Jak krochmalić rzeczy w domu: przepisy ze skrobią i bez na pościel, koszule, czapki, kokardki i dzianiny

Jak prawidłowo krochmalić koszulę, czapkę, łóżko i inne rzeczy: ręcznie, automatycznie i podczas prasowania

Procedura krochmalenia ma zarówno zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Zarówno pierwsze, jak i drugie prowadzą do przekonujących argumentów na ich korzyść. Do zalet zabiegu należy więc nie tylko piękny estetyczny wygląd. Produkty skrobiowe są mniej podatne na zanieczyszczenia, długo zachowują swój kształt i mniej się marszczą. Wszystkie te efekty zapewnia film, który tworzy się na powierzchni tkaniny i łatwo ulega zniszczeniu, gdy pranie jest nasączone. Ale to właśnie ten film sprawia, że ​​przeciwnicy odrzucają procedurę, ponieważ wykrochmalone tkaniny nie przepuszczają powietrza. Czy więc warto krochmalić czy nie i jak to zrobić dobrze?

Wskazówki, jak krochmalić rzeczy w domu

Dlaczego len skrobiowy? Czasami wykrochmalone rzeczy powodują prawdziwą szkodę poprzez pocieranie skóry. Aby uchronić się przed podobnym losem, ważne jest nauczenie się prawidłowego krochmalenia rzeczy i taśmy.

 • Rozważ tkaninę. Zaleca się krochmalenie produktów wykonanych z lnu, bawełny. Ta procedura dotyczy perkalu, cambric, perkalu, satyny. Jednak nie wszystkie materiały podlegają krochmaleniu. Produkty wełniane nie są poddawane obróbce pastą. Nie używaj skrobi do syntetyków. Niepożądane jest używanie go do ciemnych tkanin. W końcu produkt może stracić swój naturalny kolor.
 • Rozważ produkt. Po krochmaleniu przepuszczalność tkanek gwałtownie spada, a twarde elementy mogą ocierać skórę. Dlatego bielizna w ogóle nie podlega tej procedurze. Nie zaleca się całkowitego krochmalenia letnich rzeczy. Za pomocą pasty można przetwarzać tylko spódnicę, falbanki i inne detale. Jeśli produkt ma haft z nitkami nici, lepiej odmówić krochmalenia. Po obróbce nici mogą się sklejać i tracić swój pierwotny wygląd.
 • Wybierz odpowiednią skrobię. Możesz użyć skrobi pszennej, ryżowej lub kukurydzianej. Każdy, kto ci się podoba. Ale najczęściej gospodynie domowe wolą krochmalić skrobią ziemniaczaną. Ten produkt jest niedrogi, dobrze gęstnieje i w porównaniu z kukurydzą ma biały kolor.
 • Dostosuj koncentrację. Technologia przygotowania roztworu pasty jest całkowicie zależna od produktu i tkaniny. Istnieją trzy stopnie przetwarzania skrobi: miękki, średni i twardy.

Skrobia tylko czyste rzeczy. Przed zabiegiem produkt należy dokładnie umyć i usunąć wszelkie plamy. Możesz użyć wody utlenionej, aby usunąć plamy z wina, oleju lub kawy.

Co to jest krochmalenie

Jak rozcieńczyć skrobię do krochmalenia i jak przebiega cała procedura? Na początku zgódź się, że jeśli pierzesz dużo rzeczy, będziesz potrzebować kilku roztworów past. Niedopuszczalne jest stosowanie jednej pasty zarówno do bielizny jak i czapki kucharskiej.

W zależności od tego, czy chcesz trochę krochmalić, czy chcesz, aby mocno utrzymywał swój kształt, stosuj różne stężenia roztworów (zmieniaj proporcje wody i skrobi). Ale sama kolejność procedury pozostaje niezmieniona i składa się z pięciu kroków.

 • Skrobię wlewa się do małego pojemnika i zalewa szklanką zimnej wody.
 • Mieszankę dokładnie zagniata się, aby nie pozostały żadne grudki.
 • Pozostałą wodę według przepisu wlewa się do rondla i doprowadza do wrzenia.
 • Do bulgoczącej cieczy wlewa się cienkim strumieniem stężoną skrobię z ciągłym mieszaniem i natychmiast gasi ogień.
 • Powstałą pastę pozostawia się do ostygnięcia w warunkach naturalnych.
 • miękkie rozwiązanie

  Osobliwości. Miękka metoda nadaje produktom elastyczność, daje delikatny charakterystyczny chrupkość. Ale taka procedura nie pozwoli rzeczom „zachować swojego kształtu”. W dotyku taka tkanina nie będzie twarda.

  Złóż wniosek o:

  • sukienki szyfonowe;
  • bluzki damskie, bluzki;
  • bielizna pościelowa;
  • fartuchy medyczne;
  • Koszule męskie;
  • gaza, batyst.

  Składniki:

  • skrobia – dwie łyżeczki;
  • woda – dwa litry.

  Przebieg procedury

 • Roztwór wlewa się do miski.
 • Wypraną bieliznę zanurza się w paście dosłownie na jedną lub dwie minuty.
 • Produkty są usuwane i ściskane.
 • Następnie wstrząsnąć i powiesić do wyschnięcia.
 • Podczas wieszania produktu należy wyeliminować wszystkie fałdy i zagniecenia.
 • Do suszenia produktów skrobiowych nie jest konieczne stosowanie grzałek.

  Kołnierze koszulowe

  Średnia twardość

  Osobliwości. Jeśli w roztworze skrobi utworzyły się grudki, należy go przefiltrować przed użyciem. Ciepłą masę można przecedzić przez sito lub gazę.

  Złóż wniosek o:

  • serwetki, obrusy;
  • pokrowce na meble;
  • zasłony;
  • lotki;
  • fartuchy szkolne;
  • Sznurówka;
  • łuki;
  • dżinsowe buty (tylko lekkie).

  Składniki:

  • skrobia – dwie łyżki stołowe;
  • woda – dwa litry.

  Przebieg procedury

 • Aby nadać produktowi połysk, dodaj do roztworu pół łyżeczki soli kuchennej.
 • Wypraną bieliznę zanurza się w paście, po minucie wyjmuje i wykręca.
 • Powiesić do wyschnięcia, prostując fałdy i modelując.
 • Pasta nasycona

  Osobliwości. Jak pokazano, ten przepis można stosować bez dodatku boraksu. W takim przypadku zaleca się wzięcie większej ilości skrobi (plus dwie dodatkowe łyżki stołowe) i użycie klasycznej technologii do przygotowania roztworu.

  Złóż wniosek o:

  • kołnierzyki i mankiety koszul męskich;
  • ozdobne doniczki z tkaniny;
  • paczki (spódnice), które wymagają mocnego utrwalenia;
  • Halki do sukienek bufiastych;
  • Czapki szefa kuchni lub sanitariusza;
  • kwiaty ozdobne z tkaniny;
  • niektóre szydełkowane przedmioty (na przykład buty).

  Składniki:

  • skrobia – trzy łyżki stołowe;
  • bura – dwie łyżeczki;
  • woda – dwa litry.

  Przebieg procedury

 • Skrobia jest rozcieńczana w szklance zimnej wody.
 • Boraks jest wstępnie rozpuszczany w szklance gorącej wody i chłodzony.
 • Reszta wody jest gotowana.
 • Ostrożnie wlej do niego koncentrat skrobi.
 • Następnie dodaj roztwór boraksu. Ogień jest wyłączony. Mieszaninę dokładnie miesza się.
 • W ciągu dwóch godzin nalega się na pastę.
 • Jeśli podczas przygotowywania pasty nabierze szarawego odcienia, zaleca się gotowanie roztworu na małym ogniu przez pięć minut. A mieszanina natychmiast stanie się lekka.

  Detergent wsypywany do pralki

  Podstawowe sposoby

  Istnieją dwa główne sposoby krochmalenia rzeczy. Możesz nadać produktowi elastyczność ręcznie lub skorzystać z pralki. Ale ta ostatnia metoda jest całkowicie nie do przyjęcia w przypadku delikatnych tkanin lub rzeczy, które wymagają częściowej obróbki pastą.

  Ręcznie

  Ta metoda jest odpowiednia dla wszystkich produktów, które podlegają krochmaleniu. Ale aby zadanie było trochę łatwiejsze, możesz skorzystać z poniższych zaleceń.

  • Moczyć. To klasyczna procedura. Mokre lub suche rzeczy moczy się przez kilka minut w misce z roztworem skrobi. Ta metoda jest stosowana, jeśli chcą ręcznie krochmalić pościel lub inne nieporęczne przedmioty.
  • Aplikacja pędzlem. Będziesz potrzebował szerokiego pędzla. W osobnym pojemniku przygotowuje się roztwór skrobi. Lekko wilgotny produkt układa się na powierzchni tkaniny. Ostrożnie go wypoziomuj. Pastę nakłada się na powierzchnię pędzlem, starając się równomiernie rozprowadzić roztwór. Produkt można całkowicie wyschnąć lub prasować po zamoczeniu. Ta metoda ma zastosowanie do małych produktów (dzianiny panama, serwetki, koronki). Wygodne jest nakładanie roztworu za pomocą pędzla, przetwarzając tylko pojedyncze części. Na przykład, jeśli potrzebujesz wykrochmalić kołnierzyk koszuli, falbanki, mankiety. Najczęściej metodę nakładania stosuje się przy twardym krochmaleniu, aby nadać kształt kapeluszowi panama.
  • Rozpylający. Pranie można wykrochmalić podczas prasowania. Ale ta metoda jest odpowiednia tylko dla miękkich rozwiązań. Przygotowaną pastę o niskim stężeniu wlewa się do opryskiwacza. Roztwór natryskuje się na tkaninę, która jest natychmiast prasowana. Ta metoda jest odpowiednia dla delikatnych przedmiotów, takich jak tiul. Możesz użyć gotowego sprayu przeznaczonego do krochmalenia lnu podczas prasowania.

  Wykrochmalone rzeczy prasować tylko wtedy, gdy są mokre. I zawsze przez lekką naturalną tkaninę lub gazę. To ochroni stopę żelazka przed osadami węgla.

  W pralce

  Jeśli ręczna procedura krochmalenia wydaje się dość trudnym zadaniem, możesz powierzyć pracę inteligentnemu asystentowi. Jak krochmalić ubrania w pralce? Ważne jest, aby wiedzieć, że jeśli stosuje się roztwór skrobi, nie dodaje się żadnych innych środków płuczących. Procedura obejmuje następujące kroki.

 • Przygotowanie roztworu. Początkowo pasta jest przygotowywana do łagodnego zabiegu. Możesz użyć gotowych produktów, które pozwalają na krochmalenie produktów.
 • Wklej wlać. Do komory przeznaczonej na klimatyzator wlewa się roztwór skrobi, uprzednio rozcieńczony wodą.
 • procedura mycia. Ustaw żądany tryb. Ostatnie płukanie zapewni równomierne rozprowadzenie roztworu skrobi. Pościel jest wyjmowana, strząsana i zawieszana, starannie prostując wszystkie fałdy. Po krochmaleniu pralkę należy przetrzeć wilgotną szmatką, a następnie wytrzeć do sucha.
 • Funkcje dla różnych tkanin

  W zależności od tkaniny procedura krochmalenia może się nieznacznie różnić. W końcu każdy materiał wymaga specjalnego podejścia. Aby produkt był jakościowo przetwarzany pastą, a jednocześnie nie ulegał pogorszeniu, zaleca się przestrzeganie poniższych zasad.

  • Bawełna, len. Tkaniny te można łatwo krochmalić konwencjonalnymi metodami.
  • Szyfon. Taka tkanina wymaga niezwykle delikatnego podejścia. Zazwyczaj miękkie stężenie jest uważane za dopuszczalne w przypadku wyrobów szyfonowych. A czasem nawet takie proporcje ulegają zmniejszeniu i na litr wody pobiera się pół łyżeczki skrobi.
  • Organza. Do krochmalenia organzy zaleca się również zabranie pół łyżeczki skrobi. Aby zapewnić wyjątkowy połysk i elastyczność, zaleca się porzucenie krochmalu i użycie żelatyny.
  • Sznurówka. W przypadku konieczności krochmalenia śnieżnobiałych fartuchów lub serwetek, koronkowych obrusów zaleca się użycie pasty o średnim stężeniu. Ale do jego przygotowania pożądane jest użycie skrobi mlecznej i ryżowej. Ta kombinacja sprawi, że rzeczy pozostaną śnieżnobiałe.
  • Fatin. Tkanina ta jest używana na suknie ślubne. Uszyty jest z niego welon, szyte są taneczne spódnice. Aby nadać takim produktom niezbędny kształt, zaleca się stosowanie roztworu o średnim lub niskim stężeniu. Produkty z tiulu zanurza się w roztworze skrobi na dosłownie kilka sekund. Następnie ściśnij i ostrożnie wyprostuj.

  Serwetki koronkowe

  Ważne niuanse dotyczące kapeluszy i panam

  Zwykle procedura krochmalenia nie sprawia szczególnych trudności. Nawet początkujący szybko zorientują się, jak krochmalić koszulę, sukienkę lub bieliznę. Ale jeśli chodzi o czapki panama i czapki szydełkowane lub dziane, są pewne trudności. Aby zrozumieć, jak prawidłowo krochmalić kapelusze, skorzystaj z poniższych wskazówek.

  • Twarde krochmalenie. Aby nadać odpowiedni kształt kapeluszowi, czapce lub kapeluszowi panama, zaleca się użycie silnie stężonego roztworu skrobi. Zgodnie z tą zasadą zaleca się krochmalenie czapki kucharza lub pracownika służby zdrowia.
  • metoda zimna. Należy pamiętać, że niektóre rodzaje przędzy mogą rozciągać się pod wpływem wysokich temperatur. Do takich produktów dodaj łyżkę skrobi do chłodnego litra wody i dokładnie wymieszaj. W razie potrzeby pasta jest filtrowana. W powstałym roztworze umieszcza się czapkę z dzianiny na pół godziny.
  • Modelacja. Jeśli mówimy o serwetce ażurowej, wystarczy rozciągnąć ją na powierzchni. Ale jak nadać czapce lub czapce objętość lub falistość? Do takich celów możesz użyć dowolnych improwizowanych środków. Na przykład, aby zapewnić zagłębienie na kapelusz, można go naciągnąć na słoik, patelnię lub doniczkę. Zabawna falistość zapewni ołówki, duże lokówki lub zwykłe plastikowe butelki.

  Metody alternatywne

  Aby nadać produktowi sztywny kształt, nie jest konieczne stosowanie skrobi. Ten produkt można zastąpić żelatyną, cukrem, a nawet klejem. Na przykład materiał taki jak satyna może uzyskać charakterystyczny żółtawy odcień pod wpływem działania skrobi. Dlatego do nadania niezbędnego kształtu tej tkance stosuje się tylko żelatynę.

  cukier

  Składniki:

  • cukier – 100 g;
  • woda – 200 ml.

  Przebieg procedury

 • Początkowo syrop gotuje się rozpuszczając cukier w wodzie.
 • Płyn należy tylko doprowadzić do wrzenia i natychmiast usunąć z ognia. Uważaj, aby syrop nie zmienił koloru na żółty. W przeciwnym razie stanie się bezużyteczny.
 • Ta metoda może krochmalić buty z dzianiny, panamę.
 • żelatyna

  Składniki:

  • żelatyna – jedna łyżeczka;
  • woda – jedna szklanka.

  Przebieg procedury

 • Żelatyna rozpuszcza się w niewielkiej ilości zimnej wody.
 • Gdy kryształy pęcznieją, dodaje się do nich pozostałą ciecz.
 • Mieszanina jest podpalana i przy ciągłym mieszaniu doprowadzana do wrzenia.
 • Roztwór jest lekko schładzany i używany do krochmalenia produktów.
 • Ta metoda nadaje kształt kapeluszom, wazonom.
 • klej

  Składniki:

  • Klej PVA – dwie łyżki stołowe;
  • woda – cztery łyżki stołowe.

  Przebieg procedury

 • Klej rozcieńcza się wodą i dobrze miesza.
 • Lepiej nałożyć produkt za pomocą pędzla.
 • Ta metoda służy do nadania niezbędnego kształtu tkaninom do haftu lub dzianin.
 • Jest inny dobry sposób na krochmalenie tkaniny bez skrobi. Do delikatnych przedmiotów i jedwabiu można użyć kleju silikatowego. Aby przygotować roztwór, składniki miesza się w następujących proporcjach: jedna łyżeczka kleju krzemianowego na pięć litrów wody.

  Skrobia lub gotowy roztwór utrwalający:

  Skrobia na ubrania to już ostatni wiek. Teraz w każdym sklepie ze sprzętem sprzedawany jest specjalny produkt skrobiowy. Duża butelka (jak lakier do włosów, tylko większa). Prasując ubrania, spryskujesz je tym produktem. Wszystko jest proste!

  Amorka, http://www.woman.ru/home/medley9/thread/3906531/

  Moja babcia robiła bardzo słodką wodę (z cukrem). Trzymaj swoje produkty w tym roztworze i susz w potrzebnej formie. wszystko jest gotowe. Kryształki cukru powinny pozostać na nitkach. Powodzenia.

  Nadzieja, http://www.woman.ru/home/medley9/thread/3906531/

  Jako dziecko pamiętam, że moja babcia po praniu krochmaliła tiulowe firanki i naciągnęła je na duże obręcze. A pościel, pamiętajcie, prawie wszystko było białe i nawet z haftami i koronką… była wykrochmalona, ​​żeby później było łatwiej ją prać (krochmal nie pozwalał się tak zabrudzić pościeli – gładka powierzchnia), ale teraz nie ma takiej potrzeby – wszystko jest uproszczone na całe życie, a wielu w ogóle nie prasuje pościeli i ręczników.

  Laguna, https://lady.mail.ru/forum/topic/vy_krahmalite_bele/?page=3#topic-form

  Nie używam skrobi do wszystkiego, ale są rzeczy, które jej wymagają. Pamiętam, że na poranek trzeba było wykrochmalić uszy zająca. Więc włożyła kapelusz z uszami tylko w gęstą mieszankę skrobi. Naprawdę stał jak dzwon!

  Anonimowy, http://sovet.kidstaff.com.ua/question-9082

  Jadwiga Mazurek

  Edytor

  Rate author