Drzewo mandarynki: pielęgnacja domowa, jak wyrosnąć z nasion lub sadzonek, jak sprawić, by zakwitło i przyniosło owoce

Jak dbać o drzewo mandarynki, aby na własnym parapecie zebrać słoneczne owoce?

Mandarynki można uprawiać nie tylko na parapecie, ale także w szklarni, na balkonie, w ogrodzie zimowym. Przy odpowiedniej pielęgnacji może nawet przynosić owoce. Do uprawy w domu hodowcy hodowali odmiany karłowate i niewymiarowe o wysokości do 1-1,5 m. Drzewo mandarynki, w przeciwieństwie do pomarańczy, cytryny, jest najlepiej przystosowane do mikroklimatu domowego.

Gatunki „udomowione”

Nie wszystkie odmiany nadają się do ogrodnictwa w pomieszczeniach. Najczęściej używane niewymiarowe, ponieważ wysokie rośliny wymagają ciągłego przycinania. Rozważ najpopularniejsze typy i ich charakterystyczne cechy.

Tabela – Rodzaje drzew mandarynek w pomieszczeniach i ich cechy

Pogląd Osobliwości
Unshiu – Owoce pojawiają się za 3-4 lata w październiku-listopadzie;
– wysokość może osiągnąć 1,5 m;
– Obfite kwitnienie na wiosnę;
– owoce gruszkowate, bez pestek
Kuta waza – Wysokość do 80 cm;
– owoce dojrzewają w ciągu roku;
– sztywne, masywne gałęzie;
– owoce o jasnym pomarańczowym kolorze
Clementine (hybryda pomarańczy i mandarynki) – Owoce pojawiają się w drugim roku i mają spłaszczony kształt;
– na krzaku do 50 kawałków owoców
Shiva Mikan – Wcześnie;
– owoce o wadze do 30 g
Murcott – zwarty krzew owocuje latem;
– słodkie owoce

Rośliny należące do grupy Vasya nadają się do domowego ogrodnictwa. Są to odmiany takie jak Miha-Wase, Miyagawa-Wase.

Dbanie o drzewo mandarynki: co wziąć pod uwagę

Wszystkie rośliny uwielbiają troskę i uwagę, a drzewo mandarynki nie jest wyjątkiem. Aby była nie tylko piękna i zdrowa, ale także przynosiła owoce, należy przestrzegać kilku prostych zasad pielęgnacji.

Lokalizacja i oświetlenie

Kultura potrzebuje dobrego oświetlenia. Najlepiej nadaje się okno południowe, południowo-zachodnie i południowo-wschodnie. W czasie upałów w porze lunchu lepiej jest zacienić roślinę. W przeciwnym razie dostanie oparzeń słonecznych.

Wiosną doniczkę można wynieść na balkon, werandę, a nawet na ulicę. Stopniowo przyzwyczajamy roślinę do promieniowania ultrafioletowego, wydłużając czas przebywania w powietrzu. Należy zacząć w półcieniu, a następnie przenieść się w miejsca nasłonecznione.

Zimą, aby wydłużyć godziny dzienne, stosujemy fitolampy.

Temperatura

Aby roślina obficie kwitła, owoce są wiązane – wiosną i latem tryb wewnętrzny ustawiamy na 15-20 ° C. Zimą idealna temperatura to nie więcej niż 12-14 ° C. W takich warunkach kultura wewnętrzna będzie mogła się zrelaksować i przygotować na okres aktywnego wzrostu.

Wysokie temperatury mogą prowadzić do opadania liści, a niskie do zahamowania wzrostu.

Wilgotność

Wiosną i latem regularnie wycieraj liście wilgotną szmatką lub gąbką. Przez cały rok wykonujemy opryski z butelki z rozpylaczem. Używamy wody o temperaturze pokojowej. Zimą, gdy włączone jest ogrzewanie, zabiegi wykonujemy częściej – kilka razy dziennie. Nawadniamy wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Najważniejsze, że bezpośrednie światło słoneczne nie pada na zwilżone liście.

Możesz zwiększyć poziom wilgotności w pomieszczeniu, umieszczając obok doniczki pojemnik z wodą.

Podlewanie

Woda do nawadniania jest podgrzewana do temperatury pokojowej i chroniona. Nie zaleca się używania płynu z kranu, ponieważ zawiera chlor, sole i inne substancje, które niekorzystnie wpływają na kulturę. Aby obliczyć ilość wody potrzebnej drzewu, bierzemy pod uwagę następujące czynniki:

 • rozmiar krzaka;
 • objętość doniczki;
 • temperatura pokojowa;
 • godziny dzienne i jakość oświetlenia.

Szczególnie ważna jest odpowiednia pielęgnacja drzewa mandarynki podczas kwitnienia. Od wiosny do jesieni „podlewaj” roślinę obficie i często. Podlewanie drzewa mandarynki powinno odbywać się, gdy gleba jest całkowicie sucha. Bardzo łatwo to sprawdzić. Bierzemy garść ziemi i ściskamy ją. Jeśli się rozpadło – czas iść po konewkę. Zimą wystarczy jedno podejście w ciągu pięciu do siedmiu dni. Podlewanie, a także opryskiwanie odbywa się rano lub wieczorem.

górny opatrunek

Lepiej jest dodać pierwsze jedzenie po feriach zimowych w kwietniu. W przyszłości, przed nadejściem chłodów, nawóz stosuje się raz na dwa tygodnie. Ten tryb pozwoli drzewu zakwitnąć, zakwitnąć i wydać owoce. Regularne karmienie latem pomoże uniknąć goryczy w owocach. Wraz z nadejściem chłodów karmienie zostaje zmniejszone lub całkowicie zatrzymane.

Ozdobne drzewko mandarynki w doniczce do wnętrz wzmocnione jest specjalnymi mieszankami ze sklepu przeznaczonymi dla owoców cytrusowych – organicznych lub mineralnych. Im starszy krzew, tym więcej potrzebuje nawozu. Dobrze zwilż glebę przed podlaniem. Wśród środków ludowych stosuje się gnojowicę krowią. Ale często jest dostępny dla ogrodników mieszkających na obszarach wiejskich.

Przed użyciem nawozów dokładnie zapoznaj się z instrukcjami producenta. Nieprawidłowo obliczona dawka może prowadzić do uszkodzenia systemu korzeniowego.

Na podstawie opinii ogrodników można zwiększyć owocowanie środka ludowego „rybie ucho”. Na 2 litry wody musisz wziąć 200 g małych ryb i gotować przez pół godziny. Odfiltrowujemy bulion i schładzamy. Dodaj do sklepu mix.

Podkładowy

Gleba dla młodych i dorosłych roślin powinna być inna. W obu przypadkach upewnij się, że wykonałeś warstwę drenażu.

 • Dla młodych roślin. Mieszamy jedną część ziemi liściastej i piasku oraz dwie części ziemi sodowej. Dodaj do kompozycji humus z obornika krowiego, jeśli jest dostępny.
 • Do dorosłych krzewów. Za glebę bierzemy jedną część gleby liściastej, trzy części darni, jedną część piasku i próchnicy. Tutaj dodajemy niewielką ilość gliny o wysokiej zawartości tłuszczu.

Aby zaoszczędzić czas, możesz kupić gotowe preparaty na owoce cytrusowe, ale tylko od zaufanych producentów.

Szczypanie i przycinanie

Konieczne jest cięcie i szczypanie drzewa mandarynki. Dzięki zabiegowi utworzy się zgrabna i piękna korona, szybciej pojawią się owoce. Osłabione i zbędne pod względem estetycznym gałęzie są usuwane. Możesz uzyskać gęstą koronę, jeśli ostrożnie uszczypniesz pędy z wierzchołka krzewu.

Młode rośliny w pierwszym okresie kwitnienia wymagają specjalnego podejścia. Lepiej usunąć część pąków, aby zachować witalność krzewu. Jeśli tak się nie stanie, w przyszłości roślina będzie produkować niewiele owoców. Ponadto im mniej kwiatów, tym większe będą owoce.

Przenosić

Dla młodych krzewów lepiej jest zmieniać doniczkę co roku. System korzeniowy stale się rozwija, więc potrzebuje więcej wolnego miejsca. Jeśli korzenie nie spleciły grudki gleby, pozostawiamy roślinę w spokoju. Ale w tym przypadku zastępujemy górną warstwę gleby i drenaż.

Cechy opieki nad drzewem mandarynki z owocami przesadzają się w nowe miejsce co dwa do trzech lat. Krzewy w wieku od pięciu do sześciu lat nie muszą zmieniać pojemności.

Bezpieczne przesadzanie drzewa mandarynki oznacza staranie się nie niszczyć grudki gleby splecionej z korzeniami.

Powielanie: 2 sposoby

Możesz rozmnażać roślinę za pomocą nasion, sadzonek i uzupełniać szczepienie. Metodę w większości przypadków wybiera się z uwzględnieniem wieku buszu.

posiew

Osobliwości. Nie jest trudno wyhodować drzewo mandarynki z kamienia, ale na kwitnienie i owoce będziesz musiał poczekać 10-15 lat, albo możesz wcale nie czekać. Owocnikowanie można przyspieszyć przeszczepiając gałązkę z dorosłego krzewu owocującego młodej mandarynce. Sadzonka, do której szczepiona jest gałązka, nazywana jest podkładką. A sama łodyga z owocu jest potomkiem.

Algorytm działania

 • Najprostszą opcją jest natychmiastowe sadzenie nasion w wilgotnej glebie bez wcześniejszego przygotowania. Lub wkładamy kości do gazy, zwilżamy wodą lub słabym roztworem nadmanganianu potasu. Zamiast gazy możesz użyć hydrożelu, który dobrze zatrzymuje wilgoć. Połóż na talerzu i wymieszaj z nasionami.
 • Gazę lub hydrożel z nasionami umieszcza się w glebie.
 • Po pojawieniu się pierwszego liścia przesadzamy go przez przeładunek (bez niszczenia grudki ziemnej z korzeniami) do doniczki.
 • Rośniemy od roku do trzech lat. Krzew będzie gotowy do szczepienia, gdy średnica pnia osiągnie co najmniej 6 mm. Następnie przechodzimy do procedury szczepień. Optymalny okres to od kwietnia do maja.
 • Jako zraz wycinamy jedno- lub dwuletnią gałązkę ze zdrowego, owocującego krzewu. Z uchwytu usuwamy blaszki liściowe, kolce.
 • Na kolbie wykonujemy nacięcie w kształcie litery „T”. Tutaj wstawiamy łodygę.
 • Miejsce szczepienia owijamy taśmą elektryczną. Efekt cieplarniany tworzymy za pomocą plastikowej torby lub plastikowego pojemnika.
 • Po około 21 dniach z pąków powinny pojawić się pędy. Stopniowo przyzwyczajamy je do mikroklimatu pomieszczenia – usuwamy polietylenowy lub plastikowy pojemnik. Usuń bandaż mocujący.
 • Odcinamy pod kątem tę część łodygi, która pozostaje nad szczepionym cięciem. Przetwarzamy witrynę z węglem.
 • Młodą roślinę przywiązujemy do patyka, aby rosła pionowo. Jeśli szczepienie się powiedzie, nowa roślina będzie zachwycona kwitnieniem przez cały rok.
 • Jeśli zraz zmieni kolor na żółty na podkładce i zniknie, szczepienie nie zadziałało. Będziesz musiał powtórzyć procedurę.

  sadzonki

  Osobliwości. Metoda jest bardziej popularna, ponieważ roślina wyhodowana z sadzonek dorosłego krzewu zakwitnie i zaowocuje w ciągu roku, maksymalnie dwóch.

  Algorytm działania

 • Odetnij łodygę i umieść ją w pojemniku z wodą.
 • Tworzymy efekt cieplarniany – zakrywamy łodygę plastikową torbą lub plastikową butelką. Rootowanie może potrwać od dwóch do trzech miesięcy.
 • Przesadzamy do doniczki, gdy pojawiają się korzenie.
 • Dla lepszego ukorzenienia i stymulacji wzrostu, można leczyć cięcie Gibberellin.

  Szkodniki

  Drzewo cytrusowe, podobnie jak inne rośliny domowe, jest podatne na atak owadów. W walce z nimi stosujemy zarówno środki ludowe, jak i produkty sklepowe.

  Czerwony przędziorek

  Na łodygach pojawiają się czerwone kropki. Przy silnej zmianie widoczne są szkodniki, które tworzą prawie niezauważalną sieć. Pojawiają się w suchym, gorącym mikroklimacie. Walczymy za pomocą dwóch środków ludowych.

 • Pył tytoniowy. Jedną łyżkę kurzu rozpuszczamy w przegotowanej wodzie i nalegamy na sześć godzin. Dodaj do mieszanki 10 g mydła. Leczenie: spryskać krzew trzy razy co sześć do siedmiu dni.
 • Czosnek. Nalegamy ząbek czosnku w szklance przegotowanej wody przez dwa dni. Wykonujemy procedurę, jak w przypadku pyłu tytoniowego.
 • Jeśli używamy zakupionych w sklepie środków owadobójczych, to przed opryskiwaniem dokładnie zapoznajemy się z instrukcją lub najpierw konsultujemy się ze sprzedawcą.

  kiełki mandarynki

  wełnowiec

  Na liściach pojawiają się lepkie białe plamki. Korzenie są znacznie trudniejsze do zauważenia. Głównym objawem jest wysychanie i odpadanie liści. Najskuteczniejszym lekarstwem jest woda z mydłem. Spryskiwamy co sześć do siedmiu dni. Procedura powinna składać się z trzech podejść.

  W przypadku uszkodzenia systemu korzeniowego zaleca się stosowanie insektycydów. Traktujemy korzenie trucizną, dobrze spłukujemy. Roślinę przesadza się do nowej gleby.

  Szczitówka

  Oznaką pojawienia się owada łuskowego jest wysuszony krzew o pożółkłych liściach. Tworzą się brązowe narośla. Głównym powodem jest suche, niewentylowane powietrze. Stosujemy dwie metody leczenia.

 • czyszczenie mechaniczne. Owady usuwamy szczoteczką do zębów lub gazą. Miejsce, w którym stoi garnek, myjemy roztworem mydła.
 • Roztwór do opryskiwania. Wymieszaj jedną łyżeczkę oleju maszynowego, dwie łyżki proszku do prania, trochę pokruszonego mydła do prania ze szklanką wody. Spryskaj liście i gałęzie roztworem. Po czterech godzinach spłucz wodą. Procedurę powtarza się co najmniej trzy razy w miesiącu.
 • Przed opryskiwaniem zabezpieczamy glebę przed dostaniem się roztworu – pokrywamy ją polietylenem.

  Ozdobna mandarynka w doniczce

  Problemy

  Oprócz szkodników roślina jest podatna na choroby związane z niewłaściwą pielęgnacją. Są cztery najczęstsze objawy

 • Zardzewiałe plamy. Powodem jest niewłaściwe podlewanie. Regulujemy dopływ wilgoci.
 • Pomarszczone liście. Winna jest zbyt duża ilość światła ultrafioletowego. Cieniujemy krzak.
 • Małe i wysychające krzewy. Powodem jest brak nawozów. Dodajemy minerały i witaminy.
 • Spadające liście na drzewie mandarynki. Jeśli jest to dorosła roślina, nie powinieneś się martwić, ponieważ jest to oznaka „starości”. W młodych krzewach liście żółkną i opadają z powodu nadmiaru światła, braku azotu.
 • Pojawiły się objawy – sprawdzamy warunki hodowli zwierzaka, w przeciwnym razie może umrzeć.

  Wiedząc, jak dbać o drzewo mandarynki, możesz wyhodować na parapecie słoneczną roślinę, której owoce mają wiele przydatnych właściwości. Wiadomo, że owoce mają właściwości fitoncydalne, które hamują aktywność drobnoustrojów i mogą łagodzić stan z czerwonką lub biegunką. Świeży sok jest nawet w stanie zniszczyć niektóre rodzaje grzybów w chorobach skóry.

  Jadwiga Mazurek

  Edytor

  Rate author