Ciasta żytnie: przepis krok po kroku 🥞 ze zdjęciem

Jak nauczyć się gotować pyszne ciasta żytnie

Sprzęt i przybory kuchenne:

 • piekarnik;
 • kuchenka mikrofalowa;
 • głęboka miska;
 • śmigać;
 • plastikowa torba lub folia spożywcza;
 • nóż kuchenny;
 • Papier do pieczenia;
 • pergamin;
 • widelec.

Składniki

mąka żytnia 250-270g
Kefir 200 ml
Sól 1/2 łyżeczki
Soda 1 łyżeczka
Naturalny miód lub cukier 1-2 łyżeczki
Olej roślinny 1 ul. l.

Gotowanie krok po kroku

 • Do przygotowania ciast żytnich potrzebne będzie 200 ml kefiru. Ważne jest, aby sfermentowany produkt mleczny był ciepły, a nie z lodówki. Aby go trochę podgrzać, możesz użyć kuchenki mikrofalowej. Podgrzany kefir wlej do głębokiej miski i dodaj 1 łyżkę. l. olej roślinny i pół łyżeczki soli. Musisz również dodać 1-2 łyżeczki do kefiru. naturalny miód, ale jeśli nie masz takiego produktu w domu, to zastępuje się go cukrem. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać trzepaczką.

  Aby zrobić ciastka żytnie, przygotuj składniki

 • W osobnej misce wymieszaj 250 g mąki żytniej z 1 łyżeczką. Soda.

  Aby zrobić ciastka żytnie, wymieszaj mąkę z sodą.

 • Do kefiru stopniowo dodawaj mąkę i sodę, regularnie mieszając widelcem lub trzepaczką.

  Przygotuj składniki na chleb żytni

 • Gdy ciasto nabierze bardziej jednolitej konsystencji, przenosimy je na płaską powierzchnię. Najpierw posyp stół pozostałą mąką, aby ciasto się nie sklejało. Wyrabiaj ciasto rękoma przez 5-7 minut. Gotowe ciasto jest dość miękkie i elastyczne, jednocześnie nie przykleja się do dłoni i stołu.

  Jak nauczyć się gotować pyszne ciasta żytnie

 • Ciasto owijamy w plastikową torebkę lub folię spożywczą i odstawiamy na 30 minut w temperaturze pokojowej. Jest to wymagane, aby gluten pęczniał.

  Przygotuj ciasto do robienia ciast

 • Niewielką ilością mąki żytniej, ok. 15-20 g, posmaruj ciasto i uformuj z niego grubą, podłużną kiełbasę. Dzielimy na 6 równych części. Możesz to zrobić za pomocą noża kuchennego lub specjalnej skrobaczki przeznaczonej do oddzielania ciasta.

  Jak nauczyć się gotować pyszne ciasta żytnie

 • Zanurz każdy kawałek ciasta trochę w mące i ugniataj rękami, aż utworzy się ciasto o grubości około 1 cm.Nie ma potrzeby robienia okrągłego ciasta, możesz zrobić to w dowolnym kształcie. Podobnie powtórz z pozostałymi 7 ciastkami.

  Ciasta żytnie: przepis krok po kroku ze zdjęciami

 • Na blasze wyłożonej pergaminem ułóż uformowane ciasta. Przed pieczeniem należy je przekłuć widelcem na wierzchu w kilku miejscach.

  Przygotuj blachę do pieczenia

 • Rozgrzej piekarnik do 220 stopni i włóż blachę do pieczenia z ciastami żytnimi na 15-20 minut. Gotowe ciasta wyjmujemy z piekarnika i przenosimy do pięknego naczynia. Możesz podawać je z pierwszymi daniami zamiast chleba. Można również zjeść ciastka z mąki żytniej z herbatą, smarując je miodem lub dżemem.

  chleb żytni jest gotowy

 • Przepis

  Po obejrzeniu będziesz mógł upiec w domu ciastka żytnie używając minimalnej ilości produktów. Przepis jest opisany krok po kroku, proces jest skomentowany, więc nie powinno być trudności z robieniem ciast. Podano zalecenia, jak najlepiej podawać ciasta.

  Lubisz gotować domowe ciasta żytnie? Czy miałeś jakieś trudności w procesie gotowania i jakich produktów używasz? Z czym lubisz jeść ciasta żytnie: ze słodkimi nadzieniami, czy ze słonymi potrawami? Podziel się swoimi doświadczeniami z robienia ciast żytnich w komentarzach.

  Inne przepisy na tortille

  Indyjskie podpłomyki

  Podpłomyk z serem

  Ciasta na kefirze

  Ciasta z drożdżami

  Serowe Ciasta

  Miłego czytania!

  Jadwiga Mazurek

  Edytor

  Rate author