Kompot śliwkowy krok po kroku przepis ze zdjęciem

Pyszny kompot śliwkowy na zimę

Sprzęt i przybory kuchenne: rondelek, miarka, słoiki, pokrywki, zaszewka, nylonowa pokrywka z otworami, koc lub narzuta, kuchenka.

Składniki

Produkt Ilość
śliwki 300-400g
Cukier 250g
Woda 3 litry

Gotowanie krok po kroku

 • Najpierw musisz dokładnie spłukać śliwki.

  Dokładnie umyj śliwki.

 • Następnie rozkładamy je na ręczniku, po rozłożeniu na tacy lub na stole. Jest to konieczne, aby ręcznik wchłonął nadmiar wody.

  Połóż śliwki na ręczniku do wyschnięcia.

 • W czasie gdy śliwki schną, odpowiednie słoiki trzeba umyć i wysuszyć, a pokrywki zagotować. Wskazane jest również sterylizowanie słoików w kuchence mikrofalowej, w piekarniku lub w łaźni wodnej. Umyte śliwki przenosimy do czystych słoików, napełniając je około jednej trzeciej. Nie trzeba usuwać pestek ze śliwek, ponieważ po zalaniu wrzątkiem pokrojona śliwka natychmiast straci swój kształt. Chociaż należy pamiętać, że jeśli mamy odmianę śliwek o cienkiej skórce, to i tak pęknie, bo nie wytrzyma takich temperatur.

  Śliwki rozprowadzamy w wysterylizowanych słoikach.

 • Następnie trzeba zagotować czystą wodę, którą napełnimy śliwki. Ten przepis oparty jest na metodzie podwójnego nalewania. Najpierw wlej przygotowane śliwki do słoików po prostu wrzącą wodą, bez dodawania do nich cukru ani innych składników. Napełnione słoiki przykrywa się wstępnie ugotowanymi pokrywkami i pozostawia na chwilę do zaparzenia.

  Napełnij słoiki śliwkami wrzącą wodą.

 • Następnie wlej całą wodę ze słoików na patelnię. Najwygodniejszym sposobem na to jest nylonowa pokrywka z otworami.

  Spuszczamy wodę z puszek.

 • Następnie przystępujemy do przygotowania syropu. Aby to zrobić, potrzebujemy 250 g cukru na każde 3 litry syropu. Takie stężenie cukru pozwala pić kompot bez rozcieńczania go. Patelnię z odsączonym płynem stawiamy na kuchence, dodajemy do niej cukier i dobrze mieszamy, aż cukier całkowicie się rozpuści.

  Przygotuj syrop dodając cukier.

 • Następnie doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez 1-2 minuty, po czym od razu wlewamy z powrotem do słoika ze śliwkami. Musisz wylać się po szyję. Następnie przykrywamy słoik pokrywką i zwijamy za pomocą zszywarki.

  Śliwki wlej do słoików z gorącym syropem i zwiń.

 • Odwróć zwinięty słoik do góry nogami. Jest to konieczne, aby pokrywka była dodatkowo wysterylizowana z gorącej zawartości i aby można było zobaczyć, czy pokrywka jest zwinięta z wysoką jakością. Zrolowane słoiki owijamy ciepłym kocem lub narzutą i zostawiamy do całkowitego ostygnięcia. Wskazane jest przechowywanie takiego kompotu w ciemnym, chłodnym miejscu. Smacznego.

  Kompot śliwkowy jest gotowy.

 • Przepis

  Po obejrzeniu tego dowiesz się, jak szybko i łatwo rolować kompot śliwkowy na zimę według przepisu opartego na metodzie podwójnego zasypu. Autorka szczegółowo opowiada, jak przygotować śliwki i ugotować syrop. Wyjaśnia również szczegółowo, jak sprawdzić szczelność zwiniętej puszki.

  Teraz już wiesz, jak szybko zrobić kompot śliwkowy na zimę według prostego przepisu. Lubisz domowe zachody słońca? Jak często rzucasz kompoty? Ile cukru dodajesz do nich? Jakich owoców i jagód używasz? Podziel się swoimi kulinarnymi sztuczkami w komentarzach.

  Jadwiga Mazurek

  Edytor

  Rate author