Plectranthus: pielęgnacja domowa po zakupie i podczas kwitnienia

Jak dbać o plectranthus: ochrona przed molem i odświeżacz powietrza w jednej doniczce

Plectranthus to niemal bajeczna roślina: brzegi rzeki Limpopo są uważane za jej ojczyznę. Pamiętasz kreskówkę o tej samej nazwie opartą na pracach Korneya Czukowskiego? Wiecznie zielony krzew został zidentyfikowany w Afryce Południowej, a następnie niemal natychmiast rozprzestrzenił się na inne kraje wschodnie, takie jak Malezja, Indie i Japonia. Obecnie uprawa plectranthus (mięta pokojowa) w domu jest powszechnym i wszechobecnym zjawiskiem. Nie zaskoczysz nikogo drzewem trzonowym w doniczce. Nie sprawiło to jednak, że kwiat stał się mniej popularny. Sekret tkwi w jego „wszechstronności”, której nie mogą pochwalić się inne rośliny doniczkowe.

Domową miętę uprawia się nie na kwiaty, ale na liście. Atrakcyjne kwiatostany plectranthus można nazwać tylko rozciągliwymi. Ale naprawdę godne uwagi są liście o tym samym kształcie i rozmiarze, którymi porozrzucane są łodygi krzewu. Najpiękniejsze drzewo trzonowe wygląda jak ampeliczna roślina żyjąca w wiszącej donicy.

Mieszkańcy krajów skandynawskich nazywają plectranthus „szwedzkim bluszczem”. Na całym świecie suche i świeże liście tej rośliny używane są jako przyprawa do dań drobiowych i mięsnych.

Rodzaje mięty do pokoju

Plectranthus to krzewy i półkrzewy, które można wyróżnić nie tylko wyglądem, ale także zapachem liści. Liście krzewów pachną trawą, a krzewy popularne w kwiaciarni domowej pachną miętą. Wśród najczęstszych rodzajów kretów w tabeli opisano cztery.

Tabela – Główne rodzaje plectranthus i ich cechy wyróżniające

Pogląd Osobliwości
w kształcie koła – Liście duże o długości 6 cm;
– obrzeże mleczne i plamy mleczne na blaszce liściowej;
– wizualnie bardzo podobny do słynnego kwiatowego coleusa w pomieszczeniach
krzewiasty – Pomarszczone, monochromatyczne liście w kształcie serca;
– duży rozmiar blachy;
– Reaguje na dotyk uwalniając olejki eteryczne
Ertendal – Rzeźbione liście;
– górna część blaszki liściowej jest różowa, a dolna zielona;
– pachnie kamforą;
– wymaga ciągłego szczypania;
– posiada najlepsze walory dekoracyjne wśród plektrantu
Poczuł – Rzeźbione liście;
– pędy opadające;
– lekko pachnie miętą;
– blaszka liściowa i łodygi pokryte są włoskami;
– potrzebuje dużo światła słonecznego

Właściwa pielęgnacja plektrantusa

Opieka nad plectrantusem w doniczce po zakupie opiera się na zasadzie stworzenia kwiatowi warunków zbliżonych do jego rodzimego klimatu subtropikalnego: odpowiedni poziom wilgotności, dużo światła słonecznego i ciepłego powietrza.

Wybór lokalizacji i oświetlenia

Idealną lokalizacją dla plektrantusa jest parapet okienny skierowany na południowy zachód. Osiedlając się w tym miejscu mieszkania lub domu, wiecznie zielony krzew będzie w pełni zaopatrzony w rozproszone światło słoneczne. Pod bezpośrednimi promieniami słońca nie należy zastępować mięty w pomieszczeniach. Przedłużona i ciągła ekspozycja na światło ultrafioletowe na łodygach spowoduje żółknięcie plectrantusa i odpadnięcie liści. Dlatego oświetlenie powinno być obfite, ale rozproszone.

Zimą, gdy światło dzienne jest zbyt krótkie, kretowisko należy wyposażyć w lampę, aby stworzyć sztuczne oświetlenie i zrekompensować brak światła.

Szary

Roślina subtropikalna czuje się komfortowo w naszej tradycyjnej temperaturze pokojowej od 20°C do 25°C. Zimą wiecznie zielony krzew jest gotowy do znoszenia wahań temperatur od 16°C do 19°C. Ale jeśli temperatura spadnie poniżej wyznaczonego minimum, plectranthus natychmiast zrzuci liść i pozostanie nagi.

Podlewanie i nawilżanie

Plectranthus kocha wilgoć nie mniej niż światło słoneczne. W lecie intensywnie rośnie ampeliczny kwiat. Oznacza to, że szybko zużywa swoje zapasy wilgoci. Począwszy od połowy wiosny, kiedy temperatura w pomieszczeniu wzrośnie powyżej 22°C, konieczne jest zwiększenie częstotliwości podlewania krzewu i opryskiwanie go raz dziennie osiadłą wodą. W okresie mrozów podlewanie plektrantu (mięty pokojowej) powinno odbywać się co cztery dni.

Przygotowanie gleby

Gleba przeznaczona do uprawy kretowiska powinna mieć niską gęstość. Roślina podzwrotnikowa uwielbia „przewiewną” glebę i ceni sobie, gdy hodowca nie zapomina o napowietrzaniu. Główne składniki podłoża dla plektrantu to pięć:

 • humus – jedna część;
 • sodowa ziemia – jedna część;
 • gleba liściasta – jedna część;
 • piasek rzeczny – 0,5 części;
 • torf – 0,5 części.

W przypadku braku gleby liściastej można ją zastąpić zwykłą ziemią ogrodową. Przydałoby się dodać do gleby perlit, który pomoże regulować wilgotność podłoża i sprawi, że będzie ono bardziej przewiewne – tak jak lubi plektrantus.

Karmimy

W okresie uśpienia (jesień i zima) kret nie musi być karmiony. Nawóz ma znaczenie tylko w ciepłym sezonie, od kwietnia do sierpnia. To znaczy, kiedy roślina rozpoczyna okres aktywnego wzrostu. Plectranthus będzie wystarczającym nawozem przeznaczonym do dekoracyjnych roślin domowych. W miarę możliwości należy naprzemiennie stosować napar mineralny z organicznym, stosując jeden z produktów co dwa tygodnie.

Przeszczepiamy

Będziesz mieć pierwszy przeszczep, gdy tylko przyniesiesz miętę ze sklepu do domu. Po raz pierwszy należy ostrożnie wyjąć roślinę z pojemnika, nie oddzielając systemu korzeniowego od grudki ziemi i dokładnie w takiej samej formie umieścić usuniętą zawartość w większej doniczce. Ponadto plectrantus przesadza się raz w roku, na wiosnę. Rośliny starsze niż pięć lat są przesadzane na żądanie – to znaczy, gdy system korzeniowy staje się większy niż przydzielona mu pojemność.

W razie potrzeby wiosną można przesadzić kret na otwarty teren. Na przykład w ogrodzie od frontu lub w wiejskim kwietniku. Jednak czynność tę należy wykonać dopiero po ostatecznym rozgrzaniu.

Usuwanie kwiatów

Prawie wszyscy początkujący hodowcy kwiatów są zainteresowani tym, jak dbać o plectranthus podczas kwitnienia i jak w rzeczywistości kwitnie. Kwiatostany tych wiecznie zielonych krzewów są takie same. Mogą być w kilku kolorach: białym, kremowym lub matowym liliowym. Kwiatostany mają kształt parasola. Doświadczeni hodowcy kwiatów w swoich recenzjach zalecają odcięcie szypułki, aby roślina nie zużywała energii i siły na kwitnienie.

Plectranthus w koszu niezapominajek

Cięcie i szczypanie

Szczypanie młodych wierzchołków plectranthus jest warunkiem wstępnym powstania bujnego krzewu ozdobnego. Co więcej, im częściej to robisz, tym piękniejsze będą „łapy” drzewa trzonowego zwisające z doniczek. Prawidłowe przycinanie plektrantusa jest łatwe. Aby to zrobić, musisz wybrać słabe i bezlistne pędy, a następnie skrócić je dokładnie o połowę.

Łodygi i liście rośliny pozostałe po uszczypnięciu można zmiażdżyć i wykorzystać jako lek na ukąszenia komarów. Zmiękczone liście błyskawicznie łagodzą obrzęki i koją skórę.

3 sposoby na rozmnażanie drzewa ćmy

Plectranthus można rozmnażać przez sadzonki, nasiona lub dzieląc krzew. Wszystkie metody są łatwe do wdrożenia i dość skuteczne. 96% materiału sadzeniowego bez problemu ukorzenia się w osobnej doniczce.

sadzonki

Osobliwości. Co ciekawe, czasami rolę sadzonek mogą pełnić nawet liście. Tylko zdrowe i nieuszkodzone. Aby rozmnażać plektrantus przez sadzonki, postępuj zgodnie z algorytmem opisanym poniżej.

Algorytm działania

 • Odetnij szczyty.
 • Opuszczamy go do szklanki wody (jeśli używany jest arkusz, blacha nie powinna dotykać wody).
 • Czekamy na pojawienie się korzeni.
 • Sadzimy w doniczce z ziemią.
 • Korzenie na młodych sadzonkach pojawiają się w ciągu tygodnia. Maksymalnie po 14 dniach.

  Podział buszu

  Osobliwości. Metodę rozmnażania mięty pokojowej poprzez podzielenie krzewu można zastosować w procesie corocznego przesadzania roślin. „Dzieci” oddzielone od kłącza kwiatu matki można natychmiast posadzić w osobnych doniczkach z podłożem przygotowanym wcześniej lub zakupionym w sklepie. Zaleca się podzielenie rośliny o rozwiniętym systemie korzeniowym.

  Algorytm działania

 • Wyciągamy plektrantus z doniczki i lekko strząsamy ziemię z kłącza.
 • Za pomocą ostrego noża kuchennego dzielimy kłącze.
 • Plastry posyp pokruszonym węglem aktywnym, aby zabezpieczyć je przed próchnicą.
 • Nowe fragmenty przesadzamy do oddzielnych pojemników.
 • Lekko zwilżyć podłoże i pielęgnować jak zwykle.
 • kiełki plektrantusa

  Sadzenie nasion

  Osobliwości. Nasiona do sadzonek najlepiej kupować w sklepie. Optymalny czas sadzenia to kwiecień-maj. Przyjmując tę ​​metodę należy pamiętać, że nasiona mięty pokojowej mogą kiełkować dokładnie w zakresie temperatur od 20°C do 24°C, dzięki czemu nigdy nie są posypywane ziemią podczas sadzenia.

  Algorytm działania

 • Wysiewamy nasiona, rozrzucając je po powierzchni gleby i lekko wciskamy każde ziarno w glebę.
 • Tydzień później, gdy tylko nasiona wykiełkują, zaczynamy umiarkowane podlewanie.
 • Po czterech do pięciu tygodniach przesadzamy sadzonki do oddzielnych pojemników.
 • Narastające problemy

  Większość chorób dotykających plectranthus występuje z winy samego hodowcy. Przepełnione, niedopełnione, zamarznięte, zapomniane nakarmić. Wszelkie złe działania popełnione w stosunku do kwiatu mogą wpłynąć na jego samopoczucie i mieć widoczne konsekwencje. W tabeli przedstawiono najczęstsze problemy, z jakimi borykają się hodowcy w procesie uprawy kreta.

  Tabela – Choroby plektrantu spowodowane niewłaściwą opieką

  Choroba Przyczyna Leczenie
  Liść żółknie i opada, roślina nie kwitnie – Przeziębienie – Osiągnij odpowiednią temperaturę pokojową dla rośliny
  Zgnij u podstawy korzenia – Podlewanie;
  – przeziębienie;
  – nadmierne podlewanie
  – Usuń zgniłe fragmenty korzeni, wyłapując 2 cm zdrowych korzeni;
  – w przypadku poważnych uszkodzeń usuń roślinę z domu i zagotuj pojemnik, w którym była zawarta, ponieważ nie będzie już możliwe uratowanie kwiatu
  Ospałość liści i łodyg – Niedobór wody – Ustabilizuj swój harmonogram nawadniania
  Niezdrowe jasnozielone liście – oparzenie słoneczne -Przenieś roślinę z dala od bezpośredniego światła słonecznego
  Pojawienie się szarych plam na liściach – Mączniak;
  – przepełnienie roślin
  – Spryskaj roślinę roztworem serwatki (100 g serwatki na szklankę wody)

  kwiaty plektrantusa

  szkodniki owadzie

  Szkodniki rzadko atakują plectranthus, ale kiedy się pojawią, mogą znacznie go zaszkodzić. Istnieją dwa powody rozmnażania się owadów na liściach kretowiska. Pierwszy to suche powietrze w pomieszczeniu. Druga to infekcja z kwiatów rosnących w sąsiednich doniczkach lub z bukietów przyniesionych do domu z ulicy i umieszczonych w wazonie. Co zrobić ze szkodnikami, pokaże tabela.

  Tabela – Szkodniki mięty pokojowej i jak sobie z nimi radzić

  Szkodnik Manifestacje Metoda walki
  przędziorek – Z tyłu liści pojawia się sieć – Przykryj ziemię polietylenem i dokładnie spłucz kwiat pod prysznicem, zmywając owady z obu stron liści;
  – jeśli to nie pomoże, miętę domową należy potraktować środkami owadobójczymi
  mszyca – Na odwrotnej stronie liści i łodyg nagromadziły się małe, jasnozielone, przezroczyste owady
  Szczitówka – Łodygi Plectranthus pokryte są brązowymi naroślami
  mączlik – Na odwrocie liści nagromadziły się małe białe owady ze skrzydłami

  Środki owadobójcze są dostępne w centrach ogrodniczych i kwiaciarniach. Są to chemikalia przeznaczone do eliminowania owadów z kwiatów w pomieszczeniach. Konieczne jest rozcieńczenie leku ściśle według instrukcji.

  Liście niektórych rodzajów mięty do pokoju wyglądają jak monety. Być może dlatego istnieje wiele przesądów związanych z plektrantusem. Uważa się, że ten kryty kwiat jest w stanie przyciągnąć do domu przepływ gotówki. A osoba, która umie dbać o plektrantusa i podlewa drzewko pieniędzy, podobno w ten sposób zwiększa swoją niezależność finansową. Zapach kretowiska, który ludzie tak bardzo lubią, jest kategorycznie nie tolerowany przez komary. A ćma nigdy nie dotknie futra, w kieszeni którego leży torba z suszonymi liśćmi tego domowego kwiatu.

  : „Zasadzam co najmniej 5 sztuk w jednej doniczce, aby zielenie wyglądały piękniej”

  Ja też go wyciąłem, a potem nie było czasu, wyszedłem …. w skrócie, teraz mam ogromny krzak i jest 8 łodyg, które rozciągnęły się o 60 centymetrów w górę)))) Wyciąłem jeden – posadziłem (ja zrobiłem nie korzeń, natychmiast posadziłem go w glebie i niczym nie przykryłem – zacząłem), przyniosłem go do pracy, utworzę nowy krzew.

  Tatiana %D1%8F-%D0%BC%D1%8F%D1%82%D0%B0%D0%BF%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82%D1%80%D0% B0%D0%BD%D1%82%D1%83%D1%81-%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%BD%D1%8B /

  Ta roślina pojawiła się w naszym domu ponad dziesięć lat temu, moja matka przywiozła ją od krewnych z Uralu. Była chwalona jako skuteczny środek do zwalczania ciem: te owady rzekomo odstraszają zapach rośliny. Nie wiem, jak kret reaguje na plectranthus, nie widziałem go. Ale muchy zdecydowanie się go nie boją: obserwowałem, jak spokojnie pełzają po liściach. Aromat plectranthus jest specyficzny, podobny do mieszanki mięty z jakąś maścią rozgrzewającą. Zapach pochodzi z dotykania liści i łodyg. Czasem zmywam kurz z liści (nie są gładkie, lekko owłosione, łatwo się odrywają) pod prysznicem, po czym całe pomieszczenie wypełnia się tym aromatem przez pół godziny.

  Jeśli nie przytniesz góry, plektrantus może rozciągnąć się do połowy okna. Po przycięciu zaczyna się rozgałęziać. Rośnie bardzo szybko. Całkowicie odnawiam plectranthus co pół roku, maksymalnie rok: odcinam wierzchołki 3-5 listków i wrzucam je do wody, aż zakorzenią się. Możesz od razu wbić go w wilgotną, luźną ziemię – również dobrze się zakorzeniają, najważniejsze jest powolne wklejanie łodygi, aby jej nie złamać. Plectaranthus może nie musi być odnawiany tak często, ale nie lubię, gdy jego łodyga jest pokryta cienką brązowo-beżową skórką. Gdy roślina traci moim zdaniem swój estetyczny wygląd, odcinam wierzchołki do ukorzenienia, wyrzucam łodygę z korzeniami, a połamane liście układam na półkach w łazience i toalecie (do aromatyzacji i dekoracji – nawet zerwane nie więdną przez 2-3 dni, a zielony kolor utrzymuje się przez co najmniej dwa tygodnie, na nich też utrzymuje się kurz), Po kilku tygodniach zbieram je i też wyrzucam. Doniczki można używać bez dziur i bez drenażu, ponieważ korzenie są cienkie, długie i jest ich dużo, całkowicie zaplatają ziemię i przyzwoicie piją, zwłaszcza w okresie wzrostu. Wolę posadzić co najmniej 5 sztuk w jednej doniczce, aby zielenie wyglądały bujnie. Plectranthus nie lubi jasnego słońca – liście stają się mniejsze, ale też rozciągają się w cieniu, tracąc swój kształt. Mój plectranthus nigdy nie kwitł, ale czytałem, że czasami kwitnie małymi niebieskimi kwiatostanami. traci kształt. Mój plectranthus nigdy nie kwitł, ale czytałem, że czasami kwitnie małymi niebieskimi kwiatostanami. traci kształt. Mój plectranthus nigdy nie kwitł, ale czytałem, że czasami kwitnie małymi niebieskimi kwiatostanami.

  Nadieżda66, https://irecommend.ru/content/bystro-rastet-aromatiziruet-pomeshchenie-i-vozmozhno-otpugivaet-mol

  Kiedy się pojawił, nie tylko mnie uderzył jego aromat. Lepiej trzymać go w kuchni lub w pomieszczeniach, w których nikt nie spędza nocy, ponieważ łatwo może wywołać silny ból głowy, zwłaszcza jeśli wywołują go inne czynniki (np. szczekanie psa itp.). Działa też destrukcyjnie na niektóre owady, ale nie na wszystkie (muchy spokojnie latają w jego obecności i te, które pojawiły się z ziemi). Być może jest ich mniej. Mam odmianę frotte, dość dekoracyjną od 5 lat, wtedy można zostawić tylko młode pędy i korzeń. Jeśli jest dużo pędów, można bez szczędzenia posadzić je bezpośrednio w ziemi – przetrwają najsilniejsze, co jest dobre dla przyszłej rośliny. Wymień geranium, jeśli jest zmęczona. Nie kwitnie. Jest frotte i gładki arkusz.

  Irina, http://otzovik.com/review_4442373.html

  Jadwiga Mazurek

  Edytor

  Rate author