Sałatka z kalmarami i koreańską marchewką krok po kroku 🦑przepis ze zdjęciem

Sałatka z kalmarami i koreańską marchewką - pyszna przystawka 🦑

Sprzęt i przybory kuchenne:  kuchenka, lodówka, 2 miski, nóż, deska do krojenia, rondel, sitko, patelnia, łyżka, łopatka, folia spożywcza.

Składniki

Produkt Ilość
Kałamarnice 500 gramów
Sól smak
Olej roślinny 5 ul. l.
Marchewka po koreańsku 250g
Czosnek 3 goździki
Przyprawa do marchwi po koreańsku 2-3 łyżeczki
Mieszanka pieprzowa 1 łyżeczka
Ocet jabłkowy 6% 2-3 łyżeczki

Gotowanie krok po kroku

 • Czyścimy 500 g schłodzonej kałamarnicy. Najpierw musisz wyjąć samą kałamarnicę. Jedną ręką trzymamy tułów, a drugą wyciągamy za macki. Bardzo łatwo się wyciąga. Odłóż ciało i odetnij macki.

  Ostrożnie oddziel macki kałamarnicy od tuszy.

 • Należy zwrócić uwagę na to, że wśród macek znajduje się ostry pysk kałamarnicy, który należy wyciąć.

  ważne jest, aby zwracać uwagę na ostre usta kałamarnicy, które należy odciąć.

 • Bierzemy ciało kałamarnicy i wykonujemy wzdłuż niego nacięcie. Wyjmujemy wszystko, co pozostaje. Na środku pleców jest przymocowana kość. Zdecydowanie trzeba go usunąć. Wyciągnij go zaczynając od góry. Usuwamy również wszelkie resztki wnętrzności.

  Kroimy tuszę kałamarnicy i wyjmujemy chitynowy talerz.

 • Oczyszczoną tuszę opuszczamy do miski z wodą. Możesz to również zrobić pod bieżącą wodą. Konieczne jest usunięcie ciemnego filmu. Aby to zrobić, musisz go podważyć i, pociągając, wyjąć w częściach.

  Opuszczamy tuszę do wody i usuwamy z niej folie.

 • Nie czyścimy osobno macek. Po pierwsze, podczas gotowania część folii nadal zniknie, a po drugie, trudno jest z nich usunąć folię i nie można ich wyczyścić bez ich uszkodzenia. Dlatego po prostu myjemy je i zostawiamy.

  Po prostu dobrze myjemy macki.

 • Bierzemy patelnię, zbieramy tam około 2 litrów wody i podpalamy. Dodaj trochę soli do wody, aby kalmary zagotowały się w osolonej wodzie. Aby kałamarnica nie okazała się twarda, nie trzeba jej długo gotować. Kalmary zanurza się we wrzącej wodzie na 30 sekund i usuwa. Ten przepis jest prosty, ponieważ możesz wziąć już obrane, pokrojone w paski kalmarów. Sprzedawane są w brykietach, co przyspiesza proces gotowania.

  W rondelku zagotować wodę, posolić.

 • Gdy woda się zagotuje, przygotuj w pobliżu miskę z zimną wodą. Wszystkie kalmary wysyłamy do wrzącej wody. Gdy włożysz kalmary, woda przestanie się gotować. Obracając kalmary łyżką cedzakową, czekamy, aż znów się zagotują.

  Rozprowadzamy kalmary we wrzącej wodzie i czekamy, aż znów się zagotuje.

 • Gotuj nie dłużej niż pół minuty, a następnie natychmiast wyjmij łyżką cedzakową do zimnej wody. Jeśli masz więcej niż 0,5 kg kalmarów, musisz je ugotować w 2 etapach, wybierając duży garnek.

  Następnie wyjmujemy kalmary w misce z zimną wodą.

 • Gdy kalmary ostygną, włóż je do durszlaka i pozwól wodzie spłynąć.

  wyrzucamy owoce morza na sito.

 • Bierzemy patelnię, wlewamy do niej 5 łyżek oleju słonecznikowego i stawiamy na dużym ogniu.

  podgrzej olej roślinny na patelni.

 • Gdy olej będzie gorący, dodaj przyprawy na patelnię (2-3 łyżeczki koreańskiej przyprawy do marchwi, 1 łyżeczka mieszanki pieprzowej) i od razu zmniejsz ogień do minimum. Przyprawy należy dodawać według własnego gustu, bo ktoś lubi bardziej ostre, ktoś mniej. Wszystko wymieszaj szpatułką.

  Dodaj przyprawy do oleju roślinnego.

 • W rozgrzanym oleju z przyprawami, gdy zacznie trochę bulgotać, gotową marchewkę wysyłamy po koreańsku i ponownie dobrze mieszamy.

  Włóż koreańską marchewkę do oleju z przyprawami.

 • Wyłącz, zdejmij z ognia i po prostu wymieszaj marchewki w oleju. Odstaw na bok i poczekaj, aż patelnia ostygnie.

  Ogrzewamy marchewki na ogniu przez kilka minut, a następnie schładzamy.

 • W międzyczasie pokrój kałamarnicę. Nie przetniemy macek, ale tak zostawimy. I w przybliżeniu takie plastry pokroimy kalmary. Bierzemy nóż i kroimy je w cienkie paski. Nie trzeba ciąć zbyt gęsto, aby były współmierne do marchewki.

  Pokrój gotowane kalmary.

 • Przenieś kalmary do głębokiej miski.

  Kalmary rozkładamy w salaterce.

 • Wysyłamy jeszcze gorące marchewki do kalmarów i wysyłamy 2 łyżeczki octu jabłkowego 6% tutaj. Możesz wziąć ocet stołowy 9%, ale w żadnym wypadku nie dodawaj esencji octu.

  Dodaj marchewki i ocet do kalmarów.

 • Wszystko dobrze miksujemy. Przykryj pokrywką lub folią spożywczą i wstaw do lodówki na 1-1,5 godziny, aby schłodzić naczynie.

  Sałatkę mieszamy i wysyłamy pod folię do lodówki.

 • Obierz i umyj 3 duże ząbki czosnku. Dopiero gdy potrawa ostygnie, dopiero wtedy będzie można dodać czosnek. Nie dodajemy niczego do przypraw. Ale po wymieszaniu, jeśli chcesz, możesz dodać kolejną 1 łyżeczkę octu i marynować w dwóch łyżeczkach. Być może to ci wystarczy.

  Obierz 2-3 ząbki czosnku.

 • Po schłodzeniu wyjmujemy nasze naczynie z lodówki i dodajemy do niego przepuszczony przez prasę czosnek. Wszystko, co pozostaje w prasie, drobno posiekaj nożem.

  Dodaj posiekany czosnek do sałatki.

 • Sałatkę można podawać, chociaż im dłużej marynuje, tym będzie smaczniejsza.

  Taka sałatka z kalmarami i koreańską marchewką będzie odpowiednia zarówno na świątecznym, jak i codziennym stole.

 • Przepis

  To pokazuje cały proces przygotowywania sałatki. Po jego obejrzeniu przekonasz się, że danie jest naprawdę łatwe w przygotowaniu.

  W tym artykule dowiedziałeś się, jak zrobić sałatkę, która z powodzeniem łączy koreańską marchewkę i kałamarnicę. Nauczyłeś się również, jak prawidłowo czyścić i gotować kalmary. Sałatka jest lekka i pikantna. A jakie sałatki z kałamarnicą gotujesz? Czy znasz jakieś „tajne” sposoby szybkiego czyszczenia kałamarnic? Napisz w komentarzach.

  Jadwiga Mazurek

  Edytor

  Rate author