Co można zrobić ze starych dżinsów własnymi rękami: instrukcje szycia szortów, sukienek, kombinezonów, toreb, wzorów do tworzenia rękodzieła, biżuterii i przydatnych drobiazgów do domu

Co można uszyć ze starych dżinsów: proste wzory do tworzenia ubrań, biżuterii i pięknych drobiazgów

Najłatwiejszym sposobem na „ulepszenie” dżinsów jest ich rozdarcie. Dziś u szczytu popularności cieszą się modele z dziurami i przetarciami. Zrób nacięcia na spodniach, wytnij fragmenty, przetrzyj tarką – i rozpocznie się drugie życie starych spodni. Możesz to zrobić jeszcze łatwiej – udekoruj jeansy aplikacją, koronką, haftem. Teraz jest w modzie. Pokaż swoją wyobraźnię, „włącz” styl – nikt nawet nie zgadnie, że spodnie od kilku lat zbierają kurz w szafie.

Zmieniamy się

Najpopularniejszym sposobem na zrobienie czegoś nowego ze spodni jest „robienie” szortów. Tutaj wszystko jest niezwykle proste i bez „kłopotów”: odciąć nogi – zaktualizowano garderobę. Nie musisz nawet obcinać szortów: rozczochrany dół to modowy deklaracja. Jeśli zrobisz przetarcia i dziury na spodenkach, otrzymasz modny model. Możesz zrobić wydłużony model, wtedy nie będziesz musiał niczego rozdzierać.

Czy spodenki wyglądają zbyt banalnie? A może masz dużo dżinsów i nie ma sensu zamieniać wszystkiego w szorty? Jest wiele oryginalnych pomysłów na to, jak z nudnych spodni zrobić nowe ubrania. Pamiętaj jednak, że możesz zmienić dżinsy w spódnicę, sukienkę, „kombinezon” tylko wtedy, gdy masz umiejętności pracy na maszynie do szycia.

Ubrania nie są szyte ręcznie: trudno jest uzyskać równe szwy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że się rozejdą. Ale gumkę do włosów lub dżinsowy motyl można przyszyć zwykłą igłą i nitką.

Spódnica

Osobliwości. Możesz uszyć model o dowolnej długości. Jeśli jednak wystarczy mini materiał z jednego spodni, to drugie dżinsy będą potrzebne na maxi.

Szyjemy

 • Określ długość przyszłej spódnicy. Zaznacz ołówkiem lub kredą linie, wzdłuż których odetniesz nogi. Wytnij wzdłuż zaznaczonej linii, wyprostuj szwy po wewnętrznej stronie nogawek.
 • Złóż rogi nóg z tyłu. Umieść trójkąt wycięty z dżinsu. Można go wyciąć z odciętej nogawki spodni, można też wziąć stare spodnie z jaśniejszego lub ciemniejszego dżinsu i „pobawić się” w kontraście. Przyszyj trójkąt do podstawy.
 • Połóż jeden róg z przodu na drugim, przyszyj kawałek dżinsu do „cięcia”. Przetwarzaj krawędzie: możesz obszyć lub odwrotnie, rozczochrać. Aktualizacja jest gotowa!
 • Wkładka może być wykonana nie z dżinsu, ale z dowolnej innej kolorowej tkaniny. Do rąbka można przyszyć falbany lub tiul.

  Kombinezon

  Osobliwości. Jeśli chcesz uszyć kombinezon z długimi nogawkami, będziesz potrzebować kolejnej pary dżinsów lub po prostu kawałka materiału, aby wyciąć górę. Jeśli planowany jest model skrócony, dżins z odciętych nogawek wystarczy zarówno na „jarzmo”, jak i na ramiączka.

  Szyjemy

 • Wytnij kawałki na górę. Możesz użyć wzoru z Internetu lub specjalistycznego magazynu, możesz też działać „na oko” – wystarczy wyciąć prostokąty, aby dopasować je do swoich wymiarów.
 • Odetnij paski na paski. Zszyj górę i ramiączka. Doszyj do spodni części, które zakryją klatkę piersiową i plecy.
 • Zastanów się, jak będą przymocowane paski. Najłatwiej jest za pomocą przycisków.
 • Na piersi zrób naszywaną kieszeń lub aplikację. Pocieraj nogi, rób dziury lub wsuwaj – okaże się nie gorszy niż model z butiku.
 • Z dżinsów dla dorosłych możesz uszyć „kombinezon” dla dziecka. Ale w tym przypadku potrzebny jest dokładny schemat, ponieważ będziesz musiał wyciąć nie tylko górę, ale także dół. Model dziecięcy można wyciąć w jednym kawałku lub części można wyciąć osobno, a następnie zszyć. Aby dokonać takiej zmiany, musisz znać podstawy kursów cięcia i szycia.

  Cięcie dżinsów

  Sukienka

  Osobliwości. Aby sukienka wyglądała stylowo, lepiej wziąć co najmniej dwie pary dżinsów – ciemne i jaśniejsze. Możesz bawić się kolorami, używając dżinsu w trzech lub więcej odcieniach. Możesz powtórzyć tę metodę nawet przy minimalnych pomysłach na szycie rzeczy.

  Szyjemy

 • Rozerwij dżinsy na paski wzdłuż nogawki. Szerokość pasków nie przekracza 10 cm, zorientujesz się na długości, mierząc swoje parametry za pomocą centymetra. Przód i tył modelu będą się składać z pasków.
 • Ułóż paski zachodzące na siebie. Szyć. W rezultacie powinieneś zdobyć dwa płótna.
 • Przyszyj dwie sztuki po bokach, nie zapomnij wszyć zamka błyskawicznego.
 • Zegnij górę produktu o 3 cm (zegnij na lewą stronę). Zszyj, pozostawiając niewielką lukę. Przewlecz przez nią gumkę: pomoże ci w tym szpilka. Zawiąż końce gumki w supeł, zszyj otwór.
 • Aby model podkreślał dostojeństwo sylwetki, w pasie trzeba wszyć gumkę. Ale możesz też „nie zawracać sobie głowy”, ale nosić pasek, gdy go nosisz. W razie potrzeby możesz zrobić paski, kieszenie, udekorować produkt według własnego gustu.

  3 proste pomysły

  Aby uszyć coś dla siebie lub dziecka z przestarzałego modelu spodni, trzeba jeszcze mieć pewne doświadczenie w szyciu. W przeciwnym razie może się okazać, że jest to rzecz, którą można nosić tylko w kraju. Brak doświadczenia w szyciu? Pociąg! W międzyczasie szukaj łatwiej opcji. Początkujące szwaczki mogą szyć proste, ale niezbędne produkty.

  Fartuch

 • Odetnij jedną nogawkę dżinsów. Rozciągnij go wzdłuż wewnętrznego szwu.
 • Zrób puste miejsce w postaci fartucha.
 • Zszyj wzdłuż krawędzi. Na dole można przyszyć tasiemkę. Opcjonalnie możesz zrobić falbankę.
 • Do paska i części „klatkowej” przyszyj paski warkocza – będą służyć jako krawaty. W przypadku szyi wygodniej jest zrobić „kołnierz”, szyjąc obie strony warkocza.
 • Udekoruj fartuch aplikacją, wykonaj naszywane kieszenie.
 • Fartuch można wykonać w inny sposób. Najpierw tworzona jest część „spódnica”, a następnie doszywany jest top.

  Torba

 • Odetnij nogawki tuż pod kieszeniami.
 • Odetnij wszelkie szorstkie szwy na dole. Zszyj dwie sztuki.
 • Przełóż kawałek materiału lub stary krawat przez pasek dżinsów, który teraz służy jako górna część torby. Ładnie zawiąż.
 • Zrób długopisy. Udekoruj według własnego uznania – haft, cyrkonie, aplikacja.
 • Z dżinsów możesz zrobić torbę na zakupy, kopertówkę, plecak. Możesz podarować swojemu mężczyźnie torbę na narzędzia: na pewno to doceni.

  Kolczyki

 • Przytnij dżins do pożądanego kształtu. Wygląda stylowo, gdy na półfabrykatach są guziki od spodni, widoczne są szorstkie szwy.
 • Zamiataj przedmioty.
 • Dołącz sprzęt. Można go znaleźć w wyspecjalizowanych sklepach.
 • Z resztek dżinsu można zrobić dużo biżuterii. Bransoletki dżinsowe, gumki i spinki do włosów, naszyjniki – wszystko, co wymyślą rzemieślnicy.

  Denim we wnętrzu

  Spodnie są przerabiane nie tylko na nowe rzeczy, ale dżins jest również używany w mieszkaniach. Poniżej kilka popularnych pomysłów.

  ramka na zdjęcia

 • Wytnij wiele małych pasków z dżinsów.
 • Zwiń paski w ciasne zwoje. Przyklej końce, aby cewka się nie rozwijała.
 • Przyklej cewki do tekturowego wykroju. Stylowa i oryginalna ramka na zdjęcia jest gotowa!
 • Tę opcję docenią ci, którzy nie lubią szyć, ale lubią „tworzyć”. Rama wykonana jest nie tylko bez maszyny do szycia, ale nawet bez igły i nici.

  Organizator

 • Aby stworzyć oryginalny organizer do domu, będziesz potrzebować dużo dżinsów. Z nich musisz wyciąć kieszenie. Jedna kieszeń – jedna przegroda organizera. Wycięte kawałki powinny być mniej więcej tego samego rozmiaru.
 • Skonfiguruj organizatora. Zszyj kawałki. U góry przyszyj paski wycięte z tego samego jeansu.
 • Z pozostałych pasów zrób sześć pętli lub wytnij paski z nóg. Zawieś organizer na pasku. Nie masz odpowiedniej deski? Możesz użyć prostej gałęzi.
 • Dżinsowe organizery wpasują się w każde wnętrze. Ale szczególnie takie produkty nadają się do pokoju nastolatka: oryginalne, stylowe i wygodne. Możesz nawet stworzyć organizer z dwóch starych spodni: będziesz musiał nie tylko wyciąć kieszenie, ale także zrobić to sam.

  Narzuta ze starych dżinsów

  Pokrywa

 • Wytnij dużo strzępów ze starych dżinsów. Lepiej robić małe kwadraty. Muszą mieć ten sam rozmiar.
 • Połącz części i uszyj: powinieneś otrzymać jedno płótno. Możesz szyć z wcięciem, dzięki czemu później możesz zrobić frędzle wzdłuż konturu kwadratów.
 • Wykończ krawędzie narzuty taśmą ukośną. Możliwość obszycia warkoczem.
 • Patchwork nazywa się patchworkiem. Ta technika jest bardzo popularna, ponieważ we wnętrzu produkty patchworkowe wyglądają niesamowicie. Kwadraty dżinsowe można przeplatać z detalami z innych materiałów. Wstaw kontrastowe strzępy, aby oko miało się czym przykuć.

  Zdecydowałeś się poddać twórczemu impulsowi i zrobić coś ciekawego ze starych spodni? Zaangażuj dzieci w ten proces. Raczej nie pomogą ci uszyć rzeczy, ale z przyjemnością „uczynią” coś prostszego. Z dzieckiem możesz zrobić skarpetkę na prezenty od Mikołaja, ozdoby świąteczne, uchwyty na garnki, podgrzewacze, torby na zabawki, etui na telefon i dziesiątki innych opcji. Młodsze dzieci pokochają bycie częścią procesu tworzenia miękkich zabawek z dżinsu.

  Jadwiga Mazurek

  Edytor

  Rate author