Przepis na marynowane grzyby marynowane borowiki, łatwy i szybki sposób na marynowanie grzybów

Marynata do grzybów na zimę jak zrobić kiszoną solankę

Pieczarka biała jest najlepszym przedstawicielem królestwa grzybów. Przyciąga nie tylko dużymi rozmiarami (wygodny w montażu i gotowaniu). Ale także optymalne połączenie zdrowych elementów. Takie grzyby zaleca się spożywać przynajmniej raz w tygodniu zamiast dania mięsnego. A marynowane w pachnącej solance stają się idealną przekąską.

Cechy doboru i przygotowania borowików do marynowania

Przed gotowaniem borowików marynowanych na zimę należy je odpowiednio dobrać i przetworzyć. Tutaj rozważ następujące niuanse.

 • Smak grzybów nie zależy od ich wielkości, więc możesz bezpiecznie wybierać zarówno te duże, jak i małe. Te ostatnie są jeszcze wygodniejsze – można je wkładać do całych słoików, natomiast duże trzeba będzie pokroić na kilka części.
 • Mocne grzyby bez wad nadają się do wykrojów. Zbieracze grzybów oczywiście zalecają pobieranie „próbek” natychmiast po zebraniu. Ale dla tych, którzy nie znają zawiłości „cichego polowania”, powiedzmy, że zakupione grzyby okażą się nie mniej smaczne. Najważniejsze, że się nie starzeją. Uważa się, że pierwszy dzień po zbiorze grzybów uważany jest za najlepszy okres na marynowanie.
 • W przeciwieństwie do marynowanych grzybów czy masła, nie marynuje się całego białego grzyba, a jedynie jego kapelusz. Należy to wziąć pod uwagę przy zbieraniu lub kupowaniu, ponieważ wynikiem może być znacznie mniejsza ilość wykrojów niż planowano. Nie wyrzucaj nóg – można je usmażyć z cebulą lub zapiekać z mięsem.
 • Przepis na marynowane borowiki może zawierać sterylizację słoików lub poradę, jak się bez niej obejść. W pierwszym przypadku jest więcej gwarancji, że słoiki przetrwają do momentu, gdy będziesz chciał spróbować ich zawartości.
 • Grzyby nie powinny być moczone w wodzie przed gotowaniem, ponieważ aktywnie je wchłaniają. Trzeba je szybko spłukać pod bieżącą wodą, oddzielając czapki od nóg. Te ostatnie, jeśli planujesz gotować lub smażyć, wyczyść szczotką lub twardą myjką.
 • Technika marynowania borowików

  Jak więc marynować borowiki? Oferujemy instrukcje krok po kroku.

 • Słoiki dokładnie wypłucz, wysterylizuj jak zwykle. Włóż pokrywki do wrzącej wody (przed zwinięciem należy je gotować przez kilka minut).
 • W lesie rosną trzy białe grzyby
  Do garnka wlej około 3 cm wody. Nic więcej nie jest potrzebne, ponieważ po umyciu grzyby zdołały wchłonąć wodę. Wybierz rozmiar patelni w zależności od objętości pieczarek.
 • Dobrze posolić wodę i podpalić. Po ugotowaniu dodaj do niego kwas cytrynowy w ilości 2 gramów na kilogram grzybów. Kwasek cytrynowy nie tylko poprawi smak blanków, ale również zadba o zachowanie naturalnego koloru kapeluszy.
 • Pieczarki wrzucamy do wody, gotujemy na średnim ogniu. Regularnie mieszaj, aby grzyby nie przywierały do ​​dna garnka. Będą gotowe, gdy większość z nich opadnie na dno. Czas gotowania wynosi około 15 minut po ugotowaniu.
 • W tym samym czasie przygotuj marynatę do borowików, możesz wybrać przepis spośród proponowanych poniżej w tym artykule.
 • Gotuj marynatę przez co najmniej 15 minut i zdejmij z ognia. Dopiero potem wlej ocet (półtorej szklanki wody wymaga 50 ml 9% octu). Jeśli zrobisz to, gdy marynata się gotuje, ocet po prostu wyparuje.
 • Pieczarki układamy w słoikach, zalewamy marynatą. Następnie działaj na podstawie tego, ile planujesz przechowywać: nie na długo (do 2 miesięcy)  – przykryj wysterylizowanymi pokrywkami i natychmiast zwiń. Następnie obróć się do góry nogami, załóż koc i zawiń do ostygnięcia (około dnia); długi (ponad 2 miesiące)  – do każdego słoika dodaj kolejną łyżkę octu i taką samą ilość oleju roślinnego. Przykryj pokrywkami, włóż do garnka z wrzącą wodą i sterylizuj przez 30-40 minut (w zależności od objętości słoików). Po sterylizacji zwiń pokrywki.
 • Rodzaje marynat do marynowania borowików

  Równie ważne w kwestii gotowania marynowanych borowików na zimę jest znalezienie własnej wersji marynaty. W końcu wszystko zależy od smaku i upodobań do przypraw. Uniwersalny przepis na marynatę, który lubi absolutnie każdy, wygląda tak:

  • Marynowane borowiki w szklanych słoikach
   woda – w ilości 200 ml na litr słoika. Dodaj trochę z marginesem, ponieważ część wody się zagotuje;
  • sól – zwykła sól kamienna lub morska, w ilości 1,5 łyżki stołowej na litr płynu;
  • cukier – łyżka stołowa na tę objętość;
  • ziele angielskie – 6 groszków;
  • liść laurowy – 3 sztuki;
  • goździk – 2 kwiatostany.

  Na bazie tej marynaty możesz eksperymentować ze smakami:

  • jeśli lubisz gorzki smak, dodaj czarne ziarna pieprzu;
  • cynamon nada pikantny smak (lepiej używać w postaci paluszków);
  • jeśli grzyby będą używane w sałatkach, do marynaty można dodać 3 ząbki czosnku;
  • samodzielna i bardzo smaczna przekąska okaże się marynatą z ziołami – koperkiem i pietruszką.

  W każdym przypadku znajdziesz własny przepis na to, jak marynować biały grzyb i osiągnąć jego doskonały smak!

  : jak marynować borowiki

  Inne domowe przepisy

  Marynowane grzyby na zimę
  Kawior z grzybów
  Marynowane maślane grzyby
  na zimę w słoikach
  Dżem z ogórka

  Smacznego!

  Jadwiga Mazurek

  Edytor

  Rate author