Jak wygładzić skórzaną kurtkę w domu i przechowywać ją, aby nie było zagnieceń

Jak prawidłowo i szybko wygładzić skórzaną kurtkę i inne naturalne rzeczy: 5 sposobów

Skóra jest tworzywem sztucznym, więc produkty z niej wykonane w większości przypadków wyglądają schludnie i bez dodatkowych sztuczek. Ale czasami, gdy wyciągamy z szafy naszą ulubioną rzecz, ze smutkiem zauważamy, że źle ją przechowywaliśmy, przez co straciła swój kształt, nabrała brzydkich fałd i zagnieceń. Aby nie zrujnować całkowicie elementu garderoby, zwróć uwagę na wskazówki, jak wyprostować pomarszczoną skórzaną kurtkę lub wygładzić torebkę wykonaną z tego materiału. Istnieje pięć głównych sposobów, które zostały krótko opisane w tabeli.

Tabela – Główne metody wygładzania wyrobów skórzanych

Sposób Osobliwości
Powaga – Wymaga dużo czasu;
– nieskuteczne w obecności głębokich zagnieceń
Żelazo – Wymaga szczególnej opieki;
– nie nadaje się do cienkiej skóry
Parowiec – Nadaje się do grubych wyrobów skórzanych;
– polecane do obsługi nowych rzeczy
para z gorącej wody – Nadaje się do wszystkich rodzajów skóry;
– trzeba stale usuwać kondensat
Fundusze apteczne – Przyspiesz proces wyrównywania;
– Odpowiedni dla każdego rodzaju skóry

Przeciw zmarszczkom – grawitacja

Najłatwiejszym i najbezpieczniejszym sposobem jest pozostawienie rzeczy w zawieszeniu. Metoda jest dobra na ubrania: kurtki, płaszcze przeciwdeszczowe, spódnice czy spodnie. Aby uporządkować produkt, potrzebujesz tylko wieszaka i czasu. Konieczne jest staranne powieszenie ubrania, wygładzenie ręką wszystkich zagnieceń i fałd, nadanie pożądanego kształtu. Produkt należy umieścić tak, aby inne rzeczy nie naciskały na niego, tworząc nowe fałdy.

Produkty wykonane z cienkiej skóry uzyskają pożądany wygląd w ciągu dwóch lub trzech dni, natomiast skórzany płaszcz z grubego materiału będzie można wygładzić w co najmniej tydzień.

Ważne jest, aby wybrać odpowiedni „wieszak”: na zbyt szerokiej linii ramion odkształci się, a na krótkim opadnie i straci kształt.

Jak wyprasować skórzaną kurtkę: zasady prasowania

Skórę trzeba bardzo starannie wyprasować, w przeciwnym razie można zrujnować delikatny materiał. Używając żelazka, musisz przestrzegać kilku prostych zasad.

 • Temperatura. Konieczne jest prasowanie na najniższych wartościach.
 • Przód. Od tej strony rzeczy, które mają podszewkę, są wyprasowane. Jeśli materiał jest cienki, lepiej wyprasować go od wewnątrz.
 • Podkładka. Aby wyprostować skórzaną spódnicę lub inny produkt, ważne jest, aby żelazko nie stykało się ze skórą. Aby to zrobić, użyj papieru do pakowania lub suchej szmatki, układając je na wierzchu ubrania. Weź miękką tkaninę o lekko wyrazistej strukturze. Na przykład gaza nie nadaje się do tego celu, ponieważ pozostawia odciski na skórze.
 • Parowy. Nie można go używać przy bezpośrednim kontakcie żelazka z produktem.
 • Sekwencja. Każdą fałdkę czy zmarszczkę należy wygładzić osobno, czekając, aż poprzednia całkowicie ostygnie.
 • Trudne miejsca. Przed wyprasowaniem zagnieceń w skórzanej kurtce ważne jest, aby zrozumieć, że nie wszystkie części odzieży można wyprasować na normalnej powierzchni do prasowania. Dlatego do wygładzenia rękawów lub wykończenia elementów użyj deski sprzedawanej z deską do prasowania.

Przetwarzanie parowe

Do wygładzania wyrobów skórzanych zaleca się stosowanie pary, również po zakupie. Producenci odzieży zalecają stosowanie najbardziej odpowiedniej z dwóch metod.

 • Gorąca woda. Do wanny należy wlać jak najwięcej gorącej wody. Na ramionach wyprostuj skórzaną kurtkę lub inny produkt i umieść go nad wodą. Ważne jest, aby woda nie dostała się na materiał. Okresowo wycieraj powierzchnię, aby usunąć kondensację. Po 30-40 minutach produkt wstrząsnąć i umieścić w dobrze wentylowanym, suchym pomieszczeniu.
 • Parowiec lub żelazko z generatorem pary. Podczas korzystania z żelazka ważne jest, aby jego powierzchnia nie zbliżała się do skóry bliżej niż 10 cm Zaletą tej metody jest możliwość zlokalizowania użycia pary dokładnie w tych obszarach, w których jest ona potrzebna. Tak wygodnie jest obsługiwać rękawy, kołnierz, wykończenia produktu. Po manipulacji rzecz powinna wyschnąć od 48 do 72 godzin (czas zależy od grubości materiału).
 • Przed użyciem pary przeczytaj etykietę dotyczącą pielęgnacji. Odzież mogła zostać pokryta środkiem hydrofobowym, w którym to przypadku para wodna zniszczy skórę. Zabieg parowy pomoże nie tylko przywrócić kształt ubrania, ale także wygładzić zagniecenia na skórzanej torbie. Podczas parowania worka konieczne jest natychmiastowe usunięcie kondensatu z powierzchni materiału, aby uniknąć plam i smug.

  Szczotka do pielęgnacji skóry i wazelina

  Produkty farmaceutyczne zawierające olej

  Masło orzechowe może pomóc w płytkich zagnieceniach. Jednak to narzędzie jest dość drogie i niezbyt powszechne, więc według opinii można je zastąpić olejem rycynowym, gliceryną, a nawet wazeliną.

  Zanurz w wybranym produkcie wacik lub mały kawałek miękkiej szmatki. Potraktuj całą powierzchnię produktu skórzanego silnymi ruchami wygładzającymi. Procedura jest powtarzana od czterech do pięciu razy, skupiając się na najbardziej pogniecionych częściach.

  Sekret metody tkwi w działaniu tłustej bazy na wyroby skórzane, które stają się giętkie, elastyczne. Ułatwia to prostowanie materiału. Po manipulacjach ubrania lub torbę należy wywiesić na suchym, najlepiej otwartym powietrzu. Pozostaw na kilka godzin. Ten czas jest potrzebny, aby skóra wyprostowała się pod wpływem oleju bez żelaza, a powierzchnia wyschnie, wchłaniając tłuszcz.

  Przed wygładzeniem rzeczy w jakikolwiek sposób należy ją wyczyścić. Jeśli przetwarzasz zabrudzone produkty, brud zostanie wchłonięty do głębszych warstw, skąd będzie znacznie trudniej go usunąć.

  Wskazówki dotyczące zapobiegania zmarszczkom

  Aby nie zastanawiać się, jak oszczędzić wymięte ubrania, należy odpowiednio przechowywać skórzane rzeczy poza sezonem i podczas noszenia. Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami:

  • wieszaki – ubrania wykonane ze skóry i skóry ekologicznej powinny zawsze wisieć na wieszakach, a nie leżeć na półce;
  • kształt – worki do przechowywania powinny być zapakowane w pudła, aby nie powstawały zagniecenia i wykluczony był nacisk ze strony sąsiednich przedmiotów;
  • przestrzeń – wieszając ubrania w szafie, ważne jest, aby wieszaki ze skóry umieścić w pewnej odległości od innych produktów – ponownie, aby uniknąć nacisku ze strony sąsiednich rzeczy;
  • rozmiar – podczas przechowywania i noszenia ważne jest, aby używać odpowiedniego wieszaka, którego rozmiar odpowiada szerokości produktu w ramionach – pozwoli to dłużej zachować kształt.

  Aby uniknąć poważnych deformacji, powinieneś regularnie przeglądać garderobę i zapewniać w odpowiednim czasie pomoc swoim ulubionym rzeczom. Jeśli wiesz, jak prawidłowo wyprasować skórzaną kurtkę, ale żadna z metod nie pomogła, powinieneś skontaktować się z pralnią chemiczną lub centrum serwisowym.

  Jadwiga Mazurek

  Edytor

  Rate author