Solony różowy łosoś według przepisu krok po kroku ze zdjęciem

Solony różowy łosoś w domu

Sprzęt i przybory kuchenne: ostry nóż, deska do krojenia, mała miska lub salaterka, plastikowa torba – 2 sztuki, taca lub pudełko z pokrywką, lodówka.

Składniki

Składniki Ilość
Filet z różowego łososia 1 kg
Sól 2 łyżki stołowe. l.
Cukier 1 ul. l.
Kolendra (opcjonalnie) 1 łyżeczka
Olej roślinny 1 łyżeczka

Gotowanie krok po kroku

Do przygotowania lekko solonego różowego łososia lepiej użyć schłodzonej ryby: w całości (sam posortuj na filety) lub już przygotowanych filetów. Kupując świeżą rybę zwracaj uwagę na jej zapach i skórkę: ryba powinna pachnieć jak surowa ryba, bez śladu zgnilizny czy stęchlizny, a skóra powinna być błyszcząca, bez uszkodzeń i przesuszonych miejsc.

Przy wyborze ryb mrożonych zwracaj uwagę na ilość lodu – powinna być minimalna. Brzuch i płetwy powinny być lekkie, a sama tusza bez charakterystycznych rdzawożółtych plam. Nie należy również brać ryb z połamanymi i spieczonymi płetwami.

Lepiej wcześniej rozmrozić mrożonego różowego łososia na dolnej półce lodówki, aby mięso ryb nie straciło swoich właściwości.

 • Różowego łososia pokroić: ostrym nożem lub specjalnym narzędziem oderwać przezroczyste łuski i opłukać rybę. Wypatroszyć wnętrze i ponownie spłukać. Odciąć głowę, ogon i płetwy. Oddziel filet, odcinając mięso w równej całej warstwie od kości przybrzeżnych i grzbietu. Nie odcinaj skóry.

  Przygotuj składniki na solonego solonego łososia

 • W osobnej misce lub głębokiej misce wymieszaj sól (2 łyżki stołowe), cukier (1 łyżka stołowa) i całe nasiona kolendry (1 łyżeczka). Kto nie lubi kolendry, po prostu jej nie dodawaj lub zastąp posiekanymi liśćmi laurowymi (1-2 sztuki).

  Aby przygotować lekko solonego różowego łososia, przygotuj przyprawy

 • Przygotowany filet (1 kg) połóż na dużym talerzu lub naczyniu (pamiętaj, że do solenia ryb nie można używać metalowych przyborów) i obficie przykryj przygotowaną mieszanką peklującą: sól z cukrem i przyprawami.

  Aby przygotować solonego różowego łososia, posol rybę

 • Ułóż kawałki fileta jeden na drugim, tak aby jeden kładł skórę, a drugą na nim. Umieść filety w plastikowej torbie na żywność i ciasno zawiń, wyciskając powietrze.

  Aby przygotować lekko solonego różowego łososia, włóż rybę do torby

 • Aby uniknąć wycieku, włóż owiniętą torebkę z rybą do innej torby i również ją mocno zawiń. Torbę z rybą zostaw na godzinę w chłodnym miejscu (będzie dobrze na parapecie, bliżej okna), a następnie włóż do lodówki na 3 dni.
  Aby przygotować lekko solonego różowego łososia, włóż rybę do lodówki
 • Po upływie tego czasu wyjmij solonego różowego łososia, strząśnij kolendrę i pokrój ostrym nożem w cienkie plastry bez skóry, przecinając rybę w poprzek i lekko pod kątem, aby kawałki były szersze.

  Aby przygotować lekko solonego różowego łososia, pokrój rybę

 • Umieść kawałki w tacce lub pudełku z pokrywką. Na wierzch wlać posiekane kawałki różowego łososia bezwonnym olejem roślinnym (1 łyżeczka). Dzięki temu kawałki wytrzymają dłużej, ponieważ olejek działa jak naturalny konserwant i nie pozwoli zepsuć się produktowi. Warunkiem przechowywania lekko solonego różowego łososia jest chłód, więc przechowuj rybę w lodówce. Maksymalny okres przechowywania to tydzień.

  Solony różowy łosoś według przepisu krok po kroku ze zdjęciem

 • Opcje dekorowania i serwowania

  Lekko solony różowy łosoś odpowiednio ozdobi Twój stół nawet na wakacje, nawet w dzień powszedni. Kawałki ryby można po prostu ułożyć na talerzu i przyozdobić gałązkami świeżych ziół, kręgami świeżego ogórka i cytryny.

  Możesz podać lekko solonego różowego łososia na kanapkach, smarując plastry świeżej bagietki masłem i pięknie układając rybę. Takie kanapki można również ozdobić świeżymi ziołami i ogórkiem.

  Przepis

  Pyszny lekko solony różowy łosoś przyrządza się w bardzo prosty sposób. Oglądanie Cię o tym przekona.

  Poznałeś przepis na solonego różowego łososia. To bardzo proste, ale ryba okazuje się doskonała: gęsta i smaczna. Należy ściśle przestrzegać zaleceń dotyczących ilości soli i cukru oraz pamiętać, że w przepisie podana jest ich ilość na 1 kg fileta. Ale z przyprawami możesz eksperymentować, zmieniając je według własnego gustu. Przygotuj i podziel się swoimi wynikami w komentarzach.

  Inne przepisy rybne

  Królewski różowy łosoś gotowany w multicookerze
  Morski ozorek w cieście
  Różowy łosoś duszony w śmietanie
  Stek z suma w cieście na patelni
  Zupa rybna z łososia norweskiego ze śmietaną

  Smacznego!

  Jadwiga Mazurek

  Edytor

  Rate author