Jak posolić grzyby mleczne na zimę na zimno i na gorąco: czarno-białe, żółte, w słoikach, pod uciskiem, w rondlu +

Jak marynować grzyby mleczne na zimę w słoikach, zbierać na ciepło i zimno

Grzyby mleczne dzielą się na kilka rodzajów, ale najbardziej popularne i powszechne:

 • biały;
 • żółty;
 • czarny.

Dwa pierwsze rodzaje grzybów „z nadwagą” łatwo rozpoznać – po charakterystycznym jasnym odcieniu. Ale tylko grzybiarze z doświadczeniem wiedzą, jak wyglądają murzynki. Co zaskakujące, kolor tego przedstawiciela organizmów eukariotycznych może różnić się nawet w obrębie gatunku, od brudnej oliwki do ciemnobrązowego. Te grzyby rosną rodzinnie. Ich cechą wyróżniającą jest obecność kosmków na całym obwodzie kapelusza. Krawędzie „czapki” spoglądają w dół, a im starszy grzyb, tym większe w nim zagłębienie.

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, przynosząc grzyby mleczne do domu, jest to, że są one klasyfikowane jako warunkowo jadalne. Surowo zabrania się ich spożywania, nawet w celach testowych.

Przygotowanie wstępne

Przed soleniem z grzybami będziesz musiał majstrować w pięciu etapach.

 • Odlew. Wracając do domu z pełnym koszykiem „połowu”, należy to uporządkować. Grzyby, które nie nadają się do sprzedaży, będą musiały zostać wyrzucone do kosza na śmieci. To samo dotyczy rozbitych okazów: można posolić „wrak”, ale czy będzie Wam przyjemnie zjeść je zimą, pozostaje pytanie.
 • Procedury kąpielowe. Każdy grzyb przed namoczeniem należy umyć pod bieżącą wodą. Możesz do tego użyć miękkiej szczoteczki do zębów. To nietypowe dla kuchni urządzenie pomoże usunąć drobinki piasku, kurzu, igieł, które osiadły na nodze i czapce leśnego gościa.
 • Moczyć. Na tym etapie obróbki wstępnej wystarczy duża miska z tworzywa sztucznego. Możesz także zanurzyć się w plastikowym wiadrze, jeśli w kuchni nie ma tak dużo miejsca, a po prostu nie ma gdzie postawić obszernej umywalki. Każdy grzyb należy odwrócić do góry nogami, ostrożnie umieścić w pojemniku. Pozostaje wypełnić zawartość zimną wodą, zmienić płyn w ciągu dwóch do trzech dni. Jeśli w pomieszczeniu jest chłodno, wodę można zmieniać raz dziennie. Jeśli wręcz przeciwnie, jest dość ciepło, to przynajmniej trzy razy dziennie.
 • Ambasador. W ostatnim dniu moczenia wodę, która zastąpiła poprzednią, można lekko osolić. Ambasador główny jeszcze nie nadejdzie, to tylko wstęp.
 • Płukanie. Po namoczeniu produkt należy ponownie spłukać pod bieżącą wodą. Dopiero po tym leśne dary będą całkowicie gotowe do kolejnego etapu przygotowań.
 • Nie zaleca się gotowania grzybów mlecznych bez wstępnego namaczania. Świeże grzyby są gorzkie jak papryczki chili. A głównym zadaniem „zabiegów wodnych” jest pozbawienie produktu nagromadzonej w nim goryczy.

  2 metody termiczne

  Zjedzenie piersi przyniesionej z lasu zaraz po ugotowaniu nie zadziała. Przed rozkoszowaniem się smakiem tego delikatnego produktu trzeba go dokładnie namoczyć. Grzyby mleczne nie są spożywane bez wstępnego namoczenia. Nawiasem mówiąc, w starożytnej Rosji ten grzyb był składnikiem najbardziej skomplikowanych potraw podawanych na szlacheckim stole. Zawiera dużo kwasu askorbinowego, dzięki czemu mieszkańca lasu był nie tylko zjadany, ale i leczony nim. Obecnie istnieją dwie metody solenia.

  Gorący

  Osobliwość. Najpierw grzyby muszą być lekko ugotowane. Aby to zrobić, dodaj kilka łyżek soli do 10-litrowego rondla. Włóż naczynia do ognia, zagotuj płyn – i wyślij do niego grzyby na 20-25 minut. Zarówno do gotowania, jak i do późniejszego solenia używa się tylko zwykłej soli kuchennej. Przyprawy z dodatkami, jodowane lub morskie nie nadają się do tego procesu.

  Zestaw spożywczy:

  • pieczarki mleczne – 1 kg;
  • czysta woda – 2 l;
  • sól – dwie łyżki stołowe;
  • czosnek – jedna głowa;
  • pieprz czarny – dziesięć groszków;
  • liść laurowy – dwa;
  • liść chrzanu – jeden;
  • nasiona kopru – łyżeczka;
  • olej słonecznikowy.

  Co robimy

 • Najpierw przygotuj solankę, rozpuszczając wskazaną ilość soli w wodzie. Jeśli jest więcej surowców niż wskazano w przepisie, zwiększ zarówno ilość soli, jak i objętość wody zgodnie z dostępnymi proporcjami.
 • Z ugotowanych grzybów odcedź gorącą wodę, zalej przygotowaną solanką.
 • Do solanki dodaj nasiona kopru, czarny pieprz, liść laurowy, postaw patelnię na kuchence, gotuj przez około dziesięć minut.
 • Wyłączyć ogień, na patelnię dodać obrane ząbki czosnku i chrzan, ucisk uciskać bezpośrednio na pieczarki. Pozostaw zawartość do ostygnięcia do temperatury pokojowej. Ważne jest, aby przez cały ten czas grzyby były całkowicie pokryte solanką.
 • Po całkowitym schłodzeniu wyjmujemy pojemnik z grzybami w chłodne miejsce (najlepiej w piwnicy) i bez usuwania ucisku pozostawiamy w ciemności na pięć do sześciu dni.
 • Pod koniec terminu na „zamknięcie” grzybów w zaimprowizowanym lochu przygotowujemy słoiki do pakowania: można je kalcynować w piekarniku lub sterylizować poprzez kilkukrotne zalanie wrzątkiem szklanych pojemników.
 • Pakujemy grzyby do słoików, ostrożnie kładziemy grzyby z opuszczonymi kapeluszami, napełniamy je tą samą solanką, w której wcześniej marnowały.
 • Do każdego słoika wypełnionego grzybami dodaj łyżkę oleju słonecznikowego, po czym przykrywamy pojemnik nylonową pokrywką i wkładamy do lodówki.
 • Pieczarki mleczne solone według tego przepisu są gotowe do spożycia w 14 dni. Młode grzyby mogą „osiągnąć” przed wyznaczonym okresem.

  Pieczarki mleczne w solance

  Przeziębienie

  Osobliwość. Białe pieczarki najlepiej posolić na zimno, nie na patelni, ale w beczce. Oczywiście tylko jeśli masz gdzie postawić tę beczkę. Piwnica lub piwnica to najbardziej odpowiednie miejsce do przechowywania. Oprócz lufy potrzebne będą dodatkowe akcesoria. Przede wszystkim jest to ucisk wysterylizowany. Sterylizacja polega na jednorazowym sparzeniu wrzątkiem. Potrzebny jest również wstępnie wysterylizowany krążek z naturalnego drewna, duża ilość gazy. Ta metoda jest czasami nazywana suchą, ponieważ nie wiąże się z użyciem dodatkowego płynu.

  Zestaw spożywczy:

  • pieczarki mleczne – 10 kg;
  • sól kuchenna – 0,4 kg;
  • czosnek – dziesięć głów;
  • łodygi kopru – siedem sztuk;
  • liście chrzanu – pięć sztuk;
  • liście porzeczki;
  • liście wiśni.

  Co robimy

 • Umyte pod bieżącą wodą po namoczeniu, pieczarki układamy warstwami w beczce, na przemian posypując każdą solą, przesuwając liśćmi porzeczki i wiśni oraz szypułkami kopru.
 • Po ułożeniu zawartości pieczarki pokrywamy szerokimi liśćmi chrzanu, a na wierzchu kilkoma warstwami czystej gazy.
 • Na gazę kładziemy drewniane kółko, nakładamy na niego wysterylizowany ucisk.
 • Jeśli zauważymy, że wydziela się za mało solanki, zmieniamy nastawiony ucisk na większy.
 • Grzyby trzymamy w ucisku przez około miesiąc, a potem zaczynamy próbować przysmaku.
 • Jeśli znajdziesz pleśń w beczce, całą spleśniałą warstwę grzybów trzeba będzie wysłać do kosza na śmieci. Gaza powinna zostać zmieniona, a drewniany krążek i ucisk powinny być dalej wysterylizowane przed ponowną instalacją.

  „Kolorowe” odmiany solenia

  Pieczone na zimno solone grzyby mleczne to prawdziwa gratka dla koneserów i smakoszy. Jednak wdrożenie przepisu w mieszkaniu miejskim jest prawie niemożliwe. Powodem jest nie tylko brak wolnego miejsca do zainstalowania beczki, ale także nieodpowiednie warunki temperaturowe. Jednak zawsze masz alternatywę – marynować grzyby pod nylonem lub marynować pod blaszanym wieczkiem. Poniżej trzy przepisy na pieczarki czarne, białe i żółte.

  Smażone białka w pomidorach

  Osobliwość. Uważa się, że ta metoda konserwacji jest najbardziej odpowiednia dla białych grzybów. Przyczyna leży wyłącznie w komponencie estetycznym. Biel w czerwieni wygląda bardziej efektownie niż ciemnobrązowa czy żółta. Dlatego w zasadzie przepis można wykorzystać do przygotowania wszelkiego rodzaju pieczarek, zwłaszcza tych najmniejszych i najmłodszych.

  Zestaw spożywczy:

  • pieczarki białe – 4 kg;
  • woda – 5 l;
  • olej roślinny – 0,25 l;
  • cebula – sześć dużych głów;
  • 9% octu – pół szklanki;
  • pieprz czarny – dziesięć groszków;
  • wawrzyn – cztery liście;
  • pasta pomidorowa – 0,75 kg;
  • cukier – pół szklanki;
  • sól dla smaku.

  Co robimy

 • Gotuj wstępnie namoczone grzyby mleczne we wrzącej wodzie przez kwadrans.
 • Wyłączyć kuchenkę, zawartość patelni spuścić do durszlaka, odstawić na kolejne 15 minut, aby cała woda zgromadzona w szklance na grzyby trafiła do zlewu.
 • Wlej określoną ilość rafinowanego oleju roślinnego na głęboką patelnię, wrzuć cebulę pokrojoną w półpierścienie.
 • Po trzech minutach dodaj cukier do cebuli, dokładnie wymieszaj, aż się rozpuści, smaż przez taki sam czas.
 • Pieczarki i wszystkie przyprawy wysyłamy na patelnię. Sól według Twojego gustu.
 • Po dziesięciu minutach włóż całą objętość koncentratu pomidorowego na patelnię i gotuj przez kolejne dziesięć minut.
 • Przed wyłączeniem kuchenki dodaj ocet, natychmiast wymieszaj zawartość patelni i jak najszybciej rozłóż ją w wstępnie wysterylizowanych słoikach.
 • Pojemnik zwijamy pod blaszanymi pokrywkami, odwracamy do góry nogami do rana, zawijamy w ciepły koc.
 • Według podobnej receptury można konserwować volushki i grzyby, ale tych grzybów nie trzeba wcześniej moczyć. Wystarczy gotować przez 15 minut we wrzącej wodzie.

  Solone grzyby mleczne

  Solone czarne w słoiku

  Osobliwość. Zgodnie z tym przepisem wygodnie jest posolić grzyby z czarnego mleka w mieszkaniu miejskim. Nie będzie potrzebna ani beczka, ani ucisk, ani piwnica. Ale przysmak okaże się nie mniej smaczny niż gospodynie domowe w starożytnej Rosji. Banki wypełnione leśnymi prezentami są przykryte nylonowymi pokrywkami i przechowywane w lodówce. Produkt dojrzewa przez około 30 dni, po czym jest całkowicie gotowy do wysłania do żołądka smakosza.

  Zestaw spożywczy:

  • pieczarki z czarnego mleka – 1 kg;
  • sól kuchenna – dwie lub trzy łyżki stołowe;
  • parasole koperkowe – trzy;
  • łodygi kopru – pięć lub sześć;
  • czosnek – dwa ząbki w każdym słoiku;
  • suszony wawrzyn;
  • liście wiśni i porzeczki;
  • liście chrzanu;
  • Sól.

  Co robimy

 • Spód każdego słoika nakładamy wymieszanymi liśćmi chrzanu, wiśni i porzeczek, na wierzch kładziemy kilka liści lauru.
 • Ostrożnie ubijamy grzyby, kładąc je nogami do góry, posypując solą i przesuwając łodygami kopru.
 • Z góry „przykrywamy” ostatnią warstwę grzybów koperkowym parasolem i kilkakrotnie złożonym kawałkiem czystej gazy. Ważne jest, aby nie dotykać grzybów brudnymi rękami, dlatego lepiej wykonywać manipulacje w rękawiczkach.
 • Kochankom zaleca się zabranie litrowego pojemnika. Ważne jest, aby pieczarki ciasno zapakować, aby sok był jak najaktywniej uwalniany. Liście chrzanu można zastąpić liśćmi kapusty.

  Marynowany żółty po polsku

  Osobliwość. Sałatka z marynowanych żółtych grzybów mlecznych jest w Polsce bardzo popularna. W przybliżeniu tak, jak mamy solone pomidory lub lekko solone ogórki. Ale ci, którzy przygotowują taką sałatkę po raz pierwszy, powinni wziąć pod uwagę jej specyficzny smak czosnku. Po raz pierwszy ugotuj tylko kilka porcji, a jeśli tobie i twojej rodzinie się to podoba, przygotuj do przyszłego użytku – aby wystarczyło „cichego polowania” do następnego sezonu.

  Zestaw spożywczy:

  • żółte pieczarki mleczne – 2 kg;
  • czysta woda pitna – 3 l;
  • sól – jedna piąta szklanki;
  • cukier – 0,3 kg;
  • wawrzyn – jeden liść;
  • czosnek – pięć dużych głów;
  • ocet 9% – jedna piąta szklanki;
  • suszone goździki – trzy pąki;
  • liście porzeczki i wiśni – po trzy lub cztery.

  Co robimy

 • We wskazanej objętości wody rozpuść sól kuchenną w ilości dwóch łyżek stołowych, zagotuj płyn.
 • Pieczarki wysyłamy na patelnię, gotujemy we wrzącej wodzie około 15 minut.
 • Spuszczamy wodę, a główny składnik wrzucamy do durszlaka, aby woda była szklana.
 • Przygotowujemy solankę: gotujemy litr wody, dodajemy do niej wszystkie przyprawy i czosnek, wlewamy wskazaną ilość cukru i dwie łyżki soli.
 • Do solanki wrzucamy liście, potem grzyby i ponownie gotujemy w pachnącym płynie przez około dziesięć minut.
 • Pieczarki mleczne przekładamy do szklanego, wstępnie wysterylizowanego pojemnika, do każdego słoika wlewamy 0,03 litra kwasu octowego, zalewamy gorącą solanką, zawijamy pod blaszanymi pokrywkami.
 • Ze wskazanej ilości składników należy uzyskać dwa szklane słoiki konserwujące o pojemności 1 litra każdy.

  Okres trwałości

  Organizując domową „puszkę” należy pamiętać o trwałości produktów przygotowanych na zimę. Tabela podpowie Ci, jak długo możesz przechowywać pieczarki ugotowane na różne sposoby.

  Tabela – Okres trwałości półfabrykatów z pieczarek mlecznych

  Rodzaj przedmiotu obrabianego Rodzaj okładki Zalecany okres trwałości, miesiące Maksymalny okres przechowywania, miesiące
  Konserwowy Cyna 6 12
  szkło 12 24
  Słony Nylon 4 6
  Drewniany z jarzmem 2 5

  Surowo zabrania się zwijania solonych grzybów pod blaszaną osłoną, aby nie stworzyć żyznej gleby do rozwoju zatrucia jadem kiełbasianym.

  Uważa się, że marynowanie, które polega na ugotowaniu głównego składnika, jest bezpieczniejszą metodą zbioru. Dodatkowa obróbka cieplna dezynfekuje grzyby, niszczy tkwiące w nich toksyny. Według dowolnego z proponowanych przepisów można również ugotować suszone grzyby mleczne, popularnie zwane podgruzdkami. Wybór tego rodzaju grzyba znacznie ułatwia gospodyni zadanie, skraca czas trwania procesu kulinarnego. A wszystko dlatego, że ładowacze nie są gorzkie, co oznacza, że ​​nie ma potrzeby ich moczyć.

  Solone pieczarki mleczne w słoikach

  Grzyby należy przechowywać wyłącznie w lodówce. Słyszałem też, że pod zwykłymi pokrywkami pieczarek nie da się zwinąć. Można używać tylko zakrętek. A tak przy okazji, dobra rada – jeśli pieczarki są solone na sucho i przechowywane z minimalną ilością solanki – po otwarciu do słoika należy włożyć plastikową torebkę z wodą, taką bańkę. ograniczy dostęp powietrza do grzybów

  Zyf D, http://www.e1.ru/talk/forum/read.php?f=148&i=128440&t=128440&

  Grzyby w naszej rodzinie nie sprzyjają. W zeszłym roku gotowałam według przepisu „pomidorowego” z malutkich grzybków, wyszło trochę, tylko 4 słoiki, ale baaaardzo pyszne, że otwieraliśmy grzybki tylko na specjalne okazje. W tym roku mąż poprosił mnie, żebym na zimę robiła tylko pieczarki w paście pomidorowej.

  Ałła, https://www.edimdoma.ru/retsepty/28440-gruzdi-v-tomatnom-souse

  Nie moczyć, myć i blanszować we wrzącej wodzie z kwaskiem cytrynowym, a następnie solić na zimno – w rzędach posypywać solą i czosnkiem i przekładać liśćmi chrzanu! Okazuje się dobrze, bardzo smacznie i dość szybko, bo bez długiego moczenia.

  Elena, http://onwomen.ru/kak-marinovat-gruzdi.html

  Babcia całe życie zwijała grzyby pod żelaznymi pokrywkami, a potem rozdawała je nam wszystkim… ale zawsze dodawała ocet, zresztą „esencję”. Jedyne, czego nie rozpoznała, to mieszanki grzybowe… osobno – pieczarki mleczne, osobno białe, osobno grzyby… russula preferowana w zupie lub pierogach, biała, dabki, borowiki – w suszeniu lub na patelni, oraz pieczarki mleczne, babki, masło, grzyby – marynowane … gotowane przez minimum 45 minut … dodane przyprawy – koperek, czosnek, liście porzeczki i wiśni, ziarna pieprzu, sól … trzymane słoiki z grzybami w piwnicy … nikt nie ma kiedykolwiek został otruty …

  Virina, https://7dach.ru/recepty/kris79/mozhno-li-zakatyvat-v-odnoy-banke-raznye-griby-81405.html

  Inne domowe przepisy

  Dżem ogórkowy Dżem
  gruszkowy Dżem
  gruszkowy
  Lekko solone ogórki
  Dżem gruszkowy

  Smacznego!

  Jadwiga Mazurek

  Edytor

  Rate author