Jak prawidłowo przechowywać cebulki i kłącza kwiatów do wiosny w domu. Przygotowanie materiału sadzeniowego do przechowywania, stworzenie odpowiednich warunków –

Jak prawidłowo przechowywać cebulki i kłącza kwiatów do wiosny w domu. Przygotowanie materiału sadzeniowego do przechowywania, stworzenie odpowiednich warunków

Jak wybrać cebulki kwiatowe i kłącza do przechowywania do wiosny: informacje ogólne

Cebule i kłącza kwiatów wykopuje się w pogodny dzień, po czym pozostawia się je do wyschnięcia i oczyszczenia z ziemi. Materiał do sadzenia jest dokładnie sprawdzany, a zepsute lub uszkodzone cebule są wyrzucane. Jeśli są dzieci, są one oddzielane od rośliny matecznej i przechowywane osobno.

Przed przechowywaniem wszystkie cebulki i kłącza kwiatów są dezynfekowane, korzenie i łodyga są odcinane, aby wilgoć nie wyparowała.

Jak prawidłowo przechowywać cebulki i kłącza kwiatów do wiosny w domu. Przygotowanie materiału sadzeniowego do przechowywania, stworzenie odpowiednich warunków

Do dezynfekcji stosuje się chemikalia lub nadmanganian potasu. Żarówki moczy się przez 30 minut w roztworze dezynfekującym, po czym dokładnie suszy w wentylowanym pomieszczeniu. Gotowe żarówki są przechowywane w papierowych torebkach lub kartonach.

Rada! Zimą regularnie sprawdzaj stan żarówek, usuwaj te, które zaczęły się psuć.

Jak prawidłowo przechowywać cebulki tulipanów i żonkili zimą?

Z reguły cebulki tulipanów i żonkili nie są przechowywane zimą, późną jesienią rośliny sadzi się w ziemi, gdzie z powodzeniem zimują. Ale zdarzają się sytuacje, w których cebulki muszą być trzymane w domu do wiosny, na przykład materiał do sadzenia został zakupiony późno lub nie miał czasu na sadzenie lub jest przygotowywany do pędzenia.

Miejsce przechowywania powinno być suche, ciemne, dobrze wentylowane. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna wzrosnąć powyżej + 5 ° C, w przeciwnym razie żarówki zaczną się budzić. Tulipany i żonkile dobrze zimują w piwnicy.

Aby cebulki nie wysychały, musisz utrzymywać wokół nich optymalną wilgotność. W celu długotrwałego przechowywania cebulki kwiatowe umieszcza się w kartonowym pudełku w jednej lub dwóch warstwach, dobrze posypując mokrymi trocinami.

Jak prawidłowo przechowywać cebulki i kłącza kwiatów do wiosny w domu. Przygotowanie materiału sadzeniowego do przechowywania, stworzenie odpowiednich warunków

Ważny! Cebule kwiatowe możesz przechowywać do wiosny na dolnej półce lodówki. Z takiego materiału do sadzenia wyrastają silne rośliny.

Co musisz wiedzieć o przechowywaniu mieczyków w zimie: jak stworzyć odpowiednie warunki dla cebulek

Wykop mieczyki późną jesienią, kiedy temperatura powietrza spada do + 10 ° C. Do tego czasu cebulki uzupełnią swoje rezerwy składników odżywczych.

Mieczyki bardzo często są dotknięte przez wciornastki, dlatego przed ich przechowywaniem należy je zdezynfekować w gorącej wodzie.

Następnie materiał do sadzenia jest suszony w temperaturze + 25 … 35 ° C przez trzy tygodnie. Do długotrwałego przechowywania wybierz pomieszczenie, w którym temperatura nie wzrasta powyżej + 3 … 7 ° C, a wilgotność utrzymuje się na poziomie 70%.

Żarówki pakowane są w papierowe torebki i umieszczane na przeszklonym balkonie, w lodówce lub w piwnicy.

Często w mieszkaniu trudno jest stworzyć odpowiednie warunki do przechowywania mieczyków, cebulki kiełkują już w styczniu – lutym.

W takim przypadku musisz usunąć cebulki z torebek, aby wilgoć się nie utworzyła, w przeciwnym razie zaczną rosnąć jeszcze szybciej. Następnie przechowuj materiał do sadzenia w suchym, ale ciemnym miejscu. Przed sadzeniem usuwa się wszystkie kiełki, które są wyższe niż 10 cm.

Kiedy wykopywać cebulki lilii i jak przechowywać kwiaty do wiosny

Lilie mogą zimować w ziemi, ale nie wytrzymają silnych mrozów. Jeśli rośliny rosną w surowym klimacie, lepiej je wykopać i przechowywać do wiosny.

Lilie wykopuje się przy pierwszych przymrozkach, cebule są dobrze marynowane i suszone w zimnym, ciemnym pomieszczeniu przez tydzień.

Jeśli wysuszysz rośliny w upale, pojawi się pleśń. Odpowiednia temperatura do suszenia cebulek to +15°C.

Jak prawidłowo przechowywać cebulki i kłącza kwiatów do wiosny w domu. Przygotowanie materiału sadzeniowego do przechowywania, stworzenie odpowiednich warunków

Żarówki są przechowywane w kartonowych pudłach z otworami do oddychania. Ważnym warunkiem podczas przechowywania jest to, aby materiał do sadzenia nie stykał się ze sobą. Cebule posypuje się wermikulitem lub suchymi trocinami, piaskiem.

Do długotrwałego przechowywania pudełka z liliami przechowuje się w ciemnym magazynie, gdzie temperatura nie przekracza +2°C. Co 10-15 dni lilie są sprawdzane, w razie potrzeby zwilżyć podłoże pistoletem natryskowym. Jeśli nie zostanie to zrobione, żarówki mogą wyschnąć.

Jak wykopać kłącza dalii i zachować je do wiosny, żeby nie wyschły

Nie warto spieszyć się z wykopywaniem dalii, im lepiej dojrzewa kłącze, tym dłużej jest przechowywany. Po oczyszczeniu z ziemi kłącza trzyma się przez tydzień w zimnym i wilgotnym pomieszczeniu, aby zakorkować wierzchnią warstwę skóry. Dzięki temu dalie nie tracą wilgoci i są dobrze przechowywane do wiosny.

W celu dalszej konserwacji łodygi dalii są cięte na poziomie 3-4 cm, bulwy są umieszczane w drewnianej skrzynce z otworami i posypywane trocinami lub piaskiem.

Optymalna temperatura przechowywania bulw w zimie wynosi + 5 … 7 ° С. Ale nawet w takich warunkach dalie mogą wyschnąć, aby tak się nie stało, słuchaj rad doświadczonych ogrodników. Zalecają zanurzenie każdej bulwy w roztopionej parafinie lub zacierze glinianym. Następnie kontynuuj przechowywanie w najzimniejszym miejscu.

Jak prawidłowo przechowywać cebulki i kłącza kwiatów do wiosny w domu. Przygotowanie materiału sadzeniowego do przechowywania, stworzenie odpowiednich warunków

Zimowe przechowywanie cebul krokusów

Cebule krokusów sadzi się zwykle w ogrodzie przed zimą. Ale jeśli stracisz czas, rośliny można trzymać w domu do wiosny.

W tym celu cebulki są oczyszczane z korzeni i liści, dezynfekowane i umieszczane w papierowych torebkach. Materiał do sadzenia jest przechowywany w temperaturze +5°C.

Czasami trudno jest stworzyć niezbędne warunki do przechowywania cebul w domu, jeśli zaczną kiełkować, lepiej sadzić je w doniczkach. Te cebulki kwitną po 14 tygodniach. Wiosną przenoszą się do ogrodu.

Wszystko jest jasno pokazane w następujący sposób:

Właściwe przechowywanie cebul i kłączy kwiatów pozwala cieszyć się bujnymi pąkami w przyszłym sezonie. Nie zaniedbuj porady ogrodników, pamiętaj, aby przetworzyć materiał do sadzenia przed ułożeniem go do długotrwałego przechowywania, aby uniknąć chorób i szkodników.

Jadwiga Mazurek

Edytor

Rate author