Galaretka żelatynowa według przepisu krok po kroku 🍮 ze zdjęciem

Prosty przepis na pyszną galaretkę żelatynową 🍮

Sprzęt i przybory kuchenne: kuchenka, rondel, płaska płyta, gaza, łyżka stołowa, 2-3 salaterki, lodówka.

Składniki

Produkt Ilość
żelatyna 15 gramów
jakiekolwiek jagody 100 gramów
cukier granulowany 100 gramów
woda 450 ml

Gotowanie krok po kroku

 • Mrożone wiśnie są wcześniej wyjmowane z zamrażarki i pozostawiane w temperaturze pokojowej do momentu ich rozmrożenia.

  będziemy potrzebować świeżych lub mrożonych jagód.

 • Do przygotowania galaretki owocowej używamy 15 gramów żelatyny. Umieszczamy go w osobnym małym pojemniku, wlewamy 50 ml zimnej wody. Za pomocą łyżeczki dobrze wymieszaj powstałą masę, usuń ją na bok, aby żelatyna naparła się i pęcznieła.

  Żelatynę zalać wodą, wymieszać i pozostawić do spęcznienia.

 • Do osobnego pojemnika wkładamy kawałek gazy, kładziemy na nim rozmrożone wiśnie, jedną ręką zbieramy brzegi gazy, mocno trzymamy nad miską, a drugą staramy się wycisnąć z jagód tyle soku, ile możliwy.

  Wyciśnij sok z jagód.

 • Skrawki wiśni są umieszczane osobno w małym rondlu.

  Na patelni umieszczamy ciasto pozostałe po jagodach.

 • Ciasto pozostałe po wyciśnięciu soku zalać wodą w objętości 400 ml, patelnię postawić na ogniu. Pozwól wodzie się zagotować, gotuj ciasto maksymalnie przez 5-6 minut, a następnie usuń powstały płyn z ognia.

  Ciasto jagodowe zalać wodą i gotować przez kilka minut.

 • Filtrujemy ten kompot przez durszlak lub sito, myjemy patelnię.

  Powstały kompot jest filtrowany.

 • Na tę samą patelnię wlewamy przecedzony kompot, dodajemy do niego sok z jagód, które otrzymaliśmy wcześniej, a następnie na patelnię z płynem wlewamy 100 gramów cukru pudru.

  Do rondla wkładamy kompot, sok i cukier.

 • Mieszaj, aż cukier całkowicie się rozpuści, a następnie umieść spęcznioną żelatynę na patelni.

  Dodaj żelatynę.

 • Teraz postaw patelnię z powstałą mieszanką na ogniu, zagotuj i gotuj przez jedną do dwóch minut na średnim ogniu. Uważnie monitorujemy, czy wszystkie składniki są całkowicie rozpuszczone.

  Gotuj galaretkę przez kilka minut.

 • Dwie minuty po ugotowaniu zdejmij patelnię z ognia, wlej galaretkę do małych salaterek lub specjalnych foremek, odstaw do ostygnięcia w temperaturze pokojowej.

  Wlej płyn do foremek i ostudź.

 • Gdy produkt ostygnie, umieść formy w lodówce na dwie do trzech godzin. Po tym czasie galaretkę wyjmujemy z lodówki, wkładamy do szerokiego pojemnika i wlewamy do niej gorącą wodę. Sałatkę z galaretką trzymamy minutę, następnie przykrywamy płaskim naczyniem i odwracamy

  Wyjmujemy zamrożoną w lodówce galaretkę i wkładamy do miski z gorącą wodą.

 • Gotowa galaretka znajdzie się na płaskim talerzu, a teraz możemy poczęstować gości, przyjaciół i krewnych.

  Ten przepis na galaretkę żelatynową pozwala przygotować deser o niemal dowolnym smaku.

 • Pomocne wskazówki

  • Do przygotowania galaretki można wykorzystać nie tylko mrożone wiśnie, ale także świeże owoce: morele, śliwki, wiśnie, brzoskwinie, maliny, truskawki, jeżyny, porzeczki. Z powodzeniem można też zmieszać dwa lub trzy owoce na sok, który jest potrzebny do niezwykłego smacznego produktu.
  • Aby skutecznie przygotować galaretkę, przy zakupie zwracaj uwagę na terminy ważności żelatyny, przeterminowany składnik nie nadaje się do produktu.
  • Galaretka będzie znacznie lepsza, jeśli przechowujesz ją w lodówce nie przez 2-3 godziny, ale przez 10-12 godzin, czyli zostaw ją na całą noc, dopiero potem użyj.

  Przepis

  Ten materiał wprowadzi Cię w szczegółowe przygotowanie galaretki owocowej, której głównym składnikiem są wiśnie. Dowiedz się, jakie inne składniki i w jakich ilościach są używane, jak je prawidłowo stosować.

  Drodzy czytelnicy, powiedzcie nam, jak przygotowujecie galaretki owocowe? Jakich owoców i jagód używasz? Czy przepis z artykułu okazał się dla Ciebie przydatny i dlaczego? Podziel się wrażeniami po przygotowaniu smakołyku. Jak zareagowali na niego twoi bliscy?

  Jadwiga Mazurek

  Edytor

  Rate author