Jak nakleić naklejkę termiczną na ubraniach własnymi rękami: instrukcje krok po kroku i technika usuwania nudnego wzoru z tkaniny

Jak nakleić aplikację na ubrania: robimy nową rzecz w 5 minut

Naklejki termotransferowe (naklejki termotransferowe) wykonane są ze szlachetnej tkaniny aksamitnej, lekkiej satyny, satyny lub gęstego floku, który zachowuje swój kształt (zwykle używane do tapicerowania mebli). Powierzchnia naklejki może imitować haft ręczny lub być odbitką fotograficzną, a także neonową naklejką świecącą w ciemności.

Aplikacje są przyszywane lub przyklejane gorącym żelazkiem. Niektóre są mocowane taśmą samoprzylepną. Stosowana jest również dwustronna flizelina samoprzylepna. Ten ostatni jest bardziej odpowiedni dla elementów wolumetrycznych.

Sposoby mocowania wzoru w zależności od rodzaju tkaniny

Jeśli materiał, na którym planujesz przykleić naklejkę, wytrzyma wysokie temperatury, możesz wybrać opcję z lądowaniem na kleju. Jeśli nie, nie eksperymentuj, lepiej szyć.

 • Bolonia. Na kurtce bolońskiej aplikacja zdecydowanie musi być przyszyta. Nawet suszenie bolonii na słońcu nie jest zalecane, nie mówiąc już o używaniu dobrze rozgrzanego żelazka. Należy pamiętać, że w tym przypadku należy nakleić naklejkę, mocując ją od niewłaściwej strony drugą warstwą materiału.
 • Skóra. Werdykt jest taki sam – uszyj.
 • Rozciągliwe tkaniny. Dzianina, syntetyki, z reguły łatwo się rozciągają, dlatego wymagane są pewne umiejętności, aby naprawić aplikację o wysokiej jakości. Szycie będzie łatwiejsze.
 • Spodnie jeansowe. Ze względu na swoją gęstość i możliwość zachowania kształtu aplikacji, wygodnie jest ją mocować zarówno przez szycie, jak i przez klejenie. W drugim przypadku wyraźnie zaznacz miejsce mocowania, przykryj naklejkę warstwą naturalnej tkaniny. Cóż, jeśli jest trochę przeźroczysty, możesz sprawdzić poprawność sklejenia. Poniżej przedstawiono standardową procedurę.

Kroki klejenia

Wykonaj te cztery kroki, aby przymocować aplikację do koszulki, spodni, kurtki i nie tylko.

 • Przygotowanie miejsca pracy. Zwolnij deskę do prasowania lub inną płaską powierzchnię, którą należy przykryć grubą szmatką w kilku warstwach.
 • Przygotowywanie ubrań. Rozłóż tkaninę tak, aby miejsce mocowania znajdowało się na środku powierzchni roboczej (deska do prasowania). Ostrożnie wyprostuj krawędzie, aby nie było zmarszczek, fałd ani fal. Jeśli to konieczne, wstępnie wyprasuj ubranie. Wyraźnie określ miejsce i kąt klejenia. Bardzo trudno będzie odsunąć naklejkę na bok nawet o kilka centymetrów po zamocowaniu, więc tutaj nie powinno być pomyłki.
 • Klejenie. Nałóż aplikację na tkaninę, przykryj kalką lub tylko kartką białego papieru. Prasuj po raz pierwszy dobrze rozgrzanym żelazkiem. Robiąc to, upewnij się, że parowiec jest wyłączony. Mocno dociśnij naklejkę żelazkiem przez 15 sekund.
 • Oczekiwanie. Nie usuwaj natychmiast kalki kreślarskiej ani białego papieru. Pozwól aplikacji ostygnąć. Po 10-15 minutach ostrożnie usuń warstwę ochronną papieru.
 • Wiele obrazów jest po prostu przenoszonych na tkaninę. Aby to zrobić, użyj papieru termicznego. W przypadku tkanin jasnych jest przeźroczysty, a po zamocowaniu nie ma tła – na białych ubraniach pozostaje tylko wzór. Przed przeniesieniem naklejek termicznych na ubrania należy dokładnie wyprasować tkaninę, aby nie było brzydkich fałd. A następnie postępuj zgodnie z powyższym schematem.

  Rzeczy do naprasowania należy prać w temperaturze nieprzekraczającej 40°C. Podczas suszenia wygładź tkaninę maksymalnie dłońmi, aby nie używać żelazka. Jeśli nadal jest to konieczne, odwróć przedmiot na lewą stronę, a następnie prasuj w umiarkowanej temperaturze.

  kobieta z żelazem

  Jak usunąć obraz z tkaniny

  Z biegiem czasu nawet najwyższej jakości aplikacje tracą swoją prezentację. Jeśli element garderoby jest nadal w dobrym stanie, możesz usunąć wzór z tkaniny. Znowu za pomocą żelazka. Przygotuj deskę do prasowania, kilka arkuszy białego papieru i serwetki do zabiegu. Następnie wykonaj trzy kroki.

 • Trening. Połóż produkt na desce do prasowania tak, aby naklejka znajdowała się na środku powierzchni roboczej. Umieść pod nim dwa arkusze czystego białego papieru i kolejny arkusz z przodu.
 • Leczenie. Dobrze wyprasuj miejsce przylepne żelazkiem, aby ogrzać naklejkę. Powtarzaj procedurę, aż zacznie przyklejać się do papieru.
 • Gałąź. Teraz ostrożnie usuń aplikację z ubrania.
 • Jeśli rzecz jest wykonana z białej bawełny, tkanina może lekko zżółknąć od nadmiernego prasowania. W takim przypadku usuń naklejkę ogrzewając ją gorącym powietrzem z suszarki do włosów.

  Jeżeli aplikacja jest nakładana za pomocą druku termicznego, można ją usunąć alkoholem. Namocz w nim ciasny gazik i usuń wzór lekkimi ruchami szczotkowania. Ten sam alkohol lub aceton może zmazać rysunek wykonany specjalnym markerem lub farbą. Jeszcze łatwiej odkleić gumową naklejkę termiczną. Z obu stron przykryj czterowarstwową gazą, a następnie przełóż rozgrzanym żelazkiem.

  Jadwiga Mazurek

  Edytor

  Rate author