Odzież w stylu Chicago – luksus i glamour.

Ubrania w stylu Chicago - zauroczone przepychem

Styl chicagowski narodził się w mieście gangsterów i kabaretów w latach 30. ubiegłego wieku. W tym czasie panował w nim luksus i wolne obyczaje, co znalazło odzwierciedlenie w fasonach sukienek i garniturów, doborze dodatków i makijażu. Jednak dość szybko luksus i wielkość wielkiego miasta zostały stłumione przez Wielki Kryzys. Dlatego w połączeniu z dodatkami wykonanymi z kamieni szlachetnych i obfitością naturalnego futra, styl ten pozwala na wykorzystanie plisowanej biżuterii kostiumowej.

Cechy odzieży w stylu Chicago

Piękno i kobiecość to główne akcenty stroju chicagowskich fashionistek. Po raz pierwszy w historii Ameryki długość sukienki sięgała kolan, a zamiast rękawów zastosowano cienkie ramiączka typu spaghetti. Klasyka gatunku to sukienka z odkrytymi plecami, dopasowaną sylwetką i odsłaniającym dekoltem. W takim stroju kobieta nie mogła nie przyciągnąć uwagi silnej połowy ludzkości. Oto kilka innych cech tego stylu:

 • warianty długości sukienki – do kolan lub do kostek;
 • niski stan, który w porównaniu z modą minionych lat „wyrósł” od połowy uda. A po kolejnych 10 latach dotarła do swojego naturalnego miejsca;
 • skośny krój sukienki, który pozwala pięknie zarysować sylwetkę;
 • materiały: szyfon, jedwab, satyna, aksamit;
 • wielokrotny wystrój w postaci cekinów, cekinów, koralików, dżetów i frędzli;
 • nacisk na cienką talię i szerokie ramiona, które zostały specjalnie wizualnie powiększone za pomocą marszczeń i skrzydełek na rękawach, szalików.

Nawiasem mówiąc, moda męska nie przeszła w tym okresie znaczących zmian. Garnitur w stylu chicagowskim to trzyczęściowy wykonany z solidnej tkaniny, podkreślający status i materialne samopoczucie właściciela. Jeśli mężczyzna nie radził sobie z pieniędzmi, jego garderoba ograniczała się do koszuli z luźnymi spodniami noszonymi na szelkach.

Odzież w stylu Chicago - luksus i glamour.

Jak dziś stworzyć wizerunek divy z Chicago?

Do tego potrzebna będzie sukienka z lekko niskim stanem o obcisłym kroju i dekoracją: frędzle, które można wszyć w dekolcie i na dole, cekiny i oczywiście dodatki.

Akcesoria w stylu chicagowskim

Połącz akcesoria z ubraniami inspirowanymi Chicago.

 • Komplet torebki, czapki, butów i rękawiczek w tym samym kolorze. W latach 30. ubiegłego wieku uważano to za standard stylu.
 • Koniecznie weź kapelusz. W modzie były bardzo małe lub odwrotnie, z szerokimi polami. Zamiast czapki możesz ozdobić głowę wstążką ozdobioną błyskotkami, kwiatami lub piórami.
 • Torebka powinna być wykonana w formie koperty i nosić ją pod pachą.
 • Trafność obrazu podkreślają ozdoby na szyi: futrzane boa z lisa srebrnego lub lisa polarnego, kokardki, długie pasma koralików. Panie z tego okresu szczególnie upodobały sobie długie sznury pereł, które kilkakrotnie owijano wokół szyi.
 • Zamiast drogocennych akcesoriów i futer możesz użyć niedrogiej biżuterii: naszyjników ze sztucznych pereł i kryształów, łańcuszków z dużych złoconych ogniw, boa z piór.
 • Nie zapomnij o rękawiczkach. Odpowiednie modele z dużymi dzwoneczkami i długimi rękawiczkami z aksamitu lub jedwabiu.

Pończochy pomogą uzupełnić wizerunek damy z Chicago – obcisła czerń lub drobna siateczka. I długi ustnik – w modzie tamtych lat paliły kobiety. Buty w tym stylu powinny mieć średni obcas i zaokrąglony nosek.

Chicago włosy i makijaż

Obraz wymaga dokładności w tworzeniu fryzur i makijażu. Włosy były ułożone w strukturalne fale, a fryzura wyglądała perfekcyjnie. Jak dziś mówią, włos w włos. Do takiej stylizacji będziesz potrzebować lokówki lub lokówki. I dużo lakieru do włosów, aby naprawić efekt. Długość włosów była z reguły krótka, nie poniżej ramion.

Makijaż w stylu Chicago sugeruje wyrazistość linii i wyzywające kolory. Narysowane cienkie brwi, ciemne cienie na górnej powiece w kontraście do jasnego tonu pod brwią, intensywnie czarne rzęsy – wszystko to stworzyło efekt wyrazistego, urzekającego spojrzenia. Nie mniej uwagi poświęcono ustom. Ich kontur powinien być ściśle określony, a kolor powinien być intensywnie czerwony.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wizerunek i ubiór w stylu chicagowskim wymagają ścisłego przestrzegania kanonów. Ale nie jest. Styl pozwala na wiele odchyleń w doborze dodatków, fryzur i butów. Przecież okres lat 30. Ameryki to współistnienie biedy i fantastycznego bogactwa, wesołe życie kabaretu i statecznego – pobożnych pań i zamożnych panów. Dlatego jeśli wolisz fryzurę złożoną z długich loków lub buty na wysokim obcasie zamiast średniej długości obcasa, Twój wygląd tylko na tym skorzysta!

Odzież w stylu Chicago:

Jadwiga Mazurek

Edytor

Rate author