Jak usunąć mlecze z ubrań jak usunąć pyłek i sok

Jak usunąć plamy z mniszka lekarskiego (z kolorowych ubrań niż z mleka)

Ślady mniszka często znajdują się po praniu i suszeniu ubrań. Konwencjonalne produkty do bielizny białej lub kolorowej nie są w stanie usunąć takich zanieczyszczeń – w proszku brakuje niezbędnych substancji, które mogą rozpuścić suszone mleko kwiatowe. Ale całkiem możliwe jest usunięcie takich plam – do tego można użyć chemii gospodarczej lub delikatniejszych domowych środków.

Jak usunąć mniszek lekarski z ubrań: profesjonalne odplamiacze

Sprzedawane są specjalne preparaty do czyszczenia tkanin z brudu. Odplamiacze są całkiem bezpieczne, nie psują ubrań i koloru. Możesz używać kilku typów jednocześnie. Na przykład popularne są Oxy, Amway, Udaliks, Eared Nyan, Vanish, Faberlik, Sarma. Prezentowane są w różnych formach.

Produkty płynne i proszkowe

Osobliwości. Skuteczność środka będzie zależeć od prawidłowej ilości. Opakowania z takimi substancjami zawierają specjalne miarki. Z reguły na etykietach lub w pudełku zawsze znajduje się instrukcja użycia danej substancji. Nakładanie mieszanki jest bardzo łatwe.

Zacznijmy pranie

 • Musisz włożyć ubrania do pralki.
 • Wlej zwykły proszek.
 • Umieść odpowiednią ilość odplamiacza w specjalnej przegródce.
 • Prać w normalnym trybie.
 • Proporcje dla każdego produktu są różne, ale zwykle około pół miarki na pranie. Jeśli plamy są bardzo mocne lub jest ich dużo, to dawkę można zwiększyć do dwóch łyżek lub nasączyć substancję substancją na kilka godzin. Podczas prania ręcznego produkt rozcieńcza się w ciepłej wodzie w przybliżeniu w proporcji jednej miarki na pięć litrów ciepłej wody.

  ołówek do czyszczenia

  Osobliwości. To bardzo poręczny odplamiacz. Jest to szeroki pręt w kształcie kredy dziecięcej. Jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszych środków jest ołówek Udalix. Może być stosowany zarówno do kolorowych, jak i białych ubrań.

  Zacznijmy pranie

 • Zwilż brudny obszar szmatki.
 • Nie musisz zwilżać ołówka, będzie zwilżony z ubrania.
 • Należy dobrze przetrzeć plamę ołówkiem.
 • Nie wszystkie marki tworzą piankę, więc można ją pocierać tylko przez kilka minut.
 • Nasączone pranie należy pozostawić na 20 minut, a następnie uprać jak zwykle.
 • Trybuny

  Osobliwości. Nazwa mówi sama za siebie – takie substancje najlepiej stosować tylko do białej tkaniny.

  Zacznijmy pranie

 • Wybielacz należy dodać do odpowiedniej komory pralki.
 • Wsyp do przegródki na proszek do prania i rozpocznij pranie.
 • Aby szybciej usunąć plamy z mniszka, możesz ustawić program prania na 90°C. Najważniejsze jest, aby upewnić się, że rodzaj tkaniny może być przetwarzany w wysokich temperaturach.
 • Jest inny sposób użycia wybielacza. Konieczne jest nałożenie niewielkiej ilości środków na szmatkę zwilżoną wodą i pozostawienie na 20 minut. Następnie można go prać w zwykłym cyklu prania w pralce lub ręcznie.

  Mydło do prania

  Osobliwości. Jest to jedna z najłatwiej dostępnych metod radzenia sobie z plamami mniszka lekarskiego. Można go również stosować do czarnych ubrań – mydło nie spłukuje koloru i łatwo zmywa się wodą. Do usunięcia plam potrzebne będzie mydło do prania o stężeniu 72%. Wygodne jest pozostawienie namoczonej tkaniny na noc. Następnie ubrania są wysyłane do prania zwykłym proszkiem.

  Zacznijmy pranie

 • Przed czyszczeniem zwilż zabrudzony obszar ciepłą wodą.
 • Kawałek mydła należy odpowiednio przetrzeć plamę.
 • Namoczyć ubrania w ciepłej wodzie przez około 10 godzin.
 • Prać w normalnym trybie.
 • W przypadku silnego zanieczyszczenia czynność powtórzyć kilkakrotnie.
 • Mydło na bazie żółci

  Osobliwości. Mydło z żółci pomoże usunąć mniszek lekarski z dżinsów i innych ubrań. Posiada zdolność korodowania tłuszczów oraz radzenia sobie z sokiem z mniszka lekarskiego i innymi zanieczyszczeniami na tkaninie. Nie wypłukuje koloru, dzięki czemu można go nakładać na każdą odzież.

  Zacznijmy pranie

 • Przed czyszczeniem zwilż zabrudzony obszar ciepłą wodą.
 • Kawałek mydła należy odpowiednio przetrzeć plamę.
 • Namoczyć ubrania w ciepłej wodzie przez około 10 godzin.
 • Prać w normalnym trybie.
 • W przypadku silnego zanieczyszczenia czynność powtórzyć kilkakrotnie.
 • Inne chemia gospodarcza

  Osobliwości. Jak usunąć mlecze z ubrań, jeśli nie ma pod ręką specjalistycznych produktów? Do prania nadają się niektóre środki czyszczące, które pierwotnie były przeznaczone do czyszczenia innych powierzchni: kanalizacji, podłóg, dywanów i kamienia. Ale musisz działać ostrożnie, pracować w rękawiczkach. Przy niepiśmiennym podejściu chemikalia mogą nie tylko niszczyć ubrania, ale także korodować skórę dłoni. Wiele pań pozytywnie mówi o agresywnych środkach czyszczących do twardych powierzchni. Może to być „Domestos”, „Zniknięcie”, „Kaczątko”. Ale powinny być używane tylko na białych ubraniach – chemia łatwo koroduje kolor. Zwykle plamy znikają po pierwszym czyszczeniu.

  Zacznijmy pranie

 • Plamę należy dokładnie nasączyć substancją.
 • Pozostaw na około 10-15 minut.
 • Delikatnie wetrzyj produkt w tkaninę. Do ostatniej czynności możesz użyć wacika, miękkiej gąbki lub po prostu wziąć ubrania obiema rękami i przetrzeć zabrudzone miejsca.
 • Następnie musisz wysłać rzecz do pralki i umyć ją jak zwykle z dodatkiem proszku.
 • Co wymyśliły oszczędne gospodynie domowe

  Rzemieślnicy zastanawiali się również, jak usunąć plamy mniszka lekarskiego z ubrań. W rezultacie istnieje obecnie wiele sposobów na pozbycie się w domu plam z ziół o różnym stopniu złożoności. Wiele z nich rzeczywiście pozwala osiągnąć pożądane rezultaty. Ale należy podjąć wysiłki, aby całkowicie usunąć zanieczyszczenia.

  Pokrojone cytryny i wyciśnięty sok

  Sok cytrynowy

  Osobliwości. Ilość soku z cytryny zależy od powierzchni zabrudzonych miejsc ubrania. Średnio możesz potrzebować soku z połowy cytryny. Cytrynę można zastąpić kwasem cytrynowym. Posiada właściwości wybielające, dlatego nie jest zalecany do jasnych ubrań.

  Zacznijmy pranie

 • Sok lub kwas cytrusowy należy potraktować plamami mniszka lekarskiego i pozostawić do namoczenia.
 • Po pół godzinie musisz wyprać ubrania mydłem do prania lub proszkiem.
 • Najprawdopodobniej jedna procedura nie wystarczy, aby całkowicie usunąć plamę. Dlatego, jeśli to konieczne, powtórz te manipulacje kilka razy.
 • Pasta do zębów

  Osobliwości. Za pomocą wybielającej pasty do zębów i szczoteczki o średniej twardości możesz pozbyć się lekkich przebarwień z mleka mniszkowego. Niepożądane jest stosowanie pasty do kolorowych rzeczy – ubrania mogą stać się szarawe lub matowe. Będziesz musiał powtórzyć procedurę kilka razy.

  Zacznijmy pranie

 • Odwróć ubranie na lewą stronę i obficie nasmaruj zanieczyszczony obszar.
 • Lekko przetrzyj tkaninę szczoteczką do zębów lub gąbką.
 • Pozostaw na około 20 minut i spłucz ciepłą wodą.
 • Będziesz musiał powtórzyć te kroki co najmniej trzy razy, więcej (jeśli to konieczne).
 • Po takich zabiegach wybielania należy wmasować trochę zwykłego proszku w obszar tkaniny i wysłać ubrania do prania.
 • Musisz również dodać zwykłą ilość proszku do pralki.
 • Nadtlenek i amoniak

  Osobliwości. Ta metoda jest również odpowiednia tylko dla białego lnu. Podczas pracy z tymi rozwiązaniami należy nosić gumowe rękawice.

  Zacznijmy pranie

 • Musisz zmieszać jedną część amoniaku z dwiema częściami nadtlenku wodoru. Na przykład 10 ml pierwszego i 20-25 ml drugiego.
 • W powstałą kompozycję należy zanurzyć kawałek ręcznika lub wacika, w zależności od wielkości zabrudzenia.
 • Następnie przetrzyj plamę ręcznikiem lub dyskiem.
 • Po zakończeniu wypierz ubrania jak zwykle.
 • Trochę oleju słonecznikowego

  Olej słonecznikowy

  Osobliwości. Olejek można stosować nawet do kurtek i innej odzieży wierzchniej. Nie obawiaj się, że po oleju na tkaninie pojawią się tłuste plamy. Olejek bardzo dobrze zmywa się pudrem lub mydłem i nie pozostawia po sobie żadnych śladów.

  Zacznijmy pranie

 • Konieczne jest nałożenie zwykłego oleju słonecznikowego na zabrudzony obszar ubrania i dobre przetarcie.
 • Możesz pocierać o siebie obszary tkaniny lub użyć szczoteczki do zębów, miękkiej gąbki lub wacika.
 • Po oleju przychodzi kolej na mydło do prania. Konieczne jest zmielenie plamy, aż utworzy się piana.
 • Wypierz ręcznie lub w pralce z dodatkiem proszku.
 • Terpentyna

  Osobliwości. Produkt doskonale rozpuszcza tłuste i kwaśne ślady, dzięki czemu poradzi sobie również z sokiem z mniszka lekarskiego. Jest to jeden z nielicznych domowych środków, które można stosować na kolorowe ubrania.

  Zacznijmy pranie

 • Konieczne jest nasmarowanie zanieczyszczenia produktem, a następnie osuszenie serwetką.
 • Substancję należy wchłonąć w papier wraz z brudem.
 • Zrób to kilka razy.
 • Dobrze spienić mydło do prania na ubraniach.
 • Wyślij przedmiot do prania w zwykły sposób.
 • Plamy z mniszka najłatwiej usunąć z ubrań, gdy są jeszcze świeże. Wtedy nawet środki ludowe mogą zadziałać za pierwszym razem. Te plamy, które nie były jeszcze wystawione na działanie wysokich temperatur w pralce lub żelazku, również są dobrze prane. Zanieczyszczenia poddane obróbce cieplnej są najtrudniejsze do czyszczenia. Ale nawet po praniu możesz usunąć plamy z mniszka lekarskiego z ubrań. Przy starannym i wielokrotnym czyszczeniu zanieczyszczenia na pewno znikną.

  Jadwiga Mazurek

  Edytor

  Rate author