Roztocza ucha u kotów domowych: przyczyny, objawy i zapobieganie. Skuteczne leczenie roztoczy ucha u kotów domowych –

Roztocza ucha u kotów domowych: przyczyny, objawy i zapobieganie. Skuteczne leczenie roztoczy ucha u kotów domowych

Czy kot ciągle drapie się po uchu, wygląda na nieszczęśliwego, a woskowina robi się brązowa i śmierdzi? Możesz podejrzewać, że twoje zwierzę zostało zaatakowane przez roztocza ucha. To jest paskudny problem. Skąd biorą się roztocza ucha u zwierząt domowych i jak je leczyć? Dowiedzmy się w dzisiejszym artykule.

Roztocza ucha u kotów domowych: co to jest?

Roztocza uszne to bardzo małe pasożytnicze roztocza, znane również jako „otodectes cynotis”, które infekują delikatne kocie uszy. Pasożyty te przeżywają, żywiąc się tkankami i krwią zwierzęcia. Mogą również okresowo żyć na kocich łapach i sierści. To pozwala im przenosić się na inne koty i psy. Są nieszkodliwe dla ludzi, ale mogą nas wykorzystać jako punkt wypadowy – do czasu, gdy pojawi się kot lub pies, który stanie się źródłem pożywienia.

Roztocza ucha u kotów domowych: przyczyny

Roztocza ucha stanowią ponad połowę wszystkich infekcji ucha kota. To bardzo częsty problem. Roztocza łatwo zaatakują Twojego zwierzaka, gdy:

Kontakt z innym zarażonym zwierzakiem (psem lub kotem)

Kontakt z zabawką lub łóżkiem innego zarażonego zwierzaka (psa lub kota).

Kontakt z osobą, która jest nosicielem roztoczy ucha (na przykład, jeśli niedawno miała kontakt z zakażonym zwierzęciem i roztocza mogły pozostać na butach lub odzieży).

Brak odpowiedniej higieny po kontakcie z zakażonym zwierzęciem (wymagane staranne oczyszczenie uszu i kąpiel).

Roztocza ucha u kotów domowych: objawy

Możesz podejrzewać roztocza ucha u swojego zwierzaka, jeśli zauważysz następujące objawy:

Kot nieustannie drapie się po uszach.

Wypadanie włosów w okolicach uszu.

· Brązowe wydzieliny z uszu, podobne do fusów z kawy.

· Silny nieprzyjemny zapach z uszu.

· Proces zapalny.

Kot kręci głową.

Zadrapania i zaczerwienienia wewnątrz ucha.

Jednak objawy mogą się różnić i zmieniać w zależności od rozległości roztoczy ucha i czasu trwania choroby. W większości przypadków infekcja roztoczem uszu powoduje jedynie drapanie uszu i ciemną, woskowatą wydzielinę.

· Niektóre koty są niezwykle wrażliwe na wszelkie infekcje i mogą reagować bardziej intensywnie, nawet przy minimalnym zaangażowaniu. Te koty często mają objawy, które obejmują ciągłe potrząsanie głową, silne bolesne drapanie uszu i ciągłe drapanie. Uszy mogą również przechylać się w dół lub na bok. Z biegiem czasu drapanie prowadzi do wypadania włosów wokół uszu, a nawet do powstawania siniaków.

· Inne koty mogą mieć silne świerzbowce uszne z niewielkimi objawami lub bez nich. Ale nawet bez widocznych objawów nadal będą pojawiać się problemy – brązowa wydzielina i duże nagromadzenie woskowiny. Nadmiar wydzieliny jest spowodowany uderzeniem roztoczy ucha na wewnętrzną powierzchnię uszu. Ponieważ ruch pasożytów podrażnia wrażliwą skórę wewnątrz ucha, ucho stara się chronić wydzielinami.

· Brak leczenia roztoczy ucha może powodować wtórne infekcje ucha – skórne i bakteryjne. Większość z nich powstaje w wyniku ciągłego urazu ucha i infekcji. W takich przypadkach objawami będzie nieprzyjemny zapach, krwawa wydzielina, zaczerwienienie i zapalenie uszu.

Roztocza ucha u kotów domowych: diagnoza

Jeśli zauważysz niepokojące objawy, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Samodiagnoza może być błędna. Niektóre infekcje bakteryjne mają podobne objawy i mogą być mylone z roztoczami ucha. A leczenie tych dwóch problemów jest zupełnie inne. Podczas diagnozy weterynarz najpierw oceni ogólny stan zdrowia zwierzaka i przeprowadzi ankietę. Pomoże to ustalić, czy objawy mogą być spowodowane dziedziczną chorobą ucha. Na tym etapie ważne jest, aby poinformować lekarza weterynarii, czy kot miał jakąkolwiek interakcję z zarażonymi lub nieznanymi bezpańskimi kotami i psami. Następnie lekarz pobierze wymaz z ucha do analizy, który zostanie zbadany pod mikroskopem. Jest to konieczne do postawienia dokładnej diagnozy: roztocza ucha, infekcja bakteryjna lub coś innego.

Roztocza uszne u kotów domowych: leczenie

Kiedy kot zostaje zarażony roztoczami uszu, szybko zaczynają się rozmnażać, szybko zwiększając liczbę w uszach kota. Cały cykl życiowy roztoczy ucha, od wylęgu jaja do dojrzewania w dorosłego pasożyta, trwa tylko trzy tygodnie. Wymagane jest natychmiastowe leczenie, aby zapobiec trwałym uszkodzeniom i uwolnić kota od intensywnego swędzenia, które powoduje kleszcz. Dobrą wiadomością jest to, że istnieje kilka sposobów leczenia roztoczy ucha i wszystkie są łatwe i nieinwazyjne. W zależności od wskazówek lekarza weterynarii leczenie może wyglądać jak jedno z poniższych:

leki zewnętrzne. Najczęściej lekarz przepisuje leki, które są nakładane bezpośrednio na ucho i otaczające je obszary. Leki te całkowicie niszczą roztocza ucha. Leczenie trwa około 3 tygodni.

Leki na infekcje. Weterynarze często przepisują krople do uszu lub leczenie antybiotykami, aby pozbyć się wszelkich infekcji, na które może cierpieć kot. Czas trwania leczenia może być różny, ale zwykle nie przekracza jednego miesiąca.

Roztocza ucha łatwo rozprzestrzeniają się na inne koty i psy. Jeśli masz wiele zwierząt, lecz jednocześnie wszystkie roztocza ucha, nawet jeśli tylko jedno z nich ma objawy. W przeciwnym razie kleszcze mogą dalej się rozmnażać, przeskakiwać z jednego zwierzaka na drugiego i ponownie je zarażać.

Roztocza ucha u kotów domowych: zapobieganie

Tak więc wiemy wszystko o wykrywaniu i leczeniu roztoczy ucha, ale większość ludzi chce wiedzieć, czy można im zapobiegać. Aby zapobiec roztoczom uszu, ważne jest, aby regularnie czyścić uszy swojego zwierzaka, sprawdzać je i uważnie monitorować jego zachowanie. Konieczne jest również zapobieganie kontaktom kota ze zwierzętami na podwórku, które mogą przenosić roztocza ucha.

Jadwiga Mazurek

Edytor

Rate author