Kwiat „szczęście kobiet” 🌿 opieka domowa po zakupie i przeszczepie, cechy hodowlane skrzydleńca, wskazówki 2018-2019

Jak dbać o kwiatowe „kobiece szczęście” (spathiphyllum) i dlaczego zaleca się łączenie go z „męską wiernością” (anturium)

Potocznie nazywa się to szczęściem damskim, radością kobiety i szczęściem dziewczynki… Dlaczego tak się nazywa – stanie się jasne, jeśli spojrzysz na zdjęcie i trochę pobudzisz wyobraźnię – kojarzy się z welonem ślubnym i nawet z dzieckiem w kocyku. Jaka jest charakterystyka tej rośliny? Co ten kwiat powinien przynieść do domu, jak go prawidłowo posadzić, gdzie go umieścić – wymyślmy to razem.

Spathiphyllum było popularnie nazywane „kobiecym szczęściem” ze względu na przekonanie, że pomaga niezamężnym dziewczętom znaleźć partnera życiowego, a zamężne dziewczęta stają się szczęśliwymi matkami. Uważa się, że spathiphyllum wnosi do domu miłość i zrozumienie.

Opis botaniczny

Rodzaj o tej samej nazwie obejmuje około 50 bylin bezłodygowych. Skrzydłokwiat rośnie głównie w tropikach Ameryki, Kolumbii, Brazylii. Kłącze krótkie, na owalnych liściach podstawy wyraźnie widoczny nerw główny. Ogonek rozszerza się u nasady.

Kwiatostan w kształcie kolby na długiej szypułce owinięty jest białym welonem. Zwykle kwitnie wiosną, przy odpowiedniej pielęgnacji możliwe jest osiągnięcie ponownego kwitnienia latem lub jesienią, rzadziej zimą. Kwitnienie trwa kilka tygodni.

Hodowcy kwiatów spathiphyllum „szczęście kobiet” często nazywa się białym żaglem – ze względu na specyfikę budowy kwiatostanu. Spathiphyllum jest ceniony nie tylko za dekoracyjny wygląd, ale także za względną bezpretensjonalność – nie jest mu trudno stworzyć sprzyjające warunki w mieszkaniu.

Przeszczep Spathiphyllum po zakupie wykonuje się w ciągu około dwóch do trzech tygodni. Doświadczeni hodowcy kwiatów nie zalecają natychmiastowego przesadzania roślin – trzeba dać czas na przystosowanie się do nowych warunków.

Popularne typy

Nie wszystkie rodzaje spathiphyllum nadają się do uprawy w mieszkaniu. W kulturze pokojowej powszechne są zwarte i bezpretensjonalne odmiany. Osiem gatunków jest najbardziej rozpowszechnionych.

 • Wallisa. Jedna z głównych odmian. Na jego podstawie wyhodowano większość nowoczesnych odmian mieszańcowych. Wysokość krzewu nie przekracza pół metra. Długość kwiatostanu sięga 10 cm.
 • Obficie kwitnie. Ceniony przez hodowców kwiatów za długi okres kwitnienia. Kwiatostany są małe – nie więcej niż 8 cm, wysokość łodygi do 20 cm, liście owalne, ciemniejące z wiekiem.
 • Chopina. Krzew zwarty, nie większy niż 40 cm wysokości. Liście są podłużne, z wyraźnymi żyłkami. Sztuczna odmiana. Posiada dyskretny, przyjemny zapach.
 • Picassa. Większa roślina o oryginalnych kolorach liści – zielone tło uzupełniają białe obszary. Długość liści sięga 30 cm.
 • Alana. Krzew do pół metra wysokości. Liście są jasnozielone, ze spiczastym końcem. Okwiat wyróżnia się wyraźną podłużną żyłą na tylnej stronie.
 • Mauna Loa. Odmiana hybrydowa o długim okresie kwitnienia. Kwiaty cięte utrzymują się do miesiąca.
 • Domino. Liście są małe, podłużne, ze spiczastym końcem, nietypowej kolorystyce – z chaotycznymi białymi paskami i kreskami. Kwiatostany są małe, z charakterystycznie spiczastym przylistkiem.
 • Uczucie. Skuteczna odmiana hybrydowa. Różni się dużym rozmiarem – przy dobrej pielęgnacji sięga półtora metra. Kwiatostany są duże, długo nie blakną.
 • Skrzydłokwiat często mylony jest z Anthurium. Rośliny są podobne, należą do tej samej rodziny, ale nadal jest między nimi różnica. Na przykład Anthurium ma krótkie międzywęźle, podczas gdy Spathiphyllum w ogóle nie ma łodygi. Pozostałe różnice przedstawiono w tabeli.

  Tabela – Różnice między anturium a spathiphyllum

  różnica Anturium Spathiphyllum
  Pozostawia – w kształcie serca;
  – skórzasty;
  – gęsty
  – Owalny lub lancetowaty;
  – elastyczny
  Pokrywa – Szeroki;
  – gęsty;
  — błyszczący
  liściasty
  Kolor kwiatów – Czerwony;
  – Pomarańczowy;
  – różowy
  – Biały;
  – bladozielony

  Te dwie rośliny doskonale się uzupełniają. Czasami sadzi się je nawet w jednej doniczce. Co ciekawe, spathiphyllum nazywa się „kobiecym szczęściem”, a anturium „męskim szczęściem” lub „męską wiernością”. Uważa się, że razem te rośliny wzmacniają rodzinę, poprawiają relacje między małżonkami.

  Pielęgnacja kwiatów „kobiece szczęście”: co wziąć pod uwagę

  Każda roślina tropikalna ma swoje własne cechy wzrostu. Mimo bezpretensjonalności spathiphyllum musi stwarzać sprzyjające warunki. Jak dbać o „kobiece szczęście” kwiatka, aby kilka razy w roku podziwiać jego kwitnienie?

  • Oświetlenie. Skrzydłokwiat jest jedną z niewielu roślin, które normalnie reagują na każdy poziom światła. Może być umieszczony w nasłonecznionym oknie, trzymany w półcieniu i cieniu. W miejscu zbyt ciemnym liście stają się mniejsze.
  • Temperatura. Nie jest wymagany specjalny reżim temperaturowy – spathiphyllum dobrze rośnie w temperaturze pokojowej 22-23 ° C. Głównym wymaganiem jest zapobieganie temperaturom poniżej 16°C.
  • Podlewanie. Podlewaj regularnie, nie dopuść do wyschnięcia gleby. Wiosną, latem iw okresie kwitnienia konieczne jest obfite podlewanie, zimą umiarkowane. Użyj ciepłej wody podgrzanej do 18-23°C. Unikaj zastoju wilgoci w systemie korzeniowym.
  • Wilgotność. Utrzymanie wysokiej wilgotności jest głównym warunkiem udanej uprawy spathiphyllum. Latem kwiat wymaga częstego opryskiwania – dwa razy dziennie. W czasie upałów obok garnka stawia się słoiki lub miski z wodą, stosuje się nawilżacze.
  • Gleba. Gleba pod spathiphyllum składa się z darni, próchnicy, torfu, twardego drewna i piasku. Podczas mieszania składników proporcje wynoszą 2:1:1:1:1. Czasami dodaje się posiekany torfowiec, aby zapobiec wysychaniu gleby.
  • Przenosić. Skrzydłokwiat jest przesadzany corocznie. Za każdym razem biorą garnek o nieco większej średnicy. Jedna trzecia zbiornika do sadzenia jest wypełniona materiałem drenażowym. Na dnie doniczki wykonane są duże otwory, aby odprowadzić nadmiar wilgoci. Po przeszczepie przechowywać w zacienionym miejscu.
  • Najlepszy opatrunek. Regularnie karmić – stosuje się nawozy mineralne i materię organiczną (ptasie odchody). Częstotliwość opatrunku górnego w okresie aktywnego wzrostu wynosi raz na dwa tygodnie. W zimie wystarczy raz w miesiącu karmić skrzydlik.

  Opieka nad spathiphyllum w domu jest nie do pomyślenia bez procedur higienicznych: gromadzenie się kurzu na liściach zakłóca procesy fotosyntezy. Raz w miesiącu roślinę kąpie się pod ciepłym prysznicem, pokrywając glebę polietylenem. Podczas kwitnienia kąpiel zastępuje się wycieraniem liści wilgotną szmatką. W recenzjach hodowcy kwiatów piszą, że niepożądane jest używanie wosków do nabłyszczania liści – zatykają one pory, powodując śmierć rośliny.

  Metody reprodukcji

  Skrzydłokwiat można rozmnażać dzieląc krzew i wysiewając nasiona. Obie opcje są proste i dają dobre rezultaty. Najpopularniejsza wegetatywna metoda rozmnażania.

  Podział buszu

  Dorosły, dobrze uformowany krzew można podzielić, osadzić w różnych doniczkach. Obok głównej rośliny matecznej, w miarę jej wzrostu, powstają rozety córki – niemowlęta. Podziel krzew w tym samym czasie, co przeszczep wiosenny. Procedurę przeprowadza się w następującej kolejności czynności.

  • Ekstrakcja z doniczki. Przed podziałem spathiphyllum jest podlewane i pozostawiane na dwie godziny, aby ziemia była całkowicie nasycona. Roślinę ostrożnie wyjmuje się, większość ziemi usuwa się rękami, starając się nie uszkodzić korzeni. Aby usunąć resztki gleby, spathiphyllum umieszcza się w wodzie na godzinę.
  • Dział. Korzenie są dokładnie badane – zgniłe, wysuszone tkanki są odcinane. Krzew tnie się na kawałki ostrym sterylnym nożem. Wszystkie sekcje są traktowane kruszonym węglem.
  • Lądowanie. Delenki sadzi się w osobnych małych doniczkach, starannie prostując korzenie. Na początku uważnie monitorują stan młodych roślin – utrzymuj umiarkowaną wilgotność, trzymaj w zacienionym pomieszczeniu.

  Rosnące z nasion

  Rozmnażanie nasion jest rzadko stosowane. Uzyskanie wysokiej jakości nasion w domu jest prawie niemożliwe. Sztuczne zapylanie nie zawsze przynosi efekty. Materiał siewny szybko traci zdolność kiełkowania – przy zakupie należy zwrócić uwagę na datę pakowania, firmę. Nasiona są pobierane z marginesem – w najlepszym przypadku wykiełkuje tylko połowa z nich. Podczas uprawy sadzonek następuje następująca sekwencja działań.

  • Przygotowanie gleby i nasion. Nasiona moczy się przez kilka godzin w wodzie z dodatkiem „Epin” lub innego stymulatora wzrostu. Podłoże przygotowuje się z równej ilości torfu i piasku. Powstałą mieszaninę podlewa się roztworem fungicydu, lekko suszy.
  • Lądowanie. Niski pojemnik wypełniony jest substratem. Na jego powierzchni układa się nasiona, posypując warstwą gleby do 5 mm. Pojemnik pokryty jest folią, umieszczany w jasnym miejscu o temperaturze 22-24°C. Szklarnia jest codziennie wentylowana, powstały kondensat jest usuwany, w razie potrzeby podłoże jest spryskiwane z pistoletu natryskowego. Utrzymuj umiarkowaną wilgotność gleby – wilgoć wywołuje rozwój zgnilizny.
  • Pielęgnacja sadzonek. Po pojawieniu się pierwszych liści folia jest usuwana. Nadal regularnie spryskują, przy braku światła instalowane jest sztuczne oświetlenie. Na etapie pojawienia się trzeciego prawdziwego liścia sadzonki osadza się w osobnych doniczkach.

  Sok Spathiphyllum zawiera substancje toksyczne. Podczas pracy z nim bądź ostrożny – załóż rękawiczki, umyj ręce mydłem i wodą.

  Ciemnozielone liście otaczają biały kwiat

  Możliwe błędy hodowców kwiatów

  Jeśli przestrzegane są wszystkie zalecenia dotyczące pielęgnacji, nie ma problemów z rozwojem spathiphyllum. Utrata dekoracyjności prowadzi do niewłaściwego podlewania, niskiej wilgotności, braku lub nadmiaru składników odżywczych. Tabela pomoże ustalić przyczynę problemu po wyglądzie rośliny.

  Tabela – Błędy hodowców kwiatów i konsekwencje

  Manifestacja zewnętrzna Powoduje Pomóż roślinie
  Liście Skrzydłówki żółkną – Suszenie ziemskiej śpiączki między podlewaniami;
  – problemy z systemem korzeniowym
  – Normalizuj reżim nawadniania;
  – sprawdź system korzeniowy pod kątem zgnilizny
  Liście bledną, matowieją – Nadmiar oświetlenia;
  – brak żelaza
  – Przenieś się do zacienionego miejsca;
  – potraktowany siarczanem żelaza
  Liście kwiatu „szczęścia kobiet” stają się czarne – Hipotermia korzeni;
  – oparzenie systemu korzeniowego nawozem
  Przeszczepione, wcześniej usuwające uszkodzone korzenie
  Kwiaty stają się zielonkawe Naturalny proces starzenia Przytnij łodygę u podstawy
  Liście suche na brzegach Niska wilgotność powietrza – Spathiphyllum jest spryskiwane codziennie;
  – raz w miesiącu kąpać się pod ciepłym prysznicem
  Skrzydłokwiat nie kwitnie – Zły system nawadniania;
  – duża objętość doniczki;
  — temperatura poniżej 16°С
  – Przeszczepione do mniejszej doniczki;
  – poprawić pielęgnację
  Liście stają się czarne na końcach Systematyczne nasiąkanie wodą – Roślina jest przesadzana;
  – odciąć zgniłe korzenie;
  – leczone profilaktycznie dowolnym fungicydem
  Liście stają się letargiczne, zwisają Narażenie na niskie temperatury Roślinę umieszcza się w misce z wodą na 15 minut, liście spryskuje
  Skrzydłokwiat rośnie powoli Za dużo światła i wilgoci Osusz glebę i przenieś się w zacienione miejsce
  Liście są zdeformowane – Brak światła;
  – inwazja szkodników
  – Sprawdź, czy nie ma owadów
  – przenieść się w jaśniejsze miejsce
  Kwiaty stają się czarne – Podlewanie gleby;
  – nadmiar nawozu
  Osusz glebę

  Jeśli przez pomyłkę zastosowano wysokie stężenie nawozu, nadmiar minerałów jest usuwany z gleby. W wannie umieszcza się doniczkę, glebę wylewa się ciepłą wodą z prysznica pod niewielkim ciśnieniem. Kontynuuj płukanie gleby przez około trzy do pięciu minut. Aby uniknąć osadzania się soli po zabiegu, do garnka wlewa się kolejne półtora litra miękkiej, osiadłej wody. Garnek pozostawia się na pół godziny, aby spuścić nadmiar płynu, z powrotem na pierwotne miejsce.

  Podlewanie wznawia się dopiero po całkowitym wyschnięciu gleby. Przed rozpoczęciem zabiegu należy upewnić się, że na dnie doniczki znajdują się odpowiednio duże otwory drenażowe.

  Choroby i metody ich leczenia

  Głównym zagrożeniem dla spathiphyllum są choroby grzybowe. Rozwijają się wraz z systematycznym podlewaniem gleby, rzadką wentylacją pomieszczenia, stosowaniem gęstej lub złej jakości mieszanki glebowej. Oznaki najczęstszych chorób opisano w tabeli.

  Tabela – Choroby Spathiphyllum

  Nazwa choroby Charakterystyczne objawy Leczenie
  Zgnilizna podstawy łodygi – Poszczególne liście żółkną i zamierają;
  – zgnilizna rozprzestrzenia się z dna rośliny
  – obszary zepsute są odcinane;
  – wielokrotnie leczony dowolnym fungicydem ogólnoustrojowym
  zgnilizna korzeni – liście bledną, tracą połysk;
  – korzenie zmiękczają, złuszczają się
  – Odciąć uszkodzone korzenie i przesadzić do sterylnej gleby;
  – zmniejszyć podlewanie;
  – gleba jest podlewana „Fitosporyną”
  Zgnilizna zarazy późnej – Na szyjce korzenia pojawiają się ciemne, wgłębione plamy;
  – zgnilizna rośnie wyżej
  – Ogranicz podlewanie, przestań opryskiwać;
  – leczony „Ridomilem”;
  – w przypadku poważnych uszkodzeń roślina ulega zniszczeniu
  Septoria – Na liściach pojawiają się brązowe plamy z żółtą obwódką;
  – liście stopniowo wysychają
  – Odetnij dotknięte części rośliny;
  – potraktowany Hom lub innym środkiem grzybobójczym zawierającym miedź
  Fusarium więdnie Na zewnątrz zdrowy krzew zaczyna szybko zanikać, żółknie – Dotknięte części rośliny są wycinane;
  – spathiphyllum jest usuwane z doniczki, system korzeniowy jest myty, zanurzany w roztworze fungicydu na godzinę;
  – przesadzony do nowej doniczki ze sterylną glebą

  Szkodniki i sposoby radzenia sobie z nimi

  Przy dobrej opiece spathiphyllum jest rzadko atakowany przez szkodniki. Głównymi czynnikami prowokującymi do szybkiego rozmnażania się owadów są suche powietrze i wysoka temperatura. W tabeli wymieniono szkodniki stanowiące zagrożenie dla spathiphyllum.

  Tabela – Szkodniki Spathiphyllum

  Szkodnik Oznaki porażki Sposoby walki
  Szczitówka – Łodygi i liście pokryte są ciemnymi blaszkami;
  – spathiphyllum żółknie, blaknie
  – Dorosłe owady są zbierane ręcznie;
  – Krzew spryskuje się roztworem alkoholu lub olejem mineralnym;
  – spłucz czystą ciepłą wodą pod prysznicem;
  – spryskać Actellikiem lub innym ogólnoustrojowym środkiem owadobójczym
  mszyca – Tworzą się duże kolonie małych zielonych, czarnych lub szarych owadów;
  – młode arkusze są zdeformowane, skręcone, pokryte lepką powłoką;
  – spathiphyllum przestaje rosnąć, stopniowo obumiera
  – Odciąć poważnie uszkodzone części;
  – myć pod prysznicem praniem lub zielonym mydłem potasowym;
  – spryskać roztworem siarczanu nikotyny (1 g na litr wody) lub naparem z pyłu tytoniowego
  przędziorek – Spód liści otulony jest cienką pajęczyną;
  – najpierw na liściach pojawiają się białawe kropki, później – duże przebarwione plamy
  – kąpać spathiphyllum pod prysznicem;
  – na kwiatek kładzie się plastikową torbę, pozostawioną na jeden dzień;
  – w trudnych przypadkach spryskać ogólnoustrojowym insektycydem

  Jeśli odpowiednio zadbasz o spathiphyllum „żeński kwiat”, zakwitnie kilka razy w roku. Roślina będzie wyglądać dekoracyjnie nawet w okresie uśpienia – piękne błyszczące liście ozdobią wnętrze, oczyszczą powietrze ze szkodliwych substancji.

  Jadwiga Mazurek

  Edytor

  Rate author