Ciasto na pierogi w mleku według przepisu krok po kroku ze zdjęciem

Idealne ciasto na pierogi z mlekiem

Sprzęt i przybory kuchenne:

 • 2 szklanki;
 • głęboki pojemnik do wyrabiania ciasta;
 • mata lub deska do wyrabiania ciasta;
 • łyżka;
 • film spożywczy.

Składniki

Produkt Ilość
Mleko 2,6% 1 stos
Mąka 3 stosy.
Sól 0,5 łyżeczki

Gotowanie krok po kroku

Przygotowanie ciasta na knedle lub pierogi lepiej zacząć 30 minut przed rozpoczęciem modelowania, aby ciasto miało czas na odpoczynek po ugotowaniu.

 • Wsyp 2 szklanki mąki do pojemnika na ciasto, dodaj 0,5 łyżeczki. posolić i wymieszać suche składniki łyżką stołową.

  Połącz mąkę z solą i wymieszaj.

 • Do mieszanki mąki wlej 1 szklankę zimnego lub o temperaturze pokojowej mleka i dobrze wymieszaj łyżką stołową, aż uzyskasz jednorodną lepką masę.

  Do mąki dodaj mleko i zacznij mieszać masę łyżką.

 • Palcami usuwamy zakleszczone kawałki z powierzchni łyżki i przesyłamy je do głównej części ciasta.

  Ostrożnie usunąć rękami ciasto przyklejone do łyżki.

 • Zasypiamy około 0,5 szklanki mąki i zaczynamy dobrze wyrabiać ciasto rękami. Stopniowo dodawać pozostałą mąkę, dokładnie mieszając. Warto uważać, aby nie przesadzić z mąką, w przeciwnym razie ciasto stanie się „gumowe” i będzie trudno z nim pracować.

  Dodać więcej mąki i zagnieść ciasto do uzyskania jednorodnej, gładkiej masy.

 • Gdy masa pod twoimi rękami stanie się miękka i elastyczna i przestanie kleić się do rąk, odłóż pozostałą mąkę i uformuj z ciasta kolobok.

  Gotowe ciasto zwinąć w kulkę.

 • Odcinamy kawałek z rolki folią spożywczą i owijamy w nią ciasto tak, aby było całkowicie zamknięte i nie zwietrzałe. Po dokładnym owinięciu naszego koloboka odstawiamy ciasto na 30 minut, po czym wałkujemy je w warstwę o pożądanej grubości, wycinamy kółka i przystępujemy do rzeźbienia pierogów lub pierogów.

  Przed pracą gotowe ciasto powinno leżeć na pół godziny.

 • Ważny!  Jeśli planujesz użyć jagód jako nadzienia lub innej soczystej opcji do napełniania przyszłych klusek, grubość rozwałkowanego ciasta powinna wynosić co najmniej 3 mm. W przeciwnym razie podczas gotowania jagody wypuszczą sok, zrobią dziurę w skorupce i wypłyną do garnka z wrzącą wodą. Dzięki temu pierogi nie będą soczyste, a obecność w nich dziur zepsuje estetykę potrawy. Jeśli nadzienie jest suche, wystarczy rozwałkować ciasto na cienką warstwę o grubości 1,5-2 mm.

  Ta wersja testu jest idealna do chudej kuchni, ponieważ w tym przypadku jajka nie są używane jako składniki. Dodatkowo można go przygotować wcześniej i pozostawić w lodówce zawinięty w folię na noc, dzięki czemu rano można spokojnie rozpocząć gotowanie pierogów lub pierogów.

  Przepis

  Wiele osób przeraża myśl, że w wyniku porodu ciasto zatka się dużą ilością mąki. Dlatego najlepiej jest zobaczyć, jaki powinien być wynik ugniatania i porównać go z jego masą pod względem elastyczności i miękkości. W tym celu sugerujemy zapoznanie się z przepisem.

  Czy używałeś takiego przepisu na ciasto podczas robienia pierogów lub pierogów w domu? Podobał Ci się wynik? Czy masz jakieś wskazówki, jak uzyskać odpowiednią konsystencję ciasta? Podziel się swoją opinią i sekretami z resztą naszych czytelników.

  Jadwiga Mazurek

  Edytor

  Rate author