Jak wyprasować spodnie ze strzałkami, żeby długo się trzymały i nie było połysku

Jak prawidłowo wyprasować spodnie, aby strzały były bezbłędne

Strzały noszą uczniowie, studenci, biznesmeni, urzędnicy, kobiety biznesu i menedżerki, policjanci i prawnicy, gospodarze wakacji i pracownicy biurowi. Dlatego pytanie, jak idealnie wyprasować tę część garderoby po praniu, jest bardzo istotne.

Czy wiesz, skąd wzięły się strzały na spodniach? Ponad dwa wieki temu, kiedy zaczęła rozwijać się produkcja odzieży na przenośniki, spodnie były wysyłane na cały świat w ogromnych kontenerach. Były zapakowane tak ciasno, że dotarły do ​​kupujących ze ściśniętą fałdą w postaci strzałek.

Panowie i ich panie nie zastanawiali się, jak łatwo jest wyprasować zagniecenia na spodniach. Zostawili to tak, jak jest, a ten element sygnalizował, że rzecz jest nowa, dopiero co nabyta. Był uważany za znak bogactwa i był modny.

Od czego zacząć: 3 rekomendacje

Prasowane spodnie często mają strzały, ale można je zdjąć. Żelazko i deska do prasowania pomogą wyprasować zagniecenia na spodniach, aby wytrzymały przez długi czas. Przyda się również gaza lub cienka bawełniana ściereczka i zraszacz do wody. Poniższe trzy zalecenia pomogą poradzić sobie z dalszym zadaniem dla pięciu z plusem.

 • Określamy temperaturę. Spójrz na etykietę: mówi, jaka temperatura jest dopuszczalna dla tej tkaniny. Przestrzeganie zasady pomoże Ci uzyskać pięknie wyprasowane spodnie bez połysku na wyjściu.
 • Przygotowujemy narzędzia. Deska do prasowania powinna być idealnie gładka i zawsze w etui. Możesz użyć płaskiej powierzchni stołu, uprzednio pokrytej niestrzępiącą się grubą szmatką. Podeszwa żelazka musi być czysta, pozbawiona kamienia i sadzy.
 • Robimy „test” na czystość. Oczyść produkt z puchu i sierści zwierząt. Po praniu sprawdź, czy nie ma plam. Po podgrzaniu nawet niewielka ilość brudu może stać się bardziej zauważalna.
 • Jak wyprasować spodnie ze strzałkami: 2 kroki

  Po przygotowaniu wszystkiego, czego potrzebujesz, przystąp do prasowania. Niektórzy twierdzą, że najlepszy efekt daje prasowanie nóg przez gazetę. Zapomnij o tej metodzie na zawsze, w przeciwnym razie zepsuć rzecz – pod wpływem temperatury zostanie na niej wydrukowany atrament drukarski. Co więcej, nie możesz od razu zacząć pracować ze strzałkami, w przeciwnym razie nie będziesz w stanie uporządkować górnej części spodni. Pracę trzeba wykonać w dwóch etapach: najpierw spodnie są prasowane z niewłaściwej strony, a dopiero potem „od twarzy”.

  Ze złej strony

  Przed zrobieniem strzałek na spodniach za pomocą żelazka, obróć przedmiot na niewłaściwą stronę i wyprasuj go całkowicie od pasa. Rozważ następujące punkty.

  Kieszenie. Umieść pustą kartkę papieru pod tkaniną kieszeni. Pozwoli to uniknąć zagnieceń na przedniej stronie, które będą wówczas problematyczne w prostowaniu.

  Szwy boczne. Po pogłaskaniu kieszeni przełóż nogawki żelazkiem, zwracając uwagę, aby płótno pozostało równe, bez zmarszczek. Zwróć szczególną uwagę na szwy boczne, szczególnie w okolicach ud. Aby wyprasować ten obszar, można „założyć” spodnie z boku deski do prasowania.

  Spodnie i żelazko

  Od frontu

  Odwróć spodnie na prawą stronę i zacznij tworzyć plisy, korzystając z poniższego samouczka w 3 krokach.

 • Połączenie szwów. Ostrożnie ułóż produkt tak, aby szwy zewnętrzne i wewnętrzne były dokładnie wyrównane. Każda rozbieżność szwów, nawet o 0,5 cm, „poprowadzi” strzałę w bok.
 • Ruchy szarpnięcia. Pamiętaj, aby prasować gazą. Weź kawałek materiału, zmocz go, dobrze wykręć i załóż na nogę. Ustaw kontrolę temperatury żelazka na żądany znak, jak wskazano na etykiecie, i zacznij prowadzić urządzenie po całej powierzchni nogi. Ostrożnie obchodź się z obszarem zamierzonych strzałek – najmniejsze przesunięcie tkaniny „złamie” strzałę. Nie jedź tam iz powrotem. Lepiej oderwać żelazko z powierzchni i nałożyć na tkaninę, ponownie oderwać i ponownie nałożyć. Zmniejsza to prawdopodobieństwo, że materiał się poruszy.
 • Reguła kolejności. Po wykonaniu strzały z jednej strony, powtórz procedurę z drugiej. Zrób to samo krok po kroku z drugą nogą. Jeśli dopiero uczysz się prawidłowo prasować spodnie, nie powinieneś prasować jednocześnie obu nóg – tylko doświadczone gospodynie domowe mogą wykonywać tę „akrobację”.
 • Zasady prasowania są takie same dla spodni męskich i damskich. Istnieje tylko niewielka różnica w technice tworzenia strzał, co wynika z obecności zakładek w modelach damskich. Jeśli chcesz wyprasować spodnie damskie ze strzałkami, upewnij się, że zakładka pokrywa się z linią zagięcia.

  Gdyby okazało się źle: popracuj nad błędami

  Udało Ci się wygładzić strzałki na spodniach w domu, ale po bliższym przyjrzeniu się zauważyłeś, że nie wszystko jest tak gładkie, jak byśmy chcieli. Nie panikuj: dwa najczęstsze błędy można poprawić w następujący sposób.

 • Usuń strzałki. Jeśli jesteś niezadowolony z wyniku prasowania: strzały „pękły”, zbłądziły – nie zniechęcaj się, łatwo je wyeliminować. Gazę zwilżamy w 9% roztworze octu stołowego (dwie łyżki na litr wody) i parujemy spodnie od wewnątrz. Po odtworzeniu gładkich strzałek.
 • Pozbywamy się połysku. Nie ma znaczenia, czy po zabiegu na ubraniach pojawiają się błyszczące plamy. Pozbądź się ich, namydlając problematyczne obszary mydłem do prania i mocząc przez dziesięć minut. Umyj, opłucz i wysusz na słońcu.
 • Jeśli często podróżujesz, a sam transport wyprasowanych spodni to cały problem, zastosuj małą sztuczkę. Przed spakowaniem do walizki ostrożnie zwiń spodnie wałkiem. Prawdopodobieństwo, że będą mocno zniszczone, jest zminimalizowane.

  Prasowanie spodni na lewą stronę

  10 sztuczek doświadczonych gospodyń domowych

  Doświadczone gospodynie domowe na forach dzielą się swoimi osobistymi sekretami, jak prasować klasyczne spodnie za pomocą strzał. Zastosuj poniższe 10 zaleceń, aby proces był szybszy i bardziej wydajny.

 • Dodatkowy utrwalacz. Aby tkanina nie przesuwała się podczas prasowania, można ją przymocować na górze i na dole za pomocą szpilek krawieckich. Na początek sprawdź, czy nie zostawiają śladów na materiale – przypnij igłę w niepozorny obszar spodni. W tym samym celu wygodnie jest używać klipsów biurowych – wystarczy chwycić nimi górę i dół nogi.
 • Tylko przez tkaninę. Niemożliwe jest skierowanie strzał na spodnie bez gazy, w przeciwnym razie, jeśli w kompozycji znajdują się włókna syntetyczne, na ubraniach pojawi się niepotrzebny połysk.
 • Utrwalenie efektu. W wodzie do zwilżania gazy można dodać ocet w dawce łyżki stołowej na litr wody. Odbiór pomaga wyostrzyć strzały, naprawić na dłuższy czas. Dodatkowo rozwiązanie pomaga pozbyć się połysku na nogach.
 • Początek jest od środka. Strzały będą gładsze, jeśli zaczniesz prasować od środka nogi, czyli w okolicy kolan.
 • Mydło do długich strzałów. Efekt równych strzałek będzie trwał dłużej, jeśli narysujesz pionową linię w tym obszarze po niewłaściwej stronie mydłem do prania lekko zwilżonym wodą.
 • Aby twoje spodnie się nie marszczyły. Po prasowaniu pozostaw zagniecenia do wyschnięcia, kładąc je na desce do prasowania lub na szynie spodni.
 • Spryskaj na połysk. Zaschniętą gazę lub tkaninę, przez którą wyprasujesz spodnie, regularnie spryskuj wodą ze spryskiwacza. Prasowanie „na sucho” obfituje w błyszczące plamy.
 • Szwy bez śladów. Prasując górną część spodni, gdzie zwykle jest dużo szwów, możesz włożyć małą poduszkę, którą zapewne znajdziesz w domu, lub złożony ręcznik. Pozwoli to uniknąć śladów szwów.
 • Grzebień jako linijka. Aby zarysować przyszłe strzały, możesz użyć zwykłego grzebienia. Zwilż, a następnie rozciągnij spodnie między zębami na całej długości.
 • Spójrz na etykietę. Jeśli na etykiecie spodni zobaczysz ikonę przedstawiającą przekreślone żelazko z parą, zabrania się używania parowca do prasowania tego przedmiotu.
 • Jeśli za pierwszym razem nie udało Ci się idealnie wyprasować męskich spodni ze strzałkami, nie zniechęcaj się – kontynuuj naukę ściśle według instrukcji. Za każdym razem będzie coraz lepiej, a proces będzie trwał coraz mniej czasu.
  Cóż, jeśli ta mądrość nie była ci posłuszna przez lata, możesz skorzystać z metody kreatywnych gospodyń domowych. Uważają, że można szybko i poprawnie wyprasować spodnie ze strzałkami… pod materacem. Po złożeniu rzeczy na pół wzdłuż i połączeniu szwów bocznych i kroczowych, ułóż je pod materacem i idź spać. Rano doradcy zapewniają, że znajdziesz idealnie równe spodnie.

  Jadwiga Mazurek

  Edytor

  Rate author