Ciasto do pizzy na śmietanie krok po kroku 🍕 przepis ze zdjęciem

Ciasto do pizzy na śmietanie - przewiewne i delikatne 🍕

Sprzęt i przybory kuchenne:

 • zlewka;
 • łyżka stołowa i łyżeczka;
 • głęboka miska do wyrabiania ciasta;
 • kuchenka mikrofalowa;
 • trzepaczka lub mikser;
 • sito;
 • ręcznik kuchenny;
 • film spożywczy;
 • duża drewniana deska.

Składniki

Mąka pszenna 650 gramów
mleko 125 ml
Śmietana 20% tłuszczu 125 gramów
Cukier 70 gramów
Masło 100 gramów
Jaja kurze 3 szt.
Drożdże prasowane lub suszone 20/11 g
Cukier waniliowy 10 gramów
Sól 4 gramy

Gotowanie krok po kroku

 • Lekko podgrzewamy 125 ml mleka w kuchence mikrofalowej, aby nie było gorące, ale ciepłe. Jeśli nie ma mleka, możesz ugotować ciasto w zwykłej wodzie. Do podgrzanego mleka dodać 20 g prasowanych lub 11 g suszonych drożdży. Dodajemy kolejne 20 g cukru i wszystko dobrze mieszamy. Odstawić na 15 minut w temperaturze pokojowej.

  Gotowanie ciasta na pizzę na śmietanie

 • Gdy mieszanka drożdżowa jest zaparzona, włóż 3 jajka kurze w temperaturze pokojowej do głębokiej miski. Dodaj do nich 125 g kwaśnej śmietany 20% tłuszczu. Jeśli weźmiesz mniej tłustej śmietany, ciasto może okazać się wodniste.

  Przygotuj składniki na ciasto

 • Do miski z jajkami wrzuć 50 g zwykłego cukru i 10 g wanilii. Wszystko dokładnie wymieszaj, aż będzie gładkie za pomocą trzepaczki. Jednorodną masę można uzyskać szybciej, jeśli wszystko ubijesz mikserem. Dodaj aktywowane drożdże do jednorodnej masy jajecznej i ponownie wszystko dobrze wymieszaj.

  Aby przygotować ciasto, wymieszaj składniki

 • Przesiej przez sito 650 g mąki pszennej. Następnie dodaj porcjami do miski z innymi składnikami. Po każdym dodaniu mąki zagnieść ciasto. Gdy jest jeszcze płynny, wygodniej jest zagnieść go trzepaczką. Gdy konsystencja ciasta stanie się bardziej elastyczna i gęsta, zagnieść rękami.

  Przesiej mąkę na ciasto

 • Ugniecione ciasto zostawiamy w misce, przykrywając ręcznikiem kuchennym. Odstaw na kwadrans w temperaturze pokojowej.

  Aby przygotować ciasto, umieść ciasto pod folią

 • Kiedy ciasto jest trochę zaparzone, trochę się powiększy. Dodaj do tego 4 g soli i 100 g miękkiego masła. Wcześniej lepiej pokroić masło w drobną kostkę, aby łatwiej było zagnieść je do ciasta.

  Posolić ciasto, aby przygotować ciasto

 • Ponownie zagnieść ciasto i przykryć folią spożywczą. Pozostaw w ciepłym miejscu na 1 godzinę, aż ciasto podwoi się.

  Przygotuj składniki na ciasto

 • Lekko posyp mąką drewnianą deskę i ułóż na niej ciasto. Nadajemy mu prostokątny kształt, ugniatając go rękami. Prostokątne ciasto składamy w kopertę. Posyp deskę mąką, wyłóż zawinięte ciasto i przykryj miską. Pozostaw tak przez 20 minut.

  Ciasto do pizzy na śmietanie według przepisu krok po kroku ze zdjęciem

 • Po 20 minutach ciasto rozkładamy w ten sam sposób, robiąc z niego prostokąt. Zawiń w kopertę i pozostaw pod przykrytą miską na 20 minut.

  Ciasto do pizzy na śmietanie - przewiewne i delikatne

 • Po 20 minutach ciasto jest gotowe, można je rozwałkować i zrobić pizzę z dowolnym nadzieniem. Okazuje się miękki i elastyczny.

  ciasto na pizzę z kwaśną śmietaną gotowe

 • Przepis

  Film przedstawia przepis krok po kroku, według którego otrzymasz pyszne i miękkie ciasto do pizzy bez kwaśnej śmietany. Oprócz kwaśnej śmietany będziesz potrzebować innych produktów wymienionych na początku. Każdy etap przygotowania jest szczegółowo i w przystępny sposób opisany, dzięki czemu bez problemu wyrobisz ciasto w domu i zrobisz pyszną pizzę.

  Robisz ciasto na pizzę z drożdżami, czy wolisz bez nich? Czy próbowałeś wyrabiać ciasto z kwaśną śmietaną i czy jesteś zadowolony z efektu? Podziel się w komentarzach swoimi doświadczeniami z wyrabiania ciasta i robienia samej pizzy.

  Inne przepisy na ciasto do pizzy

  Ciasto do pizzy bez drożdży

  Kefirowe ciasto do pizzy

  Kefirowe ciasto do pizzy

  ciasto na pizzę

  Ciasto twarogowe na pizzę?

  Miłego czytania!

  Jadwiga Mazurek

  Edytor

  Rate author