Ripsalidopsis: pielęgnacja domowa podczas kwitnienia, spoczynku, po przesadzeniu, rozmnażanie przez szczepienie, podlewanie i opatrunek pogłówny (kaktus wielkanocny)

Ripsalidopsis: jak właściwie pielęgnować wielkanocnego kaktusa

Kwiat pochodzi z lasów deszczowych Ameryki Południowej. Dużo łatwiej pozyskać tam wilgoć z powietrza niż na pustyni czy sawannie, więc ciernie nie są potrzebne. Zamiast tego ripsalidopsis wyhodował korzenie powietrzne i nauczył się wykorzystywać drzewa i pniaki jako wsparcie.

Rodzaje kultury

Hodowcy wyhodowali wiele odmian ripsalidopsis. Dlatego kolor jej kwiatostanów może wahać się od białego do fioletowego i głębokiej czerwieni. Ale są tylko dwa rodzaje roślin. Są uprawiane w domu i oba są popularne wśród hodowców kwiatów.

 • Gartnera. Dorasta do 30 cm wysokości. Różni się dużymi szkarłatnymi kwiatami (do 10 cm).
 • Różowy. Występuje rzadziej. Jego parametry są prawie dwukrotnie skromne, przez co uważana jest za bardziej dekoracyjną i wyrafinowaną.
 • Niezależnie od gatunku, łodygi kaktusa leśnego składają się z małych, płaskich, mięsistych fragmentów zieleni. Na początku lub w środku wiosny tworzą się na nich kwiatostany, a następnie – czerwone jagody, w których znajdują się nasiona.

  Kolor łodygi decyduje o tym, czy roślina lubi oświetlenie. Z nadmiarem światła słonecznego staje się czerwonawy.

  Podstawowa opieka

  Roślina jest dość bezpretensjonalna, ale istnieją pewne wymagania dotyczące warunków jej utrzymania.

  Oświetlenie

  W warunkach naturalnych kaktus rośnie wśród drzew. Oznacza to, że lepiej jest umieścić doniczkę w domu w miejscach, w których nie pada bezpośrednie światło słoneczne. Optymalne parapety zlokalizowane od strony północnej. Czuje się też komfortowo po wschodniej lub zachodniej stronie, jeśli nie postawi go na oknie, ale obok niego.

  Latem ripsalidopsis zaleca się wynieść na zacieniony balkon lub do ogrodu, chowając kwiat pod drzewem.

  Klimat

  Roślina dobrze czuje się w chłodnej i dobrze nawilżonej przestrzeni. Pożądane jest, aby temperatura powietrza w pomieszczeniu z kaktusem nie przekraczała 20 ° C, a podczas „hibernacji” spadła o kolejne pięć jednostek. Jak zrealizować ten moment, każdy hodowca sam decyduje. Wygodniej jednemu schować doniczkę w łazience, a drugiemu zbliżyć ją do okna zimą.

  Od wiosny do jesieni roślina potrzebuje codziennego opryskiwania. Jeśli jest to problematyczne, lepiej umieścić kaktusa na patelni z wodą na piasku lub kamieniach, aby wilgoć nie dotykała dna doniczki. Wraz z nadejściem chłodu wszystkie manipulacje zostają zatrzymane.

  Podlewanie

  Zależy od pory roku i tej części pielęgnacji. W ciepłym sezonie trzeba często podlewać ripsalidopsis. Na mrozie – rzadziej, aby roślina mogła w pełni „zasnąć”.
  Taki schemat nawadniania jest uważany za poprawny, w którym górne warstwy gleby nie wysychają. Ale nadmiar wilgoci również nie jest dozwolony. Ponieważ korzenie rośliny są słabe i kruche, można je łatwo uszkodzić i zacząć gnić.

  Gleba

  Dla rośliny odpowiednia jest gleba lekko kwaśna, luźna i przepuszczająca powietrze. Mieszanka może być w kwiaciarni lub zrobić własną. Do wyboru jest kilka opcji:

  • gotowe podłoże na sukulenty lub kaktusy – zużyć natychmiast;
  • ziemia liściasta, torf, piasek, próchnica – tę mieszankę należy łączyć w stosunku 6: 4: 2: 1;
  • ziemia gliniasto-darniowa, popiół, cegła łamana – wszystko miesza się w stosunku 5: 2: 1.

  Przechowywany materiał jest natychmiast gotowy do użycia. „Ulica” musi najpierw zostać wyleczona ze szkodników. Ziemię umieszcza się w piecu w 220°C i trzyma przez 20 minut. Następnie schładzają i dodają pokruszoną kredę i superfosfat w ilości jednej łyżeczki każdej substancji na 3 litry gleby.

  Ripsalidopsus w koszu

  górny opatrunek

  Zaleca się nawozić dwa razy w miesiącu. Najlepiej nadaje się specjalna mieszanka azotu dla kaktusów sprzedawana w sklepie. Sposób jego aplikacji zależy od konkretnego produktu i zostanie wskazany na opakowaniu. Ale organiczny opatrunek domowy nie jest odpowiedni dla tej rośliny. Może prowadzić do próchnicy, a zwierzę umrze.

  W okresie „hibernacji” (od października do końca stycznia) roślina nie jest nawożona. Dla lepszego pączkowania pierwsze karmienie odbywa się w lutym.

  okres kwitnienia

  Jeśli warunki do zawartości ripsalidopsis zostaną w jak największym stopniu spełnione, wczesną wiosną zachwyci kwitnieniem, które potrwa około dwóch miesięcy. Uważa się, że właśnie dlatego, że okres pojawiania się pąków przypada na główne święto prawosławnych chrześcijan, roślina zyskała drugie imię „kaktus wielkanocny”.
  Opieka nad ripsalidopsis w tym okresie powinna być ostrożna. Aby roślina mogła się w pełni otworzyć, ważne jest przestrzeganie takich zasad.

  • Nie ruszaj się. Rośliny nie można przestawić w inne miejsce, a nawet obrócić doniczki. Kwiaty mogą przestać się rozwijać, wysychać i odpadać.
  • karmić. Aby dać siłę, nawóz należy stosować częściej – trzy razy w miesiącu.
  • Nawilżać. Roślina nadal będzie musiała być spryskana, tylko trzeba to zrobić, aby krople nie spadły na kwiatostany.
  • Podlewaj w odpowiednim czasie. Kwiat będzie musiał być częściej podlewany. Ważne jest, aby woda nie gromadziła się w doniczce.

  Dopiero po zakończeniu kwitnienia ripsalidopsis można przestawić w inne miejsce, zmienić doniczkę lub posadzić.

  Przenosić

  Młode rośliny przesadza się co 12 miesięcy. Dorośli – w miarę wzrostu korzeni. Zwykle co trzy lata lub mniej.

  • Czas. Za najlepszy moment do przesadzania uważa się koniec wiosny lub początek lata, kiedy roślina już przekwitła. Ale pozwólmy też na inny okres przed nadejściem „hibernacji”.
  • Garnek. Ponieważ korzenie kaktusa są słabo rozwinięte, doniczka powinna być przestronna, ale nie głęboka. Jeśli kwiat urósł, wybierz większą doniczkę.

  Do przesadzania zaleca się ostrożne usunięcie rośliny z ziemią z doniczki.
  Połóż mały drenaż na dnie pustej doniczki (starej lub nowej). Wylej cienką warstwę odpowiedniej gleby na wierzch i zwilż ją. Usuń starą ziemię z rośliny rękami. Korzenie nie wymagają mycia. Jeśli pozostanie na nich brud, strząśnij go miękką szczoteczką. Przyjrzyj się bliżej korzeniom. W razie potrzeby usuń uszkodzone lub zgniłe części czystymi nożyczkami. Następnie umieść kaktus w doniczce i dodaj tyle nowej ziemi, aby całkowicie pokryć system korzeniowy. Wszystkie zielone łodygi powinny znajdować się na powierzchni. Lekko dociśnij i zalej.

  Po takim zabiegu ripsalidopsis należy dać czas na odpoczynek. Należy go usunąć na tydzień w cichym zacienionym miejscu bez przeciągów. Podlewania i nawożenia teraz lepiej nie wykonywać.

  reprodukcja

  Lepiej jest również rozmnażać ripsalidopsis natychmiast po kwitnieniu. Wybierz jeden z trzech sposobów.

 • sadzonki. Odłam kawałek łodygi kilkoma segmentami z kwiatu matki. Suszyć na powietrzu przez dwa lub trzy dni. Następnie połóż ze wsparciem na dobrze zwilżonej glebie. Po pojawieniu się korzeni posadź sadzonkę w ziemi.
 • Posiew. Muszą być sadzone wiosną i czekać na pojawienie się kiełków. Same ziarna są kupowane lub zbierane z rośliny domowej. Aby to zrobić, kwiaty dwóch niepowiązanych ripsalidopsis należy zapylić pędzlem. Po wyschnięciu i zmarszczeniu pojawiających się jagód nasiona są usuwane.
 • Szczepienie ochronne. Ta metoda jest wdrażana latem. Najpierw musisz przygotować drugą roślinę – kłujący peresky. Konieczne jest usunięcie górnej części z liśćmi z jej łodygi. Rozetnij końcówkę i włóż tam spiczasty pęd ripsalidopsis z dwoma lub trzema segmentami. Zabezpiecz taśmą lub taśmą. Dwa tygodnie później odnowiony kaktus zacznie rosnąć i będzie miał bardzo bujne kwiaty.
 • Czerwone kwiaty ripsalidopsusa

  Trudności w uprawie

  Kaktus wielkanocny może umrzeć w wyniku choroby, ataku szkodników lub niewłaściwej pielęgnacji. Hodowcy kwiatów odnotowują następujące problemy i dzielą się sposobami ich rozwiązania.

  • Segmenty łodygi odpadają. Może się to zdarzyć, jeśli przesadzisz z wilgocią lub nawożeniem. A także, jeśli w pokoju jest za zimno. Wyjściem z sytuacji jest stworzenie komfortowych warunków dla rośliny i zachowanie umiaru we wszystkim.
  • Łodygi bledną lub brązowieją. Najczęściej mówi o oparzeniach słonecznych. Konieczne jest usunięcie kwiatka z „niebezpiecznego” parapetu.
  • Pojawił się przędziorek. Jego charakterystyczną cechą są kropki i pajęczyny na spodzie liści. Szkodnik ten ginie po miejscowym potraktowaniu rośliny alkoholem lub gorącą wodą.
  • Ataki wełnowca. Wpływa na system korzeniowy i górną część kaktusa. Można go rozpoznać po powłoce, która wygląda jak gęsta pajęczyna. Tylko przesadzenie do nowej gleby i potraktowanie rośliny środkami antyseptycznymi pomoże z niej uciec. Słaby roztwór nadmanganianu potasu nadaje się do korzeni, a specjalne preparaty do łodyg.
  • Owad łuski pasożytuje. Te pasożyty wyglądają jak ruchome plamy. Śladami ich aktywności są brązowe lub beżowe narośla na segmentach ripsalidopsis oraz zmiana zabarwienia gleby. Leczenie – leczenie dotkniętych obszarów specjalnymi chemikaliami.

  Konieczne jest traktowanie rośliny środkami owadobójczymi tylko gumowymi rękawiczkami, przestrzegając dokładnej dawki leku i sposobu jego użycia wskazanego na opakowaniu.

  Jadwiga Mazurek

  Edytor

  Rate author