Jak usunąć tłustą plamę z ubrań bez czyszczenia na sucho: świeże i stare, z mięsa, oleju maszynowego, wosku i ketchupu

Jak usunąć tłustą plamę z ubrań: zacieramy ślady pysznego obiadu w domu

Z reguły nasilenie problemu jest wykrywane po praniu. Ponieważ pierwszą rzeczą, którą zwykle robi się w takich przypadkach, jest pranie ubrań w gorącej wodzie przy użyciu zwykłego proszku. Jeśli to nie przyniosło efektu, warto sięgnąć po bardziej radykalne metody, aby móc usunąć tłuszcz z ubrań.

Istnieją ogólne zalecenia, które są odpowiednie dla wszystkich przypadków bez wyjątku i ułatwiają usuwanie tłustej plamy z oleju z ubrań. Jest ich tylko sześciu.

 • Kontrola wizualna. Dokładnie obejrzyj ubrania, może być więcej niż jedna plama. Zwłaszcza jeśli udało ci się złożyć zabrudzoną sukienkę, tłusta „klema” może być odciśnięta po drugiej stronie.
 • Izolacja. Jeśli zdecydujesz się najpierw wyprać brudne dżinsy lub sweter, a dopiero potem zdecydować się na dodatkowe środki czyszczące, nie wkładaj ich do reszty rzeczy, tylko przewijaj osobno.
 • Test. Przed nałożeniem środka czyszczącego na tkaninę należy przetestować go na niewidocznym miejscu lub na plastrze dołączonym do metki. Aby to zrobić, nałóż wybrany produkt i pozostaw na 30 minut do działania. Następnie spłucz i oceń wynik. Jeśli kolor tkaniny nie wyblakł, możesz użyć wybranej kompozycji odplamiającej bezpośrednio na zanieczyszczonym obszarze.
 • Ochrona. Przed nałożeniem na plamę odplamiacza umieść pod nią czystą białą szmatkę od lewej strony. Pozwoli to uchronić inne obszary przed niepotrzebnym narażeniem na chemikalia.
 • Leczenie. Środek nakłada się na plamę, zaczynając od brzegów do środka. Jest to konieczne, aby „plam” się nie rozmazał. Pamiętasz, co się dzieje, gdy wrzucasz mydło do naczyń na środek zatłuszczonej patelni? Tłuszcz „rozsypuje się” wokół. To samo może się zdarzyć z plamami.
 • Opłucz i umyj. Przed podjęciem decyzji, jak prać tłustą plamę (ręcznie lub w pralce), należy dokładnie spłukać i całkowicie usunąć środek czyszczący z włókien. Dla większej wydajności możesz najpierw rozciągnąć go rękami, a następnie wysłać do bębna pralki.
 • Pierwsze zamówienie oznacza

  Jak w przypadku wszystkich innych miejsc, czas nie jest po naszej stronie. Dlatego im szybciej podejmiesz działania, tym większa szansa na uratowanie ulubionej sukienki, a nawet białych spodni. Przed usunięciem tłustej plamy z ubrań w domu dokładnie przestudiuj skład tkaniny, ponieważ „zachowanie” podczas prania, a zwłaszcza przy użyciu agresywnych detergentów, może się znacznie różnić w zależności od tego, z czego wykonane są ubrania. Jednak środki operacyjne podejmowane w celu oczyszczenia odzieży z tłustej plamy bez prania są w dużej mierze podobne.

  Im więcej tłuszczu wchłonie się we włókna tkaniny, tym trudniej będzie go usunąć. Dlatego doświadczone gospodynie domowe przed praniem plamy starają się zminimalizować ilość oleju, który dostał się na tkaninę. Aby to zrobić, w żadnym wypadku nie należy używać serwetki ani zastępować rzeczy pod strumieniem gorącej wody. Niezbędne jest stosowanie substancji, które ze względu na swoją strukturę absorbują tłuszcz. Na przykład sól, skrobia, napoje gazowane lub kromka chleba.

  Mydło do prania

  Jak prać tłuste plamy na koszuli z barszczu? Banalne mydło do prania to doskonały środek na pozbycie się wszelkiego rodzaju plam i nadaje się do wszelkich tkanin. Bez obaw można prać jedwab, szyfon, a nawet tłustą bolońską kurtkę. Faktura włókien nie zostanie uszkodzona, a kolor nie będzie schodził.

  Obszar plamy należy zwilżyć i obficie przetrzeć mydłem do prania, w tej formie rzecz należy pozostawić na pięć do sześciu godzin, a następnie umyć w ciepłej wodzie. Aby przyspieszyć proces, przedmiot umieszczany jest w plastikowej torbie. Następnie czas ekspozycji zostaje skrócony do trzech godzin.

  W większości przypadków to wystarczy, aby pytanie, jak pozbyć się tłustej plamy z ubrań, samo zniknęło. Nawet jeśli tak się nie stanie, tłusta „plamka” z pewnością stanie się bardziej nieszkodliwa i łatwo podda się dalszemu czyszczeniu.

  Soda oczyszczona w słoiku i szczoteczka do zębów

  Sól i soda

  Często tłuszcz kapie na ubrania, których nie zaleca się prać. Aby nie oddawać sprawy do czyszczenia chemicznego, można spróbować posypać świeżą plamę np. skórzaną kurtkę lub kurtkę puchową solą lub sodą. Substancje te, podobnie jak gąbka, pochłaniają nadmiar tłuszczu i przy szybkim działaniu mogą w zasadzie zapobiegać powstawaniu tłustych plam. Aby metoda zadziałała, należy podjąć trzy kroki.

 • Posyp plamę solą lub sodą oczyszczoną.
 • Ostrożnie wetrzyj go we włókna tkaniny za pomocą szczoteczki (możesz wziąć starą szczoteczkę do zębów).
 • Odczekaj dziesięć minut i za pomocą pędzla usuń sól, która już wchłonęła tłuszcz.
 • W razie potrzeby procedurę można powtórzyć. Jeśli mówimy o ubraniach, których nie można prać w zwykły sposób, to po sodzie sodowej warto przetrzeć leczony obszar wacikiem zamoczonym w amoniaku lub nadtlenku wodoru.

  Absorbenty

  Według popularnych porad warto stosować substancje absorbujące tłuszcz. Do delikatnych i kolorowych tkanin można stosować krochmal, talk lub mieloną kredę.

  Krochmal, puder dla dzieci lub pokruszoną kredę obficie wylewa się na plamę. Pozostaw na 10-15 minut. Następnie za pomocą szczotki usuwa się substancję pochłaniającą tłuszcz, a po dokładnym wypłukaniu przedmiot wysyłany jest do prania.

  Amoniak

  Zwykły amoniak z apteczki może uchronić każdą tkaninę przed tego rodzaju plamami. Potrafi nawet usunąć stare tłuste plamy z kolorowych ubrań, nie wspominając o świeżych plamach. Musisz wykonać procedurę w czterech krokach.

 • Amoniak miesza się ze zwykłą wodą 1: 2.
 • Mieszankę nakłada się na zanieczyszczony obszar i pozostawia na 20 minut.
 • Na plamę nakłada się bawełnianą serwetkę i prasuje gorącym żelazkiem.
 • Po tych manipulacjach rzecz jest myta, jak podano na metce producenta.
 • Plastikowe butelki z detergentami

  Detergent do naczyń

  Zasady oddziaływania tłuszczu na ubrania i naczynia są dość podobne. W końcu boi się w obu przypadkach tego samego – gorącej wody i mocnych detergentów. Tych ostatnich znajdziesz pod dostatkiem w Fairy lub tańszym lekarstwem, które można znaleźć w kuchni.

  Detergent nakładamy na zanieczyszczoną powierzchnię, lekko rozcieramy i pozostawiamy na 15-20 minut. Następnie jak zwykle wymazujemy. Metoda doskonale nadaje się jako środek zapobiegawczy. Jeśli masz wątpliwości, czy puder usunie podejrzane plamy, możesz przed praniem potraktować je Fairy.

  Niezwykłe sposoby

  Jeśli żadne z powyższych narzędzi nie jest pod ręką, możesz skorzystać z oryginalnych rozwiązań problemu.

  • Musztarda. Ale oczywiście nie sos, ale proszek. Posiada również zdolność zmywania tłuszczu. Wcześniej myli nawet naczynia musztardą. Wystarczy wymieszać suchy proszek z wodą do konsystencji śmietany i nałożyć na wybrane miejsce na 15 minut. Następnie odgarnij.
  • Okruchy chleba. Działa jak gąbka, wchłania wszelkie płyny, więc możesz spróbować zwilżyć nią świeży brud.
  • Pianka do golenia. Nasmarowanie nim plamy zatrzyma proces wnikania oleju we włókna tkaniny.
  • Szampon do włosów przetłuszczających się. A także żel oczyszczający do skóry problematycznej. Nałóż i przytrzymaj przez 20 minut.

  Jak usunąć zaschnięte tłuste plamy z ubrań

  W przypadku świeżych plam należy kierować się zasadą „nie dopuścić do wchłonięcia”. Ale jeśli po praniu i prasowaniu pojawiają się plamy, to jak w takim razie usunąć starą tłustą plamę z ubrań?

  Przed wytarciem tłustej plamy z ubrań ponownie zdecyduj się na rodzaj tkaniny – rozwiąże to problem nie tylko szybko i sprawnie, ale również bezpiecznie. W końcu będziesz musiał używać agresywnych substancji, które nie każda rzecz może tolerować. Ważne są nie tylko środki, ale także sposób ekspozycji. Na przykład bawełniane koszulki lub spodnie dresowe można nasączyć środkiem czyszczącym. Ale spodnie wykonane z aksamitu lub zamszu najlepiej traktować pędzlami.

  Benzyna i terpentyna

  Tradycyjny i sprawdzony środek pomaga przy wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniach, ale przed użyciem wymaga przetestowania na małej plamce, ponieważ może pozostawiać plamy lub osłabiać kolor.

  Kilka warstw białej bawełnianej serwetki umieszcza się pod zanieczyszczonym obszarem, a wacik zamoczony w benzynie służy do przetworzenia „plam” od krawędzi do środka. Pozostaw na 15-20 minut, następnie spłucz i umyj w zwykły sposób. Może wymagać kilku prań.

  Terpentyna nakładana jest na tej samej zasadzie i daje bardzo zauważalne efekty na tkaninach o mocnym kolorze. Pamiętaj, aby nosić rękawiczki.

  Coca cola

  Jeśli Coca-Cola przyjmowana doustnie z większym prawdopodobieństwem wspomaga przyrost tkanki tłuszczowej, to stosowana zewnętrznie dobrze z nią walczy. Jednak każdy mocno gazowany słodki napój poradzi sobie z tym. Wystarczy wylać go na plamę i pozostawić na trzy godziny, następnie spłukać i wyprać.

  Glicerol

  Nie każdy trzyma w domu benzynę i jest to dość desperacki sposób na przerabianie z nią ubrań, poza tym zapach nie pozwala na robienie tego w domu. Czy gliceryna biznesowa. Nie tylko doskonale nawilża skórę, ale także pomaga zwalczać tłuste plamy, ponieważ należy do alkoholi. Dodatkowo jest dobrze tolerowany przez kapryśne i delikatne tkaniny, nawet dzianiny. Jest kilka sposobów na wykorzystanie go do czyszczenia ubrań. Możesz po prostu nałożyć go na tkaninę i pozostawić na pół godziny lub wzmocnić jego działanie amoniakiem lub nadtlenkiem wodoru. W obu przypadkach składniki miesza się w stosunku 1:1 i nakłada na tkaninę przez taki sam czas.

  Specyficzne tłuste smugi

  Najbardziej denerwujące jest zniszczenie eleganckiej sukienki w długo oczekiwany wieczór. W końcu często trzeba wybrać, co konkretnie zapisać: ubrania lub randkę. Zachowaj spokój i ciesz się rozmową: pamiętaj, że plamę można potem „wygrać”. Oto opcje usuwania typowych poobiednich plam z restauracji.

  • Z oleju maszynowego. Wyobraź sobie, że pan wezwał cię, jesteś w eleganckiej długiej sukni, którą szykowałeś cały wieczór. On również przygotowywał i smarował drzwi swojego samochodu olejem maszynowym, który natychmiast przeniósł się na rąbek. Te plamy są dobrze usuwane przez Fairy lub specjalny środek do mycia rąk z warsztatu samochodowego. Również terpentynę zmieszaną z amoniakiem nakłada się na plamę i pozostawia na 20 minut.
  • Z ketchupu. Mięso z sosem pomidorowym dobrze wygląda podczas romantycznej kolacji, ale wciąż stara się ociekać krawatem lub rąbkiem. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest usunięcie ketchupu. Na przykład zbierz go tępą stroną noża. Najlepiej nie używać chusteczki, ponieważ rozmazuje ona tylko plamę i powiększa ją. Obszar jest pokryty solą, pozostawiony na dziesięć minut, a następnie zmyty pod bieżącą wodą. Jeśli plama pozostanie, należy ją usunąć nadtlenkiem wodoru (zwilżyć obszar i pozostawić na dziesięć minut).
  • Z wosku. Romantyczna kolacja przy świecach może spowodować, że na ubraniach pojawią się plamy z parafiny lub wosku. Są to dość specyficzne zanieczyszczenia, które wymagają innego podejścia. Jeśli świeca była bez barwników, to ubrania można umieścić w plastikowej torbie i wysłać do zamrażarki na 12 godzin. Następnie ostrożnie wytrzyj krople rękami. Jeśli wosk był barwiony, to po tej procedurze można zastosować wybielacze przemysłowe, w tym do tkanin kolorowych.

  Po prostu nie ma jednoznacznych porad, jak pozbyć się tłustej plamy z ubrań. gospodynie domowe twierdzą, że tłuste plamy nie zawsze są zmywane za pierwszym razem. Ale po kilku praniach stają się coraz mniej zauważalne. Dlatego przed energicznym przetarciem skażonej powierzchni środkiem czyszczącym, spróbuj kilkakrotnie wyprać ubrania w zwykły sposób. Następnie, jeśli plama nie zniknęła, możesz poeksperymentować, wybierając za każdym razem inny odplamiacz.

  Zadowolona gospodyni domowa ze stosem czystego prania

  i doświadczeni

  Co zaskakujące, najprostsze środki są czasami najskuteczniejsze. Co prawda benzyny nie próbowałem (nie ma gdzie jej dostać – nie da się dobiec do najbliższej stacji benzynowej z butelką), ale pomagał mi tani płyn do mycia naczyń (z tych, które są sprzedawane w kanistrach pięciolitrowych). na zewnątrz. Tym produktem możesz również umyć podłogę.
  Jednak mam też w swoim arsenale mocne (i drogie) niemieckie narzędzie. Ale można z nim pracować tylko w rękawiczkach – jest bardzo agresywny dla rąk.

  Ilona, ​​http://aranetta.ru/dom/poleznyie-sovetyi/kak-vyvesti-zhirnoe-pyatno-s-odezhdy.html

  Znikać. Pranie i plamy z oleju, owoce i krew. Bejcę wylewać na SUCHE ubrania z Vanishem przez 15 minut, następnie do pralki, w dowolnym trybie odpowiednim dla tkaniny (min. 30*C, min. 40*C).

  Gość, http://www.woman.ru/beauty/medley2/thread/4021736/

  Miałem starą tłustą plamę na białej poliestrowej kurtce, próbowałem ją usunąć amoniakiem i promem i na wiele innych sposobów nic nie pomogło. Ale tylko mydło do prania 75% i gorąca woda mnie uratowały. Namoczyłem plamę gorącą (przemyj wrzątkiem) wodą, namydłem domowników. mydłem i przetarłem, i… plama zaczęła znikać, choć procedurę trzeba było powtórzyć 3 razy, ale plama zniknęła całkowicie i wszystko zajęło mi 10 minut. Następnie wypłukać w maszynie i rzecz jest jak nowa. Będę zadowolony, jeśli moja metoda komuś pomoże. Powodzenia.

  Marina, https://answer.mail.ru/question/48439402

  Jadwiga Mazurek

  Edytor

  Rate author