Sałatka z zielonej fasoli: krok po kroku przepis ze zdjęciem

Jak nauczyć się gotować pyszną sałatkę z zielonej fasoli

Sprzęt i przybory kuchenne: kuchenka (płyta grzewcza), garnki o pojemności 1 i 2 litry, durszlak, waga kuchenna, deska do krojenia, nóż, salaterka, herbata i łyżki stołowe, drewniana szpatułka.

Składniki

Nazwa Ilość
fasolka szparagowa 400 gramów
jajka kurze 4 rzeczy.
Cebula 1 szt.
świeży czosnek 1 goździk
Śmietana o dowolnej zawartości tłuszczu 2 łyżki stołowe. l.
Sól 1,5-2 łyżeczki
Oliwa z oliwek 2-3 łyżki. l.
Woda 1 l.
Zieloni do dekoracji (koperek, pietruszka, zielona cebula) opcjonalny

Gotowanie krok po kroku

 • W rondelku o pojemności 1 litra gotujemy na twardo (8-10 min.) 4 jajka, zalewamy je zimną wodą przez kilka minut. Zdejmij skorupkę, pokrój w paski i trochę posol (1 szczypta soli).

  Przygotowanie sałatki z zieloną fasolką

 • Zagotuj 1 litr wody w 2-litrowym rondlu, dodaj 1 łyżeczkę. Sól. Przygotuj 400 g zielonej fasoli: najpierw musisz oczyścić świeżą, odcinając łodygę i jeśli to możliwe usuwając środkową żyłkę i pokrój na równe kawałki o długości 2,5-3 cm Mrożona fasola jest głównie sprzedawana już obrana i pokrojona . Zanurz fasolę w osolonej wrzącej wodzie i gotuj po ugotowaniu: świeża przez 5 minut, mrożona przez 8 minut. Ziarna powinny stać się miękkie, ale pozostawać lekko chrupiące. Odcedź w durszlaku i spłucz zimną wodą.

  Przygotuj składniki na sałatkę

 • 1 cebulę obrać i opłukać, a następnie pokroić w cienkie ćwiartki.

  Posiekaj cebulę na sałatkę

 • Ząbek czosnku obrać i posiekać nożem, prasą do czosnku lub tarką.

  Posiekany czosnek na sałatkę

 • Na patelni podgrzej 2-3 łyżki. l. oliwę z oliwek i podsmaż cebulę, aż będzie miękka i lekko złocista. Dodaj czosnek i smaż razem przez 2-3 minuty. Wrzuć fasolę na patelnię i gotuj przez kolejne 5-7 minut, często mieszając, aby warzywa smażyły ​​się równomiernie i nie przypalały.

  Podsmaż cebulę na sałatkę

 • Aby smak potrawy był bardziej intensywny, można dodać przyprawy. Tymianek, kolendra, pietruszka, bazylia, koper dobrze komponują się z zieloną fasolką. Aby uzyskać pikantność, możesz włożyć trochę pieprzu – czarnego lub czerwonego.

  Wymieszaj składniki, aby zrobić sałatkę

 • Smażone warzywa przełożyć do salaterki, dodać posiekane jajka i 2-3 łyżki. l. kwaśna śmietana (składniki nie powinny być bardzo gorące, aby śmietana się nie zsiadła). Również jako sos sałatkowy możesz wziąć taką samą ilość jogurtu (bez dodatków).

  Dodaj śmietanę, aby zrobić sałatkę

 • Wymieszaj sałatkę, udekoruj zieleniną i możesz podawać do stołu – zarówno na ciepło, jak i na zimno. Smacznego!

  sałatka z zielonej fasoli gotowa

 • Pomocne wskazówki

  • Wybierz zieloną fasolę o jednolitym jasnozielonym kolorze, bez brązowych i żółtych plam, elastyczną, nie ospałą.
  • Aby określić jego świeżość, przełam kapsułę. Jeśli z głośnym chrupnięciem rozpada się na dwie osobne połówki, jest to świeże warzywo. Jeśli trudno jest go złamać, a części pozostają połączone włóknami, fasola jest zrywana dawno temu lub przejrzała.
  • Szparagi (zielona fasola) można dodawać do zup i barszczu, robić z nich gulasze, omlety, zapiekanki. Może być puszkowany i mrożony.
  • Fasola przed zamrożeniem jest dobrze umyta, oczyszczona z łodyg i żyłek, pokrojona na kawałki o długości 2,5-4 cm i blanszowana we wrzącej wodzie przez 4-6 minut. Następnie wrzuca się je do durszlaka, pozwala się dobrze osuszyć i całkowicie ostygnąć, układa w pojemnikach lub workach do zamrożenia i wysyła do zamrażarki. Mrożoną fasolkę szparagową można przechowywać przez 6-7 miesięcy.

  Przepis

  Obfita, pyszna sałatka z fasoli szparagowej z jajkiem i czosnkiem nie pozostawi nikogo obojętnym. A przepis pokaże kilka szczegółów jego przygotowania. Dowiesz się, ile gotować fasolę, a jakie warzywa należy lekko podsmażyć, aby danie było pachnące i apetyczne.

  Czy gotujesz dania ze szparagów? Czy próbowałeś tego przepisu na sałatkę? Czy wszystko się udało, czy musiałeś dostosować przepis? Powiedz w komentarzach.

  Jadwiga Mazurek

  Edytor

  Rate author