Zamioculcas: pielęgnacja domowa po zakupie i podczas kwitnienia, wyrastająca z liścia (drzewo dolarowe)

Jak dbać o zamiokulki i wyhodować piękne „drzewo dolara”

Kenia jest uważana za miejsce narodzin Zamioculcas (drzewa dolara). Klimat jest tam trudny – ulewne deszcze tropikalne zastępują długie okresy suszy. Ze względu na specyficzny klimat roślina nauczyła się akumulować wilgoć w bulwach, korzeniach i liściach.

Opis i cechy

Na strukturę rośliny wpłynęły cechy zmiennego klimatu tropików. Zamioculcas w naturze rośnie na skalistej glebie – nawet w czasie intensywnej pory deszczowej nie gromadzi się w niej wilgoć. Dlatego roślina akumuluje wodę i podczas suszy z tej wilgoci żyje. Liście złożone mają ciekawą strukturę. Składają się z mięsistej osi z dołączonymi parami skórzastych liści. Liczba liści na jednej osi sięga 12 sztuk. Na samym dole osi jest pogrubienie. W mieszkaniu wysokość liścia rzadko przekracza 60 cm, ale w dobrych warunkach może dorastać do półtora metra.

Rośnie powoli – nie więcej niż dwa liście rocznie. Kolorystyka jest bardzo nasycona – liście ciemnozielone z wyraźnym połyskiem. Podczas przedłużającej się suszy zrzuca liście, aby utrzymać wystarczającą ilość wilgoci w kłączu. Po wznowieniu podlewania liście odrastają. Łodyga może znajdować się nad poziomem gruntu lub pod ziemią. Przekształca się w bulwę, z której wyrastają grube korzenie i liście. Błyszcząca powłoka woskowa na liściach zapobiega nadmiernemu parowaniu i odbija gorące promienie słońca.

Jeśli zamiokulkas nie zakwitnie, nie zdziw się i spróbuj stymulować kwitnienie. Kwitną tylko dojrzałe rośliny i bardzo rzadko. W naturze kwiaty kwitną u nasady liści. Kwiatostan to lekka kolba owinięta małym welonem. Kwiaty są małe i niepozorne. Kwiaciarnie zwykle po prostu odcinają szypułkę na początkowym etapie jej pojawienia się, aby nie osłabić rośliny. Oprócz tej cechy dbania o zamiokulki podczas kwitnienia, można zalecić nadzwyczajne karmienie. Roślina wydaje dużo składników odżywczych na tworzenie kwiatostanu.

W październiku rozpoczyna się okres względnego spoczynku kwiatu. Nowe liście nie tworzą się, wzrost zatrzymuje się. W lutym Zamioculcas ożywa – wypuszcza nowy liść. Na początku wygląda jak wiązka poskręcanych liści. Stopniowo oś rozwija się, rozciąga, przybiera postać charakterystycznego złożonego arkusza.

Co robić zaraz po zakupie

Jak dbać o zamiokulki po zakupie? Okres adaptacyjny zajmie od dwóch do trzech tygodni. Kwiat jest umieszczany oddzielnie od innych roślin, traktowany słabymi roztworami fungicydu i środka owadobójczego, chroniony przed słońcem, przeciągami i innymi niekorzystnymi czynnikami. Podlewanie jest umiarkowane, nie stosuje się nawozów.

Po udanej adaptacji można przesadzić Zamioculcas do innej doniczki. Szeroka doniczka jest wybierana, aby w przyszłości nie było problemów z przesadzaniem. Po przeszczepie opatrunek górny nie jest nakładany przez trzy tygodnie.

Liście łatwo przyciągają kurz – regularnie przeciera się je wilgotną, miękką ściereczką. Od czasu do czasu Zamioculcas można kąpać pod ciepłym prysznicem. Podczas kąpieli ziemia w doniczce pokryta jest polietylenem, aby nie dostała się na nią nadmierna ilość wilgoci.

Niuanse opieki nad zamiokulkas

Podstawowa pielęgnacja, dostępna nawet dla początkujących hodowców. Roślina nie jest kapryśna. Ze względu na naturalne cechy łatwo znosi chwilową suszę i upał. Ale Zamioculcas osiąga maksymalny efekt dekoracyjny tylko przy odpowiedniej pielęgnacji.

 • Oświetlenie. Roślina jest dużych rozmiarów – na parapecie można ją trzymać tylko przez pierwsze lata życia. Najczęściej uprawiana w wannie na podłodze. Umieść bliżej okna, aby co najmniej sześć godzin dziennie roślina otrzymywała rozproszone światło słoneczne.
 • Temperatura. kultura ciepłolubna. Traktuje ciepło normalnie, cierpi na silne zaziębienie. Nawet zimą temperatura powietrza nie powinna spaść poniżej 16°C. Średnia temperatura w pomieszczeniu w pełni zaspokaja potrzeby cieplne Zamiokulkas.
 • Podlewanie. Podlewanie powinno być obfite, ale rzadkie. Pomiędzy podlewaniami poczekaj, aż gleba wyschnie prawie całkowicie. Ze względu na zdolność gromadzenia wilgoci z nadmiarem płynu bulwa gnije.
 • Wilgotność. Zwykle odnosi się do suchego powietrza, ale przy dużej wilgotności wygląda lepiej. Zimą i latem w upale wymagane jest regularne opryskiwanie.
 • Gleba. Całkiem odpowiednia jest uniwersalna mieszanka gleby lub podłoże dla kaktusów. Domy tworzą mieszankę ziemi liściastej, darni, torfu i piasku. Wszystkie składniki są brane w równych proporcjach. Czasami dodaje się zmiażdżony torfowiec.
 • Najlepszy opatrunek. Użyj nawozu dla sukulentów. Najpopularniejszą opcją jest Agricola. Dozwolone jest karmienie nie częściej niż raz na trzy tygodnie. Przyjąć połowę dawki, nakarmić następnego dnia po podlaniu. Od połowy jesieni do wczesnej wiosny nie stosuje się nawozów.
 • Przenosić. Do trzeciego roku życia przeszczepia się zamiokulki corocznie, do szóstego roku życia – raz na dwa lata. Dorosłych dużych okazów nie można przesadzać przez okres do pięciu lat. Ale raz w roku pożądane jest zastąpienie wierzchniej warstwy gleby.

Nie ma zbyt wielu rodzajów Zamioculcas. Hodowcy kwiatów znani są głównie z dwóch odmian – zamielistny i lancetowaty. Nie są to nawet zupełnie inne gatunki – raczej naturalne odmiany. Jedyną różnicą jest nieco inny kształt liści.

Metody reprodukcji

Istnieją dwa sposoby rozmnażania zamiokulkas w domu – sadzonki i bulwy. Roślina jest trudna w rozmnażaniu, słabo i bardzo wolno zapuszcza korzenie. Stymulatory wzrostu i korzeni pomagają przyspieszyć ten proces.

sadzonki

Zamiokulki można ukorzenić za pomocą łodygi, liścia, a nawet części liścia. Proces jest długotrwały, ale często daje dobre rezultaty. Nadaje się nawet do rozmnażania młodych roślin. Zakorzenić w następującej kolejności.

 • Kawałki łodygi, liści lub części liści zanurza się w roztworze leku, aby stymulować tworzenie się korzeni. Użyj „Heteroauxin” lub „Kornevin”.
 • Przygotuj sterylną glebę składającą się z piasku i torfu. Możesz użyć tylko piasku, wcześniej kalcynowanego w piekarniku.
 • Podłoże wlewa się do płaskiego, szerokiego pojemnika, zwilżonego butelką z rozpylaczem, sadzi się sadzonki.
 • Sadzonki przykryte są plastikowymi kubkami. Trzymać w cieple, w dobrym świetle, okresowo spryskiwać sprayem i wietrzyć.
 • Uprawa zamiokulkas z liścia to długotrwały proces. W zależności od temperatury, wilgotności i właściwości rośliny matecznej proces ukorzeniania może trwać od miesiąca do sześciu miesięcy.

  Za kilka miesięcy będzie można sadzić sadzonki w osobnych doniczkach. Nie spiesz się z przeszczepem, daj im czas na uformowanie pełnoprawnego systemu korzeniowego. W przypadku wczesnego przesadzenia słabe korzenie mogą umrzeć.

  sadzenie rośliny

  Podział bulw

  Ta czteroetapowa metoda jest odpowiednia do rozmnażania dorosłych, w pełni uformowanych roślin. Młode osobniki mogą nie tolerować zabiegu. Im większa bulwa, tym większa szansa na sukces.

 • Roślinę usuwa się z ziemi, bulwę oczyszcza się z resztek podłoża.
 • Bulwę tnie się ostrym nożem na kilka części, pozostawiając co najmniej jeden punkt wzrostu na każdym podziale.
 • Sekcje posypuje się proszkiem węglowym. Według niektórych hodowców kwiatów mielony cynamon ma dobre działanie odkażające i wysuszające.
 • Delenki sadzi się we wcześniej przygotowanych doniczkach wypełnionych sterylną glebą torfowo-piaszczystą. Główka bulwy nie jest zbytnio pogłębiona. Umieść w ciepłym, jasnym miejscu.
 • Najpierw delenki należy ostrożnie podlewać – podmokłe, w miejscach cięcia tworzy się zgnilizna. Delenki rosną bardzo wolno – potrzebują czasu na zbudowanie systemu korzeniowego.

  Zamioculcas należy do rodziny aroidów. Większość przedstawicieli tej rodziny ma ciekawą cechę – przed deszczem, przy obfitym podlewaniu lub dużej wilgotności, na liściach tworzą się krople. Tak więc Zamioculcas pozbywa się nadmiaru wilgoci.

  Powszechne rosnące problemy

  Pomimo bezpretensjonalności Zamiokulkas wciąż pojawiają się trudności w jego uprawie. Wiążą się one głównie z niewłaściwą pielęgnacją – nieregularnym lub nadmiernym podlewaniem, niewłaściwą lokalizacją. Większość problemów rozwiązuje się po prostu poprzez dostosowanie opieki. Najczęstsze problemy i sposoby ich rozwiązania znajdziesz w tabeli.

  Tabela – Problemy w uprawie zamiokulkas

  Problem Powoduje Co robić
  Liście Zamioculcas żółkną – Systematyczne podlewanie gleby;
  – przeziębienie;
  – przedłużająca się susza;
  – obfite karmienie
  – dostosuj schemat pielęgnacji
  Liście bledną – brak światła – Zbliż się do okna;
  – zorganizować dodatkowe oświetlenie
  pomarszczone łodygi – Rzadkie podlewanie, wyczerpanie rezerw wilgoci;
  – uszkodzenie korzeni (nic nie wchłania wody)
  – Normalizuj reżim nawadniania;
  – sprawdzić stan korzeni, w razie potrzeby przesadzić
  Liście spadają – Dolna – wzór wieku;
  – młode – szkodniki, brak wilgoci, uszkodzenie korzeni
  – Sprawdź zamiokulkas pod kątem szkodników;
  – regulować tryb opieki;
  – sprawdź system korzeniowy
  Pojawiają się ciemne plamy – Nadmierne podlewanie;
  – niska temperatura
  – Zmniejsz podlewanie;
  – zmień glebę;
  – umieścić w ciepłym miejscu
  Zamioculcas wysycha – szkodniki;
  – Korzenie zgniły
  – przedłużający się brak podlewania
  – Sprawdź pod kątem szkodników;
  – sprawdź system root;
  – regulować schemat pielęgnacji
  Zamioculcas nie kwitnie – Kwitnie bardzo rzadko w mieszkaniach – Sztuczna stymulacja kwitnienia nie jest konieczna

  U dorosłego zamiokulka długie liście często rozpadają się po bokach. Dla zachowania kształtu można je związać lub na specjalnym stojaku.

  Wyciera liście zamiokulkas

  Częste choroby i szkodniki

  Choroby są dość rzadkie u Zamioculcas. Głównym problemem jest zgnilizna systemu korzeniowego, kłącza. Powody są różne – grzyb, wilgoć w glebie, zimna, gęsta gleba. Leczenie zgnilizny – wycinanie wszystkich zgniłych obszarów, traktowanie proszkiem węglowym, suszenie bulw do uzyskania gęstej skorupy. Traktowane rośliny sadzi się w lekkiej, sterylnej glebie, utrzymywanej przy minimalnym podlewaniu.

  Szkodniki są bardziej powszechne. Większość problemów hodowców kwiatów jest spowodowana przez mszyce, mączliki, łuski i przędziorków. Jak rozpoznać szkodniki i się ich pozbyć? Wszystkie te informacje są opisane w tabeli.

  Tabela – Szkodniki Zamiokulkas

  Owad Jak wykryć Jak pozbyć się
  mszyca – Przezroczysta lepka powłoka;
  – skręcanie młodych pędów
  – Umyj zamiokulki mydłem;
  – spryskać naparem z pyłu tytoniowego
  mączlik – Małe białe muszki;
  – lepka powłoka;
  – suszenie i opadanie liści
  – Zawieś taśmy klejące na muchy;
  – spryskaj roślinę środkiem owadobójczym
  przędziorek – jasne kropki;
  – żółknięcie, deformacja liści
  – pajęczyny na wewnętrznej stronie liści
  – Zwiększ wilgotność
  – spryskaj roślinę olejem;
  – częściej spryskiwać wodą;
  – leczyć z Aktara
  Szczitówka – Złotobrązowe blaszki na łodygach, liściach i ogonkach liściowych;
  – lepkie krople;
  – roślina więdnie
  – Usuń owady starą szczoteczką do zębów;
  – przetrzyj dotknięty obszar alkoholem;
  – spryskać dowolnym środkiem owadobójczym

  Ponieważ opieka nad Zamioculcas nie jest bardzo trudna, często można ją znaleźć w urzędach. Zamiokulkas wygląda nie mniej imponująco w przestronnych salonach. Główne zalety rośliny to brak wyraźnego okresu uśpienia, wysoka dekoracyjność przez cały rok.

  Jadwiga Mazurek

  Edytor

  Rate author