Pielęgnacja Hippeastrum w domu po zakupie i kwitnieniu: uprawa, rozmnażanie, leczenie

Jak dbać o hippeastrum i „przekonywać” „gwiazdowego jeźdźca” do rozkwitu

Hippeastrum (nazwa łacińska – Hippeastrum) należy do rodziny Amarylis, bylina. Ta bulwiasta roślina jest często błędnie nazywana amarylisem, ale doświadczeni hodowcy kwiatów wiedzą wszystko o ich różnicach.

Cechy botaniczne i różnice w stosunku do amarylis

Amarylis istnieje tylko w jednej formie – Amaryllis belladonna lub amarylis „Beautiful”. Hippeastrum, w przeciwieństwie do swojego bliskiego krewnego, ma 80 głównych gatunków, 2 tysiące odmian i ponad 600 mieszańców. Zewnętrznie podobne, te kwiaty mają różnice biologiczne, które przedstawiono w poniższej tabeli.

Tabela — Charakterystyka botaniczna i różnice między hippeastrum a amarylis

Specyfikacje Hippeastrum Amarylis
Pochodzenie – Tropikalna Ameryka – Afryka Południowa
Struktura szypułki (główna cecha wyróżniająca) – Dziurawy;
– osiąga 90 cm;
– w przeważającej mierze zielony
– Pełne ciało;
– wzrost do 96 cm;
– szkarłatny odcień
Liczba kwiatów w pąku – 2 do 6 (niektóre gatunki mogą mieć 15) – Od 8 do 12
Zapach kwiatów – Brak lub łagodny – ma subtelny, delikatny aromat
kolor kwiatów – Królewna Śnieżka;
– Czerwony;
– fioletowy;
– żółty;
– Zielony;
– Pomarańczowy;
– krem;
– z paskami;
– z inkluzjami;
– z kolorowymi żyłkami
– Głównie różowy
kształt kwiatu – frotte;
– storczykowaty;
– rurowe i inne
– Lejek
rozmiar kwiatu – W zależności od odmiany: od 5 do 22 cm – Od 9 do 13 cm
Pozostawia – Pasopodobny, mięsisty, ciemnozielony;
– błyszcząca lub matowa;
– maksymalna długość – 90 cm;
– grubość – od 3 do 5 cm
– Wąski, błyszczący, szmaragdowozielony;
– długość – do 60 cm;
– maksymalna grubość – 3,5 cm
Formacja szypułek – Po czwartym arkuszu lub razem z nim – Kwitną bezlistnie (najpierw pojawia się szypułka, pod koniec kwitnienia – liście)
Żarówka – Symetryczny;
– kształt zaokrąglony lub stożkowy;
– wygląda jak żarówka narcyza
– w kształcie gruszki
etap spoczynku – Koniec lata – październik-listopad – Od czerwca do września
Kwiat – Koniec jesieni – luty-kwiecień – Późna jesień, bliżej zimy

Pierwsza wzmianka o amarylis wiąże się z rokiem 1753 i nazwiskiem słynnego wówczas botanika Karola Linneusza. W 1821 r. kwiaciarnia Herbert odkrył nową roślinę – hippeastrum, która obejmowała ponad 15 rodzajów kwiatów, które wcześniej założył. Hippeastrum jest tłumaczone jako „gwiazda jeźdźca”. Do Europy przywędrował z gorących tropików na przełomie XVIII i XIX wieku.

Różnorodność odmian

Hodowcy zdołali wyhodować ogromną liczbę odmian hippeastrum. Są one klasyfikowane według wielkości i kształtu kwiatu. Tak więc rośliny są podzielone na dziewięć grup: proste wielkokwiatowe, średnio i drobnokwiatowe, trzy grupy kwiatów frotte o podobnych rozmiarach kwiatów, sibistry, hybrydy storczykowate i rurkowate. Krótkie opisy popularnych gatunków można znaleźć w tabeli.

Tabela – Krótki opis popularnych rodzajów hippeastrum

Różnorodność Grupa Krótki opis
„Lady Jane” – Terry wielkokwiatowe – delikatne, pofałdowane kwiaty brzoskwini z różowymi i żółtymi plamami;
– średnica kwiatów – do 20 cm
„Barbados” (jeden z najjaśniejszych widoków) – Terry wielkokwiatowe – Kwiaty czerwono-bordowe z białymi pasami pośrodku;
– wewnątrz kwiatka 6 zakrzywionych słupków
„Motyl Papilio” – Storczykowaty – żarówka podłużna;
– kwiat wygląda jak motyl;
– kremowy, żółto-zielony kolor z jasnymi, karmazynowymi paskami pośrodku
„Papuga” – hybryda – Dorasta do 90 cm;
– duża cebula;
– liście z szarym odcieniem;
– kwiaty wiśni o podłużnych, ostrych płatkach
„Charyzma” – Prosty o dużych kwiatach – Czerwone kwiaty z białym cieniowaniem na brzegach;
– pręcik i słupek są również czerwone;
– średnica kwiatka – do 23 cm
„Siatkowaty” – hybryda – Długość – do 0,5 m;
– mała cebula;
– cienkie liście;
– płatki przypominające pazury;
– kwiaty liliowo-różowe;
– wiele ciemnych żył

Pielęgnacja Hippeastrum

Odpowiednie warunki do uprawy hippeastrum, zwłaszcza jesienią, to optymalna kombinacja temperatury, światła i wilgotności, które w okresach wzrostu, kwitnienia i spoczynku są całkowicie odmienne. Jak dbać o hippeastrum zależy od jego dekoracyjnego piękna.

Temperatura

Hippeastrum rozwija się w dowolnej temperaturze pokojowej, jednak 20-25 ° C jest uważane za najbardziej komfortowe dla rośliny. Unikaj nagłych zmian temperatury, które spowalniają wzrost kwiatów. W okresie spoczynku rośliny (dane tymczasowe – w tabeli z charakterystyką botaniczną) nie dopuścić do spadku temperatury poniżej 10 ° C.

oświetlenie

Hyperastrum to kwiat kochający słońce, zaleca się umieszczenie go w oknach południowo-wschodnich i południowo-zachodnich. Normalnie toleruje bezpośrednie światło słoneczne, ale lepiej jest zapewnić hippeastrum rozproszone światło przez przezroczysty tiul. Osiem do dziesięciu tygodni w roku roślina spędza w ciemnym miejscu, w chłodnym (12-14°C). To jest okres odpoczynku. Aby hippeastrum się obudził, garnek umieszcza się na jasnym oknie.

Szypułki będą nawet wtedy, gdy doniczka będzie okresowo zwracana na słońce w różnych kierunkach. Zrób to ostrożnie: hippeastrum, ze względu na ostrość strzał kwiatowych, łatwo traci równowagę i wywraca się.

Właściwe podlewanie

Ilość wilgoci zależy od etapów wegetacji rośliny. Wraz z nadejściem okresu „hibernacji” podlewanie zostaje zatrzymane, aż liście całkowicie wyschną. W misce może znajdować się tylko niewielka ilość wody, aby utrzymać żywotność cebulki i korzeni. W momencie przebudzenia ilość wilgoci zwiększa się do umiarkowanej (podlewane nie więcej niż dwa razy w miesiącu). Wraz z rozwojem szypułki konieczne jest systematyczne podlewanie hippeastrum i uwzględnienie następujących cech procedury:

 • używaj tylko ciepłej wody;
 • nie zwilżaj gleby;
 • upewnij się, że kula ziemi ma czas na wyschnięcie między podlewaniami;
 • nie dopuścić do przedostania się wody do żarówki.

Podlewanie powinno być jak najbardziej naturalne: w naturze hippeastrum kwitną tylko w porze ulewnych deszczów, a podczas suszy cebulki „śpią”.

Wilgotność

Hippeastrum, choć rośnie w tropikach, jest miłośnikiem suchej zawartości. Nie potrzebuje opryskiwania i nawadniania, ponieważ stagonosporoza szybko się rozprzestrzenia przy wysokiej wilgotności. Jest to jedna z najniebezpieczniejszych chorób dla hippeastrum w pomieszczeniach. Jednocześnie zaleca się przetrzeć jej soczyste, mięsiste liście z kurzu zwilżonym wacikiem.

Podkładowy

Do efektywnej uprawy potrzebne są lekkie i luźne gleby o dużej przepuszczalności powietrza i wilgoci. Idealne jest następujące podłoże ziemne: w równych proporcjach torf, piasek rzeczny i drenaż lub gleba liściasta. Prostym rozwiązaniem jest zakup ziemi begonii ze sklepu. Po dwóch lub trzech latach pożądane jest całkowite odnowienie gleby.

Mieszanka ziemi powinna być jak najbardziej pożywna. Eksperci kwiaciarni zalecają dodanie do niego kompostu lub dobrze zgniłego obornika, a także niewielkiej ilości popiołu.

górny opatrunek

Top dressing jest bardzo ważny, ponieważ cebula gromadzi witalność do przyszłego kwitnienia. Nawozić hippeastrum co dziesięć dni (z wyjątkiem okresu uśpienia). Stosuje się nawozy potasowe, których skład zależy od etapu życia rośliny:

 • początek sezonu wegetacyjnego – azot-potas w stosunku 40:60;
 • tworzenie szypułki – górny opatrunek azotowo-fosforowo-potasowy w stosunku 30:30:40;
 • czas kwitnienia – nawozy fosforowo-potasowe w stosunku 40:60.

Nie możesz nawozić suchej mieszanki ziemi, zaszkodzi to tylko kwiatowi. Glebę należy najpierw podlać. Hippeastrum jest dobrze odżywiany specjalnymi roztworami dla roślin cebulowych, które są hodowane ściśle według instrukcji. Czas pierwszego karmienia to moment, w którym strzałka kwiatu osiąga 10-15 cm.

Doniczki z hipperastrum

Rozwijaj pojemnik

Średnica cebulki hippeastrum wynosi średnio 10 cm, ma długie korzenie. Aby wyhodować kwiat, będziesz potrzebować wąskiej i wysokiej doniczki, najlepiej ceramicznej. Skup się na następujących wymiarach: głębokość – do 15 cm, szerokość – o 5 cm większa niż średnica żarówki. Dno doniczki musi być wypełnione drenażem.

Przenosić

Lepiej jest przeszczepić hippeastrum wczesną wiosną, jednocześnie całkowicie odnawiając glebę. Zaleca się, aby miejsce zamieszkania dorosłych roślin zmieniało się co dwa do trzech lat. Latem bulwiasty kwiat można przenieść na otwarty teren, a wraz z nadejściem jesieni przywrócić go na swoje miejsce. W pierwszej połowie września roślina zostaje wykopana, suche łuski są czyszczone i koniecznie traktowane roztworami zawierającymi miedź. Zabieg przeszczepu należy wykonywać bardzo ostrożnie, aby nie zepsuć obszernych liści.

Zakup i aklimatyzacja w nowych warunkach

Uprawa hippeastrum zaczyna się od zakupu rośliny w kwiaciarni.
Zdrowa cebulka kwiatowa wygląda tak:

 • górna łuskowata warstwa jest gładka, sucha, równomiernie zabarwiona, brązowa;
 • bulwa jest gęsta, bez plam i pieczęci;
 • liście (jeśli występują) – jednolity kolor, bez plam;
 • korzenie są białe (zwykle wyglądają przez otwory drenażowe).

Jeśli żarówka jest zdrowa…

Opieka nad hippeastrum po zakupie polega na umieszczeniu rośliny w półcieniu i izolacji od kwiatów „starszych” na około kilka tygodni. Jeśli kupiłeś tylko żarówkę hippeastrum, wykonaj trzy proste kroki.

 • Leczenie. Nabytą żarówkę oczyszczamy z wysuszonych łusek i traktujemy fungicydami. Może to być gotowy preparat sklepowy lub mieszanka Bordeaux (połączenie siarczanu miedzi i wapna gaszonego).
 • Lądowanie. Następnie potrzebujesz płytkiego lądowania w wąskiej i wysokiej doniczce z mokrą mieszanką ziemi. Pogłębiamy cebulę do dużej części jej wysokości, jedna trzecia powinna znajdować się na wierzchu gleby.
 • Wybór lokalizacji. Garnek stawiamy w jasnym, ciepłym miejscu i nie podlewamy aż do pierwszych kiełków.
 • Doświadczeni hodowcy kwiatów zalecają sadzenie cebulki na „poduszce” kalcynowanego gruboziarnistego piasku (około 1,5 cm). To ochroni hippeastrum przed możliwą infekcją i chorobą.

  cebulki hipperastrum

  … a jeśli „problematyczne”

  Jeśli materiał do sadzenia okazał się zepsuty, nie spiesz się, aby się zdenerwować. Poniższy przewodnik w pięciu krokach pomoże Ci przygotować i posadzić nawet lekko uszkodzoną cebulę.

 • Resuscytacja korzeni. Uszkodzone korzenie starannie przycinamy, a miejsca nacięć posypujemy popiołem lub cynamonem. To samo robimy ze zbyt długimi korzeniami.
 • Usuwanie uszkodzeń. Uszkodzone wizualnie obszary żarówki i uszkodzenia są również odcięte.
 • Leczenie. Możesz poprawić żarówkę, umieszczając ją w roztworze Fundazolu na pół godziny. Fungicyd można zastąpić zwykłą zielenią.
 • Wysuszenie. Susz cebulę na dzień przed sadzeniem.
 • Lądowanie. Następnie postępujemy podobnie do poprzednich instrukcji.
 • Dlaczego nie kwitnie: przyczyny i rozwiązania

  Wydawałoby się, że roślina została posadzona troskliwymi rękami, otrzymuje przyzwoitą opiekę, ale odmawia kwitnienia. Można wskazać pięć powodów.

 • Wyczerpanie żarówki. W okresie wegetacji hippeastrum gleba bardzo szybko wyczerpuje się, ponieważ roślina potrzebuje ogromnej ilości składników odżywczych. Karm regularnie.
 • Pojawienie się „dzieci”. Hippeastrum poświęca całą swoją energię na dorastanie „potomstwa”. Małe cebule są krojone, a „rany” są traktowane popiołem.
 • Owady szkodniki. Hippeastrum poświęca swoje siły na walkę z przędziorkami, robakami czy łuskami.
 • Zgnilizna żarówki. Zalanie gleby powoduje gnicie cebulki. W rezultacie hippeastrum nie kwitnie.
 • Złe światło. Nie ma kwitnienia, ponieważ podczas intensywnego wzrostu kwiat nie miał wystarczającej ilości światła.
 • 3 sztuczki doświadczonych hodowców kwiatów

  Jeśli przeanalizujemy doświadczonych hodowców kwiatów, możemy zauważyć trzy sztuczki, które sprawią, że hippeastrum zakwitnie.

 • Przetwarzanie na gorąco. Umieść żarówkę w gorącej wodzie (45ºC). Sadzić po trzech godzinach. Po tym zabiegu roślina zakwitnie po trzech do czterech tygodniach.
 • Półroczna „hibernacja”. Od sierpnia do końca stycznia trzymaj hippeastrum w ciemnym, suchym miejscu. Przestań podlewać. Następnie wyprowadź na światło dzienne, wznów podlewanie. Kwiaty pojawią się za półtora miesiąca.
 • Dodatkowe jedzenie. W lipcu musisz odciąć wszystkie liście i przestać podlewać przez miesiąc. Przy pierwszym podlewaniu zastosuj złożony nawóz. Roślina zakwitnie na przełomie sierpnia i września.
 • Pielęgnacja po kwitnieniu: 4 zasady

  Równie ważne jest, aby wiedzieć, jak dbać o hippeastrum po kwitnieniu, ponieważ wtedy kładzie się fundament pod dalszy wzrost rośliny. Poniższe cztery zasady przyniosą korzyści roślinie.

 • Usuwamy kwiatek, zwiędły kwiat należy odciąć.
 • Wycinamy liście. Delikatnie zegnij liście dłońmi, a po zżółknięciu pokrój.
 • Przeszczepiamy. Miesiąc po kwitnieniu hippeastrum można przesadzić do nowej gleby (sądząc po recenzjach, wielu hodowców kwiatów to robi).
 • Przygotowanie do fazy uśpienia. Kontynuuj podlewanie i nawożenie, przygotowując roślinę do długiego odpoczynku, czyli do etapu uśpienia. W tym okresie hippeastrum nie będzie wykazywać żadnych widocznych „znaków życia”. Wszystkie procesy (rozwój liści i szypułek) zachodzą w środku cebulki.
 • Co ciekawe, cykle życia hippeastrum są podatne na „programowanie”. Można ją sztucznie odstawić w dowolnym momencie, a nawet stymulować kwitnienie w wybranym terminie. Aby to zrobić, wystarczy „oszukać” roślinę, zmieniając cykl sezonowy. Na przykład zorganizuj mu zimę we wrześniu, a lato w grudniu. W takim przypadku hippeastrum zakwitnie zimą, na święta noworoczne.

  Szkodniki i choroby

  Rośliny bulwiaste, w tym hippeastrum, są podatne na choroby. Dręczą go również owady.

  Główną przyczyną chorób hippeastrum jest obfite podlewanie, a także nagłe zmiany temperatury, niewłaściwie dobrana mieszanka gleby i nadmierna dawka nawozu azotowego. Od pojawienia się nowych ognisk stagonosporozy przesadzenie rośliny do innej doniczki i odnowienie gleby pozwoli zaoszczędzić.

  Możesz zrozumieć, co dzieje się z rośliną, za pomocą czterech zewnętrznych znaków.

 • Plamy i pęknięcia na szypułce. Rozwija się szara zgnilizna. Wymagane leczenie fungicydami.
 • Żółknięcie liści. W przypadku hippeastrum liście żółkną lub zmienia się kolor kwiatów, jeśli roślina jest dotknięta mszycami, wciornastkami. Do leczenia stosuje się insektycydy ogólnoustrojowe (Fitoverm, Vertimek, Artelik).
 • Czerwone lub żółte plamy na liściach. Zostały spowodowane przez przędziorka. Pozbądź się go akarycydami.
 • Plamy i kropki koloru czerwonego na żarówce. Znak niebezpiecznej choroby stagonosporozy lub czerwonego oparzenia, z którym należy sobie poradzić natychmiast i radykalnie, w przeciwnym razie roślina umrze. Wycina się wszystkie zainfekowane i wątpliwe miejsca, w tym liście i korzenie. Cebule są traktowane preparatami zawierającymi miedź lub grzybobójczymi. Skuteczny „Fundazol” lub „Fitosporin”. Oprócz tych traumatycznych zabiegów nie ma innego sposobu na reanimację hippeastrum.
 • Żarówki są traktowane rękawicami ochronnymi, unikając kontaktu z „chemią” na skórze. Czas trwania zabiegu zależy średnio od ciężkości uszkodzenia kwiatu – od pięciu do siedmiu minut do pół godziny. Preparaty chemiczne z cebulek nie są zmywane.

  Kiełki Hipperastrum w doniczce

  reprodukcja

  Hippeastrum są rozmnażane metodami nasiennymi i wegetatywnymi. Pierwsza uważana jest za dość długą, energochłonną i nieefektywną, ponieważ nie gwarantuje zachowania komórek macierzystych przez kwiat. Druga to bardziej powszechna i skuteczna opcja. Obejmuje dwie metody: rozmnażanie przez „dzieci” lub podział żarówki.

  posiew

  Zasadniczo rozmnażanie hippeastrum przez nasiona jest wybierane przez hodowców, ponieważ trzeba sztucznie zapylać roślinę. Sadzonki po udanej procedurze pojawią się za kilka miesięcy.

  Tylko świeżo zebrane nasiona dają stuprocentowe kiełkowanie. Dlatego ważne jest, aby odgadnąć czas, aby wiosną posadzić je w glebie piaszczysto-listnej. Sadzonki pojawią się za około 15-20 dni. Tak wyhodowana roślina zakwitnie około czwartego lub piątego roku.

  „Dzieci”

  Osobliwości. Jest to naturalny, a więc najkorzystniejszy sposób. Trzyletnie cebulki hippeastrum, przy odpowiedniej pielęgnacji, dają trzy „dzieci”, które wyrastają po bokach cebulki matki. Przeszczepiamy „dzieci” w pięciu etapach.

 • Ostrożnie oddziel małą cebulę od głównej.
 • Posyp miejsce separacji drewnem lub węglem aktywnym lub popiołem.
 • Sadzimy w przygotowanej glebie, pogłębiając cebulki do połowy ich wysokości.
 • Dopóki nie pojawią się pierwsze liście (półtora do dwóch miesięcy), utrzymujemy wilgotność gleby. Są to optymalne warunki do powstania silnego systemu korzeniowego.
 • Cebule z młodymi liśćmi przesadza się do osobnych doniczek.
 • Jeśli żarówka z jakiegoś powodu wysycha lub odwrotnie, gnije, spróbuj uratować roślinę. W tym celu odetnij wszystkie zdrowe, soczyste łuski, zdezynfekuj je roztworem fungicydu, posadź w przygotowanej luźnej glebie, wodzie i przykryj polietylenem, aby uzyskać efekt cieplarniany. Pierwsze kiełki wykluwają się za 10-14 dni. Dzięki temu bez korzeni można uzyskać nowe cebulki.

  dzieląc żarówkę

  Kwiaciarnie coraz częściej praktykują tę metodę hodowli hippeastrum. Jednak ta metoda jest dość ryzykowna, ponieważ infekcja może dostać się do rany (miejsca nacięcia). W tym przypadku przeszczep obejmuje pięć następujących kroków.

 • Wybieramy dorosłą, zdrową cebulę.
 • Przeciąć na pół, pozostawiając równe części łusek i korzeni na każdym plasterku.
 • Świeże kawałki posyp węglem drzewnym.
 • Połówki sadzimy w podłożu torfowym.
 • Po pojawieniu się „dzieci” (maksymalnie po kilku miesiącach) sadzamy je w osobnych pojemnikach.
 • W zależności od wielkości żarówki można ją podzielić na więcej akcji (do 16). Ich szerokość powinna wynosić 1-2 cm.

  Uprawa hippeastrum w domu ma swoją specyfikę, ale początkujący kwiaciarnie mogą dobrze opanować cechy pielęgnowania i rozmnażania tego pięknego kwiatu ozdobnego. Jeśli zdecydujesz się samodzielnie wyhodować pełnoprawną roślinę kwitnącą z cebul potomnych, bądź cierpliwy. Przez pierwsze dwa lata młody hippeastrum nie jest pozbawiony liści i nie jest wysyłany do odpoczynku: wzrost cebulki i tworzenie się w niej pąków będzie zależeć od intensywności wzrostu liści. Z pierwszymi kwiatami o niezwykłej urodzie, górującymi nad soczystymi liśćmi, hippeastrum zachwyci za trzy lata.

  Jadwiga Mazurek

  Edytor

  Rate author