Pelargonium royal: pielęgnacja domowa po zakupie, rozmnażaniu, cechach kwitnienia

Jak dbać o pelargonię królewską, aby osiągnąć jasne kwitnienie „frotte”?

Pelargonia królewska (geranium) kwitnie tylko przy odpowiedniej pielęgnacji. W niesprzyjających warunkach kwiat nie umrze, ale pąki się nie uformują. Podjęte wysiłki nie pójdą na marne – kwitnienie jest bardzo piękne.

Opis i cechy

To potężna krzaczasta roślina królewska o wysokości do pół metra. Pędy rozgałęzione, silne. Liście są szerokie, z ząbkowanymi brzegami. Powierzchnia jest szorstka w dotyku. Kwiaty są bardzo duże w porównaniu z innymi rodzajami pelargonii. Ich średnica może sięgać 7 cm, w kolorach dominują fioletowe, białe, ciemnoróżowe, bordowe. Płatki są zwykle frędzlowane, pofałdowane. Kwiaty monochromatyczne są bardzo rzadkie, częściej dwa odcienie są harmonijnie połączone w kolorze.

Uprawa pelargonii królewskiej w domu nie jest łatwym zadaniem. Rośnie szybko, rzadko zamiera, ale dość trudno utrzymać efekt dekoracyjny i sprawić, by kwitł. Okres kwitnienia jest krótszy niż w przypadku „zwykłych” pelargonii, wynosi tylko trzy do czterech miesięcy. W przypadku układania pąków kwiatowych konieczne jest obserwowanie mroźnego zimowania w temperaturze nieprzekraczającej 12 ° C. Pelargonia królewska kwitnie wiosną.

Jeśli krzew nadmiernie urósł, wyciągnął, stracił część dolnych liści, można go odmłodzić. Aby uzyskać młode rośliny, sadzonki wierzchołkowe są cięte i ukorzeniane. Jeśli ukorzenisz je jesienią, do wiosny możesz już uzyskać pełnoprawne kwitnące krzewy pelargonii.

W trosce o pelargonię królewską: co wziąć pod uwagę

Jak dbać o pelargonię królewską w doniczce? Ważne jest, aby zapewnić mu pełne pokrycie, korzystny reżim temperaturowy i znaleźć optymalny harmonogram nawadniania zgodnie z warunkami przetrzymywania. Doświadczeni hodowcy kwiatów zalecają przestrzeganie następujących zasad.

 • Temperatura. Wiosną i latem optymalna temperatura wynosi około 23-24°C. Zimą pelargonia królewska zdecydowanie potrzebuje okresu uśpienia w temperaturze 10-14°C. Chłodne zimowanie sprzyja obfitemu układaniu pąków kwiatowych na wiosnę. Utrzymywanie ciepła nie tylko zapobiega kwitnieniu, ale także osłabia roślinę.
 • Oświetlenie. Zapotrzebowanie na oświetlenie jest duże nie tylko latem, ale także zimą. Latem roślina otrzymuje odpowiednią ilość światła słonecznego, zimą wskazane jest stosowanie świetlówek. Bez oświetlenia pąki kwiatowe nie będą układane.
 • Podlewanie. Konieczne jest podlewanie pelargonii królewskiej, biorąc pod uwagę warunki przetrzymywania. Wiosną i latem, gdy jest ciepło, podlewa się umiarkowanie, ale często – małymi porcjami dwa razy dziennie. Zimą po prostu utrzymują wilgotność gleby, zapobiegając jej całkowitemu wysuszeniu. Tylko wierzchnia warstwa gleby powinna wyschnąć. Na jednokrotne podlewanie weź około 50 ml wody. Doświadczeni hodowcy kwiatów zalecają zastąpienie nawadniania od góry nawadnianiem od dołu, aby uniknąć zagęszczenia gleby.
 • Wilgotność. Rośnie i kwitnie normalnie w suchym powietrzu. Opryskiwanie szkodzi pelargonii, pozostawia ślady na jej aksamitnych liściach. Kąpiel pod prysznicem jest przeciwwskazana w przypadku kwiatka.
 • Najlepszy opatrunek. Nawozy mineralne aplikujemy z tygodniowymi przerwami. Przed kwitnieniem, pod koniec marca, dodatkowo stosuje się nawozy potasowe i fosforowe. Pelargonium nie lubi materii organicznej. Zimą karmienie zostaje wstrzymane.
 • Podkładowy. Preferowane są gleby o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Dobra kompozycja to mieszanka równej ilości piasku, torfu, darni, próchnicy i gleby liściastej. Przydatne jest dodanie popiołu – zmniejsza kwasowość, dostarcza dodatkowych składników odżywczych.
 • Garnek. Użyj garnków ceramicznych. Z każdym przeszczepem rozmiar doniczki jest nieco większy – dosłownie kilka centymetrów. Młode, małe rośliny nie są sadzone w przestronnych doniczkach – jest to obarczone zakwaszeniem podłoża, gniciem korzeni.
 • Przenosić. Odstęp między przeszczepami dorosłej pelargonii wynosi od dwóch do trzech lat. Nie trzeba przesadzać częściej – kapryśna odmiana jest trudna do tolerowania przeszczepów, kwitnienie jest opóźnione. Częstotliwość przeszczepów zależy od intensywności wzrostu. Kiedy cienkie korzenie zaczynają przebijać się przez otwory drenażowe, czas na przesadzenie.

Szczególnie ważna jest pielęgnacja pelargonii królewskiej po zakupie. Przez dwa tygodnie roślina jest poddawana kwarantannie, stwarzając dogodne warunki do adaptacji. Podlewanie jest zminimalizowane, nie są karmione, uważnie monitorują stan kwiatu. Nie stawiają go w jasnym świetle – zacieniają przed słońcem. Po dwóch tygodniach stopniowo przechodź do normalnej pielęgnacji.

Zasady przycinania

Jak przycinać roślinę? Konieczne jest przycinanie pelargonii królewskiej, aby zachować piękny kształt krzewu i pełne kwitnienie. Częstym błędem jest przycinanie wiosenne. Jeśli pelargonia zostanie pokrojona na wiosnę, opóźni kwitnienie o rok. Dlatego konieczne jest uformowanie krzewu dopiero po zakończeniu kwitnienia. Zwykle kończy się w środku lata, czasem trochę później.

Przycinanie odbywa się dwa razy w odstępie miesięcznym. Po pierwszym przycinaniu pelargonia będzie aktywnie wytwarzać nowe pędy. Aby stymulować dalsze rozgałęzienie, uszczypnij je po piątym młodym liściu. Szczypanie powtarza się do pięciu razy, aby uzyskać schludny kształt krzewu i aktywne tworzenie pąków. Czas ostatniego szczypania przypada nie później niż do końca stycznia.

Jeśli w zimie pelargonia silnie urosła, zamiast szczypać, można trochę przyciąć pędy.

Dlaczego nie ma pąków

Pelargonia królewska nie kwitnie z różnych powodów. W większości przypadków wpływają na typowe błędy w opiece.

 • Temperatura. Nieprawidłowo wybrany reżim temperaturowy, ciepłe zimowanie. Aby tworzyć pąki kwiatowe zimą, pelargonia jest chłodna.
 • Oświetlenie. Brak oświetlenia, szczególnie zimą.
 • Duży garnek. W przestronnej doniczce pelargonia wypuszcza nowe pędy, wypuszcza liście, ale nie kwitnie.
 • Brak pożywienia. Do kwitnienia potrzebne są dwa pierwiastki śladowe – potas i fosfor. Jeśli nie będzie ich wystarczająco dużo, pąki się nie uformują. Nadmiar azotu ma ten sam efekt.
 • Złe cięcie. Przycinanie wiosenne opóźnia kwitnienie o rok. Musisz poczekać do końca kwitnienia i dopiero wtedy przyciąć.

Aby zakwitnąć pelargonia, zimą tworzą chłód, a na początku wiosny stosuje się nawozy potasowe i fosforowe. Pamiętaj, aby regularnie przycinać we właściwym czasie. Jeśli pelargonia rośnie w przestronnym pojemniku, przesadza się ją do mniejszej doniczki.

Metody reprodukcji

Jak rozmnażać geranium? Wykorzystywana jest głównie reprodukcja pelargonii królewskiej przez sadzonki. Nasiona są używane tylko w sklepie. Nasiona zebrane z twojej rośliny wykiełkują, ale kwiaty będą mniejsze i stracą swój charakterystyczny jasny kolor.

sadzonki

Opis. Aby ponownie nie uszkodzić rośliny, sadzonki łączy się z przycinaniem. Użyj przyciętych blatów z trzema parami liści. Ukorzenienie pelargonii królewskiej w wodzie nie zadziała – podstawa cięcia zgnije. Dlatego sadzi się je bezpośrednio w ziemi.

Procedura

 • Przed sadzeniem podstawa sadzonek jest zanurzana w proszku węglowym, suszona przez kilka godzin.
 • Zagłębić się w luźne podłoże. Wystarczy mieszanka równych ilości piasku i perlitu lub torfu z piaskiem. Aby ponownie nie przeszkadzać korzeniom, lepiej od razu wziąć osobne kubki. Według niektórych hodowców kwiatów wygodnie jest używać tabletek torfowych.
 • Po ukorzenieniu sadzonki ostrożnie przesadza się do większych doniczek z pożywną glebą. Lepiej się nie spieszyć, przeprowadzić pierwszy przeszczep za kilka miesięcy.
 • Szczypanie nad trzecią parą liści, Szczypanie powtarza się w miarę wzrostu.
 • Sadzonki podlewa się dwa razy w miesiącu złożonymi nawozami o minimalnej zawartości substancji azotowych. Jego stężenie w składzie nie powinno przekraczać 10-11%. Pierwsze kwitnienie po ukorzenieniu sadzonek następuje za sześć do dziewięciu miesięcy.

  posiew

  Opis. Uprawa z nasion służy do jednoczesnego uzyskania dużej liczby młodych roślin. Używaj tylko nasion zakupionych w sklepie.

  Procedura

 • Siew rozpoczyna się pod koniec zimy. Nasiona wysiewa się na lekkim, luźnym podłożu pod osłoną.
 • Przechowywać w dobrym świetle, w razie potrzeby oświetlać świetlówkami.
 • Codziennie sprawdzaj wilgotność podłoża, usuwaj kondensat z folii lub szkła.
 • Pędy pojawiają się dość szybko – za około dwa tygodnie. Szybkość kiełkowania zależy od poziomu oświetlenia, temperatury, czasu zbioru nasion. Świeże nasiona kiełkują znacznie szybciej. Sadzonki można sadzić po pojawieniu się trzech lub czterech prawdziwych liści.

  Jasne kwiaty pelargonii

  Pospolite choroby

  Choroby pelargonii królewskiej są bardziej niebezpieczne niż inne gatunki. W tabeli przedstawiono najczęstsze dolegliwości i sposoby ich leczenia.

  Tabela – Choroby pelargonii królewskiej

  Nazwa choroby Oznaki infekcji Metody leczenia
  Szara zgnilizna – Brązowe plamy na liściach;
  – szara puszysta powłoka
  – Transplantacja do nowej sterylnej gleby;
  – przycinanie dotkniętych części;
  – leczenie fungicydami „Vitaros”, „Fundazol”
  Zgnilizna łodyg i korzeni – Czernienie szyjki korzeniowej;
  – bladość, zażółcenie, letarg liści
  Przetwarzanie z Fitolavin, Biporam
  zaraza późna – opóźnienie wzrostu;
  – bladość liści;
  – zapadnięte plamy na łodygach
  – Przycinanie do zdrowej tkanki;
  – leczenie dowolnymi fungicydami;
  – przeszczep do sterylnego podłoża
  Obrzęk (obrzęk tkanek) Guzki i narośla na liściach – Przycinanie chorych liści;
  – zredukowane podlewanie
  Verticillium więdnie Liście więdną, ale nadal wiszą na łodydze — zniszczenie dotkniętych roślin;
  – na początkowych etapach – leczenie preparatami „Fundazol”, „Topsin”

  Głównymi szkodnikami są przędziorki, mszyce i mączliki. Do ich zwalczania stosuje się insektycydy i akarycydy. Przy niewielkiej zmianie wystarczy jeden zabieg. Z mocnym, musisz go ponownie przetworzyć.

  Główne rosnące problemy

  Nie mniej problemów wynika z niewłaściwej opieki lub niewłaściwych warunków przetrzymywania. Najczęstsze wady wzrostu i ich przyczyny przedstawiono w tabeli.

  Tabela – Problemy uprawy pelargonii królewskiej

  Problem Możliwa przyczyna
  Liście żółkną – Brak wilgoci;
  – nadmierne podlewanie;
  – nadmiar nawozu;
  – brak światła
  Liście stają się czerwone Przeziębienie
  Dolna część łodygi jest odsłonięta Brak światła słonecznego
  Gleba szybko wysycha, a liście więdną ciasny garnek
  Na powierzchni gleby pojawia się pleśń gęsta gleba
  Bez kwitnienia – Nieprawidłowe kadrowanie;
  – pojemna doniczka;
  – ciepła zima
  Spadające pąki – projekty;
  – ciepło;
  – całkowite wysuszenie gleby

  Wiedząc, jak dbać o pelargonię królewską, możesz osiągnąć stabilne i długie kwitnienie. Piękne, duże, podwójne kwiaty zadowolą nawet tych, którzy wcześniej tak naprawdę nie kochali pelargonii.

  Jadwiga Mazurek

  Edytor

  Rate author