Jak wyprasować koszulę z długim rękawem: instrukcje krok po kroku

Jak wyprasować koszulę z długim rękawem: z żelazkiem, bez żelazka i jakie są nowoczesne urządzenia

Jeśli jesteś zmuszony do przestrzegania biurowego dress code’u, koszule mają specjalne miejsce w Twojej garderobie. Nawet najbardziej oryginalna i stylowa rzecz nie zagra, jeśli będą nawet najmniejsze fałdy. Dlatego koszule trzeba będzie często prasować.

Aby proces był szybki i wygodny, będziesz potrzebować:

 • deska do prasowania z podłokietnikiem;
 • żelazko z ostrym dziobkiem i systemem wytwarzania pary;
 • rozpylać;
 • gaza lub cienka szmatka.

Specyfika prasowania koszul z różnych tkanin

Przed przystąpieniem do procesu prasowania należy dokładnie zapoznać się z etykietą. Każdy rodzaj tkaniny ma swój własny reżim temperaturowy, który pozwala pozbyć się zmarszczek bez szkody dla materiału. Znajdziesz je w poniższej tabeli.

Tabela – Tryby prasowania koszul z różnych rodzajów tkanin

materiał koszuli Temperatura prasowania, °C Dodatkowe zalecenia
100% bawełna 140-170 — para mokra;
– silny nacisk;
– nawilżający
Z pokruszonej bawełny 110 — Bez pary;
– nie nawilżaj
Bawełna z lnem 180-200 — normalna para;
– silny nacisk;
– przez serwetkę z mokrej gazy
Bawełna z syntetykami 110 — Słaba para
bielizna 180-200 — parowanie strumieniowe;
– silny nacisk;
– intensywne nawilżenie
jedwab 70 — Bez pary;
– nie nawilżaj
Szyfon 60-80 — Bez pary;
– lekki nacisk;
– nie nawilżaj, w przeciwnym razie pojawią się plamy
Poliester 60-80 — słaba para;
– lekki docisk, aby nie stopić włókien
Wiskoza 120 — słaba para;
– od wewnątrz lub przez gazę
Wełniany 110-120 — Silna para;
– lekki nacisk;
– przez mokrą gazę
Trykotowy 60-80 – Gotowanie na parze;
– słaby nacisk;
– od środka

Na koszulce nie ma metki, ale nie możesz wizualnie określić rodzaju tkaniny? Ustaw najniższą temperaturę, stopniowo ją zwiększając. Odpowiednim wskaźnikiem będzie ten, przy którym fałdy są dobrze wygładzone, a żelazo łatwo ślizga się po powierzchni i nie skleja.

Jak wyprasować koszulę z długim rękawem: instrukcje

Prasowanie męskiej koszuli nie jest tak łatwe, jak się wydaje. Prasowana w jednym miejscu rzecz zaczyna się marszczyć w innym. A efekt końcowy jest daleki od ideału. Jeśli chcesz ożywić rzecz, która od dawna leżała w szafie lub walizce, a także wyprasować nową koszulę, instrukcja krok po kroku pomoże Ci poradzić sobie z zadaniem.

Kołnierz

 • Jak wyprasować kołnierzyk koszuli? Połóż go na lewą stronę do siebie i przejdź przez żelazo w kierunku krawędzi.
 • Odwróć rzecz i ponownie wyprasuj kołnierz, ale od krawędzi do środka.
 • Odwróć kołnierz na lewą stronę, złóż go do tyłu i wygładź 5 mm od stojaka.
 • Jeśli koszula jest dla kobiet, zaczynają od prasowania falban, koronek i innych ozdób, a dopiero potem przychodzą do prasowania kołnierzyka.

  Rękawy

 • Mankiety należy zaprasować po obu stronach. Pracuj w kierunku środka, aby nie powstały zagniecenia.
 • Rozłóż rękaw szwem do góry. Prasuj dobrze, starając się unikać tworzenia się strzał na krawędziach.
 • Jedną ręką chwyć kołnierz, a drugą mankiet. Odwróć rękaw na bok. Prasuj ponownie bez robienia strzałek na krawędziach.
 • Zapnij guziki, wyprasuj miejsce, w którym paski dobrze się łączą.
 • Jak wyprasować koszulę z krótkim rękawem? Musi być nałożony na wąską krawędź i wyprasowany ze wszystkich stron.
 • Prasując rękawy, musisz cofnąć się o kilka centymetrów od mankietu. Aby wyprasować ten obszar, musisz użyć specjalnego podłokietnika. Jeśli go nie ma, wystarczy rolka ręcznika.

  Jarzmo i ramiona

 • Rzuć produkt na wąską stronę deski, wyprostuj go.
 • Dobrze wyprasuj ramiona i jarzmo. Podeszwa żelazka musi być prowadzona równolegle do kołnierza.
 • Ostrożnie wyprasuj pachy, a także połączenie kołnierza z płótnem.
 • Żelazne i wyprasowane koszule

  Tył i półki

 • Aby wyprasować boki koszuli, umieść przedmiot tak, aby ramię spoczywało na węższej stronie deski.
 • Prasuj najpierw stronę, na której przyszyte są guziki. Przeprowadź końcówkę żelazka przez przestrzeń między nimi.
 • Zaczynając od szwu w pobliżu kołnierza, stopniowo przesuwaj żelazko w dół.
 • Przesuń przedmiot tak, aby szew boczny znajdował się na górze. Dobrze wyprasuj.
 • Kontynuuj przesuwanie koszuli w tym samym kierunku, aż plecy zostaną całkowicie wyprasowane.
 • Na koniec przetwarzana jest półka z oczkami.
 • Podczas prasowania tkaniny koszuli należy zwrócić szczególną uwagę na szwy. Aby dobrze się wyprostowały, możesz lekko rozciągnąć tkaninę.

  Prasowanie bez żelazka: 4 sposoby

  Co zrobić, gdy nagle zgaśnie prąd i trzeba wyprasować swój biurowy garnitur? A jak schludnie wyglądać w pracy, jeśli koszula jest ciągle pomarszczona? W końcu, jak uporządkować ubrania w wagonie i wysiąść na peronie z igłą? Istnieją cztery sprawdzone sposoby na wyprasowanie koszuli bez żelazka w domu oraz w „ekstremalnych” sytuacjach.

  Mokre ręce

 • Połóż produkt na stole tak, aby wszystkie fałdy były widoczne.
 • Zmocz ręce i ostrym ruchem przejedź po tkaninie, jakby ją strzepując.
 • Wstrząsać energicznie.
 • Zawieś wieszaki i pozostaw do wyschnięcia. Jeśli się spieszysz, możesz wysuszyć mokre miejsca suszarką do włosów.
 • Przed prasowaniem tkaniny dokładnie umyj ręce wodą z mydłem. Nawet jeśli na skórze znajdują się drobne zanieczyszczenia (kurz, atrament itp.), przeniosą się one na materiał.

  kąpiel parowa

 • Zawieś wieszaki na ubrania w łazience.
 • Otwórz ciepłą wodę.
 • Zamknij drzwi łazienki, aby produkt został wygładzony działaniem pary. Zajmie to około 20 minut.
 • Aby uniknąć marnowania wody, zawieś koszulę, aby wyparować podczas kąpieli. Najważniejsze, aby rozpryski wody nie spadały na tkaninę, w przeciwnym razie mogą pojawić się plamy i nowe nierówności.

  Na własna rękę

 • Spryskaj koszulę całkowicie lub miejscowo za pomocą butelki z rozpylaczem.
 • Załóż i wysusz na sobie.
 • Pod wpływem ciepła ciała wilgoć szybko wysycha, a tkanina nabiera pożądanego kształtu.
 • Zaprawa wyrównująca

 • Wlej równe ilości wody, octu stołowego i detergentu do prania do butelki ze spryskiwaczem.
 • Dobrze wstrząśnij butelką i spryskaj pognieciony produkt płynem.
 • Najlepiej suszyć na zewnątrz.
 • W przypadku rzeczy syntetycznych i delikatnych ta metoda nie jest odpowiednia. Po obróbce na tkaninie mogą pozostać plamy.

  Koszule składane i żelazko

  Nowe technologie, czyli Żelazo – wczoraj

  Jeszcze nie tak dawno żelazka wytwarzające parę i wodę rozpryskową wydawały się cudem techniki. Dziś takie urządzenie nikogo nie dziwi. Ponadto prasowanie koszuli, która nie prasuje się dobrze, nie jest takie proste zwykłym żelazkiem. Z pomocą gospodyniom domowym przychodzą nowe osiągnięcia postępu technicznego. Spójrz na następne trzy.

 • Generator pary. Zarówno pod względem formy, jak i istoty, urządzenie jest wystarczająco blisko żelaza. Główną różnicą jest to, że stale dostarcza silny strumień suchej pary. Nawet mocno pogniecione przedmioty wygładzi się za pomocą wytwornicy pary.
 • Parowiec. Działanie opiera się na intensywnym przepływie gorącej pary, która radzi sobie ze zmarszczkami, sprawia, że ​​rzecz wygląda świeżo, dezynfekuje i eliminuje zapachy z tkaniny. Główną zaletą jest to, że można prasować ubrania w pozycji pionowej, bez deski do prasowania. Ale parowca nie można uznać za kompletną alternatywę dla żelazka, ponieważ w instrukcji użytkowania można znaleźć ograniczenia dotyczące rodzajów tkanin.
 • Paramanekin. Dmuchany manekin w kształcie ludzkiego torsu. Szybko wysusza i wygładza koszule, kurtki, swetry. Urządzenie przeznaczone jest do użytku profesjonalnego, dlatego nie można go znaleźć w domenie publicznej.
 • 7 wskazówek dotyczących idealnej koszuli

  Wyprasuj kołnierz i mankiety, wyprasuj rękawy koszuli bez strzałek, wyprasuj szwy, wygładź fałdy … Proces prasowania koszuli jest zbliżony do nauki z wieloma zasadami i niuansami. Aby rzecz była w idealnym stanie, musisz wziąć pod uwagę siedem wskazówek.

 • Zawieś koszulę na ramionach. Musisz zapiąć górny guzik. Pozwoli to uniknąć zmarszczek.
 • Nie noś tego przedmiotu od razu. Po wyprasowaniu musi być całkowicie chłodny, w przeciwnym razie natychmiast się pomarszczy.
 • Tkanina musi być wilgotna. Dlatego po ugotowaniu, praniu ręcznym lub maszynowym nie należy całkowicie suszyć rzeczy. Gdy większość wilgoci stanowi szkło, możesz zacząć prasować koszulę.
 • Robić czy nie robić strzały. Jeśli zamierzasz nosić coś w nieformalnym otoczeniu, wszystko zależy od Twojego gustu. Mundury sportowe lub wojskowe są zazwyczaj prasowane bez strzał. Jeśli jest to koszula biurowa lub policyjna, to zgodnie z etykietą konieczne jest, aby rękaw był ze strzałką.
 • Jeśli tkanina jest sucha. Spryskaj sprayem i schowaj w plastikowej torbie na 15-20 minut. Możesz również owinąć przedmiot w wilgotny ręcznik. Jeśli koszula jest biała, ręcznik powinien być taki sam, aby zapobiec poplamieniu.
 • Żelazne łaty i nadruki na lewą stronę. Jest to konieczne, aby nie zepsuć dekoracji. Aby farba nie przedostała się na pokrowiec deski do prasowania, umieść czystą kartkę papieru.
 • Nie prasuj niewypranych koszul. Urządzenie słabo ślizga się po tkaninie, może też pojawić się nieprzyjemny zapach.
 • Prasowanie gór rzeczy to nieprzyjemne zadanie. Zwłaszcza jeśli chodzi o koszule, które trudno doprowadzić do idealnego stanu. Ale spróbuj spojrzeć na sytuację inaczej. Niewiele osób wie, jak prawidłowo wyprasować koszulę z długim rękawem. A jeszcze mniej wie, jak to zrobić. Niech ta umiejętność stanie się twoją dumą. Wtedy skomplikowany rytuał prasowania koszul zacznie sprawiać przyjemność.

  Jadwiga Mazurek

  Edytor

  Rate author