Pielęgnacja storczyków Vanda w domu, metody uprawy, podlewanie, rozmnażanie

Pielęgnacja storczyków Wanda, odmiany i metody podlewania

Vanda to roślina epifityczna (epifity żyją na drzewach, ale nie pasożytują, lecz wykorzystują je jako podporę). Należy do rodziny orchidei. Rośnie w klimacie tropikalnym. Zasięg – Indonezja, Filipiny, Północna Australia, Chiny.

Opis botaniczny

Storczyk typu monopodial (bez pseudobulw, powstaje jedna łodyga z jednym punktem wzrostu). Szaro-zielone mocne korzenie pokryte są porowatą tkanką martwych komórek. Tkanina łatwo wchłania wilgoć z otoczenia i ją zatrzymuje. Dodatkowo pełni funkcję ochrony przed agresywnym działaniem słońca.

Łodyga jest wysoka, przy dobrej pielęgnacji rozciąga się do metra. Liście są gęste, skórzaste, pasiaste. Ułożone naprzemiennie na łodydze, naprzeciw. Kolor jest zwykle czysto zielony, czasem z niebieskawym odcieniem.

Podczas kwitnienia wanda uwalnia długie łodygi kwiatowe z kątów liści. Każda szypułka zawiera do 15 pąków. W zależności od wieku i kondycji rośliny jednocześnie powstaje od jednej do czterech szypułek kwiatowych. Czas kwitnienia – do trzech miesięcy. Kwitnie dwa lub trzy razy w roku.

Wanda ma ciekawą funkcję. Nowo otwarte kwiaty są blade i małe. Stopniowo rosną, stają się jaśniejsze. Dojrzały kwiat jest duży, bogaty w kolory.

Subtelności wyboru sadzonki w sklepie

Kupując storczyk vanda, należy zwrócić uwagę na pochodzenie rośliny. Lepiej kupować nie z rąk, ale w wyspecjalizowanych sklepach. Zbadaj tag – wskazuje odmianę, podstawowe informacje o roślinie.

 • Pochodzenie i wiek. Lepiej nie kupować egzemplarzy sprowadzanych z innych krajów. Są bardzo trudne do zniesienia aklimatyzacji, często umierają. Preferowane są storczyki uprawiane w lokalnym klimacie. Optymalny wiek rośliny wynosi od dwóch lat.
 • Stan ogólny. Dokładnie obejrzyj wandę pod kątem szkodników, oceń jej ogólny wygląd. Brak liści w najniższej części łodygi jest uważany za normę, ekspozycja na środek wysokości jest odchyleniem. Kwiat jest wyraźnie niezdrowy lub rośnie w nieodpowiednich warunkach. Z tego powodu mogą pojawić się problemy adaptacyjne.
 • system korzeniowy. Wielkość korzeni nie odgrywa szczególnej roli. Zwróć uwagę na ich kolor. Kolor zdrowych korzeni jest jednolity, bez plam. Konsystencja jest gęsta. Obecność miękkich obszarów wskazuje na początkowy etap rozpadu.
 • Pozostawia. Zdrowy liść jest jędrny i gładki. Nie kupuj vandy ze złożonymi, pomarszczonymi liśćmi.

Jak dbać o storczyk vanda po zakupie? Zacznij od stworzenia warunków kwarantanny. Odizoluj go od innych roślin domowych, nie wystawiaj na słońce, oszczędnie podlewaj. Kwiat potrzebuje czasu na dostosowanie się do mikroklimatu Twojego mieszkania. Czas trwania kwarantanny to dwa tygodnie. Po kwarantannie są przesadzane do świeżej gleby.

Główne odmiany

Rodzaj obejmuje około 50 gatunków. Wandy są łatwe do krzyżowania, co pozwala hodowcom regularnie zachwycać hodowców kwiatów nowymi odmianami. Najczęściej spotykane są następujące rodzaje storczyków Vanda.

 • Wanda jest zwijana. Wysoka odmiana z rozwiniętym systemem korzeniowym. W warunkach naturalnych dorasta do trzech metrów. W mieszkaniach nie rośnie do takich rozmiarów. Każda szypułka wytwarza do sześciu dużych kwiatów. Płatki są zaokrąglone, brzegi pofalowane. Warga (zrośnięte dolne płatki) jest trójpłatkowa. Środek wargi jest fioletowy, boki żółte z małymi czerwonymi plamkami. Kolor jest zwykle w połowie jesieni.
 • Wanda niebieska. Niebieska kolorystyka to rzadkość wśród storczyków. Wygląda nietypowo, ciekawie, pięknie. Łodyga dobrze rozwinięta, prosta, metr wysokości. Liście w kształcie paska zębatego ułożone są w dwóch rzędach. Na jednej szypułce zbiera się do 15 kwiatów. Kolorystyka jest gładka lub z wzorem siateczki. Warga jest mała, intensywnie zabarwiona. Kwitnie jesienią.
 • Wanda trójkolorowa. Wysokość do półtora metra. Liście w kształcie pasa ułożone są w dwóch rzędach. Na każdej szypułce tworzy się do dziesięciu pachnących dużych kwiatów. Kolor jest biały lub kremowy, często z brązowawymi plamkami. Płatki jajowate, pofalowane na brzegach. Warga jest duża, pośrodku w kształcie gitary, pomalowana na jasny fiolet lub róż. Kwitnie wielokrotnie i długo – od października do stycznia, od maja do czerwca.

Metody uprawy

Dzięki korzeniom powietrznym wanda otrzymuje wilgoć i pożywienie nie tylko bezpośrednio z podłoża, ale także z otoczenia. Dlatego vandę uprawia się w klasyczny i niestandardowy sposób.

 • W wiszących koszach. Korzenie są gołe, podłoże nie jest używane. To najczęstszy i najskuteczniejszy sposób na utrzymanie vandy, imitujący przebywanie w naturalnych warunkach. Dbanie o korzenie storczyka wanda sprowadza się w tym przypadku do regularnego opryskiwania. Spryskaj nie tylko system korzeniowy, ale także liście. Latem opryskuje się je codziennie, zimą raz na trzy do czterech dni.
 • W plastikowej doniczce. Wanda sadzi się w podłożu z pokruszonej kory iglastej. Podlewaj rzadziej, dopiero po całkowitym wyschnięciu podłoża. Sądząc po recenzjach doświadczonych hodowców kwiatów, doniczka nie jest najlepszym rozwiązaniem dla vandy. Zwiększa się ryzyko zgnilizny korzeni.
 • Uprawa orchidei Vanda w kolbie. Popularny, spektakularny, ale najbardziej niefortunny sposób uprawy. Dostęp powietrza do wąskich szklanych wazonów jest utrudniony. Roślina nie otrzymuje odpowiedniej ilości tlenu, system korzeniowy nie jest wentylowany, gnije. Nie zaleca się uprawy wandali w wazonach i butelkach.

Uprawa vandy z gołym systemem korzeniowym jest uważana za optymalną. Ryzyko Fusarium (niebezpiecznej choroby grzybiczej) jest zminimalizowane. Korzenie biorą aktywny udział w procesie wymiany gazowej i wychwytywania światła.

Podstawy opieki

Jak wszystkie storczyki, Vanda wymaga warunków przetrzymywania. Opieka nad storczykiem Vanda w domu jest organizowana z uwzględnieniem jej cech, naturalnego środowiska.

 • Oświetlenie. Przechowywać w rozproszonym jasnym świetle. Unikaj ekspozycji na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Rosną na południowym lub południowo-zachodnim oknie. Latem w południe cieniuj tiulem. Zimą są oświetlane fitolampami.
 • Temperatura. Dopuszczalny zakres temperatur w okresie wiosenno-letnim wynosi 18-27˚С. Wanda wytrzymuje temperatury do 35˚C, pod warunkiem, że jest zacieniona, regularnie wietrzona i ma wysoką wilgotność powietrza. Pod koniec jesieni temperatura spada do 15-22˚С.
 • Wilgotność. Warunkiem jest wysoka wilgotność powietrza co najmniej 60%. Optymalny wskaźnik to 80%. Zwiększ wilgotność na dwa sposoby – systematyczne spryskiwanie, zainstalowanie tacy z wodą i ozdobnych kamyków. Zachęca się do stosowania nawilżaczy elektronicznych.
 • Najlepszy opatrunek. Wskazane jest stosowanie specjalnych nawozów do storczyków. Uniwersalne kompleksy mineralne do kwiatów stosuje się w zmniejszonej dawce. Odetnij go dwa lub trzy razy. Nawozy w wysokim stężeniu prowadzą do oparzeń systemu korzeniowego. Okres nawożenia przypada na wiosnę i lato w fazie aktywnego wzrostu.
 • Gleba. Możesz użyć gotowej gleby do storczyków. Ale lepiej sam to ugotować. Podłoże składa się z kory sosnowej i torfowca. Dodatkowo dodaj węgiel drzewny, wiórki piankowe. Podczas sadzenia największe kawałki (kora, styropian) umieszcza się na dnie doniczki, resztę przestrzeni wypełnia drobnoziarnista mieszanka.
 • Przenosić. Wanda nie lubi przeszczepów, długo trwa rekonwalescencja po nich. Przeszczepione w skrajnych przypadkach. Wskazania do przesadzania – przekształcenie podłoża w pył, jego zakwaszenie, niewielka objętość doniczki. Przesadzanie w okresie kwitnienia jest niedopuszczalne. Najlepiej zrobić to po zakończeniu kwitnienia lub wczesną wiosną przed rozpoczęciem aktywnego wzrostu.

Latem dla vandy bardzo ważna jest dobra cyrkulacja powietrza. Przydatne jest zainstalowanie obok niego wentylatora. Zapobiega przegrzaniu systemu korzeniowego i odstrasza szkodniki. W suchym powietrzu i niskich temperaturach wentylator nie jest używany!

Przeszczep storczyków

Funkcje podlewania i opryskiwania

Wieczorem kwiat nie jest podlewany. Prawidłowo podlewaj storczyk vanda rano. Korzenie kąpie się w ciepłej wodzie przez około 15-20 minut. Możesz zrozumieć, że roślina otrzymała wystarczającą ilość wilgoci, zmieniając kolor korzeni – zmieniają kolor na zielony. Codzienne kąpanie jest zalecane tylko w czasie upałów. Przez resztę czasu robią przerwy między zabiegami na dwa do trzech dni.

Aby zneutralizować węglany, co trzy miesiące dodaje się do wody niewielką ilość kwasu cytrynowego w celu nawadniania. Możesz zmniejszyć częstotliwość kąpieli do raz w miesiącu, reszta czasu jest spryskiwana. Lepiej używać miękkiej wody – wiosna, deszcz. Aby sztucznie zmiękczyć wodę można do niej dodać specjalne preparaty do wody w akwariach. Są całkowicie bezpieczne dla roślin.

Jeśli wanda jest uprawiana w szklanym wazonie, bezpośrednio do nich wlewa się wodę. Poczekaj na zmianę koloru korzeni, zniknięcie bąbelków na powierzchni i wylej nadmiar płynu.

Nieprawidłowe, nadmierne podlewanie prowadzi do gnicia systemu korzeniowego. Storczyk Vanda musi zostać ożywiony. Uszkodzone części odcina się ostrym nożem, sekcje posypuje proszkiem węglowym. Orchideę zawiesza się do góry nogami, aby stymulować wzrost nowych korzeni. Utrzymuj wysoką wilgotność i stałą cyrkulację powietrza. Po uformowaniu młodych, zdrowych korzeni wanda wraca do swojej normalnej pozycji.

długość dnia

W umiarkowanych szerokościach geograficznych wanda otrzymuje wystarczającą ilość światła tylko latem. Przez resztę czasu brak światła rekompensuje instalacja świetlówek. Optymalna długość dnia to 12 godzin. W tabeli przedstawiono dane dotyczące czasu trwania godzin dziennych w różnych okresach roku oraz zalecanej liczby godzin świecenia.

Tabela – Ile godzin oświetlenia potrzebuje orchidea vanda o różnych porach roku

Miesiąc Średnia liczba godzin dziennych w pierwszej połowie miesiąca Średnia liczba godzin dziennych w drugiej połowie miesiąca Zegar z podświetleniem
Styczeń 7:36 8:03 4-4,5
luty 8:58 9:52 2-3
Marsz 10:50 11:49 jeden
kwiecień 13:01 14:00
Móc 15:04 15:54
czerwiec 16:41 17:00
lipiec 16:56 16:31
sierpień 15:40 14:50
wrzesień 13:41 12:43
październik 11:35 10:37 1-2
listopad 9:29 8:37 2,5-3,5
grudzień 7:52 7:31 4-4,5

Oznacza to, że wymagane jest dodatkowe oświetlenie od początku października do końca marca. Tabela pokazuje średnie wartości. Nie ma potrzeby obliczania czasu doświetlania z dokładnością do minuty.

Wiszące korzenie orchidei

Opieka podczas kwitnienia …

Na samym początku kwitnienia, gdy tylko utworzy się szypułka z pąkami, kładą podporę. Jeśli nie zostanie to zrobione natychmiast, szypułka opadnie pod ciężarem otwartych kwiatów. Aby osiągnąć bujne kwitnienie i wydłużyć jego czas trwania, możesz stworzyć sprzyjające warunki.

 • Miejsce. Bez zbędnej potrzeby nie przestawiaj doniczki. Staraj się w ogóle nie zmieniać pozycji puli. Wanda upuszcza pąki.
 • Garnek. Stan systemu korzeniowego jest bezpośrednio związany z powstawaniem szypułek. Jeśli vanda jest uprawiana w doniczce, musi być przezroczysta, aby nie zakłócać fotosyntezy.
 • Podświetlenie. Jeśli wanda kwitła zimą, wymagane jest podświetlenie. Przede wszystkim powinna być oświetlona sama szypułka, jej czubek.
 • Temperatura. Ważnym warunkiem obfitego kwitnienia są dzienne różnice temperatur około 5 ° C. W okresie kwitnienia wanda jest utrzymywana w chłodzie nie wyższej niż 22 ° C.
 • Najlepszy opatrunek. Kwitnienie stymuluje wprowadzanie fosforu i potasu. Azot stymuluje wzrost, ale zapobiega tworzeniu się pąków.

Jeśli wanda nie kwitnie, naruszony jest jeden z tych warunków – nie ma codziennych zmian temperatury, roślina ma mało światła, za mało jedzenia.

… i po

Po kwitnieniu wykonuje się szereg zabiegów z użyciem storczyka vanda. Szypułkę zaleca się ciąć dopiero po całkowitym wyschnięciu. Jest pusta w środku – jeśli woda dostanie się do otworu podczas nawadniania, pień zgnije. Zaraz po przycięciu lepiej pokryć go woskiem pszczelim.

Szypułka z zieloną końcówką nie jest dotykana. Po pewnym czasie mogą na nim ponownie tworzyć się pąki. Spróbuj przyciąć szypułkę nad trzecim węzłem po opadnięciu kwiatów. Jest szansa, że ​​za kilka miesięcy pojawi się nowa szypułka. Ale powtarzające się kwitnienie nie będzie tak obfite i długie.

reprodukcja

Głównym sposobem rozmnażania storczyków vanda w domu są dzieci. Dzieci to procesy boczne. Tworzone rzadko i tylko na dorosłych storczykach. W momencie rozstania dziecko musi mieć własne korzenie. Pędy dziecięce są starannie odcinane ostrym nożem, miejsca cięcia są traktowane proszkiem węglowym.

Posadzone na luźnym podłożu, stwarzają warunki szklarniowe. Imitowana szklarnia domowa – pudełko pokryte polietylenem lub szkłem. Wilgotność wewnątrz szklarni nie powinna spaść poniżej 85%. Początek wzrostu wskazuje na udane ukorzenienie. Ukorzenione niemowlęta sadzi się w pojedynczych doniczkach.

Drugim sposobem jest ukorzenienie sadzonek wierzchołkowych z korzeniami powietrznymi. Wytnij je z pędów bocznych. Sadzonki korzeniowe w mieszance torfowca, kory sosny i korzeni paproci. Warunki są identyczne jak ukorzenienie dzieci.

Kobieta podlewająca orchideę

Narastające problemy

Wandę atakują pospolite szkodniki roślin doniczkowych – mszyce, przędziorki, łuski, wciornastki. Głównym sposobem radzenia sobie z nimi jest stosowanie środków owadobójczych. Preparaty uniwersalnego działania – „Aktellik”, „Aktara”, „Inta-vir”.

Gdy korzenie gniją, zaleca się potraktowanie storczyka wanda za pomocą fungicydów. Najlepszym lekarstwem na takie przypadki jest Fitosporin. Wszystkie uszkodzone miejsca są wycinane i traktowane proszkiem węglowym. Często pojawiają się problemy, które nie są związane z chorobami i owadami. Poniższa tabela pomoże ustalić przyczynę.

Tabela – Problemy w uprawie storczyków Vanda i ich przyczyny

Problem Prawdopodobne przyczyny
Bez kwitnienia – Brak światła;
– nadmiar azotu;
– brak dobowych wahań temperatury
Szypułka umiera przed kwitnieniem – Uszkodzenia przez przędziorków lub wciornastki;
– suche powietrze i gleba
jesienne kwiaty – przędziorek lub wciornastki:
– długotrwały brak podlewania;
– zbyt wysoka temperatura;
– przenoszenie doniczki;
– zmiana warunków przetrzymywania
Żółte liście – Nadmiar światła;
– słabe, nieregularne podlewanie;
– brak pierwiastków śladowych;
– wysoka temperatura powietrza
Zatrzymany wzrost korzeni – Brak światła w zimie;
— niska temperatura powietrza;
– suche powietrze lub gleba
Zgniłe korzenie – Gęste podłoże;
– woda stojąca;
– choroba grzybicza.
Liście więdną – Ekspozycja na bezpośrednie działanie promieni słonecznych
– szkodniki;
– suche powietrze;
– przeziębienie

Głównymi czynnikami pełnego rozwoju wandy są długie godziny dzienne, wysoka wilgotność, swobodny dostęp powietrza do systemu korzeniowego i codzienne zmiany temperatury.

Pielęgnacja orchidei Vanda nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Zajmie to trochę cierpliwości, czasu i wiedzy. Włożone wysiłki w pełni opłaciły się pięknym, długim kwitnieniem.

Jadwiga Mazurek

Edytor

Rate author