Fotograf ślubny: na co zwrócić uwagę przy wyborze profesjonalisty

Fotograf ślubny: na co zwrócić uwagę przy wyborze profesjonalisty

W dobie aktywnego rozwoju technologii cyfrowych fotografia stała się oswojona i całkowicie przyziemna. Ale mają taką samą wartość jak sto lat temu. Tylko zdjęcia są w stanie zapisać niesamowite chwile, szczegółowo opowiedzieć o ważnych wydarzeniach. Fotograf ślubny i rodzinny to profesjonalista, którego trzeba zapraszać na wyjątkowe imprezy. Dzięki jego pracom pamięć pozostanie nie tylko dla uczestników święta, ale także dla przyszłych pokoleń. Operatora należy dobierać ostrożnie, biorąc pod uwagę wiele czynników.

Jakie powinny być zdjęcia ślubne

To od definicji tych chwil zaczyna się wybór fotografa. Istnieje kilka opcji fotografowania wesel – są to:

 • klasyczne ujęcia inscenizowane;
 • żywe zdjęcia emocjonalne;
 • sesja zdjęciowa w pięknym miejscu;
 • reportaż z całej uroczystości z chronologią;
 • zdjęcia naturalne;
 • poważne przetwarzanie z retuszem.

Wymagania dotyczące umiejętności fotografa i posiadanego sprzętu będą zależeć od formatu fotografowania. Aby dokonać wyboru, warto przyjrzeć się portfolio kilku kandydatów, zapoznać się ze stylem i innymi aspektami na przykładowych przykładach. Eksperci zalecają robienie zdjęć na poziomie emocji. Źródeł inspiracji jest dziś wiele. Należą do nich różnorodne blogi ślubne z kraju i zagranicy. W procesie zapoznawania się z portfolio fotografa należy koniecznie zwrócić uwagę na:

 • Stylistyka, jakość zdjęć, dobre kąty, funkcje obróbki.
 • Dostępność serii. Niektórzy fotografowie prezentują wyjątkowo udane ujęcia z różnych wesel. Ale to nie gwarantuje, że reszta zdjęć okazała się równie spektakularna. Należy poprosić o całą serię, aby upewnić się o jej równomierności jakościowej.
 • Miejsca filmowania. Współcześni nowożeńcy często wybierają stylizowane sesje zdjęciowe, które odbywają się w studio lub w plenerze. Dzięki temu fotograf może wykonać setki zdjęć do wyboru z kilkudziesięciu. W procesie fotografowania prawdziwego ślubu jest dynamika, nie ma idealnego oświetlenia, dodatkowych atrybutów. Nie wszyscy specjaliści potrafią kręcić produkcje i raporty w tej samej jakości.
 • Spotkanie osobiste i omówienie szczegółów

  Pomimo tego, że do Nightgraphera można dostać się przez Internet, warto spotkać się z nim osobiście jeszcze przed zawarciem umowy. Jest to szczególnie ważne dla tych, którzy planują cały dzień zdjęć. Zarówno nowożeńcy, jak i goście będą musieli spędzić z tą osobą dużo czasu. Ważne jest, aby zadbać o jego przyjemny i wygodny sposób komunikacji, schludny wygląd. Eslgraph wywołuje osobistą niechęć, warto poszukać innego.

  Ślubna sesja zdjęciowa jest wyjątkowa i niepowtarzalna. Życzenia i pomysły dotyczące jego realizacji należy niezwłocznie przekazać profesjonalistom. Musi wiedzieć, w której sali planowany jest bank, trasę ruchu, rodzaj lokalizacji do inscenizacji. Te informacje pomogą profesjonalistom odpowiednio przygotować sprzęt, sporządzić listę możliwych pozycji i kątów. Jeśli fotografujesz na dworze, pamiętaj, aby znaleźć rozwiązanie awaryjne na wypadek złej pogody.

  Ważnymi tematami dyskusji są również koszt, forma płatności (godzinowa, dobowa itp.), terminy przygotowania wykresów, lista usług do obróbki, druk. Współpraca musi koniecznie być poparta umową. Fotograf jest zobowiązany do zabezpieczenia przed ryzykiem.

  Jadwiga Mazurek

  Edytor

  Rate author