Pelargonia ampel: pielęgnacja domowa, rozmnażanie i problemy z uprawą

Jak pielęgnować pelargonie ampeliczne, aby zachować dekoracyjność zarówno latem, jak i zimą?

Inną nazwą kwiatu jest bluszcz geranium. Przy dobrej pielęgnacji tworzy silne, opadające pędy o długości od 50 cm do 1 m. Kolejną cechą są gładkie pięciopalczaste liście bez pokwitania. Kolor liści jest monofoniczny i różnorodny.

Opis i różnica w stosunku do zwykłej pelargonii

Rosnące pelargonie ampeliczne w domu nie sprawiają większych kłopotów – kwiat łatwo dopasowuje się do mikroklimatu mieszkania. Latem preferuje świeże powietrze – wiszące doniczki można wynieść na balkon lub powiesić w ogrodzie. Kolor kwiatów jest zróżnicowany. Często występują odmiany o kwiatach białych, czerwonych, fioletowych, pomarańczowych, różowych. Kwiatostany są bujne, z wyglądu przypominają pompon.

Długość wiszących pędów sięga 90 cm, liście są gładkie o oryginalnym kształcie pięciopalczastym. Cechą pelargonii ampelous jest długi okres kwitnienia. Rozpoczyna się na samym początku wiosny, kończy pod koniec jesieni. Przez cały okres kwitnienia usuwa się zwiędłe kwiaty.

Ampelous różni się od zwykłej pelargonii zarówno wyglądem, jak i właściwościami pielęgnacyjnymi. Główna różnica między ampelous geranium a zwykłym.

 • łodygi. Cienkie, zwisające do metra długości. W pelargonii zwyczajnej łodygi są krótkie, wyprostowane.
 • Uciec. Od głównej łodygi odchodzi wiele cieńszych, elastycznych pędów. Krzew wygląda obszernie, bujnie.
 • Pozostawia. W zwykłym pelargonie liście są zaokrąglone, owłosione, miękkie. Ampelous – gładka, z błyszczącym połyskiem.
 • Pąki. Kwiatostany są większe i jaśniejsze.

Liście geranium zawierają olejki eteryczne. Jeśli dotkniesz liścia, pojawi się specyficzny zapach. Niektórzy to lubią, inni uważają to za nieprzyjemne. Olejek eteryczny z geranium służy do normalizacji snu, leczenia chorób nerwowych. Przypisuje mu się działanie antyseptyczne.

Jak wybrać kwiat w sklepie i dbać po zakupie

Zwróć uwagę na przypadki z pąkami, a nie z kwitnącymi kwiatami. Oceń stan rośliny. Plamy na liściach i łodygach, letarg, goła dolna część pędów – wszystko to wskazuje na to, że kwiat jest chory lub nie otrzymuje niezbędnej opieki. Jak dbać o pelargonie ampeliczne po zakupie?

 • Kwarantanna. Przez dwa tygodnie pelargonie umieszcza się oddzielnie od innych kwiatów. Początkowe oznaki chorób lub szkodników w sklepie mogły pozostać niezauważone. W tym okresie na pewno się sprawdzą. Kwarantanna jest niezbędna nie tylko do ułatwienia adaptacji, ale także do ochrony innych kwiatów przed infekcją.
 • Podlewanie i karmienie. Początkowo pelargonie kędzierzawe powinny otrzymywać umiarkowaną ilość wilgoci. Nie ma potrzeby karmienia. Nawożenie ułatwia adaptację, ale w przyszłości prowadzi do osłabienia rośliny.
 • Oświetlenie. Zakupiona roślina umieszczana jest w miejscu dobrze oświetlonym, ale chronionym przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Zaleca się kłaść nie na parapecie, ale na szafce nocnej lub stoliku przy oknie. Po okresie adaptacji stopniowo przyzwyczajaj się do jaśniejszego oświetlenia.
 • Przenosić. Jeśli stan gleby jest zadowalający, nie ma potrzeby spieszyć się z przesadzaniem. Nadmierny stres osłabi roślinę, utrudniając jej adaptację. Lepiej jest przesadzić za trzy tygodnie, kiedy kwiat zakorzeni się w nowym miejscu. Jeśli pelargonia została zakupiona jesienią lub zimą, lepiej odłożyć przeszczep do wiosny.

Pielęgnacja pelargonii ampelous po przeszczepie jest delikatna. Przesadzona roślina jest trzymana w ciepłym miejscu, zacienionym od słońca, podlewana regularnie, ale umiarkowanie. Korzenie jeszcze się nie zakorzeniły – obfite podlewanie doprowadzi do ich rozkładu. Top dressing zatrzymuje się na dwa miesiące – w świeżej glebie jest wystarczająco dużo składników odżywczych.

Początkujący często popełniają błąd polegający na wypłukiwaniu korzeni ze starego podłoża podczas przesadzania. Lepiej tego nie robić – korzenie są zranione, geranium trudniej ukorzenia się w nowej doniczce. Korzenie myje się tylko w szczególnych przypadkach – jeśli roślina jest chora, korzenie zaczynają gnić. Są cięte, płukane w roztworze fungicydu, roślinę sadzi się w nowej sterylnej glebie.

Pielęgnacja pelargonii ampelous: podstawowe zalecenia

Pelargonia ampel jest bardziej kapryśna niż zwykle, ale rzadko występują trudności w uprawie. Kwiat z wdzięcznością reaguje na stworzenie sprzyjającego klimatu, regularne podlewanie, okresowe karmienie. Za podstawę opieki przyjmuje się szereg zasad.

 • Oświetlenie. Brak światła prowadzi do zmniejszenia dekoracyjności, utraty blasku, słabego kwitnienia. Starają się umieszczać przy oknach południowych, wschodnich i zachodnich. Ukrywają się przed słońcem – liście łatwo się przypalają.
 • Temperatura. Roślina jest ciepłolubna, ale gwałtownie reaguje na ciepło. Temperatura korzystna dla pełnego wzrostu i kwitnienia wynosi 20–25 ˚С. Zimą są chłodne – około 15 ° C.
 • Podlewanie. Podlewanie jest regularne, umiarkowane. Podlewanie gleby jest niepożądane. Lekka susza, chwilowe zaprzestanie podlewania jest łatwiej tolerować niż wilgoć. Nagłe zmiany wilgotności gleby są niepożądane. Zimą kierują się wilgotnością gleby – powinna wysychać o jedną trzecią.
 • Wilgotność powietrza. Najlepiej rośnie przy niskiej wilgotności. Suche powietrze w mieszkaniach sprzyja zdrowiu roślin. Geranium nie lubi opryskiwania. Nagromadzenie kropel wody w kątach liści jest obarczone ich rozkładem.
 • Podkładowy. Dobry skład gleby to mieszanka próchnicy liściastej, piasku i torfu. Główne wymagania dla gleby to lekkość, kruchość. W zbyt pożywnych glebach geranium nie kwitnie, ale aktywnie rośnie nowe pędy i liście.
 • Najlepszy opatrunek. Pelargonia Ampel może dobrze obejść się bez górnego opatrunku. Okresowe stosowanie małych dawek nawozów wpływa pozytywnie na jego wzrost. Unika się preparatów zawierających azot – stymulują one szybki wzrost, hamują składanie pąków kwiatowych. Lepiej jest karmić ampelous geranium nawozem fosforowym i potasowym. Stosuje się je z nawadnianiem tylko na wilgotnej glebie, stężenie zmniejsza się o połowę.
 • Okres odpoczynku. Zimą pelargonia spowalnia wzrost, odpoczywa, przygotowuje się do kolejnego kwitnienia. Warunki sprzyjające – temperatura nie niższa niż 11˚С i nie wyższa niż 15˚С, umiarkowane podlewanie. Bez okresu uśpienia pelargonie mogą nie kwitnąć.
 • Przenosić. Przeładunek odbywa się co dwa lata. Geranium usuwa się z doniczki bez niszczenia grudki ziemi, umieszcza się w nowym pojemniku, dodaje się świeżą ziemię. System korzeniowy jest słabo rozwinięty – weź małą doniczkę. W przestronnej doniczce kwitnienie będzie słabe.

Nie zaleca się od razu sadzenia roślin w nowej doniczce ceramicznej. Należy go przygotować – dobrze umyć i namoczyć w gorącej wodzie przez kilka godzin. Stare garnki są nie tylko myte, ale także sterylizowane – wlać słaby roztwór octu, dokładnie spłukać i parzyć wrzątkiem.

Jak i kiedy ciąć

Przycinanie geranium ampelous stymuluje wzrost pędów bocznych, utrzymuje zgrabny kształt krzewu, odmładza roślinę, sprzyja obfitemu kwitnieniu. Bez przycinania dekoracyjność pelargonii szybko się zmniejsza, krzew wygląda na zaniedbany i kwitnie gorzej.

Przycinanie odbywa się na początku okresu uśpienia – jesienią. Bardzo bujne rośliny potrzebują więcej siły, aby się zregenerować – słabe kwiatostany mogą tworzyć się w następnym kwitnieniu. Podczas przycinania jesiennego pędy główne skraca się do siedmiu liści, pędy boczne odcina się. Młode rzęsy od nasady nie dotykają się.

Jeśli w zimie pelargonia zdołała urosnąć, przycinanie przeprowadza się ponownie na wiosnę. Usuń nadmiar, słabe łodygi. Przez całą wiosnę nadal szczypią ampelous geranium, usuwając wierzchołki nowych pędów po piątym liściu. Regularne szczypanie tworzy bujną, schludną koronę.

Do przycinania używaj tylko ostrych sterylnych narzędzi – ostrzy, dobrze naostrzonych nożyczek lub noża biurowego. Ostrze narzędzia jest wstępnie przetarte alkoholem i parzone wrzącą wodą. Uszczypnij pędy czystymi rękami.

kobieta podlewa geranium

Metody i zasady reprodukcji

Pelargonia ampelous jest rozmnażana na dwa sposoby – przez nasiona i sadzonki. Druga metoda jest uważana za bardziej skuteczną – podczas cięcia cechy odmiany są w pełni zachowane. Uprawa z nasion jest pracochłonna. Nie zawsze daje dobre rezultaty przy użyciu nasion zebranych z Twojej rośliny.

posiew

Osobliwości. Do uprawy pelargonii lepiej jest używać nasion zakupionych w wyspecjalizowanych sklepach. Ta metoda jest bardziej odpowiednia do uzyskania nowej odmiany niż do hodowli. Gatunki hybrydowe zwykle nie są rozmnażane przez nasiona. Pelargonie wysiewa się w grudniu, aby wiosną sadzonki już zaczęły rosnąć. Wskazane jest stosowanie sztucznego oświetlenia na etapie kiełkowania i początku rozwoju kiełków.

Algorytm działania

 • Płytki szeroki pojemnik jest wypełniony mieszanką gleby składającą się z piasku, torfu, torfowca i ziemi ogrodowej.
 • Nasiona układa się na powierzchni w niewielkiej odległości od siebie. Posyp warstwą ziemi do 5 mm.
 • Gleba jest zwilżona, pojemnik pokryty jest folią. Umieść w ciepłym miejscu pod lampami fluorescencyjnymi.
 • Pierwsze pędy pojawiają się w ciągu tygodnia. Warunki zatrzymania nie zmieniają się do czasu odbioru. Sadzonki będzie można sadzić w osobnych doniczkach za około miesiąc, po pojawieniu się trzech prawdziwych liści.

  sadzonki

  Osobliwości. Łatwo rozmnażać ampeliczne pelargonie z sadzonkami. Łatwo się ukorzeniają i szybko rosną. Czas cięcia łączy się z przycinaniem jesiennym lub wiosennym. Jako materiał do sadzenia używa się wierzchołków pędów.

  Algorytm działania

 • Sadzonki są cięte nie dłuższe niż 12 cm, dolne liście są usuwane.
 • Sadzonki są suszone przez dwie godziny, zanurzane w proszku węglowym i sadzone bezpośrednio w lekkiej glebie zawierającej torf i torfowiec. W wodzie sadzonki geranium często gniją.
 • Trzymaj się ciepło, w świetle, pod czapką z pociętego plastikowego balonu. Gleba jest regularnie nawilżana, unikaj dostania się wody na łodygę.
 • Po pojawieniu się oznak wzrostu, główna łodyga jest ściskana w celu pobudzenia bocznych rozgałęzień.
 • Jeśli nie można ukorzenić pelargonii ampelous, przed sadzeniem należy potraktować sadzonki stymulatorem tworzenia korzeni „Kornevin”, „Heteroauxin”. Korzenie pojawią się znacznie szybciej.

  Sądząc po recenzjach, nie można rozmnażać pelargonii z liściem. Teoretycznie liść może się zakorzenić, ale zajmie to dużo czasu, a sukces nie jest gwarantowany. Dlatego nie stosuje się rozmnażania przez liście.

  Przeszczep geranium

  Narastające problemy

  Pomimo bezpretensjonalności pelargonii mogą ją atakować szkodniki. Zakażenie chorobami grzybiczymi i wirusowymi nie jest wykluczone. Większość problemów wynika z niewłaściwej pielęgnacji. W tabeli przedstawiono najczęstsze problemy i ich przyczyny.

  Tabela – Główne problemy w uprawie pelargonii ampelous

  Problem Możliwe przyczyny
  Błędy pielęgnacyjne Owady Choroby
  Liście żółkną – Podlewanie;
  – nadmiar słońca
  – ciasny garnek;
  – projekty;
  – sucha gleba
  – Mączlik;
  – mszyce
  – Rot
  Pojawiają się szarobrązowe plamy, brak kwitnienia, liście wysychają – Opryskiwanie;
  – podlewanie gleby;
  – obszar niewentylowany;
  – nadmiar azotu
  – Nietypowy dla szkodników – Szara zgnilizna
  Pojawiają się szarobrązowe plamy z jasnym środkiem, jest aksamitna powłoka, liście wysychają – Gęsta gleba;
  – słaba wentylacja;
  – nadmierne podlewanie
  – Nietypowy dla szkodników – Alternarioza
  Pojawiają się ciemne, przygnębione plamy, roślina więdnie – Ciepło;
  – nadmiar wilgoci;
  – słaba wentylacja;
  – nadmiar nawozu;
  – brak światła
  – Nietypowy dla szkodników – Rhizoctonia rot
  Roślina żółknie, czernieje, dolne liście więdną – Gleba złej jakości;
  – bez przycinania;
  – wysychanie gleby
  – Nietypowy dla szkodników – Verticillium więdnie
  Pojawiają się wyraźne żółte plamy, pojawiają się brązowe narośla, roślina więdnie – Podlewanie gleby;
  – ciepło
  – Nietypowy dla szkodników – rdza
  Roślina więdnie, łodygi gniją, na korzeniach pojawiają się zagłębione plamy – gęstość krzewu;
  – słaba wentylacja;
  – wilgoć;
  – brak światła;
  – nadmiar nawozu;
  – zła gleba
  – Nietypowy dla szkodników – Zaraza późna
  Korzenie gniją, wzrost zatrzymuje się, pelargonie obumierają – Słabe oświetlenie;
  – gęstość buszu;
  – ciepło;
  – gleba niskiej jakości;
  – nadmiar azotu
  – Nietypowy dla szkodników – Zgnilizna korzeni
  Liście żółkną i zwijają się – suche powietrze;
  – sucha gleba
  – Mszyca – Nie jest charakterystyczny dla chorób
  Wzrost zatrzymuje się, górne liście stają się grubsze – wilgotne powietrze;
  – ciepło
  – Roztocza wielopazurowe – Nie jest charakterystyczny dla chorób
  Na liściach pojawiają się czerwone plamy – Przeziębienie;
  – brak składników odżywczych
  – Nietypowy dla szkodników – Choroby grzybicze
  Suche brzegi liści – Brak wilgoci;
  -nadmiar słońca
  – problemy z korzeniami
  – Mszyce;
  – wciornastki;
  – tarcza
  – Grzyb;
  – rdza

  Jak dbać o pelargonie ampeliczne w okresie choroby? Konieczne jest wyeliminowanie błędów pielęgnacyjnych, aby stworzyć jak najkorzystniejsze warunki. Cechy zawartości w tym okresie zależą od stanu rośliny, głównej przyczyny choroby.

  Pelargonia Ampel to efektowna roślina, która doskonale dopełni każde wnętrze. Opieka nad nią jest minimalna, kwitnienie jest długie i piękne. Dzięki długim, zwisającym rzęsom geranium prezentuje się dekoracyjnie nie tylko latem, ale także zimą.

  Jadwiga Mazurek

  Edytor

  Rate author