Ile gotować język wołowy 🐄 – przepis krok po kroku ze zdjęciem

Ozorek wołowy – jak gotować i ile 🐄

Sprzęt i przybory kuchenne:

 • płyta grzewcza lub kuchenka;
 • głęboka miska;
 • patelnia;
 • nóż;
 • łyżka:
 • cedzidło;
 • deska do krojenia.

Składniki

wołowy język 1 szt.
Woda w porcjach
Sól 1 ul. l.

Gotowanie krok po kroku

 • Dokładnie opłucz język wołowy pod bieżącą wodą. Weź trochę ciepłej wody do głębokiej miski i włóż do niej język. Pozostaw do namoczenia na 30-40 minut. Niektórzy kucharze ćwiczą moczenie języka w mleku. Dzięki tej manipulacji mięso staje się jeszcze delikatniejsze. Po namoczeniu opłucz wołowy język pod bieżącą wodą i dokładnie przetrzyj metalową szczotką lub nożem, zeskrobując z języka wszelkie pozostałości brudu.

  jak długo gotować ozorek wołowy

 • Następnie napełnij garnek wodą i zagotuj. Zanurz język we wrzącej wodzie. Nie musisz go jeszcze solić. Gotuj język przez dwie i pół godziny na średnim ogniu.

  Moczyć język do gotowania

 • Po tym czasie na patelnię wsyp łyżkę soli. Gotuj przez kolejne 20 minut. Po 20 minutach zbierz zimną wodę do głębokiej miski. Zdejmij patelnię z ognia i przenieś język do tej miski łyżką cedzakową. Odbywa się to tak, aby język był dobrze oczyszczony.

  przygotować dania

 • Gdy język ostygnie, przenieś go na deskę do krojenia.

  jak długo gotować ozorek wołowy

 • Za pomocą noża usuń górną skórę z języka. Jeśli natkniesz się na zbyt tłusty język, nadmiar tłuszczu usuń nożem, delikatnie zeskrob i spłucz pod bieżącą wodą.

  Ozorek wołowy - jak gotować i ile

 • Jeśli masz zamiar przechowywać język przez jakiś czas, umieść go w garnku z bulionem – w ten sposób zachowa soczystość. Język jest odpowiednio ugotowany. Teraz może służyć do dalszego przygotowania sałatek lub przekąsek. Smacznego!

  Ile gotować język wołowy - przepis krok po kroku ze zdjęciem

 • Czy wiedziałeś? Czas gotowania języka zależy od jego wielkości i wielu innych czynników. Możesz sprawdzić gotowość języka przebijając go nożem lub widelcem w najgrubszym miejscu. Spójrz na kolor uwolnionego soku mięsnego. Jeśli sok jest klarowny, język jest gotowy, a jeśli sok jest mętny, gotuj język przez kolejne pół godziny i powtórz test ponownie.

  Przepis

  Wizualny przepis edukacyjny pomoże ci bardziej szczegółowo zrozumieć proces przygotowywania ozorów wołowych. Nauczysz się kilku sztuczek, które z pewnością pomogą Ci właściwie ugotować język.

  Drodzy czytelnicy, jak gotujecie ozorek wołowy? Swoje wypróbowane i przetestowane przepisy zostaw w komentarzach poniżej. Być może znasz jakieś inne niuanse jego przygotowania? Podziel się nimi z innymi czytelnikami.

  Jadwiga Mazurek

  Edytor

  Rate author