Smażony szczupak na patelni według przepisu krok po kroku ze zdjęciem

Smażony szczupak na patelni - prawdziwie królewska uczta

Sprzęt i przybory kuchenne:

 • kuchenka;
 • głęboka patelnia;
 • deska do krojenia;
 • nóż;
 • miska;
 • łyżka;
 • widelec;
 • szpatułka kuchenna.

Składniki

Produkt Ilość
Szczupak 1 szt.
mąka 150-200g
Sól smak
zmielony czarny pieprz smak
olej roślinny 3-4 ul. l.
cebula 2-3 szt.

Czy wiedziałeś? Staraj się zawsze wybierać świeże produkty do swojej kuchni. Świeży szczupak powinien mieć jasne wyłupiaste oczy, a skrzela zawsze jaskrawoczerwone. Jest jędrny w dotyku i jak każdą inną rybę można go przetestować, naciskając palcem. W takim przypadku dziura nie powinna pozostać. To samo dotyczy schłodzonych ryb. Również świeże ryby nie powinny się rozpadać podczas smażenia.

Gotowanie krok po kroku

 • Na samym początku dokładnie oczyść szczupaka z łusek, odetnij głowę, ogon i wszystkie płetwy. Wytnij brzuch ryby i oczyść wszystkie wnętrzności. Jeśli znajdziesz kawior, możesz go również usmażyć. Dobrze wypłucz szczupaka pod zimną bieżącą wodą. Nie trzeba wyrzucać głowy ryby, można z niej zrobić bulion.

  Oczyszczamy szczupaka z łusek, myjemy, jelito.

 • Tuszę szczupaka kroimy na porcje o grubości ok. 3 cm i wkładamy do miski.

  Pokrój rybę na porcje.

 • Posolić i popieprzyć rybę do smaku, wszystko dobrze wymieszać rękami, aby była namoczona.

  Posolić kawałki szczupaka i wymieszać.

 • Wlej na patelnię około 3-4 łyżek. l. olej roślinny i podgrzej. Na płaski talerz wsyp 150-200 g mąki. Każdy kawałek ryby dobrze zanurzyć ze wszystkich stron w mące i włożyć na patelnię.

  Kawałki szczupaka obtocz w mące i włóż do dobrze rozgrzanej patelni z olejem roślinnym.

 • Piecz szczupaka na średnim ogniu. Smażyć z każdej strony przez 5 minut, delikatnie odwrócić widelcem lub szpatułką.

  Odwróć każdy kawałek na drugą stronę.

 • Następnie odwróć każdy kawałek na bok i smaż przez 2 minuty, także z drugiej strony, aby ryba była dobrze usmażona.

  Następnie każdy kawałek smażymy również po bokach.

 • Gotową rybę włóż do miski i przykryj pokrywką. Jeśli jest jeszcze ryba, zanurz w mące i rozłóż na patelni. W międzyczasie obierz 2-3 cebule, pokrój w średniej wielkości półpierścienie.

  Cebulę pokroić w półpierścienie.

 • Włóż na patelnię z boku ryby i usmaż na złoty kolor. W razie potrzeby dopraw niewielką ilością soli i mieszaj podczas smażenia. Cebulę możesz smażyć razem z rybą lub osobno na tym samym oleju, jeśli chcesz.

  Podsmaż cebulę na złoty kolor.

 • Gotową cebulę włożyć do naczynia ze smażoną rybą.

  Smażony na patelni szczupak będzie jeszcze smaczniejszy podany z taką cebulą.

 • Gotową smażoną rybę można podawać na liściu sałaty i przyozdobić ziołami. Ryż z warzywami, puree ziemniaczanym lub z dowolnym innym smakiem jest dobry jako dodatek. Aby podkreślić smak delikatnego smażonego szczupaka, użyj specjalnych sosów do ryb, a może sam je ugotujesz.

  Przepis

  Jak prawidłowo wyczyścić i zdemontować szczupaka przed gotowaniem, a także w jakim stanie gotować, możesz spojrzeć.

  Nie wiesz jak urozmaicić swoje codzienne menu? Ugotuj pachnącego szczupaka z chrupiącą skórką według tego przepisu i ciesz się jego delikatnym smakiem. Napisz w komentarzach, jakich cech gotowania smażonego szczupaka używasz. Lubisz smażoną cebulę z rybą?

  Inne przepisy rybne

  Sandacz po polsku
  Szczupak pieczony w folii w piekarniku
  Galaretka z sandacza
  Kanapki z łososiem
  Makaron z łososiem w sosie śmietanowym

  Smacznego!

  Jadwiga Mazurek

  Edytor

  Rate author