Jak wybielić białe rzeczy w domu wybielanie ubrań aspiryną, wybielaczem, kwasem, w bieli

Jak wybielić rzeczy w domu nadtlenek wodoru wybiela rzecz

„Biała koszula i T-shirt muszą zdecydowanie „zadomowić się” w szafie”, styliści nie znudzą się powtarzaniem. To część podstawowej garderoby. Ale biały oznacza olśniewająco biały. Żadnej matowości, matowości, a zwłaszcza żółtawych śladów pod pachami! Trudno uniknąć takich problemów, ale można je rozwiązać. Pomogą w tym sklepowe środki wybielające i ludowe, testowane przez doświadczone gospodynie domowe.

Wybór produktu w sklepie

Wśród różnych opcji łatwo się pomylić. Który środek zaradczy jest lepszy? Wybierz natleniony wybielacz i nie możesz się pomylić. Jedynym minusem jest wysoki. Ale wybielacze z tlenem nie niszczą włókien tkanin. Biała letnia sukienka na pewno przetrwa kilka sezonów, nawet jeśli często ją wybielasz.

Ten rodzaj wybielacza ma wiele zalet. Oni:

 • skutecznie wybielają, przywracając biały blask, eliminując plamy;
 • nadaje się nawet do delikatnych materiałów, dzięki składowi bez chloru;
 • zapewniają wyniki nawet w niskich temperaturach;
 • stworzony specjalnie dla pralek;
 • rzadko powodują alergie.

Do kolorowych ubrań można używać trybun z tlenem. Ze starości i częstego prania drukowane rzeczy tracą blask. Tlen zwróci kolory, pomoże pozbyć się szarego tła.

Działając w staromodny sposób: 2 sposoby

Jak nasze babcie musiały wybielać białe rzeczy w domu? Jak nadać białym ubraniom estetyczny wygląd i jak używać nieoszczędnych środków? Czy można usunąć plamy amoniakiem? Gotowanie (trawienie) i stara dobra biel pomogły przywrócić biały kolor szarym rzeczom. Obie metody doskonale łagodzą otępienie, zażółcenie. Nie zapominaj jednak, że biel zawiera chlor i prowadzi do przerzedzania tkaniny, a gotowanie może zmniejszyć rzeczy podatne na skurcz o kilka rozmiarów. Szczególnie trudno jest wybielić kurtkę i czapkę z dzianiny, śnieżnobiałe kimono też bardzo się brudzi, łatwiej je wymienić na nowe. Nie wszystkie narzędzia będą działać w tym przypadku.

Wrzenie

Osobliwości. Stara metoda jest często używana, gdy myślisz o tym, jak wybielić dziecięce rzeczy. Po ugotowaniu ubrania są dezynfekowane, a wiele matek nie ufa produktom zakupionym w sklepie, jeśli chodzi o ubrania dla dzieci. Aby wzmocnić efekt, możesz przygotować roztwór mydła sodowego, dodać amoniak, nadtlenek.

Wybielamy

 • Jeśli ubrania są mocno zabrudzone, najpierw namocz, a dopiero potem przystąp do gotowania.
 • Załaduj do dziesięciolitrowego emaliowanego pojemnika (można użyć ocynkowanego) ubrania.
 • Przykryj spód pojemnika białą szmatką.
 • Wlej roztwór mydła (zimna woda i starta kostka mydła).
 • Postaw pojemnik na kuchence i gotuj przez około godzinę.
 • Fashionistki ostatnio przypomniały sobie o trawieniu. Dżinsy z pierożkami powróciły na ulice miasta. Modne rzeczy nie są tanią przyjemnością. Ale możesz zaoszczędzić pieniądze i tchnąć nowe życie w stare dżinsy, gotując je. Spodnie jeansowe są zwijane i gotowane w wodzie z dodatkiem wybielacza.

  biały

  Osobliwości. Biel jest odpowiednia tylko dla bawełny. Jeśli spróbujesz za jego pomocą wybielić dzianinę lub wełnę, rzecz stanie się jeszcze bardziej żółta niż była. Pamiętaj o środkach bezpieczeństwa: chroń ręce rękawiczkami, drogi oddechowe maską.

  Wybielamy

 • Przygotuj roztwór mydła. Możesz użyć mydła do prania lub proszku.
 • Dodaj wybielacz do roztworu: 3 litry płynu – łyżka wybielacza chlorowego.
 • Moczyć przedmioty przez 20 minut.
 • Dokładnie spłucz.
 • Umyć ręcznie lub wysłać do maszyny (wstawić do „pralki” dopiero po dokładnym wypłukaniu: chlor szkodzi technice).
 • Chcesz modnych pierogów, ale nie jesteś gotowy na wdychanie oparów podczas trawienia? Dżinsy można wybielić na biało bez gotowania. Przygotuj roztwór do namaczania, przekręć spodnie i włóż je do miski na co najmniej trzy godziny na noc.

  Jak wybielić białe rzeczy: 8 więcej przepisów

  Aby przywrócić biel leżącym od dawna rzeczom białym, pozbyć się irytującej szarości, usunąć żółte ślady potu, pomogą środki dostępne w każdym domu. Wybierając metodę wybielania, kieruj się rodzajem tkaniny. Zignoruj ​​zasadę – zepsuj sprawę. Skorzystaj ze sprawdzonych metod, rozważ doświadczone gospodynie domowe, a rzeczy będą bielsze niż białe.

  Łyżka sody oczyszczonej na szklance wody

  Soda

  Osobliwości. Metoda pomoże usunąć stare żółte plamy z białych rzeczy, przywróci olśniewający biały kolor. Nadaje się do tkanin bawełnianych, lnianych, syntetycznych. Zapraszam do wybielania wydrukowanych modeli. Absolutnie nie nadaje się do jedwabiu, wełny.

  Wybielamy

 • Rozpuść sodę oczyszczoną w wodzie. Litr to łyżka substancji.
 • Dodaj amoniak. Pod względem ilości jest o połowę mniejszy niż wodorowęglan sodu. Zamieszać.
 • Namocz rzeczy i zapomnij o nich na trzy godziny.
 • Spłucz, umyj jak zwykle.
 • Roztwór sody dezynfekuje, usuwa zapachy, dzięki czemu możesz bezpiecznie wezwać „asystenta” podczas opieki nad rzeczami dziecięcymi, ale lepiej nie dodawać amoniaku. Aby przygotować „dziecko” roztwór, przestrzegaj następujących proporcji: dwie łyżki substancji na 10 litrów płynu.

  Sól

  Osobliwości. Jeśli nie wiesz, jak wybielić białe syntetyczne rzeczy z szarej płytki nazębnej, spróbuj dodać sól kuchenną. Metoda jest prosta, ale skuteczna. Miłym bonusem jest dostępność: sól kuchenna jest zawsze pod ręką.

  Wybielamy

 • Przygotuj roztwór soli: litr płynu – dwie łyżki soli. Weź ciepłą wodę.
 • Ułóż mini-moczenie – tylko na pół godziny.
 • Płukanie.
 • Sól nie poradzi sobie z otępieniem, jeśli rzecz jest nieświeża. Ale jeśli ubrania są szare z powodu częstego prania, ta metoda zadziała. Moczenie w soli może być stosowane w celach profilaktycznych.

  Nadtlenek wodoru

  Osobliwości. Metoda jest przydatna dla tych, którzy szukają sposobu na usunięcie żółtych plam na białym. Nadtlenek usuwa żółknięcie tkaniny, „wyciąga” szarości z włókien, usuwa ślady potu i dezodorantu. Dużym plusem metody jest jej wszechstronność. Z jego pomocą reanimowane są bawełniane sukienki, wełniane swetry.

  Wybielamy

 • Rozpuść nadtlenek wodoru w wodzie (trzy łyżki na 10 litrów).
 • Pozostaw rzeczy namoczone w roztworze na pół godziny.
 • Płukanie. Powiesić do wyschnięcia.
 • Szukasz szybkiego i ekonomicznego sposobu na wybielenie fartucha medycznego? Najlepszym pomocnikiem będzie nadtlenek. Aby wzmocnić efekt, dodaj amoniak (w takiej samej ilości jak główny składnik).

  Nadmanganian potasu w kryształkach i rozcieńczony

  Nadmanganian potasu

  Osobliwości. Kryształy manganu pomogą wybielić wyblakłe białe rzeczy, pozbyć się zażółcenia, śladów potu czy dezodorantu. Metoda jest delikatna, dlatego można ją stosować do wszystkich tkanin: mangan nie rozrzedza włókien.

  Wybielamy

 • Przygotuj słaby roztwór nadmanganianu potasu: wystarczy od trzech do pięciu kryształów.
 • Rozpuścić wiórki mydlane (pół kawałka) w 10 litrach wody.
 • Połącz rozwiązania.
 • Przygotuj się na noc.
 • Jeśli mały wyblakły punkt afiszuje się na białym, możesz działać punktowo. Mieszanka startego mydła, skrobi, soli, kwasu cytrynowego pomoże wybielić poplamioną białą rzecz. Musisz wziąć każdy składnik łyżką i ugotować kleik. Nakłada się na plamę, pozostawioną na noc.

  Musztarda

  Osobliwości. Sucha musztarda wybiela nawet delikatne tkaniny. Musztarda w proszku nadaje białą biel, eliminując matowość, zażółcenie. Substancja ma właściwości dezynfekujące, odtłuszcza, dlatego gospodynie często wybierają ją do pielęgnacji tekstyliów kuchennych.

  Wybielamy

 • Dodaj proszek musztardowy do wrzącej wody: litr – łyżka stołowa.
 • Pozostaw roztwór na około trzy godziny. Napięcie.
 • Namocz białka w przefiltrowanej wodzie. Jeśli problem jest niewielki, wystarczy 20 minut. Gdy konieczne jest nie tylko wybielenie, ale także usunięcie tłustych plam, czas namaczania wydłuża się do dwóch do trzech godzin.
 • W „wybielaczu” z musztardy możesz namoczyć rzeczy wzorem. Wydruk stanie się jaśniejszy.

  Aspiryna

  Osobliwości. Pomaga usunąć szarość z białych wełnianych rzeczy, rozjaśnia naturalne tkaniny, eliminuje zażółcenia. Na tę metodę powinni zwrócić uwagę ci, którzy szukają sposobu na usunięcie żółtej plamy z białych ubrań. Dzięki kwasowi salicylowemu, który jest częścią leku, można łatwo pokonać stare plamy, uporczywe ślady potu: kwas wnika głęboko w tkankę i „wypycha” wszystko, co zbędne.

  Wybielamy

 • Dodaj pięć tabletek aspiryny do pięciolitrowego garnka z wodą. Lepiej je najpierw zmiażdżyć.
 • Moczyć ubrania przez około osiem godzin.
 • Umyj lub po prostu spłucz.
 • Do maszyny można dodać tabletki. Należy go najpierw zmiażdżyć i rozcieńczyć niewielką ilością wody. Możesz więc usunąć żółte plamy z tkaniny, jeśli jeszcze nie jedli. Dodanie tabletek do „pralki” zapobiegnie zażółceniu i matowieniu.

  Kwas cytrynowy

  Osobliwości. Kwas może sprawić, że bawełniana bluzka będzie olśniewająco biała i zniszczy wełniany sweter. Nie stosować na delikatnych tkaninach. Metodę można stosować do wybielania bielizny.

  Wybielamy

 • Rozcieńczyć kwas cytrynowy we wrzącej wodzie: na każdy litr należy wziąć łyżkę kwasu.
 • Moczyć rzeczy przez pięć godzin.
 • Płukanie.
 • Zamiast kwasu możesz wziąć sok z dwóch cytryn. Naturalny wybielacz usuwa małe czerwone plamy z żelazka.

  Olej roślinny

  Osobliwości. Przepis z olejem roślinnym jest odpowiedni, jeśli ubrania są mocno zabrudzone. Rzeczy staną się olśniewająco białe, a tłuste plamy znikną. Metoda zachwyca wszechstronnością.

  Wybielamy

 • Napełnij pięciolitrowy rondel wodą, dodaj starte mydło, pół szklanki proszku.
 • Wlej dwie i pół łyżki oleju słonecznikowego.
 • Opuść rzeczy i odstaw do rondla na trzy godziny.
 • Myć się.
 • W roztworze mydlanego olejku dodaj sól do oczu. To wzmocni efekt wybielania.

  Aby nie trzeba było wybielać: 5 wskazówek

  Aby zapobiec blaknięciu białych ubrań, wypierz je prawidłowo. Postępuj zgodnie z pięcioma wskazówkami, a biały pozostanie biały.

 • Sortować. Zawsze prać bieliznę oddzielnie od kolorowych. To jest aksjomat. Nawet jeśli ubrania się nie zrzucą, zadrukowana tkanina „zje” biały kolor.
 • Oddziel według rodzaju tkaniny. Bawełny i lnu nie należy łączyć z materiałami syntetycznymi i wełną. Sąsiedztwo prowadzi do tego, że tkanina robi się szara.
 • Czytaj etykiety. Zalecenia dotyczące prania są wskazane na etykiecie, ale często gospodynie domowe zapominają tam zajrzeć. Ale na próżno! Nieprzestrzeganie reżimu temperaturowego prowadzi do utraty oryginalnego koloru.
 • Nie zwlekaj. Białych rzeczy nie należy „przechowywać” w koszu na bieliznę. Im dłużej pozostają brudne, tym bardziej prawdopodobne jest, że po praniu żółkną lub szarzeją. Jeśli na bieli pozostaną ślady potu, rzecz należy natychmiast wyprać, w przeciwnym razie trzeba będzie szukać alternatywnych metod radzenia sobie z żółtymi plamami.
 • Wysuszyć i odpowiednio przechowywać. Wskazane jest suszenie białych rzeczy na słońcu, wtedy zachowują one swoją jasność. Ubrania są wysyłane do magazynu po upewnieniu się, że są suche: wilgoć szarzeje. Wskazane jest, aby produkty białe przechowywać oddzielnie od kolorowych, aby zapobiec ich zbrylaniu.
 • Aby wybielić pożółkłe białe rzeczy w domu, musisz włożyć dużo wysiłku. Dlatego tak ważne jest zapobieganie utrzymywaniu białego koloru. Dodawaj sól i sodę oczyszczoną bezpośrednio do maszyny co drugie pranie, a rzeczy nie będą żółkły przez długi czas. Dokładnie wypłucz białe ubrania: nagromadzenie pudru i odżywki sprawia, że ​​rzeczy są szare.

  Jadwiga Mazurek

  Edytor

  Rate author