Maranta: opieka domowa, odmiany, hodowla, zwalczanie szkodników i chorób

Pielęgnacja kwiatów strzały: stwarzamy warunki dla ulubieńca projektantów

Ten kwiat jest najjaśniejszym przedstawicielem rodziny wieloletnich ziół, zwanych tak – „Marant”. Ciekawostka: kwiat nosi imię słynnego średniowiecznego uzdrowiciela, który dogłębnie badał florę – Bartolomeo Maranta. Liście tego kwiatu są znacznie jaśniejsze i bardziej kontrastujące z góry niż z dołu. W doniczkach i wannach tropikalny krzew z reguły dorasta do 30-40 centymetrów, dlatego łatwo mieści się na parapetach mieszkań miejskich. Jednak niektóre „udomowione” odmiany maranta potrafią „strzelać” do półtora metra.

Maranta bardzo lubi projektantów. Ze względu na soczystą i jasną barwę kwiat jest często wykorzystywany jako akcent we wnętrzach mieszkań typu studio, przestronnych wiejskich domków i lokali gastronomicznych. Ponadto pielęgnacja kwiatu strzałki nie wymaga dużego wysiłku i kosztów materiałowych. Roślina jest więc nie tylko efektowna, ale i „komfortowa”.

Jednym z imion maranta jest „dziesięć przykazań”. Podobno ktoś kiedyś policzył liczbę ciemnych plam na górnej stronie liści jednej z odmian kwiatów. Było ich dokładnie dziesięć. Logika księgowego była prosta: skoro roślina nazywa się modlitwą, oznacza to, że plamy na liściach są niczym innym jak symbolem dziesięciu przykazań Pana.

Różnorodność gatunkowa

Trudno powiedzieć dokładnie, gdzie dokładnie kwiat migrował na nasze szerokości geograficzne. Ale na pewno były to albo centralne części kontynentu amerykańskiego, albo zachodnie Indie. To właśnie w tych zakątkach globu po raz pierwszy odkryto pstrokatą trawę.

Najczęściej w domach domowych występuje strzałnik z białą głową – w różnych odmianach. Sporadycznie na parapetach i w ogrodach zimowych profesjonalnych hodowców kwiatów można zobaczyć grzebień maranta. Ale to raczej wyjątek od reguły. Ta odmiana jest dość rzadka i rzadko spotykana w naszym regionie. Inne popularne odmiany maranta przedstawiono w tabeli.

Tabela – Udomowione odmiany maranta i ich cechy

Nazwa odmiany Kolor tła Osobliwości
Kerchowen -Zielona średnia intensywność – Najpopularniejsza odmiana;
– brązowe plamy znajdują się po obu stronach żyły środkowej;
– słabo wyrażone żyły podłużne
masaż – Zieleń o średniej intensywności na brzegu i jasnozielona – w centrum – Drugie imię to czarna strzałka;
– żyły podłużne są wyraźne;
– obecność brązowych kresek między żyłami poprzecznymi
Marisella – Głęboka ciemnozielona – Obecność szerokiego paska zębatego na środku arkusza;
– żyły podłużne o jasnym kolorze
Z czerwonymi żyłkami lub trójkolorowy – Ciemnozielony;
– czasami ma brązowy odcień
– Obecność jasnozielonego paska pośrodku;
– wyraźne żyły podłużne;
– obecność wyraźnych bordowych żyłek po bokach
Piękno Kim -Zielona średnia intensywność – Obecność ciemnozielonych, aw niektórych miejscach brązowych plam na prześcieradle;
– obecność plamek w kolorze żółto-zielonym;
– duże fragmenty jasnych kolorów
Szmaragdowa Piękność -Zielona średnia intensywność – Szeroki środkowy pasek w jasnym kolorze;
– obecność losowo rozmieszczonych punktów świetlnych

Zasady opieki nad strzałą

Nawet początkujący hodowca może wyhodować strzałę w domu. Najważniejsze, aby latem nie „smażyć” tropikalnego krzewu i prawidłowo go podlewać.

Temperatura

Warunki pokojowe maranta są całkiem zadowolone. W przypadku tej rośliny nie ma znaczenia, gdzie w domu się znajduje: każde oświetlenie nadaje się do tropikalnej trawy. Sądząc po opiniach doświadczonych hodowców kwiatów, doniczkę można postawić nawet na parapecie, nawet z tyłu pokoju. Jedyne, czego zdecydowanie nie warto robić, to podstawić doniczkę pod palące, bezpośrednie promienie słońca. Za optymalną temperaturę dla maranta uważa się od 18 ° C do 20 ° C. Maksymalnie – 28 ° С. Minimalna – 14°C. Idealną lokalizacją dla strzały byłoby okno, które wygląda na północny zachód lub wschód.

Wilgotność

Wystarczający poziom wilgotności jest ważnym kryterium zdrowia kwiatów. Optymalnym wskaźnikiem wilgotności, jaki powinien podawać areometr przy doniczce z rośliną, jest 70%. Można to osiągnąć, umieszczając roślinę w pobliżu akwarium lub umieszczając wannę w szerokiej tacy wypełnionej wodą. Latem trzeba często spryskiwać liście. Przynajmniej raz w tygodniu, ale częściej.

Garnek z marantą może zmieścić się do wnętrza łazienki, jeśli ma okno. Ze względu na dużą wilgotność w tej części domu modlitewna roślina poczuje się jak pięć plus i zamieni się w oryginalny akcent wnętrza.

Podlewanie

Kiedy na dworze jest gorąco, podlewaj maranta częściej niż zwykle. Wysuszona wierzchnia warstwa gleby w doniczce jest sygnałem, że roślina jest spragniona. Do nawadniania używaj tylko przefiltrowanej wody.

Maranta źle znosi chlorowaną wodę. Nadmiar chloru prędzej czy później prowadzi do pojawienia się bolesnych ciemnych plam na blaszce liściowej.

Maranta w doniczce

górny opatrunek

Dbanie o maranta podczas kwitnienia i aktywnego wzrostu wymaga obowiązkowego karmienia. Okres zapłodnienia rozpoczyna się wczesną wiosną i kończy późnym latem.

Musisz karmić roślinę dwa razy w miesiącu – w pierwszych dniach i pod koniec miesiąca. Jeśli dodasz do gleby zbyt dużo nawozu, roślina zareaguje na nadmiar składników odżywczych chorobą liści. Możesz użyć dowolnego nawozu przeznaczonego do dekoracyjnych kwiatów liściastych w pomieszczeniach. Algorytm działań obejmuje trzy kroki.

 • Bierzemy 1 litr wody.
 • Dodaj do niego 1 g nawozu.
 • Wymieszaj i użyj do podlewania.
 • Funkcje zimowe

  Zimą maranta nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Kwiaciarz musi zadbać o to, aby przez okno, na którym stoi doniczka, nie dmuchało zimne powietrze. Ten kwiat w pomieszczeniach nie toleruje przeciągów, dlatego lepiej trochę zaizolować ramę okna.

  Zgodnie z filozofią Feng Shui strzałka powinna znajdować się w domu na pulpicie lub w pobliżu szkolnej ławki. Zwolennicy praktyki taoistycznej mają pewność, że sprzyja ona przyswajaniu nowej wiedzy i pomaga młodemu pokoleniu w wyborze odpowiedniego przyszłego zawodu.

  Przenosić

  Maranta powinna być przesadzana co roku. Wskazane jest, aby zrobić to wiosną, kiedy roślina w końcu budzi się po zimowaniu. Zdolność do przeszczepu powinna być zawsze większa niż poprzednia. W tym przypadku materiał doniczki jest absolutnie nieistotny. Maranta równie dobrze reaguje na plastik i glinę. Algorytm przeszczepu obejmuje osiem kroków.

 • Bierzemy dwie części ziemi liściastej.
 • Dodaj jedną część humusu.
 • Dodaj jedną część ziemi iglastej.
 • Dodajmy trochę piasku.
 • Jakościowo osuszyć mieszaninę gleb.
 • Do powstałej mieszanki dodaj trochę pokruszonego węgla drzewnego.
 • Zalej dwie trzecie doniczki drenażem.
 • Wlej ziemię na wierzch i przesadź roślinę.
 • Torf sklepowy nie powinien być używany do przygotowania gleby do przesadzania. Według recenzji strzałka nie rośnie dobrze na takiej ziemi.

  Kwiat

  Kwiatostany Arrowroot wcale nie są tym, po co uprawia się to tropikalne piękno. Taki spektakl nie dostarcza przyjemności estetycznej, a jedynie uszczupla roślinę mateczną. Wierzcie doświadczonym ogrodnikom: maranta kwitnie niezbyt pięknie, a okres ten jest ograniczony tylko do kilku dni. Aby kwiatostany w kształcie kolców nie wyciągały wszystkich soków z macierzystej łodygi, lepiej zatrzymać ten proces w zarodku. Z reguły szypułka jest usuwana w zarodku, uniemożliwiając w ten sposób jego rozwój.

  Jeśli zamierzasz rozmnażać tropikalną trawę z nasion, pozwól zakwitnąć maranta i poczekaj na pojawienie się owoców. Każdy taki owoc to pudełko zawierające jedno nasionko.

  Przycinanie kształtujące

  Od czasu do czasu pojawiają się pędy bujnego krzewu, wyprzedzając swoich towarzyszy we wzroście. W takich przypadkach musisz wyciąć strzałę. W przeciwnym razie kwiat w pomieszczeniach przybierze niezręczny, chaotyczny kształt.

  Istnieje przekonanie: dom, w którym znajduje się korzeń strzały, to terytorium bez kłótni i nieporozumień. W takim domu małżonkowie żyją w doskonałej harmonii. Być może jest to najlepsza odpowiedź na pytanie „czy można trzymać strzałę w domu?”.

  Sadzonki strzały

  Metody hodowlane

  Pragnienie zwiększenia liczby maranta w domu prędzej czy później doprowadzi czytelnika do rozdziału o tym, jak hodować modlącą się trawę. Istnieją dwa skuteczne sposoby – sadzonki i dzielenie buszu.

  Numer opcji 1

  Osobliwości. Przy każdym przeszczepie można zastosować metodę rozmnażania wegetatywnego. Co więcej, im większa roślina mateczna, tym więcej „dzieci” będzie można ją podzielić.

  Algorytm działania

 • Wyciągamy krzak z doniczki.
 • Dzielimy w taki sposób, aby liczba korzeni w każdym wydzielonym fragmencie była w przybliżeniu taka sama.
 • Fragmenty sadzimy w doniczkach.
 • Zwilż glebę ciepłą wodą.
 • Przykryj polietylenem.
 • Po pojawieniu się młodych pędów usuwamy polietylen i kontynuujemy tradycyjną pielęgnację.
 • Numer opcji 2

  Osobliwości. Aby rozmnażać maranta za pomocą liści, pobieramy sadzonki pozostałe po formującym przycinaniu kwiatu wewnętrznego. Najlepszy czas na rozmnażanie to późna wiosna. Jednak ta metoda może być stosowana przez cały rok, jeśli roślina mateczna czuje się świetnie i na nic nie choruje.

  Algorytm działania

 • Sadzonki o wysokości 8-10 mm są opuszczane do wody.
 • Czekamy na pojawienie się korzeni o długości 3-4 cm.
 • Zakorzeniamy przyszłe tropikalne piękno w ziemi.
 • Choroby Arrowroot i metody leczenia

  Każdy dyskomfort znajduje odzwierciedlenie w jakości ulistnienia modlącej się trawy. Nadmierne zimno lub ciepło, długotrwały brak podlewania – wszystkie te problemy natychmiast przeradzają się w choroby liści, co widać w poniższej tabeli.

  Tabela – Choroby Arrowroot i metody ich leczenia

  Choroba Przyczyna Leczenie
  Liście suche – Za mało wilgoci – Spryskiwanie łodyg z butelki z rozpylaczem wodą o temperaturze pokojowej;
  – wznowienie harmonogramu nawadniania
  Liście się zwijają – Zbyt niska temperatura powietrza – Stopniowy wzrost temperatury pokojowej;
  – niedopuszczalne są gwałtowne zmiany temperatury
  Liście stają się blade i żółte – Przeniesienie garnka w ciemne miejsce;
  – cotygodniowe nawożenie roślin przez miesiąc
  – Oparzenie słoneczne

  Pytanie, jak dbać o maranta po zakupie, jest szczególnie istotne, gdy kwiat jest kupowany zimą. Warunki temperaturowe w centrum ogrodniczym i w Twoim domu mogą być bardzo różne. Postaraj się maksymalnie wygładzić przejście, aby chronić roślinę przed stresem.

  Strzała kiełkowa w doniczce

  Metody zwalczania szkodników

  Najczęściej na trawę modlitewną wpływają szkodniki, takie jak łuski i przędziorki. Czasami zabiegi wodne pomagają pozbyć się pasożytów. Ale jeśli stan zdrowia kwiatu w pomieszczeniach nie poprawi się, warto skorzystać z „ataku chemicznego”. Co robić jest opisane w tabeli.

  Tabela – Sposoby radzenia sobie ze szkodnikami owadzimi

  Owad Objawy choroby Uzdatnianie wody Leczenie chemikaliami
  Szczitówka – Wysypka na wąskich częściach liścia;
  – pojawienie się lepkich kropli;
  – żółte plamy na liściach
  – Przygotuj wodę z mydłem;
  – nanieść roztwór gąbką na liście rośliny;
  – zmywać podczas natrysku
  – Rozcieńczyć ogólnoustrojowy środek owadobójczy;
  – podlewać glebę roztworem;
  – spryskaj liście;
  – zrób to samo za tydzień
  przędziorek – Zbyt jasny, blady kolor liści;
  – wiele miniaturowych nakłuć w liściach
  – Przeprowadź oprysk i zawiń doniczkę z rośliną w plastikową torbę na dzień lub dwa;
  – umyj łodygi i liście pod gorącym prysznicem (temperatura 55°C)
  – Spryskaj akarycydami

  Maranta jest jedną z nielicznych rezydentów wnętrz, która niesie ze sobą nie tylko piękno i estetykę, ale także korzyści. Kwiatostany, które tak zubożają kwiat, działają ogólnie wzmacniająco na organizm i są nieodzownym składnikiem wielu naturalnych suplementów diety. A korzeń szklisty często znajduje się w słoikach z jedzeniem dla niemowląt dla alergików i tych, którzy cierpią na atopowe zapalenie skóry.

  Mówi się, że uprawa maranta w domu jest działaniem antystresowym: cudowny kwiat pochłania negatywność i fantastycznie leczy właścicieli domu z bezsenności i nerwicy. Wierzyć lub nie – każdy sam decyduje. Być może cud się nie wydarzy, ale estetyczna przyjemność właścicieli tej kolorowej rośliny jest z pewnością gwarantowana.

  : „Maranta to wybór tych, którzy nie lubią bawić się kwiatami, ale kochają piękno!”

  Maranta pojawiła się w moim domu przypadkiem i po przeprowadzce jedyna nie zachorowała i nie przestała rosnąć, a raczej rosła i nawet kwitła. Kwiat jest bezpretensjonalny, chociaż kiedy zacząłem go po raz pierwszy, nie zapuścił korzeni. Moja odmiana jest trójkolorowa, z czerwonymi żyłkami. Posadziłem kwiatek w doniczce z keramzytem i postawiłem na lodówce, mam go nisko, stoi przy oknie. To tam zaczęła kwitnąć. Teraz kwiatek jest w przedpokoju, we względnym cieniu, bo w kuchni jest chłodno i przewiewnie, czego nie lubią strzały, są ciepłolubne. Ale na wiosnę zmienię to z powrotem. Nie mam go, że tak powiem, ale wydaje się tkać. Bardzo podoba mi się ten kwiat, pah-pah, dobrze rośnie ze mną, w przeciwieństwie do innych bezpretensjonalnych roślin. Polecam wszystkim, którzy nie bardzo lubią bawić się kwiatami, ale kochają piękno. ALE, chociaż strzałka nie lubi zbyt dużej kontroli, nie należy o tym zapominać. Jeśli to możliwe, spryskaj go, monitoruj wilgotność ziemi. I po prostu znajdź dla niej ciepłe i umiarkowanie jasne miejsce w domu, ale niepożądane jest też częste przestawianie go.

  Nimeria___, http://irecommend.ru/content/na-udivlenie-neprikhotlivaya-krasivaya-effektnaya

  Z rośliną doniczkową o nazwie maranta znam od dawna. Z całej rodziny maranta uważam ją za najmniej kapryśną roślinę. Ale nadal strzałka jest dość kapryśna w swojej opiece. Roślina nie jest wysoka, moja urosła do około 20 cm, przez długi czas nie wiedziałem, że kwitnie maranta. Doceniam go za piękne, duże, owalne liście, jasnozielone lub niebieskawe, z ciemnymi plamami. I pewnego lata zakwitła moja strzałka, co bardzo mnie zaskoczyło, bo wtedy nie wiedziałam, że kwitnie. Jej kwiaty są drobne, tworzą wiechy lub kolce, jasnoliliowe, bardzo delikatne. Myślę, że ta roślina doniczkowa jest dość kapryśna. Maranta nie toleruje nagłych zmian temperatury. W jakiś sposób, właśnie z powodu nagłej zmiany temperatury, jeden z moich strzałek prawie umarł. Latem staram się schować przed zbyt gorącym słońcem, nie toleruje przegrzania. Mój maranta żyje w półcieniu, w jasnym świetle liście tracą jasny kolor, bledną. Podlewam go wodą o temperaturze pokojowej, dość obficie. Regularnie spryskuję liście. To bardzo wilgotna roślina. Rozmnażam maranta, dzieląc roślinę podczas przesadzania. Rootowanie jest dość trudne. Ogólnie bardzo podoba mi się roślina strzałkowata. Myślę, że to całkiem ciekawa roślina. Hodowcy kwiatów z pewnością nie będą zawiedzeni, zdobywając ten kwiat doniczkowy. Bardzo podoba mi się roślina strzałkowata. Myślę, że to całkiem ciekawa roślina. Hodowcy kwiatów z pewnością nie będą zawiedzeni, zdobywając ten kwiat doniczkowy. Bardzo podoba mi się roślina strzałkowata. Myślę, że to całkiem ciekawa roślina. Hodowcy kwiatów z pewnością nie będą zawiedzeni, zdobywając ten kwiat doniczkowy.

  kseniya2015, http://citykey.net/review/udivila-svoim-tsveteniem

  Jadwiga Mazurek

  Edytor

  Rate author