Bez względu na to, jak wysokiej jakości i drogie jest żelazko, prędzej czy później trzeba będzie je odkamieniać. Powstaje w wyniku podgrzania wody, która parując osadza się na szczegółach urządzenia. Jak wyczyścić żelazko ze spalonej tkaniny – możesz dowiedzieć się pod linkiem https://severdv.ru/sovety/kak-ochistit-poverhnost-utyuga-ot-prigorevshej-tkani/.
Jak czyścić z kamienia?
Zasadniczo do żelazka wlewa się wodę z kranu, a nie destylowaną, jak powinna. Z tego powodu przy częstym użytkowaniu w kanałach wylotowych pary, a także w zbiorniku odkładają się osady mineralne.
Zrozumienie, kiedy usunąć kamień, jest dość proste. Żelazko zacznie wypuszczać brudną wodę, na ubraniach zaczną pojawiać się plamy. To są dwa najczęstsze znaki.
Aby zrozumieć, jakie metody należy zastosować w walce z kamieniem, należy wiedzieć, że kamień to sole wapnia i magnezu. A kwas nadaje się do ich eliminacji.
Ocet
Wymieszaj równe proporcje octu i wody. Otrzymany wynik należy wlać do żelaza około połowy. Po zakończeniu tej operacji włącz żelazko i zwiększ temperaturę do maksimum. Następnie musisz obrócić żelazko i pozostawić na dziesięć minut.
Następnie obróć żelazko poziomo i zacznij wypuszczać parę. Z kanałów spływają zardzewiałe krople. Powtarzaj procedurę, aż brud przestanie wypływać.
Jak tylko to nastąpi, wlej nową wodę i podgrzej ją w ten sam sposób. Jest to konieczne, aby wyeliminować resztki kamienia i octu.
Kwas cytrynowy
Do tej metody potrzebna jest szklanka czystej wody i 25g (standardowa saszetka) kwasku cytrynowego. Mieszaj, aż uzyskasz jednorodną przezroczystą masę. Następnie wlej go do rozgrzanego do maksymalnej temperatury żelazka. Pozostaw w pozycji pionowej na 5-10 minut.
Wypuszczaj parę, aż wyjdzie brud. Na koniec wlej czystą wodę, aby w końcu usunąć wszelkie pozostałości kamienia.
Gotująca się woda
Metoda nie jest tak powszechna, ale jest miejsce. Do jego realizacji potrzebne są naczynia, w których żelazko należy umieścić tak, aby wisiało nad powierzchnią.
Następnie do tego naczynia wlewa się wrzącą wodę, aż zetknie się z podeszwą żelaza. Więc powinien być trzymany przez 5-10 minut.
Jak czyścić stopę żelazka w domu?
- Soda. Soda oczyszczona doskonale nadaje się do usuwania rdzy i sadzy. Wystarczająco 2 łyżeczki i niewielka ilość wody. Po ich dokładnym wymieszaniu otrzymujemy pastę, którą należy nałożyć na lekko podgrzaną stopę żelazka i przetrzeć szmatką.
- Sól. Lekko podgrzej żelazko. Na gazę posyp niewielką ilość soli, zwiń ją w kilka warstw i wytrzyj stopę żelazka.
- Ocet. Wymieszaj ocet z wodą w proporcji jeden do jednego. Zanurz szmatkę w powstałym płynie i wytrzyj podeszwę, aby dokładniej wyczyścić dziury, możesz użyć wacików bawełnianych.
- Mydło do prania. Rozprowadź mydło do prania na lekko rozgrzanej stopie żelazka. Mydło zacznie się topić i usuwać oparzenia. Następnie zostaniesz przetarty suchą szmatką.
- Pasta do zębów . Najpopularniejszy sposób wymaga odrobiny pasty do zębów (białej). Wmasuj pastę na rozgrzaną powierzchnię i dobrze wytrzyj na końcu.
- Nadtlenek wodoru. Prosty i skuteczny sposób, do jego wdrożenia wystarczy woda utleniona. Zanurz kawałek materiału w wodzie utlenionej i dokładnie przetrzyj powierzchnię żelazka.
- Aceton. Zwilż szmatkę lub wacik i przetrzyj całą powierzchnię. Świetny do pozbywania się spalonych materiałów syntetycznych lub plastiku.