Clerodendrum: pielęgnacja domowa, stymulacja kwitnienia, przycinanie

Jak dbać o clerodendrum: oswoić krnąbrne „drzewo losu”

Clerodendrum należy do rodziny werbeny. Rodzaj obejmuje ponad 400 roślin. Wśród nich półlistne, zimozielone krzewy, liany. Południowa roślina tropikalna rośnie głównie w lasach Ameryki, Azji i Afryki.

Opis i cechy

Liście są proste, sercowate o gładkiej lub ząbkowanej krawędzi. Naprzeciwko na łodydze. Powierzchnia liści jest nierówna, „pikowana” z powodu głęboko wklęsłych żyłek. Kolor ma gęsty, nasycony zielony odcień. Kwiaty kwitną na szczytach młodych pędów. Szypułka wyprostowana. Twórz tarcze lub wiechy. Kielichy kwiatów mają kształt dzwonu, pięć klap. Z kielicha wystają wydłużone pręciki. W kulturze domowej uprawia się kwitnące odmiany klerodendrum. Powstały w postaci krzewów lub roślin ampelicznych. Ceniony przez hodowców kwiatów za piękne kwitnienie, wysoką dekoracyjność ulistnienia. Wymaga kształtowania – clerodendrum jest regularnie ścinane i ściskane.

Z łaciny nazwę rośliny można przetłumaczyć jako „drzewo losu”. Istnieje przekonanie, że ten kwiat przyciąga do domu szczęście i szczęście. W przypadku śnieżnobiałych kwiatów niektórych odmian hodowcy nazywają to „niewinną miłością”.

Popularne odmiany

Clerodendrum ma kilka odmian odpowiednich do uprawy w mieszkaniu. Każdy z gatunków różni się kolorem, kształtem liści. Popularne są następujące typy.

 • Clerodendrum Thompson. Najczęściej spotykany w kulturze pokojowej. Liana liściasta. Pędy są cienkie, z czasem zdrewniałe. Liście są dość duże i ciemne. Krawędzie są równe, żyły dobrze się wyróżniają. Powierzchnia jest pomalowana nierównymi jasnymi plamami. Kwiaty są białe z czerwoną koroną, tworzą grona pachowe.
 • Genialne Clerodendrum. Rośnie jako krzew o giętkich długich pędach. Zimą nie zrzuca liści. Podstawa listków ma kształt serca, kształt prawie okrągły. Krawędzie liści są pofalowane. Kwiaty są czerwone, tworzą pachowe kwiatostany – racemoza lub tarczyca. Kwitnienie jest prawie ciągłe.
 • Filipińskie Clerodendrum. Dość rzadka odmiana. Liście są szerokie i ciemne. Kwiaty mają delikatny, biało-różowy odcień w kształcie róży. Osobliwością odmiany jest przyjemny aromat jaśminu, który nasila się w nocy.
 • Clerodendrum Uganda. Lianoid wiecznie zielona roślina. Szybko rośnie. Liście są ciemne, szeroko lancetowate. Kwiatostany składają się z niewielkiej ilości kwiatów, luźnych. Niebieskie kwiaty z niebieskimi pręcikami. Dobrze nadaje się do kształtowania – może być uprawiana jako krzew lub zwarte drzewo.
 • Pachnące Clerodendrum. Dorasta do dwóch metrów wysokości. Liście i pędy z lekkim pokwitaniem. Liście jajowate, szerokie, brzegi z wyraźnymi ząbkami. Kwiaty delikatnie biało-różowe. Zapach cytrusowy lub fioletowy.
 • Clerodendrum Wallich. Obficie kwitnące, śnieżnobiałe kwiaty, nietypowy kształt. Rośnie w formie zwartego krzewu. Gałęzie są czworościenne, liście lancetowate, pofalowane wzdłuż krawędzi. Kapryśna odmiana.
 • Clerodendrum jest piękne. Pędy są długie – do trzech metrów, czworościenne. Liście są dość duże, z wyraźnym połyskiem. Ogonki owłosione, matowy czerwonawy kolor. Kwiaty fioletowe, kwiatostany wiechowate. Kwitnie od wczesnego lata do jesieni.

Clerodendrum jest wytrzymały, ale jednocześnie kapryśny. Do kwitnienia będzie musiał stworzyć warunki zbliżone do naturalnych. Może mieć kształt krzaka. W formie liany wymaga wsparcia. Ważnym warunkiem kwitnienia jest regularne szczypanie. Im częściej roślina jest ściskana, tym obficiej kwitnie.

Pielęgnacja Clerodendrum: podstawowe zasady

Jak dbać o klerodendrum w doniczce? Clerodendrum rzadko umiera, ale bez odpowiedniej pielęgnacji nie da się osiągnąć dekoracyjności i kwitnienia. Doświadczeni hodowcy kwiatów zalecają przestrzeganie szeregu zasad.

 • Oświetlenie. Umieszczony w jasnym, ale nie nasłonecznionym miejscu. Jasne światło słoneczne i silne zacienienie działają negatywnie. Optymalną lokalizacją jest parapet zachodni lub wschodni.
 • Temperatura. Temperatury zimą i latem są różne. Od wiosny do połowy jesieni utrzymuje się temperaturę 18-25°C. Zimą zaczyna się okres uśpienia – temperatura spada do 12-15 ° C.
 • Podlewanie. Intensywność i częstotliwość podlewania uzależniona jest od okresu rozwoju roślin i pory roku. W ciepłe dni należy obficie podlewać natychmiast po wyschnięciu górnych 2–3 cm gleby. W tym okresie zwykle występuje kwitnienie. Po kwitnieniu podlewaj coraz rzadziej. W fazie spoczynku podlewanie jest zminimalizowane. Nie można dopuścić do całkowitego wyschnięcia ziemnej śpiączki.
 • Wilgotność. Suche powietrze szkodzi roślinie, należy nieznacznie zwiększyć wilgotność. Zaleca się regularne spryskiwanie ciepłą przefiltrowaną wodą. Zimą kwiat nie jest umieszczany obok urządzeń grzewczych. Dodatkowo wilgotność powietrza zwiększa się umieszczając doniczkę w tacy z mokrymi kamykami.
 • Gleba. Gleba składa się z równych ilości próchnicy, piasku, darni i gleby liściastej. Clerodendrum najlepiej rośnie na glebie lekko kwaśnej.
 • Przenosić. Przesadzane wczesną wiosną w razie potrzeby – kiedy stara doniczka staje się mała dla systemu korzeniowego. Przeszczep łączy się z przycinaniem łodyg o jedną trzecią długości, aby stymulować wzrost pędów bocznych i aktywne układanie pąków kwiatowych.
 • Najlepszy opatrunek. Użyj nawozu do upraw kwitnących. Zawierają najbardziej zrównoważony stosunek azotu, fosforu i potasu. Nawóz rozcieńczony w wodzie stosuje się co 15 dni.

Uprawa klerodendrum w domu to działalność twórcza. Krzew należy ukształtować tak, aby nadał mu pożądany kształt i wielkość. Każdej wiosny zdrewniałe pędy przycina się na żądaną długość. Pnącze nie ma wąsów, dlatego należy je przywiązać do podpory.

Motyw kwitnienia

Początkujący w kwiaciarstwie często narzekają, że clerodendrum nie kwitnie. Brak kwitnienia jest wynikiem niewłaściwej pielęgnacji. Najczęstsze czynniki są następujące.

 • Nieterminowe, nieprawidłowe przycinanie. Kilka miesięcy przed spodziewanym kwitnieniem musisz wyciąć clerodendrum. Zalecany okres cięcia to koniec zimy lub początek wiosny. Pąki kwiatowe układane są na jednorocznych gałązkach. Aby uzyskać gęstość buszu, możesz uszczypnąć niektóre pędy boczne.
 • Brak lub nadmiar składników odżywczych. Nadmierna ilość azotu w glebie prowadzi do aktywnego wzrostu masy zielonej, co niekorzystnie wpływa na układanie pąków kwiatowych. Brak fosforu i potasu osłabia kwitnienie.
 • Ciepła zima. Opieka nad clerodendrum zimą oznacza utrzymanie chłodu. Optymalna temperatura to 12-15°C.

Możesz sprawić, że klerodendrum zakwitnie za pomocą suchego zimowania. Doniczka jest umieszczona w pobliżu samej szyby i odgrodzona od pokoju zasłoną. W mieszkaniu to jedyny sposób na stworzenie korzystnej temperatury. Podlewanie jest ograniczone do minimum. Podłoże powinno być lekko wilgotne, ale nie wilgotne. Niektórzy hodowcy kwiatów zalecają przycinanie nie wiosną, ale jesienią – zaraz po zakończeniu kwitnienia.

W temperaturze poniżej 15°C roślina całkowicie lub częściowo zrzuca liście. To normalne, a nie objaw choroby. Jeśli kwiat zrzucił liście, można go umieścić w ciemnym, chłodnym pomieszczeniu na całą zimę. Wiosną clerodendrum wraca do światła, do ciepła. Kwiat szybko zdobywa nowe liście.

Metody reprodukcji

Clerodendrum można rozmnażać na dwa sposoby – generatywne, czyli nasienne i wegetatywne. Roślina z sadzonki rozwija się szybciej. Metoda wegetatywna jest odpowiednia dla wszystkich typów. Nasiona – tylko dla niektórych.

posiew

Osobliwości. Nie zawsze można uzyskać z rośliny wysokiej jakości nasiona. Lepiej jest użyć materiału do sadzenia zakupionego w specjalistycznym sklepie. Nie wszystkie odmiany rozmnażają się przez nasiona. Najczęściej ta metoda służy do rozmnażania klerodendrum Thompsona. Optymalny czas siewu to koniec zimy. Nasiona kiełkują długo – pierwsze pędy pojawiają się dopiero po półtora miesiąca.

Algorytm działania

 • Nasiona wysiewa się w lekkiej sterylnej glebie z obowiązkowym dodatkiem torfu.
 • Glebę zwilża się butelką z rozpylaczem, pojemnik pokryty jest przezroczystą folią.
 • Pojemnik jest trzymany w ciepłym miejscu, w świetle.
 • Codziennie wentyluj i utrzymuj wilgotność gleby.
 • Zbieranie odbywa się na etapie dwóch par prawdziwych liści.
 • Sadzonki sadzi się w oddzielnych doniczkach o małej objętości o średnicy 6 cm Termin drugiego przeszczepu zależy od intensywności wzrostu sadzonek.
 • sadzonki

  Osobliwości. Zakorzenienie klerodendrum nie jest trudne. Dozwolone jest rozmnażanie przez cały rok przez sadzonki. Najkorzystniejszym okresem do ukorzeniania się jest wiosna i lato. Wskazane jest łączenie sadzonek z przycinaniem.

  Algorytm działania

 • Z dorosłej rośliny wycina się wierzchołkowe sadzonki z trzema parami liści.
 • Dodaj tabletkę pokruszonego węgla aktywowanego do szklanki wody. Aby przyspieszyć proces ukorzeniania, możesz dodać trochę stymulatora korzeni.
 • Łodygę umieszcza się w pojemniku z wodą.
 • Po pojawieniu się korzeni sadzonki sadzi się w osobnych kubkach z lekką, oddychającą glebą. Dobry skład podłoża to mieszanka torfu i piasku rzecznego. Postępuj ostrożnie – młode korzenie są bardzo kruche.
 • Posadzone sadzonki przykrywa się plastikowymi kubkami lub nakrętkami z wyciętych cylindrów.
 • Gdy system korzeniowy się wzmocni, pojawią się nowe liście, przesadza się młode rośliny do większych doniczek, usuwa schronienie.
 • Rozmnażanie wegetatywne zajmuje mniej czasu, odpowiednie dla wszystkich rodzajów clerodendrum. Młoda roślina może zakwitnąć w ciągu roku. Aby uformować krzak, trzykrotnie uszczypnij punkty wzrostu, stymulując wzrost dodatkowych pędów.

  Kwitnący zapach Clerodendrum

  Możliwe problemy

  Clerodendrum to kapryśna roślina. W niewłaściwych warunkach przetrzymywania, niewłaściwej pielęgnacji szybko traci efekt dekoracyjny, przestaje kwitnąć i nie wygląda tak imponująco. Aby szybko zidentyfikować problem, w tabeli podsumowano najczęstsze trudności i ich przyczyny.

  Tabela – Problemy w uprawie klerodendrum

  Problem Możliwe przyczyny Rozwiązywanie problemów
  Liście żółkną — Niska wilgotność powietrza;
  – niewystarczające podlewanie;
  – nadmiar nawozu;
  – woda stojąca
  – Wyeliminuj błędy pielęgnacyjne;
  – gdy korzenie gniją, przesadzaj
  Pojawiają się żółte plamy – oparzenia słoneczne – Cień przed południowym słońcem w upalne dni
  Liście spadają – Mała wilgoć;
  – szkodniki
  – Dostosuj reżim nawadniania;
  – w obecności szkodników roślinę traktuje się insektycydami;
  – zwiększyć oprysk
  Liście stają się coraz mniejsze – Brak światła;
  – niedobory składników odżywczych
  – Karm złożonym nawozem;
  – przenieść się w jaśniejsze miejsce
  Na liściach pojawiają się plamy – Zimne powietrze;
  – projekty;
  – grzyby i infekcje;
  – chloroza liści
  – Spryskany słabym roztworem środka grzybobójczego;
  – umieścić w ciepłym, wolnym od przeciągów miejscu
  Brak rozkwitu – Ciepłe zimowanie;
  – nieprawidłowe przycinanie;
  – nadmiar azotu;
  – brak potasu i fosforu
  – Przycinana każdej wiosny lub jesieni;
  – regularnie szczypać pędy boczne;
  – dostosuj tryb ubierania się;
  – zapewnić pełny okres odpoczynku
  Liście stają się czarne – Problemy z korzeniami;
  – top dressing na suchym lądzie
  – Sadzonki korzeniowe do odnowienia rośliny

  Częstym problemem klerodendrum jest chloroza. Przejawia się to miażdżeniem liści, skręcaniem ich, odpadaniem. Roślina przestaje rosnąć, kwiaty wysychają, części kory obumierają. Problem jest spowodowany brakiem składników odżywczych. Powszechnym sposobem leczenia chlorozy jest spryskiwanie liści preparatami o wysokiej zawartości żelaza.

  Szkodniki

  Szkodniki są częstym problemem w Clerodendrum. Główną przyczyną ataków szkodników jest suche powietrze w pomieszczeniach. Wpływa również na osłabienie rośliny w wyniku rzadkiego opatrunku pogłównego, ciemnej zawartości i ciepłego zimowania. Najczęściej spotykane szkodniki, oznaki ich pojawienia się i środki zwalczania pokazano w tabeli.

  Tabela – Szkodniki Clerodendrum

  Owad Oznaki wyglądu Jak walczyć
  przędziorek – Liście żółkną, opadają;
  – krzew pokryty cienką pajęczyną
  – Przetrzyj liście wodą z mydłem;
  – spryskany 0,15% roztworem leku „Aktellik”
  mszyca – Nowe gałęzie są skręcone;
  – wzrost spowalnia;
  – pojawia się lepka powłoka
  – Przetrzyj liście wodą z mydłem;
  – skręcone topy są odcięte;
  – spryskane insektycydami „Aktellik”, „Fitoverm”
  mączlik – Widoczne białe małe muszki;
  – pojawiają się żółte plamy;
  – roślina więdnie, jej wzrost spowalnia
  – Spryskane insektycydami „Inta-vir”, „Microcin”

  Choroby Clerodendrum praktycznie nie są dotknięte. Jedyną chorobą, z którą musisz się zmierzyć, jest zgnilizna korzeni w wyniku regularnego podlewania gleby. Inne choroby omijają stronę clerodendrum.

  Przed zakupem rośliny uważnie przeczytaj, jak dbać o clerodendrum. Oceń swoje możliwości – czy możesz stworzyć sprzyjające warunki dla kwiatu, czy jest wystarczająco dużo czasu, aby się nim zaopiekować. Tylko przy starannej, właściwej pielęgnacji można osiągnąć regularne, długie kwitnienie.

  Jadwiga Mazurek

  Edytor

  Rate author