Chleb kukurydziany w maszynie do chleba według przepisu krok po kroku przepis ze zdjęciem

Pyszny chleb kukurydziany - pieczony w maszynie do chleba

Sprzęt i przybory kuchenne:  wypiekacz do chleba, waga kuchenna, miarka, sitko, deska kuchenna, łyżka stołowa i łyżeczka, gorące uchwyty do garnków.

Składniki

Produkt Ilość
mąka pszenna 300g
mąka kukurydziana 200 gramów
kefir 1% 340 ml
suche drożdże 2 łyżeczki
Sól 1 łyżeczka
cukier 1 ul. l.
kurze jajo 1 szt.
proszek do pieczenia ciasta 1 łyżeczka

Gotowanie krok po kroku

 • Dla wygody możesz pobrać pojemnik z automatu do chleba. W zależności od tego, co jest wskazane w instrukcji maszyny do chleba, musisz włożyć do niej składniki na chleb. W niektórych suche składniki idą najpierw, a potem płynne, w innych – odwrotnie. Działaj zgodnie z tą zasadą. Na początek wlej 2 łyżeczki do pojemnika automatu do chleba. suche drożdże.

  Najpierw wlej suche drożdże do wiadra wypiekacza do chleba.

 • Następnie za pomocą sita przesiej do niego 300 g mąki pszennej. I natychmiast przesiej 200 g mąki kukurydzianej. Nie należy zwiększać ilości mąki kukurydzianej, ponieważ powoduje ona kruchość chleba.

  Dodaj pszenicę i mąkę kukurydzianą.

 • Wlej 1 łyżkę mąki. l. cukier i 1 łyżeczka. Sól. Następnie dodaj 1 łyżeczkę. proszek do pieczenia na ciasto.

  Dodaj cukier, sól, proszek do pieczenia.

 • Teraz kolej na składniki płynne. Jedno jajko kurze ubić do pojemnika z mąką i wlać około 340 ml kefiru o zawartości tłuszczu 1%. Pamiętaj, że ilość płynu może się nieznacznie różnić w zależności od rodzaju mąki i wielkości jajka.

  Do suchych składników wprowadzamy jajko i kefir.

 • Włóż pojemnik z powrotem do wypiekacza do chleba, włącz go i wybierz program Podstawowy/Biały chleb.

  W maszynie do chleba instalujemy wiadro ze składnikami.

 • W oparciu o odmiany maszyn do pieczenia chleba, pieczenie chleba w tym trybie zajmuje średnio 3-3,5 godziny. Po pierwszych 5 minutach pracy wypiekacza obserwuj jak powstaje ciasto, nie powinno przyklejać się do ścianek pojemnika. Jeśli podczas wyrabiania pozostanie mąka, dodaj więcej kefiru. Jeśli ciasto jest bardzo płynne i rozsmarowuje się, dodaj trochę mąki. Następnie nie otwieraj pokrywy wypiekacza do końca pieczenia, o czym poinformuje Cię sygnałem.

  Gotowanie w wypiekaczu do chleba zajmie około 3-3,5 godziny.

 • Gdy jest gotowy, ostrożnie wyjmij pojemnik z chleba za pomocą rękawic kuchennych, a następnie wyjmij chleb i połóż na płycie kuchennej lub ruszcie do ostygnięcia.

  Apetyczny chleb kukurydziany ugotowany w maszynie do chleba zachwyci Cię pyszną chrupiącą skórką.

 • Czy wiedziałeś? Kiedy wlejesz suche składniki, możesz dodać odrobinę kurkumy dla intensywniejszego żółtego koloru. W ten sposób uatrakcyjnisz smak chleba. A kiedy ciasto jest już wyrabiane, możesz posypać je po wierzchu sezamem, nasionami lnu lub pestkami dyni. Chleb możesz udekorować według własnego uznania i smaku. To tylko doda elegancji Twoim wypiekom.

  Bardzo smaczne jest używanie takiego chleba z masłem i twardym serem. Bardzo dobrze komponuje się również z pierwszymi gorącymi daniami.

  Przepis

  Możesz przyjrzeć się, jak prawidłowo wypełnić wszystkie składniki w maszynie do chleba i jak ostatecznie wypieka się chleb.

  Chleb pszenno-kukurydziany, wypiekany w wypiekaczu według tego prostego przepisu, okazuje się przewiewny, puszysty, umiarkowanie wilgotny, a jednocześnie sypki dzięki mące kukurydzianej. A chrupiąca skórka jest po prostu pyszna. Spróbuj ugotować taki pachnący chleb, a na pewno zakochasz się w tym przepisie. Co więcej, maszyna do chleba wykona praktycznie całą pracę za Ciebie, najważniejsze jest zachowanie proporcji. Podziel się w komentarzach swoimi cechami pieczenia chleba pszenno-kukurydzianego. Czy do mąki dodajecie jakieś przyprawy?

  Inne przepisy na chleb

  chleb żytni

  Chleb wypiekany w domu

  chleb żytni

  chleb żytni

  Przaśny chleb

  Miłego czytania!

  Jadwiga Mazurek

  Edytor

  Rate author