Stylowa odzież jest nadal aktualna!

Ubrania w stylu kolesie - jasna reinkarnacja

Stilyagi to nie tylko trend w modzie połowy ubiegłego wieku. To sposób na życie, styl myślenia i zachowania, który powstał w odpowiedzi na nudę codzienności w Związku Radzieckim. Wielki kraj właśnie zaczął podnosić się ze zniszczeń pozostawionych przez wojnę. I na tym tle nagle zaczęli pojawiać się bystrzy młodzi ludzie, ubrani kolorowo, ale nie bez smaku.

Pomysły na styl przyszły z zagranicy. Odległa Ameryka żyła pełnym, pogodnym życiem, niedostępnym dla sowieckiej młodzieży. Stilyagi czerpał z niego inspirację, tworząc własną paletę kolorów i stylów.

Cechy ubrań w stylu kolesi

Jeśli weźmiemy pod uwagę modę kobiecą, w tym stylu główną uwagę zwrócono na sukienki: z obcisłymi topami i bufiastymi spódnicami. Sukienka w stylu kolesie koniecznie miała kilka halek, tylko w ten sposób można było osiągnąć efekt oszałamiającej objętości. Ponadto halki nie zostały wykonane w klasycznym białym kolorze ani nawet w tej samej kolorystyce. Często były wielobarwne i zalotnie wychylały się spod głównej spódnicy.

Blask obrazu został uzupełniony jasnymi kolorami strojów. Suknie pełne były malowniczych wzorów, kontrastowych dekoracji. Dużą popularnością cieszyły się tkaniny w paski, w groszki, w małe i duże kwiaty.

Nie było ogólnych wymagań dotyczących rękawów sukienek: były modele z bufiastymi rękawami, proste trzy czwarte lub w ogóle bez nich.

W połowie lat 60. kolesie zaczęli ubierać się bardziej elegancko. Pod wpływem kina zachodniego stroje stały się bardziej powściągliwe i niezbyt kolorowe. Takie modele można znaleźć w katalogu odzieży damskiej z Białorusi, bardzo dobrze pasują do koncepcji „kolesie”

Styl Stilyagi dzisiaj

Nie można powiedzieć, że ten styl jest nadal bardzo popularny. Raczej, ze względu na swój szczególny charakter, pozostaje poszukiwany na imprezach tematycznych i wśród bardzo pewnych siebie młodych ludzi. Z biegiem czasu odzież w stylu mody uległa pewnym zmianom. Ale jeśli chcesz powtórzyć klasykę gatunku, pamiętaj, że:

 • powinieneś wybrać sukienkę z dopasowaną górą. Powinna podkreślać Twoją kobiecość i wyrzeźbioną sylwetkę;
 • odpowiednia jest sukienka z rękawami i bez, z draperiami na staniku, na szerokich ramiączkach;
 • zwróć uwagę na kolor i wzór. Ozdoby, rysunki, kwiatowe kropki, jasne i bogate kolory – tego potrzebujesz!
 • spódnica może mieć różne długości. W klasycznym wizerunku kolesi zapamiętano spódnicę do kolan. Ale możliwe są również krótsze opcje, które są idealne na przyjęcie koktajlowe, ślub przyjaciół i studniówkę w szkole;
 • jeśli nie chcesz nosić puszystej spódnicy, postaw na sukienkę o prostym kroju, ale zawsze w jasnych kolorach z kontrastowymi wykończeniami;
 • Stylowe ubrania uwielbiają wystrój. Dlatego do ozdobienia sukienki swobodnie wykorzystaj modne od dwóch sezonów falbanki i falbanki. I zawiąż pod gorsetem szeroki, zdobiony pasek z kokardką.

Stylowa odzież jest nadal aktualna!

Stylowe dodatki

Żaden strój damski z epoki kolesi nie mógł obejść się bez dodatków. Były nie mniej jasne niż sukienki! Do stworzenia tego obrazu przyda się:

 • kolorowe koraliki lub naszyjnik,
 • szal lub szal, najlepiej w kontrastowym kolorze,
 • liczne bransoletki,
 • duże kolczyki, lepiej zaokrąglony kształt,
 • jasny szeroki pasek,
 • kapelusz.

Torebka dandysówki powinna pasować do sukienki kolorem i wystrojem. Wybierz małe kopertówki lub torebki z długim paskiem. Jako buty nadają się czółenka, buty na wysokim obcasie ze szpiczastym noskiem, odkryte palce lub kozaki.

Stylowy makijaż

W życiu codziennym niewiele dziewczyn pozwala sobie na taki makijaż. Ale na imprezę tematyczną przyda się:

 • wyrównaj cerę podkładem, najlepiej o kilka tonów jaśniejszym od Twojego;
 • na górnej powiece narysuj wyraźną strzałkę, cienką w kąciku oka i pogrubioną – w kierunku skroni;
 • gęsto wymaluj rzęsy, absolutnie nie oszczędzając tuszu;
 • usta tworzą jaskrawoczerwoną lub szkarłatną szminkę.
 • Zwróć uwagę na swoje włosy. Dla pełnego odtworzenia obrazu odpowiednia jest słynna „babette”:

 • oddziel włosy z przodu, resztę zwiąż w wysoki kucyk;
 • przeczesz ogon i zawiń go w ciasny wałek;
 • na wałku pięknie ułóż przednie włosy, zabezpiecz spinkami do włosów, utrwal lakierem do włosów.
 • Możesz ograniczyć się wyłącznie do ogona z tyłu głowy. Lepiej byłoby ozdobić fryzurę warkoczem lub kolorową obręczą z kokardką.

  Modne ubrania na imprezę można znaleźć w wyspecjalizowanych sklepach vintage. Możesz też uszyć ją samodzielnie, wykorzystując to, co znajduje się w piersi babci, jako podstawę sukienki. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest wyjątkowa jasność Twojego stroju: im bardziej zauważalny kolor i wystrój, tym lepiej!

  Ubrania w stylu kolesie:

  Jadwiga Mazurek

  Edytor

  Rate author