Jak usunąć wosk z ubrań jak usunąć i wyczyścić plamy ze świec

Jak usunąć wosk z tkaniny jak usunąć, wyprać, wytrzeć parafinę ze świecy

Problem plam na przedmiotach można w prosty sposób rozwiązać za pomocą nowoczesnych środków piorących. Ale jeśli są to plamy woskowe, nie próbuj od razu zmywać ich rękami lub w pralce – nic z tego nie wyjdzie. Parafina nie rozpuszcza się w wodzie, detergenty też jej nie przyjmują. Należy również pamiętać, że wosk dosłownie wgryza się w tkaninę z obu stron i zestala się między włóknami.

Do produkcji świec wykorzystuje się wosk (produkt pszczelarstwa), parafinę (produkt przeróbki ropy naftowej) oraz stearynę, którą otrzymuje się z tłuszczów zwierzęcych i roślinnych. Właściwości tych składników są zbliżone, więc można stosować te same metody czyszczenia. Wyjątkiem są świece kolorowe, które zawierają barwniki. Aby zmyć świecę z tkaniny, będziesz musiał wykonać podwójną pracę: usunąć ślady zarówno parafiny, jak i barwnika.

Usuwanie wosku

Istnieją dwa domowe sposoby na usuwanie plam z wosku. Który z nich wybrać, powie ci rodzaj materiału, z którego wykonany jest przedmiot, którego dotyczy problem. W razie wątpliwości przeczytaj etykietę na ubraniu. Na metce producent musi wskazać skład tkaniny i cechy jej pielęgnacji.

 • Usuwanie „na gorąco”. Dotyczy materiałów naturalnych: bawełny, lnu, grubego perkalu.
 • Usuwanie „na zimno”. Przeznaczony do tkanin, które nie mogą być narażone na działanie wysokich temperatur. Na przykład do wełny. A także do wyrobów skórzanych, dżinsu i sztruksu.

Przed wyjęciem świecy z dżinsów lub innych ubrań koniecznie poczekaj, aż parafina stwardnieje. W przeciwnym razie nie tylko nie poprawisz sytuacji, ale jeszcze ją pogorszysz, zwiększając rozmiar problematycznego miejsca.

prasowanie koszul

Metoda prasowania: 5 kroków

Metoda gorąca polega na podgrzaniu wosku, aby go stopić i oddzielić od tkaniny. Odbywa się to za pomocą żelazka. Podczas obróbki cieplnej należy pamiętać, że urządzenie należy nagrzać do średnio 80 °C, wyłączając funkcję pary. Aby procedura przebiegła pomyślnie i szybko, musisz wykonać następujące pięć kroków.

 • Zmyj wosk. Przed prasowaniem ubrań postaraj się usunąć jak najwięcej wosku. Aby to zrobić, użyj drewnianej szpatułki, grzbietu noża, nożyczek, pilnika do paznokci lub szkolnej linijki. Uważaj, aby nie uszkodzić odzieży.
 • Przygotuj swój ekwipunek. Wyjmij wszystko, czego potrzebujesz: żelazko, kawałek zwykłego materiału, serwetki, ręczniki papierowe lub arkusze czystego papieru.
 • Podgrzej żelazko. Ustaw maksymalną dopuszczalną temperaturę dla określonego rodzaju tkaniny.
 • Połóż serwetki na górze i na dole. Uszkodzone ubrania połóż na serwetkach plamą do góry. A na wierzchu plamy przykryj również ręcznikiem papierowym, na którym połóż bawełnianą szmatkę. Prasuj. Ponieważ wosk przykleja się do papieru, należy go wymienić.
 • Myć się. Resztę plamy woskowej po prasowaniu zmyć w zwykły sposób. Najprawdopodobniej będziesz potrzebować odplamiacza.
 • Syntetyki nie lubią gorących żelazek, można je przetwarzać w ten sam sposób, ale w niskiej temperaturze. Jeśli boisz się uszkodzenia ubrań syntetycznych, zastąp żelazko suszarką do włosów i postępuj zgodnie z tą samą zasadą.

  Kategorycznie niemożliwe jest użycie żelazka do usuwania kolorowej parafiny – barwnik po obróbce cieplnej zje jeszcze więcej. Do tego czyszczenia użyj odplamiacza kupionego w sklepie. Ewentualnie zwilż czysty ręcznik alkoholem i osusz plamę. Jeśli tkanina jest poplamiona, alkohol działa i pomoże całkowicie usunąć ślad wosku. Powtórz tyle razy, ile potrzeba, aby uzyskać efekt.

  Zamrażarka

  Metoda zamrażania

  Metoda usuwania wosku na zimno jest odpowiednia dla gęstych materiałów, takich jak futro, skóra czy dżins. Aby usunąć plamę, należy mocno schłodzić miejsce, w którym kapał wosk.

  Aby to zrobić, włóż ubrania do zamrażarki lub przymocuj worek z lodem do kropli parafiny, a zimą po prostu wyjmij rzecz na zimno. Po takiej operacji wosk można usunąć dowolnym płaskim przedmiotem.

  Usuwanie pozostałych plam

  Zmycie plam po wosku jest o wiele trudniejsze niż usuwanie wypukłych kropli zamrożonej parafiny. Po manipulacjach żelazkiem i zamrażarką na ubraniach może pozostać tłusty ślad. Do każdego materiału dobieramy własną, domową metodę „czyszczenia na sucho”.

  Zamsz

  Rzeczy z tego pięknego materiału wyglądają bardzo efektownie. Ale trzeba też zadbać o zamsz, jak o najdelikatniejszy materiał. Poniższe metody pozwolą pozbyć się nieprzyjemnych plam na produktach zamszowych.

  • Parowy. Ubrania należy trzymać nad parą, a następnie nasączony woskiem oczyścić specjalną szczotką do zamszu lub wytrzeć gąbką, ale nie wcierać zanieczyszczeń w tkaninę.
  • Amoniak. Amoniak, który ma właściwości rozpuszczalnika, pomoże zetrzeć plamę po stwardniałym wosku z ubrań. Proporcja rozcieńczenia: pół łyżeczki na litr wody. Zwilż szmatkę lub gąbkę i delikatnie pocieraj, aż plama zniknie.
  • Terpentyna. Aby usunąć krople wosku z ubrań, należy zwilżyć wacik terpentyną i nałożyć go na plamę parafinową na maksymalnie 20 minut. Następnie umyj w ciepłej wodzie i dobrze spłucz.
  • mieszanka z benzyną. Możesz sam zrobić rozwiązanie, łącząc 50 g rafinowanej benzyny, 10 g alkoholu etylowego i 35 g amoniaku. Impregnowany wacik należy nałożyć na uszkodzony obszar tylko na kilka minut.

  Mieszanka benzyny, alkoholu i amoniaku jest odpowiednia do usuwania kropel świecy na aksamitnych przedmiotach. Prostsza opcja: przytrzymaj wacik lub gąbkę nasączoną alkoholem medycznym na plamę przez 20 minut.

  Odkurzanie sofy

  Ze skóry

  Wosk nie wchłania się w skórę, dzięki czemu łatwiej jest go usunąć z odzieży skórzanej niż z innych tkanin. Jeśli świeca kapie na Twoją skórzaną torbę, kurtkę lub rękawiczki, natychmiast zastosuj metodę zamrażania. Następnie wygnij tkaninę w zanieczyszczonym miejscu na pół, aby pękł dopływ parafiny.

  Wystarczy zetrzeć utwardzony wosk, usunąć jego resztki i wacikiem przetrzeć lśniący ślad parafiny.

  Tłustą plamę ze świecy na wyrobach skórzanych można również usunąć acetonem, terpentyną, amoniakiem. W tym celu nasącz wacik kilkoma kroplami dowolnego z wymienionych rozpuszczalników.

  Z dżinsami

  Dżinsy są praktyczne do noszenia na co dzień. Dzięki wytrzymałości włókien tkanina dobrze się pielęgnuje. Na przykład krople wosku zniszczyły twoje dżinsowe spodnie. Rozwiązanie problemu nie będzie trudne. Są dwa sposoby.

 • Zamroź pranie. Włóż dżinsy do torby i włóż aparat do zamrażarki na dwie godziny. Zeskrob plamę z zimnego przedmiotu, strząśnij pozostały wosk i wyślij produkt do prania. Wszystko.
 • Mycie z moczeniem. Wstępne namoczenie skutecznie usunie ślady wosku z dżinsów. Namocz spodnie w gorącej wodzie (50-60°C) i pudruj przez około pół godziny. Następnie umyj intensywnie: lepiej użyć maszyny do pisania.
 • Ślady parafiny są dość trwałe. Aby uniknąć dwukrotnego prania dżinsów, nanieś ślad po wosku za pomocą przemysłowego odplamiacza lub przetrzyj go żelem do mycia naczyń. Przygotuj się na to, że po praniu może pozostać nieświeża plama woskowa. Bądź cierpliwy i powtórz proces.

  Z jedwabiu i wełny

  Tego samego podejścia wymagają ubrania wykonane z delikatnych materiałów. Innymi słowy, w przypadku sukienki wełnianej lub jedwabnej wystarczą delikatne metody usuwania plam ze świec. Najpopularniejszym sposobem jest użycie płynnego balsamu do mycia naczyń. Wystarczy nanieść kilka kropel na plamę i pozostawić do całkowitego wyschnięcia (można przez noc).

  Po przetworzeniu żel do zastawy stołowej nie wymaga specjalnego zmywania. Natychmiast umieść ubranie w pralce na odpowiednim ustawieniu do jedwabiu lub wełny lub wypierz je samodzielnie.

  Krople świecy przymarzły na płaszczu bolońskim. Po porannym nabożeństwie w świątyni – sytuacja typowa. Pytanie, co można teraz wykorzystać do usunięcia plamy parafinowej z ubrań, jest mylące? Ślady wosku w tym przypadku są również dobrze usuwane przez detergent do zmywania naczyń. Należy dokładnie wytrzeć plamę, spłukać (do zniknięcia piany) i wytrzeć do sucha miękką szmatką.

  Dziewczyna trzymająca bieliznę w dłoniach

  Jak usunąć wosk z ubrań po depilacji

  Zasadniczo wosk dostaje się na ubrania podczas niektórych specjalnych okazji. Ale ryzyko plamy parafinowej istnieje również podczas zabiegów kosmetycznych związanych z jej stosowaniem. Dlatego istnieje osobny przepis na usuwanie wosku z tkaniny po depilacji. Jeśli czyszczenie odbywa się na świeżych torach, procedurę można zakończyć w pięć minut:

  • potraktuj plamę kilkoma kroplami ciepłego oleju roślinnego;
  • pozostaw olej na tkaninie na dwie do trzech minut, aby nasiąkły;
  • Zmyć brud płynem do mycia naczyń.

  Na ratunek przyjdą specjalne serwetki nasączone olejem. Sprzedawane są w komplecie z paskami wosku do depilacji. Ale zwykle to za mało. Dlatego zwilż płatek kosmetyczny oliwą lub olejem kosmetycznym i kilkakrotnie wycieraj poplamione woskiem obszary tkaniny.

  Decydując się na samodzielne czyszczenie wosku z ubrań, nie zapomnij o prostych zasadach bezpieczeństwa. Po podgrzaniu wosk może dostać się na odsłoniętą skórę i spowodować oparzenia. A podczas pracy z chemicznymi środkami czyszczącymi istnieje ryzyko reakcji alergicznych. Nawet zwykłe detergenty nie mają najlepszego wpływu na stan skóry dłoni i paznokci. Do wszelkich manipulacji używaj grubych rękawic ochronnych.

  Jadwiga Mazurek

  Edytor

  Rate author