Filodendron: pielęgnacja domowa, popularne gatunki, wyhodowanie z nasion, rozmnażanie

Jak dbać o filodendron: przegląd tropikalnych wieloletnich gatunków domowych

Naturalnym siedliskiem filodendronu jest Ameryka Południowa i Meksyk. Należy do dużej rodziny aroidów. W rodzaju jest około 400 odmian.

Opis botaniczny

Filodendron to wiecznie zielona lub pół-liściasta bylina tropikalna. W tłumaczeniu z greckiego nazwa brzmi jak „kochać drzewo”. Wiąże się to z osobliwością wzrostu filodendronu – z korzeniami powietrznymi przylega do rosnących w pobliżu drzew, wykorzystując je jako podporę. W rodzaju dominują winorośle o zdrewniałych lub zielnych łodygach. Niektóre odmiany wyróżniają się silną łodygą główną, mogą rosnąć bez dodatkowego podparcia.

Wielkość liści w zależności od gatunku waha się od 11 cm do 2 m. Ułożone są naprzemiennie na łodydze i mają różny kształt. Młode liście w większości odmian mają kształt serca, gdy rosną, zmienia się struktura. Górna strona liścia jest zwykle intensywniej wybarwiona.

Ciekawą cechą filodendronów jest to, że na tej samej roślinie występują dwa rodzaje liści. Zwykłe liście osiadają na wydłużonych ogonkach liściowych, łuskowate – zamykają pączek wegetatywny. W celu dodatkowego odżywiania i utrwalania na drzewie winorośl wykorzystuje korzenie powietrzne. Pędy żerujące są długie i grube, docierają do gleby i zakorzeniają się w niej obok głównej łodygi. Korzenie do utrwalenia są cieńsze i krótsze, pokryte kosmkami.

W naturze na filodendronie tworzą się lekkie kwiatostany w kształcie kolby z narzutami w różnych odcieniach. W ciasnych warunkach mieszkania niezwykle rzadko dochodzi do kwitnienia. Owoce to jagody z małymi nasionami.

Jeśli odpowiednio zadbasz o filodendron po zakupie, szybko się przystosuje i rozrośnie. W sklepach prawie wszystkie rośliny sprzedawane są w tej samej glebie torfowej, w małych pojemnikach. Lepiej natychmiast przeszczepić filodendron do innej doniczki. Następnie umieszcza się w półcieniu, delikatnie podlewa. Za pierwszym razem nie jest karmiony. Leczenie profilaktyczne małymi dawkami fungicydów i insektycydów nie zaszkodzi.

Ciekawe odmiany

Istnieje wiele odmian filodendronów, ale nie wszystkie nadają się do uprawy w domu. Wiele gatunków jest przystosowanych tylko do szklarni i szklarni. Nazwy i charakterystykę najpopularniejszych odmian domowych można znaleźć w tabeli.

Tabela – Popularne odmiany filodendron

Różnorodność Struktura Kształt i struktura liści Wymiary długości arkusza kolor liści
filodendron wspinaczkowy Lianoid – liście w kształcie serca 20–30 cm – Czerwony odcień w nowo otwartych liściach;
– zielony – u dorosłych
Filodendron Andre – lancetowaty 50–80 cm – Zielony, z jasną obwódką i wyraźnymi żyłkami
filodendron ozdobiony – W kształcie serca 50-60 cm – Szmaragdowy, z jaśniejszymi, rozmytymi plamami
Filodendron rumieni się – trójkątny jajowaty 20–25 cm – Zielony z obwódką w kolorze magenta
Filodendron klapowany – Zrazikowaty, przypominający trójkąt 45-50 cm – Intensywna zieleń
Wioska Filodendron – Rozcięto Czasami osiągają metr
Gitara filodendronowa – Gitarowy nie więcej niż 30 cm
Filodendron Xanadu Widok pionowy do 1,5 m wysokości – Młode liście są owalne;
– dorośli – wypreparowani
do 40 cm
Filodendron Atom Widok pionowy ze skróconą łodygą – Pięć klap;
– z pofalowanymi brzegami
20–30 cm
Łożysko opadające Filodendron Lianoid -Lekko wydłużony
– ze spiczastymi końcami
15–25 cm -Ciemnozielony, z wyraźnymi jasnymi plamami o wydłużonym kształcie

Nie wszystkie rodzaje roślin kwitną w mieszkaniach. Naprawdę możliwe jest osiągnięcie rozkwitu z przypominającego gitarę filodendron, rumieniącego się Xanadu. Aby stworzyć kwiatostan, musisz stworzyć warunki jak najbardziej zbliżone do tropikalnych: ciepły klimat, wysoka wilgotność i zrównoważony skład gleby.

Pielęgnacja Philodendron: podstawowe zasady

Filodendron to jedna z najłatwiejszych do uprawy winorośli. Ale jego tropikalne pochodzenie wymaga stworzenia pewnego mikroklimatu wewnętrznego. Jak dbać o filodendron, aby jego liście były duże i piękne? Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.

 • Oświetlenie. Mieszkanie jest jasne, ale osłonięte od słońca. Liana toleruje niewielkie cieniowanie, ale nie może rosnąć w pełnym cieniu. Optymalna lokalizacja to strona zachodnia i wschodnia. Od południa umieszczają go w pewnej odległości od okna, od północy instalują dodatkowe oświetlenie.
 • Temperatura. Filodendron dobrze rośnie w umiarkowanym upale, w temperaturze 21-23 ˚С. Wytrzymuje krótki wzrost do 28–30˚С. Zimą temperatura spada do 14-18 ˚С. W okresie uśpienia niektóre odmiany filodendronów częściowo zrzucają liście. Wiosną odrastają.
 • Wilgotność. Filodendrony potrzebują wysokiej wilgotności. Opieka nad nim obejmuje obowiązkowe spryskiwanie, okresowe wycieranie liści wilgotną szmatką. Aby jeszcze bardziej zwiększyć wilgotność, małe pojemniki z wodą umieszcza się bezpośrednio w doniczce obok rośliny.
 • Podlewanie. Prawidłowo podlej filodendron ciepłą, wstępnie osiadłą wodą. Niedopuszczalna jest stagnacja wilgoci w obszarze systemu korzeniowego. Niepożądane jest również całkowite wysuszenie gleby. Utrzymuj stabilną wilgotność gleby. Według doświadczonych hodowców kwiatów filodendron można uprawiać hydroponicznie. Zimą podlewanie jest ograniczone, ale nie całkowicie zatrzymane.
 • Najlepszy opatrunek. Używaj standardowych nawozów płynnych. Przynieś je w tym samym czasie, co podlewanie. Wystarczy karmić filodendron dwa razy w miesiącu. Podczas zimowania karmienie jest zawieszone.
 • Gleba. Roślinę sadzi się w glebie obojętnej. Z gotowych mieszanek glebowych wybiera się mieszanki glebowe na begonie lub fiołki. W domu glebę o pożądanej kwasowości przygotowuje się z torfu, darni, twardego drewna i piasku.
 • Przenosić. Młode osobniki przeładowywane są każdej wiosny, od trzeciego roku życia – raz na dwa lata. Wraz z przesadzaniem dużych winorośli w dużych pojemnikach pojawiają się trudności – co roku odnawiają wierzchnią warstwę ziemi. Weź pod uwagę osobliwości opieki nad filodendronem po przeszczepie – podlej go i spryskaj Epin, trzymaj w rozproszonym świetle.

Filodendron charakteryzuje się słabo wyrażonym okresem uśpienia. Rozpoczyna się około początku zimy i trwa do wczesnej wiosny. Podlewanie jest nieznacznie zmniejszone, jeśli to możliwe, obniż temperaturę zawartości do 20˚С. Zapotrzebowanie na oświetlenie w tym czasie jest jeszcze większe niż latem – przy braku naturalnego światła wskazane jest zorganizowanie sztucznego oświetlenia.

liście filodendronów

Metody reprodukcji

Możesz rozmnażać sadzonki łodyg filodendronów, końcówki, nakładanie warstw powietrza. Stosowana jest głównie wegetatywna metoda rozmnażania. Uprawa pełnoprawnej dużej winorośli z nasion zajmuje dużo czasu.

sadzonki

Wiosną przycina się sadzonki wierzchołkowe lub łodygowe z dwoma lub trzema liśćmi. Do cięcia użyj sterylnego, dobrze naostrzonego narzędzia. Rootowanie odbywa się zgodnie z określonym schematem.

 • Sekcje posypuje się proszkiem węglowym. Pozostaw do wyschnięcia na kilka godzin.
 • Drobny torf miesza się z perlitem i torfowcem. Powstałe podłoże wlewa się do małych doniczek i zwilża.
 • Sadzonki są zakopywane w ziemi o 3 cm, aby stworzyć warunki szklarniowe, posadzone kawałki łodygi przykrywa się słoikami. Umieść w jasnym miejscu, utrzymuj temperaturę 25–30 ° C.
 • Banki są wypłacane co dwa dni. Gleba jest zwilżona, sadzonki są wietrzone. Po pojawieniu się nowych liści schronienie jest usuwane.
 • Zgodnie z tym samym schematem sadzonki liści są ukorzenione. Tylko pocięty liść nie zakorzeni się – musi mieć kawałek kory z pąkiem pachowym lub korzeniami powietrznymi. Ale prawdopodobieństwo rozwinięcia silnej rośliny z cięcia łodygi jest znacznie wyższe. Filodendron nie cierpi na przycinanie – stymuluje pojawianie się dodatkowych pędów bocznych.

  Warstwy powietrza

  Powielanie przez nakładanie warstw powietrznych jest skuteczną i niezawodną metodą. Aby uzyskać warstwy, wybierz zdrowe zdrewniałe łodygi. Procedura jest wykonywana w następującej kolejności.

 • Na łodydze wykonuje się okrągłe nacięcie, usuwa się korę, cięcie traktuje się Heteroauxinem lub Kornevinem w celu stymulacji tworzenia korzeni.
 • Owinięty mokrym torfowcem. Mech mocuje się na łodydze folią spożywczą.
 • Mech jest zwilżany podczas wysychania. Czasami dodaje się niewielką ilość stymulatora korzeni.
 • Uważaj na tworzenie się korzeni. Korzenie będą wyraźnie widoczne przez folię celofanową. Pozwolono im trochę urosnąć, a następnie odciąć pęd wraz z korzeniami.
 • Posadzone na luźnym podłożu. Utrzymuj stałą wilgotność, trzymaj w dobrze oświetlonym miejscu.
 • Kiełki filodendronu

  posiew

  Wyhodowanie filodendronów z nasion potrwa dłużej. Wskazane jest używanie tylko świeżych nasion – szybko tracą zdolność kiełkowania. Aby uzyskać zdrowe sadzonki, przestrzega się następującego schematu sadzenia.

 • Nasiona są wstępnie namoczone. Pozostaw na osiem do dziesięciu godzin. Wskazane jest stosowanie wody destylowanej.
 • Torf miesza się z piaskiem. Napełnij pojemnik ziemią. Nasiona są rozprowadzane po powierzchni. Nie da się ich pogłębić i zasypać ziemią.
 • Pojemnik jest przykryty. Użyj do tego przezroczystej pokrywki lub torby. Przechowywać w jasnym miejscu. Utrzymuj temperaturę nie niższą niż 28˚С.
 • Pokrywa jest okresowo zdejmowana. Gleba jest zwilżona. Całkowicie usuń opakowanie dopiero po wykiełkowaniu nasion.
 • Nurkowanie sadzonek. Sadzonki sadzi się w oddzielnych pojemnikach po utworzeniu trzech lub czterech prawdziwych liści.
 • Typowe błędy hodowców kwiatów

  W wyniku niewłaściwej pielęgnacji zmniejsza się dekoracyjny efekt filodendronu. Często masz do czynienia z powolnym wzrostem, żółknięciem, opadaniem liści. Typowe błędy i ich konsekwencje opisano w tabeli.

  Tabela – Częste błędy podczas uprawy filodendron

  Manifestacja zewnętrzna Możliwe przyczyny Rozwiązania
  Opadające i żółknące liście – Zgnilizna korzeni;
  – wysychanie gleby
  – Normalizuj reżim nawadniania;
  – podczas gnicia są przesadzane, odcinając uszkodzone korzenie
  Filodendron rośnie powoli – Ciężka, gęsta gleba;
  – twarda woda do nawadniania;
  – przeziębienie;
  – brak pożywienia
  – Przeszczepione do lekkiej gleby;
  – woda przed nawadnianiem jest wstępnie broniona;
  – zwiększ temperaturę zawartości;
  – przeprowadzić karmienie awaryjne
  Pojawiają się brązowe plamy – Oparzenie słoneczne;
  – kontakt z zimną szybą okienną
  – Chroń filodendron przed słońcem;
  – zimą nie zbliżaj garnka do szklanki
  Suche brzegi i końce liści – suche powietrze – Filodendron jest regularnie spryskiwany;
  – w dowolny sposób zwiększ wilgotność powietrza
  Liście więdną, opadają, tracą elastyczność – Brak wilgoci w glebie – Normalizuj reżim nawadniania
  Krople płynu zbierają się na liściach – Normalny proces usuwania nadmiaru wilgoci – Nie podejmuje się żadnych działań w przypadku zjawiska charakterystycznego dla filodendronu
  łodygi gniją – Nieumiarkowane podlewanie w chłodnym okresie zimowania – Podlewanie zmniejsza, wysusza glebę;
  – przy silnym próchnicy przeprowadza się przycinanie, przesadza się filodendron

  zielone liście filodendronów

  Choroby i szkodniki

  Wśród chorób powszechna jest zgnilizna korzeni i łodyg. Czasami jego rozwój wywołuje grzyb, ale znacznie częściej przyczyną jest nadmierne podlewanie, brak normalnego drenażu. Leczenie zgnilizny polega na przesadzeniu rośliny z usunięciem dotkniętych korzeni i pędów. Roślinę traktuje się Fitosporin, Fundazolem. W zaawansowanych przypadkach sadzonki są ukorzeniane na wypadek śmierci rośliny.

  O wiele częściej masz do czynienia ze szkodnikami. Filodendron jest dotknięty mszycami, łuskami, przędziorkami, wciornastkami. W tabeli opisano oznaki uszkodzenia szkodników i sposoby ich pozbycia się.

  Stół – Filodendron Pests

  Nazwa szkodnika Manifestacje zewnętrzne Metody walki
  mszyca – Topy z młodymi liśćmi podwijają się;
  – liście stają się lepkie;
  – wzrost spowalnia
  – Mocno uszkodzone blaty są odcinane;
  – miejsca gromadzenia się owadów przetrzeć gąbką z mydłem;
  – spryskane dwukrotnie środkiem owadobójczym Aktara, robiąc sobie tygodniową przerwę
  Szczitowce – Tworzą się małe brązowe guzki;
  – czasami liście pokryte są lepkimi kroplami;
  – roślina żółknie, rośnie wolniej
  – Osłonę usuwa się pędzlem lub wacikiem nasączonym alkoholem;
  – najbardziej dotknięte obszary są przecierane alkoholem;
  – spryskane dowolnym środkiem owadobójczym
  przędziorków – Filodendron pokryty jest cienką pajęczyną;
  – na liściach pojawiają się małe jasne kropki.
  – Zwiększ wilgotność w pomieszczeniu;
  – spryskany Aktara
  wciornastki – Liście pokryte są srebrzystym nalotem i czarnymi kropkami – Liana jest przesadzana do nowej gleby;
  – wielokrotnie z pięciodniowymi przerwami leczy się lekiem „Aktellik”

  Uprawa filodendronów w domu może być wykonana nawet przez początkujących. Ta bezpretensjonalna roślina z wdzięcznością reaguje na odpowiednią pielęgnację, nie tylko dekorując każde wnętrze mieszkania, ale także oczyszczając powietrze.

  Jadwiga Mazurek

  Edytor

  Rate author