Mammillaria: opieka domowa, gatunki kaktusów domowych, metody hodowli, podlewanie, przesadzanie, przyczyny braku kwitnienia

Mammillaria: jak dbać o kaktus i stwarzać warunki do kwitnienia

Po raz pierwszy ten rodzaj rodziny Cactus stał się znany w 1753 roku. Roślinę opisał szwedzki botanik Carl Linnaeus. Brytyjski badacz Adrian Haworth kontynuował swoją znajomość rodzaju i jego gatunku. Z biegiem czasu profesjonalni hodowcy wyhodowali wiele odmian.

Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa mammilla, które oznacza „sutek”. Charakterystyczną cechą tych roślin jest obecność charakterystycznych guzków.

Opis

Meksyk to miejsce narodzin kaktusów. Dziś można ich spotkać nie tylko w tym kraju, ale także w południowo-zachodnich obszarach Ameryki, na ziemiach zachodnioindyjskich, kolumbijskich, wenezuelskich, gwatemalskich, honduraskich. Roślina jest przystosowana do klimatu gorącego i suchego.

W większości przypadków kaktusy są niewielkie. Ich wydłużone lub płaskie łodygi prezentowane są w formie kuli, dysku. Średnica do 20 cm, a wysokość do 40 cm, mogą rosnąć zarówno osobno, jak i w „stadzie”. Żebra, w przeciwieństwie do większości krewnych, nie mają. Zamiast nich – sutki o różnych kształtach.

Korzenie grube i mięsiste. Kwiaty rośliny mogą być prezentowane w postaci dzwoneczków, rurek, płaskich kółek. Różnią się nie tylko wielkością, ale także odcieniami kolorów – od bieli po czerwień, fiolet.

Po kwitnieniu powstają czerwone lub białe owoce. Nasiona w nich od żółtego do czarnego. Mają gładką, wyboistą lub puszystą powierzchnię.

Odmiany wewnętrzne

Rodzaj obejmuje około 160 gatunków. Nie wszystkie są wykorzystywane w kwiaciarni domowej. W tabeli przedstawiono szereg najpopularniejszych roślin.

Tabela – Główne „udomowione” typy mammillaria

Pogląd Osobliwości
Bauma — zaokrąglone kształty;
– białe kolce;
– kwiaty o jasnym słomkowym kolorze;
– często rośnie w „stadzie”
wydłużony – Łodygi nie są grube;
– zgrabne gniazdo;
– ciernie o złotym odcieniu;
– małe obfite kwitnienie
Wilda – Ciernie w kolorze złotym;
– słomkowożółte kwiaty
kolczasty – Trzon w formie kuli;
– cienkie, ostre, białe kolce;
– jasnoróżowe kwiaty;
– silne rozgałęzienia;
– duża liczba dzieci
świetny – Gruba łodyga w kształcie kuli;
– małe białe kolce;
– różowe, czerwone kwiaty
Zeilman – Gruba łodyga w formie walca z gałęziami;
– gęsto posadzone kolce (wygięcie);
– kwiaty fioletowe, białe lub różowe;
– kwiaty tworzą krąg
Ghana – Gruba łodyga w formie kuli lub cylindra;
– białe włosy;
– różowe kwiaty
Bokaskaja (Bokasanskaja) – Duża, lekko wydłużona łodyga;
– pień z gałęziami, srebrzysty;
– brązowy centralny kręgosłup;
– pozostałe kolce są długie, puszyste i białe;
– małe białe kwiaty w dużych ilościach
miotający pęd – Niska cienka łodyga;
– puszyste, ostre, biało-złote kolce pośrodku;
– małe białe kwiaty
Gracilis – Roślina ma kształt odwróconej piramidy;
– duże białe lub żółtawe kwiaty

W kwiaciarni domowej popularne są również takie rodzaje mammillaria jak carmen, parkinson, chaniana, smukły, śnieżny. Owoce pojawiają się po zapyleniu.

Podstawowa opieka

Roślina może rosnąć w niemal każdych warunkach. Opieka nad nim nie jest trudna, ale trzeba się trochę postarać i zapewnić maksymalny komfort swojemu kłującemu zwierzakowi.

Lokalizacja i oświetlenie

Światłolubnego kaktusa lepiej umieścić na parapetach południowych, wschodnich i zamkniętych tarasach. Brak oświetlenia prowadzi do jego deformacji, utraty właściwości dekoracyjnych, braku kwitnienia. Należy unikać intensywnej bezpośredniej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Ocieniaj roślinę w szczególnie upalne dni. Gatunki z bujnymi kolcami wymagają najwięcej światła.

Od wiosny doniczkę wyciągamy na werandę, balkon. Nie robimy tego w niskich temperaturach, unikamy opadów. Zimą stosujemy sztuczne oświetlenie i wydłużamy dobowe godziny do 14-16 godzin, zwłaszcza gdy następuje kwitnienie. Nie zaleca się zmiany miejsca w okresie uśpienia.

Gatunki bezwłose mogą najbardziej ucierpieć w wyniku bezpośredniej ekspozycji na światło ultrafioletowe. Oczywiste oznaki to zaczerwienienie wierzchołków brodawek, zażółcenie powierzchni.

Mammillaria z kwiatem

Temperatura

W zimnych porach roku, dla odmian bez puchu, odpowiedni jest tryb 7-14 ° C, dla dojrzewania – 15 ° C. Chłodna zawartość pozwala roślinie odpocząć i nabrać sił. Przez resztę czasu temperatura może być wysoka, ponieważ kaktus dobrze radzi sobie z upałem, suszą. Idealne warunki to reżim 20-23 ° C.

Wilgotność i podlewanie

Ponieważ kaktus dobrze toleruje suchy klimat, nie ma specjalnych wymagań dotyczących wilgotności. Latem lepiej spryskiwać, ale zimą nie jest to konieczne. Używamy małej butelki z rozpylaczem. Powietrze nawilżamy wczesnym rankiem lub wieczorem. Równolegle oczyszczamy roślinę z zakurzonej i brudnej płytki nazębnej.

Zimą Mammillaria należy podlewać nie częściej niż raz w miesiącu. Pobieramy taką ilość wody, aby zwilżyć tylko wierzchnią warstwę gleby. Od maja do czerwca przestrzegamy obfitego reżimu podlewania. Harmonogram jest raz na osiem do dziesięciu dni. Bierzemy pod uwagę warunki pogodowe, temperaturę powietrza w pomieszczeniu. Od końca lata do października stopniowo zmniejszamy ilość wody (maksymalnie dwa razy w miesiącu).

Lepiej jest niedopełnić kaktusa niż go przepełnić. Wierzchnia warstwa gleby powinna całkowicie wyschnąć. Im zimniejsze pomieszczenie, tym mniej wody potrzebuje. Zaleganie wody prowadzi do gnicia systemu korzeniowego.

Sos glebowy i górny

Zaleca się stosowanie gleby sypkiej, która dobrze przepuszcza powietrze i wilgoć. Możesz wziąć zarówno produkty kupione w sklepie na kaktusy, jak i samodzielnie ugotowane. Powinien używać mieszanki darni, torfu, ziemi liściastej (jedna część na raz). Dodaje się do niego piasek i okruchy cegły, skałę muszlową (połowa jednej części).

Roślina potrzebuje karmienia tylko od wiosny do jesieni. Możesz karmić złożonymi mieszankami ze sklepu, przeznaczonymi dla sukulentów. Przywozimy je raz w miesiącu. Nie stosujemy nawozu od końca jesieni do wiosny. Przed karmieniem dokładnie zapoznaj się z instrukcjami producenta. Dla większej wygody sięgamy po produkty rozpuszczalne w wodzie.

Przeszczep i doniczka

Młodego kaktusa przesadzamy co roku, dorosłego raz na trzy lata. Najlepszy czas to wiosna. Korzystamy z metody transferu. Roślinę przenosimy do nowej doniczki ze starą grudką gleby. Nie dotykamy korzeni, ponieważ są one dość kruche. Przede wszystkim warstwa drenażu, potem mieszanka ziemi. Gleba musi być sucha.

Preferujemy doniczki z tworzywa sztucznego. Pojemnik na kaktus powinien być szeroki i płytki. Upewnij się, że masz otwór drenażowy, przez który spłynie nadmiar płynu.

Przed przesadzeniem roślinę umieszcza się w zacienionym miejscu. Kaktus przystosowuje się do nowych warunków przez kilka dni, więc podlewamy go trochę później.

Jeśli roślina nie kwitnie, dostosuj reżim nawadniania i temperaturę.

reprodukcja

Kaktus rozmnaża się przez nasiona lub pędy boczne. Rozmnażanie przez dzieci z czasem prowadzi do utraty cech gatunkowych, degeneracji rośliny. Metoda nasienna jest mniej wygodna, ale należy ją stosować okresowo w celu odnowienia rośliny.

posiew

Osobliwości. Metoda pozwala uzyskać kilka młodych kaktusów. Nasiona zbierane są niezależnie od dojrzałych owoców lub kupowane w sklepie.

Algorytm działania

 • Namocz nasiona w roztworze nadmanganianu potasu. Wykonujemy go w niskim stężeniu i uzyskujemy jasnoróżowy odcień.
 • Wysiać w wilgotnej glebie, trochę posypać.
 • Budujemy szklarnię: przykrywamy pojemnik folią polietylenową lub szkłem.
 • Spryskaj okresowo.
 • Usuwamy polietylen lub szkło, gdy pojawiają się ciernie.
 • Posadzone w stałych doniczkach.
 • Komfortowa temperatura kiełkowania to 22-25°C.

  pędy boczne

  Osobliwości. Aby dzieci mogły być skutecznie zaszczepione, stosujemy zakupione w sklepach stymulatory aktywnego wzrostu. Zabieg przeprowadzamy w okresie maj-sierpień. Noś rękawiczki, aby uniknąć zadrapań.

  Algorytm działania

 • Odcinamy pędy znajdujące się bliżej podstawy. Miejsce cięcia suszymy przez kilka dni na powietrzu.
 • Sadzimy pędy, trochę podlewamy.
 • Zapewniamy odpowiednie warunki: rozproszone oświetlenie 22-25°C, podlewanie po całkowitym wyschnięciu gleby.
 • System korzeniowy powstaje w ciągu trzech do czterech tygodni.
 • Dziecko należy wcisnąć w ziemię, ale na płytką głębokość.

  Szkodniki

  Większość problemów w roślinie powstaje z powodu nadmiaru wilgoci, niewłaściwego podlewania. Na ich wygląd wpływa również nieodpowiedni mikroklimat.

  Kaktus jest dotknięty następującymi szkodnikami.

  • Szczitówka. Na łodydze pojawiają się małe łuski. Owady wysysają sok z rośliny, co prowadzi do jej osłabienia. Leczenie odbywa się za pomocą środków owadobójczych. Oprócz nich stosuje się środki ludowe. Garnek, parapet lub miejsce, w którym stoi, należy umyć roztworem mydła. Opryskujemy nim roślinę, uprzednio przykrywając glebę.
  • Czerwony kleszcz. Pojawia się w wyniku nadmiaru wilgoci. Główne objawy ze słabą zmianą: prawie niezauważalna sieć, która tworzy szarą powłokę. Na łodygach pojawiają się żółte plamki, które stopniowo brązowieją. Konieczne jest pilne leczenie środkiem owadobójczym. Lepiej zrobić to w co najmniej trzech zestawach, z tygodniową przerwą. Wśród środków ludowych skuteczny może być napar z mniszka lekarskiego (30 g korzeni na 1 litr wody), czosnku (200 g na 1 litr wody), cebuli (15 g na 1 litr wody).

  „Fitoverm”, „Aktofit”, „Vertimek”, „Kleshchevit” – środki do przetwarzania kaktusów.

  Mammillaria z pąkami

  Choroby

  Roślina jest również podatna na szereg chorób, które często pojawiają się w wyniku niewłaściwej pielęgnacji.

  • Fitofthora. Choroba zakaźna wywołana przez grzyby. Łodygi lub korzenie zaczynają gnić. Usuń dotknięte obszary nożem. W przypadku zgnilizny korzeni przesadzamy kaktus do nowej doniczki. Miejsca nacięć traktujemy fungicydami, posypujemy węglem drzewnym.
  • Fusarium. Pojawia się w zimnym, podmokłym mikroklimacie, przy słabym oświetleniu. Usuwamy dotknięte obszary, traktujemy je fungicydami. W przypadku poważnych uszkodzeń przesadzamy do nowej gleby, uprzednio wysterylizowanej.
  • Nicienie korzeni. Przyczyny: zainfekowana, złej jakości gleba. Bardzo trudno go zauważyć, ponieważ rozprzestrzenia się na korzeniach. Pojawiają się bąbelki. Muszą zostać przycięte. Korzenie trzymamy w gorącej wodzie nie dłużej niż dziesięć minut. Osuszyć i posypać węglem drzewnym. Przesadzamy do nowej gleby.

  Jeśli roślina jest chora lub podejrzewa się, że jest zarażona, lepiej odizolować ją od innych upraw w pomieszczeniach.

  Kaktus może być użyty do stworzenia florarium. Atrakcją wnętrza będzie mała szklana szklarnia.

  Jadwiga Mazurek

  Edytor

  Rate author