrostu

  Dbanie o gigantyczny kwiat uważa się za przeciętne zadanie. Roślina wymaga czasu i uwagi, ale jest gotowa hojnie zapłacić swoim niesamowitym wyglądem za minuty i godziny podane przez właściciela. Zadbany amorphophallus kwitnie tylko raz w roku. Kwitnienie trwa około 14 dni.

  Japończycy uważają, że bulwy voodoo pomagają oczyścić przewód pokarmowy i są niezbędnym produktem w walce z nadwagą. Dlatego też to, do czego przyzwyczajeni są inni, mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni przygotowują przeróżne tradycyjne potrawy – od makaronu po serek tofu.

  Gdzie postawić garnek

  Opowieść o tym, jak dbać o amorphophallus po zakupie, zaczyna się od ustawienia doniczki w odpowiednim miejscu. Powinna być umieszczona tam, gdzie jest naprawdę dużo światła: w salonie przy oknie, na werandzie, w jasnej jadalni lub loggii, która jest ocieplona. Tropikalny gość uwielbia jasne światło, ale latem nie toleruje bezpośredniego światła słonecznego.

  Lubi ciepło lub zimno

  o uprawie palmy wężowej w mieszkaniu wskazują, że kapryśny amorphophallus wymaga różnych warunków temperaturowych w zależności od pory roku. W gorącym okresie, gdy na dworze panuje letni upał, dla przystojnego mężczyzny optymalna będzie temperatura w zakresie od 20°C do 25°C. A podczas hibernacji przedstawiciel tropików preferuje zimno: zimą 12-13 ° C jest uważana za idealną temperaturę dla amorfofhallusa.

  Poziom wilgotności

  Roślina tropikalna, nawet w naszych szerokościach geograficznych, pozostaje tropikalna. Język diabła uwielbia wysoką wilgotność, a latem zawsze chętnie spryskuje go sprayem. Dlatego w połączeniu ze stale działającym klimatyzatorem w gorącym sezonie właściciel amorfofallusa powinien używać domowego nawilżacza. Niskie znaczenie jest głównym powodem, dla którego amorphophallus nie kwitnie w domu.

  Palmy w doniczkach

  Częstotliwość podlewania

  Odpowiadając na pytanie, jak dbać o amorphophallus, nie sposób nie poruszyć problemu podlewania. W wilgoci roślina ta potrzebuje tylko fazy wzrostu. Algorytm nawadniania wygląda następująco:

 • Bierzemy oczyszczoną wodę.
 • Wlej do garnka, jakby rysował okrąg wzdłuż krawędzi gleby.
 • Sprawdź, czy taca jest wypełniona wodą.
 • Pozostaw kwiat na 40-60 minut.
 • Pozostałą wodę wylewamy z patelni, upewniając się, że wilgoć jest równomiernie rozprowadzona po podłożu.
 • Podlewanie rośliny latem powinno być częste i obfite. Czy zauważyłeś wyschnięcie wierzchniej warstwy gleby? Przynieś konewkę.

  Zwalczanie szkodników

  Głównym bohaterem artykułu jest trwały i mocny kwiat. Ten tropikalny mieszkaniec nie boi się szkodników ani chorób, których boją się inne zielone zwierzęta. Jedynym, który może zaszkodzić amorphophallus, jest przędziorek. Ale właściwa pielęgnacja rośliny uchroni ją przed pojawieniem się tego problemu. Przędziorek boi się wysokiej wilgotności, dlatego przy zadbanym amorfofalu z reguły nie jest w drodze.

  Wężowa dłoń to domowy barometr. Jeśli pogoda pogorszy się, roślina to wyczuje i wypuszcza widoczne kropelki na końcach liści.

  Zasady karmienia

  Top dressing jest dobry, gdy jest piśmienny. Amorphophallus należy nawozić dopiero po otwarciu liścia w 100%. Jeśli zaczniesz karmić wcześniej, nic złego się nie stanie, ale nie powinieneś liczyć na cudowne działanie nawozów. W momencie pełnego ujawnienia się liścia system korzeniowy rośliny jest już wystarczająco rozwinięty i gotowy do wchłaniania składników odżywczych. Ale zanim liść się otworzy, nie jest jeszcze w stanie przyswoić sobie użyteczności. Nawozy o wysokiej zawartości fosforu są uważane za idealne do żywienia amorphophallus. Jego ilość powinna być czterokrotnie większa od zawartości innych pierwiastków chemicznych.

  W arsenale ogrodnika opiekującego się lilią Voodoo powinny znaleźć się zarówno nawozy organiczne, jak i mineralne. Eksperci radzą stosować je naprzemiennie od początku wiosny do końca lata.

  amorphophallus kwiat

  Cechy okresu kwitnienia: dlaczego nie należy dotykać

  Język diabła jest rośliną jednopienną. Oznacza to, że kwiaty heteroseksualne znajdują się na tej samej szypułce. Jedyne, co je dzieli, to sterylne terytorium, dzięki czemu nie stykają się ze sobą.

  Pielęgnacja palmy Amorphophallus w okresie kwitnienia jest taka sama jak w zwykłe dni. Ale kiedy zobaczysz kwiat, nie spiesz się, aby się radować, a już na pewno nie spiesz się, aby go dotknąć. Zasada „na twarzy jest okropna, w środku miła” w przypadku amorfofhallus działa dokładnie odwrotnie. Kiedy kwitnie palma wężowa amorphophallus, ma wspaniały wygląd. Ale pachnie, delikatnie mówiąc, obrzydliwie.

  Naukowcy odkryli, że „smak” palmy wężowej składa się z bardzo nieoczekiwanych związków chemicznych, które znajdują się w:

  • wydzielanie gruczołów potowych;
  • pachnący ser;
  • produkty życia ludzi i zwierząt;
  • zepsuta ryba.

  Dotknięcie kwiatu amorphophallus pociąga za sobą wzrost temperatury rośliny do 40 ° C i znaczny wzrost zapachu, dlatego lepiej nie dotykać tropikalnego piękna.

  Czas hibernacji

  Gdy tylko nadejdzie jesień, liść tropikalnego piękna zacznie więdnąć. Zauważywszy to, należy ją odciąć, ostrożnie wyjąć bulwę z ziemi, strzepnąć ją z ziemi i dokładnie zbadać jej powierzchnię. Zidentyfikowane miejsca gnicia na bulwach muszą zostać wyeliminowane. Warto też wycinać martwe obszary.

  Miejsca „operowane” należy leczyć słabym roztworem nadmanganianu potasu. Następnie bulwę można uznać za w pełni przygotowaną na zimę, włożyć do kartonu i umieścić w szafie na balkonie. Przygotowując się do okresu uśpienia rośliny, kieruj się zaleceniami z tabeli.

  Tabela – Podstawowe warunki przechowywania bulw amorphophallus

  okres hibernacji Czas trwania Warunki przechowywania Dopuszczalna temperatura Termin zejścia na ląd
  wrzesień-luty 5-6 miesięcy – Suchy;
  – chłodno;
  – ciemny
  12-15°C Koniec kwietnia

  amorphophallus kwiat

  przebudzenie wiosny

  Wraz z nadejściem wiosny bulwa musi zostać usunięta z pamięci podręcznej i sprawdzona pod kątem wzrostu punktu wzrostu. Jeśli bulwa zaczęła się rozwijać, czas posadzić lilię Voodoo w ziemi. Zainteresowani przesadzeniem amorphophallus zwróć szczególną uwagę na średnicę doniczki: powinna ona być trzykrotnie większa niż średnica sadzonej bulwy.

  W naturze roślina wybiera glebę nasyconą wapieniem. Możesz zadowolić „udomowionego” amorphophallus, oferując mu glebę o następującym składzie:

  • piasek;
  • gleba liściasta;
  • humus;
  • torf;
  • darń.

  Czwartą część doniczki przeznaczonej na lilię Voodoo należy przykryć drenażem. Nie wyrzucaj reszty gleby. Przez cały okres wzrostu ziemia będzie musiała być wlewana do doniczki. Od momentu wylądowania należy zacząć obficie podlewać palmę amorficzną, pamiętając, że wysokiej jakości podlewanie i odpowiednia wilgotność to klucz do pełnego rozwoju tego przedstawiciela flory tropikalnej.

  Niemowlęta mogą tworzyć się na bulwie matki. Po ich znalezieniu należy dodać ziemię i w ten sposób je zamknąć. Małe „bulwy” nigdy nie powinny być eksponowane.

  Co zaskakujące, palma węża łatwo rozmnaża się w zwykłym mieszkaniu w mieście. Wiedząc, jak dbać o amorphophallus i opanowując proste umiejętności podlewania i przesadzania, pod koniec okresu kwitnienia możesz stać się szczęśliwym „rodzicem” kilku bulw naraz. Ponadto zadowolony z pielęgnacji kwiat obficie daje nasiona. Aby rozmnożyć palmę węża, należy odpowiednio wydobyć nasiona z dojrzałych jagód i posadzić je na wiosnę.

  : „Duży i piękny kwiat, ale lepiej nie kwitnąć”

  Po pierwsze, kwiat jest absolutnie bezpretensjonalny. Może tolerować cień i suchość, choć oczywiście nie należy dać się ponieść emocjom. Nie wymaga wykwintnego leczenia w postaci formowania korony lub specjalnych nawozów, wystarczy podlewać i spryskiwać od czasu do czasu, a wszyscy będą zadowoleni))) Po drugie, już za 2-3 lata, bez większego wysiłku, kwiat może rosną do przyzwoitych rozmiarów – ponad metr. Po trzecie, jest przystojny. Cóż, oczywiście są piękniejsze okazy, ale w tym przypadku piękno nie wymaga dużego wysiłku. Cętkowany pień, rozłożysta zielona korona (właściwie to liść), trochę jak palma. Po czwarte, kolejna fajna cecha – po intensywnym podlewaniu lub przed deszczową pogodą na ostrych końcach liścia pojawiają się krople wody, wygląda pięknie.

  elektronik, http://irecommend.ru/content/zver-po-prozvishchu-zmei

  Żyję 10 lat, ale dzięki Bogu nigdy nie zakwitło. Stoi jak palma od kwietnia do października, potem żółknie, odcinam i na ścianie do końca lutego. Nigdy nie podlewam zimą.

  Ludmiła Erokhina, http://frutisad.ru/amorfofallus-krasivaya-pahuchka/

  Kwitnie dopiero w czwartym roku i byłoby lepiej, gdyby nie kwitło, zapach, ale chcę powiedzieć dokładnie zapach, a nie aromat tego kwiatu, przypomina zgniłe mięso, które było ciepłe od tygodnia, jak moi krewni wytrzymali ten zapach, a nawet w zimowe mrozy, nie wyobrażam sobie, a jednak czekali na kwitnienie.

  katrinka2104, http://otzovik.com/review_1105939.html

  Jadwiga Mazurek

  Edytor

  Rate author