Kholodets: przepis krok po kroku z zdjęciem

Jak nauczyć się gotować pyszną galaretkę według prostego przepisu

Sprzęt i przybory kuchenne:

 • talerz;
 • duży rondel (5 l);
 • nóż;
 • łyżka;
 • deska do krojenia;
 • cedzidło;
 • naczynia do galaretki z pokrywkami;
 • lodówka (lub obecność zimnego miejsca);
 • paczka papierowych serwetek;
 • sito.

Składniki

Produkt Ilość
Mięso z kością (ogony wołowe, udka wieprzowe, kogut) 2 kg
Woda jest normalna około 4 l
Woda pitna około 4 l
Żarówka 1 szt.
Czosnek 4 goździki
Sól 1,5 ul. l.
Liść laurowy 2 liście
ziarnka pieprzu 12-15 szt.

Gotowanie krok po kroku

 • Mięso odpowiednie do galaretki musi koniecznie zawierać kości, chrząstki, ścięgna – to te „części zamienne” powodują twardnienie bulionu. Potrzebne jest jednak również samo czyste mięso, dlatego najczęściej do galaretki wybiera się udźce i golonkę wieprzową, ogony wołowe oraz mięso koguta z kośćmi. Kochanki również często robią półmiski. W tym przepisie jako podstawę wybiera się ogony wołowe. Mięso trzeba przygotować do dalszej obróbki – ogony wołowe moczyć w wodzie na godzinę (golonkę wystarczy umyć pod wodą, jak kurczak).

  Zalej ogony wołowe wodą.

 • Postaw na kuchence duży rondel o pojemności pięciu litrów, połóż mięso na jego dnie i napełnij je wodą. Woda powinna całkowicie zakrywać ogony wołowe i wznosić się ponad ich krawędź o 2-3 cm.W zależności od patelni można użyć do 4 litrów wody. Wodę można napełnić zwykłą wodą, ponieważ po zagotowaniu trzeba ją będzie spuścić. Ponownie opłucz mięso pod bieżącą wodą. Ten krok pozwala pozbyć się nadmiaru białka, które zamienia się w pianę i dzięki czemu bulion staje się mętny.

  Zagotować bulion, odcedzić i wypłukać całe mięso.

 • Mięso zalej wodą pitną według tej samej zasady, co poprzednio. Gdy woda się zagotuje, usuń piankę tworzącą się na powierzchni łyżką cedzakową lub łyżką.

  ponownie napełnić mięso wodą, doprowadzić do wrzenia, usunąć całą piankę.

 • Cebulę obrać i włożyć w całości do garnka. Włącz powolny ogień i gotuj przyszłą galaretkę przez około 5-6 godzin. Pokrywka powinna być lekko uchylona. Pod koniec gotowania (20-30 minut) dodaj 1,5 łyżki. l. sól, pieprz i kilka liści laurowych.

  Do bulionu dodać cebulę, sól, pieprz i liść laurowy.

 • Aby zebrać tłustą warstwę na wierzchu bulionu, użyj zwykłych serwetek – wystarczy zanurzyć pojedynczo w wodzie i natychmiast ją wyjąć, serwetka wchłonie nadmiar tłuszczu. Spróbuj rozprowadzić go na powierzchni bulionu.

  Przy pomocy zwykłych serwetek usuwamy tłuszcz.

 • Wyłączyć ogień i do bulionu wycisnąć 4 ząbki czosnku.

  W przygotowanym bulionie wycisnąć czosnek.

 • Pozostaw bulion w temperaturze pokojowej na 5-10 minut do zaparzenia.

  Niech bulion trochę ostygnie.

 • Zdobądź mięso. Trochę ostygnie i będzie można go zdemontować. Bulion przecedzić przez sito i przelać do przygotowanych misek na galaretowate mięso.

  Bulion filtrujemy przez sito do misek, mięso wyjmujemy w osobnej misce.

 • Usuń mięso z kości i pokrój na małe kawałki. Rozdzielić równomiernie w miskach na rosół.

  Mięso rozkładamy na kawałki i wkładamy do przyszłego mięsa galaretowatego.

 • Pozostaw do ostygnięcia. Następnie przykryj pokrywkami i wstaw do lodówki do zamrożenia na 10 h. Twoje galaretowane mięso jest gotowe! Czas się cieszyć!

  Oto taki prosty przepis na galaretkę.

 • Przepis

  Przydatne wskazówki i triki zostaną ci ujawnione, jeśli poświęcisz trochę czasu na zapoznanie się z zawartością przepisu na galaretkę. Dowiesz się, że gotowanie rosołu na galaretkę jest naprawdę bardzo łatwe i każdy może to zrobić!

  Kholodets jest doskonałym dodatkiem do świątecznego stołu oraz do każdej kolacji lub lunchu. Jeśli wcześniej nie wiedziałeś, jak się go przyrządza, teraz masz świetną okazję, by zrobić go według tego przepisu. A jeśli jesteś doświadczoną gospodynią, to powiedz nam, jak gotujesz galaretkę? Jakie mięso wolisz do niego wkładać? Jakie warzywa i przyprawy dodajesz?

  Jadwiga Mazurek

  Edytor

  Rate author